Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бензин Е10 в Европа (с 10% етанол и вода)?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Със сигурност няма да го чета целия.

    Какво значи "ценна кола" ?

    Ако една кола се поддържа като "ретро", бензинът ти е малкият проблем и ще се намери решение.

    Ако се поддържа като стара кола - ще и се тури газ (ако все още няма) и пак ще върви.


    Идеята че биоетанолът ще повреди нещо което е устояло толкова години на етанол от нефтен произход е нонсенс.

    Идеята че допълнителното количество етанол може да повреди нещо е донякъде валидна - с уговорки.

    Списъкът е съставен въз основа на изявления на съответните фирми - а тези изявления са правно обвързващи и затова са съставени след съответната бюрократична процедура, която е скъпа и трябва да занимават ценни хора (инженери) които им трябват за друго.

    Нормално е за някои коли никой да не се занимава да я премине цялата. Вероятно за част от тях да не е вече възможно да се премине - например може да го няма вече доставчикът на някоя част.

    Още повече че става дума за коли отдавна излезли от гаранционна поддръжка, а твърде голяма част от тях - и от употреба.

    Това че не е мината процедурата не значи, че колата няма да работи с новите горива. Значи само че никой не си е направил труда и разходите да го удостовери.


    Ако някоя кола на повече от 20 години е толкова специална че да си заслужава занимавката - ако се счупи нещо по горивната система ще се смени с ново производство и толкова. Голяма работа.

    ---

    Единственото донякъде валидно съображение срещу бензина с много етанол в него е поглъщането на вода и потенциалната корозия на части, които са в продължителен контакт с бензина при престой.

    За коли които се ползват непрекъснато това не е фактор, а за коли които се извеждат веднъж годишно за Спасовден - както вече написах, ще се намери решение.

    Коментар


    • #17
      Ясене, тукашния бензин има около 10% етанол. И като не си карам моторетките няколко месеца, се задънват карбураторите. Ама кой вече има превозни средства с карбуратор...
      За 20 годишните коли- вървят си и питат за още.
      Извънбордови мотори по разни морски лодчици, като не ги ползваш често- същото като с моите моторетки.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • p-pleven
        p-pleven коментира
        Редактиране на коментар
        Прав си за хладното. Не че ми е било на мисъл, но се връзват нещата.

      • Двигателист
        Двигателист коментира
        Редактиране на коментар
        NIKSD, сигурен ли си, че ако бензинът е без етанол, карбураторите пак няма да се скапват след месеци стоене?

      • Juiced
        Juiced коментира
        Редактиране на коментар
        Аз пък никога не съм имал проблем с карбуратора, всички ми казват когато оставиш фрезата да зимува я оставяй без бензин, ми не винаги е с гориво в резервоара. Допълвам само нов бензин и на 2-3 дърпания си пали.Мотора е Бригс...

    • #18
      Я вие, дето ви се задънват карбураторите, кажете - с какво се задънват? Ръжда? Спечено масло? Друго?

      Проблемът с боклуците в бензина има дълбоки исторически корени - всеки достатъчно възрастен е разглобявал карбуратор на Балканче, Москвич или Жигули.


      Аз обаче скоро не съм попадал - генераторът примерно не беше пален 1 година и нещо се халосваше ама се оправи със смяна на свещта. В карбуратора не съм гледал.

      Старата Ужаска по едно време и тя ме накара да сменя карбуратора (щото на газ уж вървеше нормално) ама и тя се оправи чак като оправих масата на комутатора.

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        https://linfieldchemicals.com/ethanol.html

        Е на, аз си нося комплект игли и гарнитура,че 2 пъти в годината ми чезнат ниските като не го карам редовно

      • Ясен
        Ясен коментира
        Редактиране на коментар
        мани картинките, кажи ти какво си намерил вътре

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Ми нищо по-различно от това на снимките няма да намериш. Обикновенно ми задьнва иглите,не го чакам да се сговняса чак толкова,но крайния резултат е пак игра с карба

    • #19
      Двигателист, не знам дали, ако е без Етанол дали пак ще е така. Имам една тенекия пълна с без етанолов бензин, специално съм я купувал за да я сипя преди да го изгася, че да пробвам теприята с Етанола, ама пусто все няма време.

      Ясене, жълтеникаво сополиво желе остава в карбуратора след престой.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #20
        Е нормално. Бензина се изпарява. Остават смолисти фракции.
        по топло - повече изпарение.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #21
          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Е нормално. Бензина се изпарява. Остават смолисти фракции.
          по топло - повече изпарение.
          Бензинът не трябва да има смолисти фракции изначално. Поне в по-белите страни.

          За да се образуват тежките фракции трябва или някакъв окислителен процес или полимеризация, и двете са резултат не толкова от етанола колкото от калпазанско провеждане на крекинга у рафинерията и наличието на ненаситени въглеводороди.

          Друг вариант са микроорганизми - оцетни гъби например, които се хранят с етанол. Но те не се завъждат ако няма И вода, И въздух на едно място. Кондензат нещо.


          И те така.


          Моторите страдат от още една дивотия - пълненето на карбуратора на самотек. Това дава възможност на карбуратора да събере замърсяванията от голямо количество бензин, докато седи и изпарява. Повечето такива машини имат кранчета ама не знам какъв % от мотористите ги затваря и опразва карбуратора.

          Коментар


          • p-pleven
            p-pleven коментира
            Редактиране на коментар
            Никога не съм затварял. До сега не ми се е налагало да правя профилактика на карбуратор. В един момент нмерих ултразвукова вана и човек, дето му имам доверие да свърши работа... ама като помислих - нещо дето работи не се пипа. и така.
            Пиша за една хонда на 26 години, от които 10 е при мен.

          • NIKSD
            NIKSD коментира
            Редактиране на коментар
            По въпроса с празненето на карбураторите- тук половината са на мнение да не се празнели карбураторите, “разсъхвали се”. Кое им се разсъхва, идея нямам.
            Я кажете, да ги празня ли като ти оставям след каране или не?

            Ясене, конденз да искаш, има от къде. В пустинята през деня е над 30 градуса /сега е повече ама сезона за каране в пустинята свърши, там караме само зимата/. През ноща пада до малко над нулата. На другия ден, пак 30… Бензина е редовен Калифорнийски, демек уж хубав…
            Меазя електроники в пустинята, иначе до сега да сме минали на инжекции отдавна. Е, за децата няма как, там само карбуратори.

        • #22
          За изпразването на карбураторите - аз бих ги изпразнил. Или поне бих им затворил кранчето.

          На по-новите няма какво да им се разсъхне, иначе разни много стари карбуратори имат кожа в ускорителната помпа.

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            В ускорителната помпа, не е ли по-скоро мембрана?

          • Ясен
            Ясен коментира
            Редактиране на коментар
            е да де? Познай от какво са я правили по-рано.

          • NIKSD
            NIKSD коментира
            Редактиране на коментар
            Ясно, ще ги празня от сега нататък. Кожа/мембрана аз в тия карбуратори не съм виждал. За кранчетата- затваряме ги, че гаража е пълен с мотори, чак ме е страх да си помисля, ако се разтече нещо и се запали /евал съм ги в тенекиите, ше отиде на приятелчето гаража!/.

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X