Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

    Въпроса ме вълнува отдавна понеже винаги пълня до капачката на резервоара и получавам все различни стойности?! Например Фронтерата от подписа в книжката пише, че резервоара е 60 литра - това само резервоара без тръбата ли е? Колко би трябвало да събира при пълнене до горе, защото непрекъснато имам чувството, че "намалението" на цената на горивата се компенсира с лихва от количеството което сипвам? Ползвам само Лукойл и на различните бензиностанции пълня различни количества - например в София до "Червена звезда" влиза това което очаквам, а вчера преди Благоевград +5 литра? Маняшки съм си изучил колата с риск да поизнося повечко помпата и знам, че първо ми светва резервата, после угасва /някакъв бъг/ и накрая почва да мига което означава, че трябва да заредя веднага след което съм минавал и 30 км без проблеми - общо от момента на светването имам гориво за над 100 км, а вчера при току що светнала лампа сипах 57 литра? Отскоро имам и бордкомпютър който смята изгореното гориво и показваше вчера 52 литра, по-моя преценка доста точно спрямо стрелката и лампата за резервата въпреки, че е от V6 и имам все още някакви съмнения дали е коректен на 4-цилиндров дизел? Сипвам си сам до изключване на пистолета, а след това бавно доливам с още 2-3 изключвания докато пяната стигне до капачката. Ако тези измами са масови как тогава засичате точен разход?
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

    Напълно нормално е един съвременен (след 1960г) резервоар, еле пък плосък под купето каквито са на повечето жипки, да поема количество +/- 10% от обема си, в зависимост от минимални ъгли на терена, скорост на пълнене и други подробности.

    Коментар


    • #3
      От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

      С моята ОФА когато тръгвам да пътувам, също зареждам до капачката, но, за да е точно, зареждам само на една конкретна бензиностанция и само на една и съща по номер бензино-колонка, (имам тази възможност благодарение на 80 литровия резервоар, който при бавно зареждане и докато се покаже бензина до самата капачка без пяната, тогава събира 89 литра бензин, но не е хубаво да го пълня чак толкова и затова го правя по-рядко), само и тогава засичам реален разход и коректно сипани литри, направи и ти така и ще се увериш, другото нещо което е важно, понеже винаги държа само аз да зареждам бензин, по този начин като пипам пистолета по време на зареждането, в металната си част усещам че бензина си е доволно ледено студен, което е плюс, защото съм сипвал бензин и от бензиностанции където бензина си е хладък но не и ледено студен, знаеш как си променя обема на бензина ако е по-топъл и от там си правиш изводите....

      Коментар


      • #4
        От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

        Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
        имам тази възможност благодарение на 80 литровия резервоар, който при бавно зареждане и докато се покаже бензина до самата капачка без пяната, тогава събира 89 литра бензин
        Тези +9 литра не те ли притесняват? Все пак не отиваш със съвсем празен резервоар? Аз на Пежото също съм с 80 литров и само един път влезнаха 82 литра на Дупница и щяхме да се хванеме за гушите!
        Honda XL600LM, 1987
        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

        Коментар


        • #5
          От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

          Някой въобще заблуждава ли се че има колонки някъде из България, които сипват реално заплатеното количество гориво, каквото и да е то! Я поискайте мярката (20 литровият еталон) на някоя бензиностанция, да видите какво ще ви отговорят. А пробвайте се въпреки че имате това право.
          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

          Коментар


          • #6
            От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

            Аз като пълня туби, по някаква причина все до едно и също място стигат 20-те литра. Бензиностанциите ги подбирам на външен вид - ако са чисти и скоро боядисани проблеми няма.

            Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
            Аз на Пежото също съм с 80 литров и само един път влезнаха 82 литра на Дупница и щяхме да се хванеме за гушите!
            Това е нормално. Резервоарът не е правен да е мярка за количество, а да е безопасен.

            Както във всички съдове за гориво, и тук формата е такава че да напълниш 80% от обема. Ама това като е строго хоризонтален. Малък наклон на плосък резервоар прави сериозни разлики. 80 литровия резервоар с клатене и наклони трябва да може да събере 100.

            Коментар


            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              20% е за газта, за течности е нещо м/у 5% и 10%

          • #7
            От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Това е нормално. Резервоарът не е правен да е мярка за количество, а да е безопасен.
            Демек не мога да ползвам инфото от бордкомпютъра за изразходвано гориво за да разбера дали ме прецакват /това май е риторично/ и с колко? Мисля да почна да проверявам в кои бензиностанции ми сипват най-много и да почна да ги избягвам!
            Honda XL600LM, 1987
            Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
            Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

            Коментар


            • #8
              От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

              Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
              Демек не мога да ползвам инфото от бордкомпютъра за изразходвано гориво за да разбера дали ме прецакват
              Не, не можеш.

              Коментар


              • #9
                От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                Пасат B4, по книга и по табло събира 70 литра в резервоара. На практика са около 100л. Лично съм тествал. Стрелката отлепване от крайно дясно, след 700км. (Колата е дизел).
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #10
                  От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                  Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                  Пасат B4, по книга и по табло събира 70 литра в резервоара. На практика са около 100л. Лично съм тествал. Стрелката отлепване от крайно дясно, след 700км. (Колата е дизел).
                  И моя дъртия от 1991г. е така. Даже има и ръчен клапан за изпускане на въздуха в гърловината.
                  До Истанбул и обратно и още доста Софийско градско.

                  Коментар


                  • #11
                    От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                    Айде и в тази тема да напиша моя опит....
                    От около 8 години следя точно разхода на всеки от автомобилите си (включително служебни)...
                    И водя статистика с въведени данни от БК и от колонка... Пълня обикновено почти празен резервоар и винаги - догоре. Т.е. голямо количество гориво наведнъж.
                    Често се случва при еднократно пълнене да има разлики, които се отразяват като разлика между БК и изчисления на база километри/заредено гориво разход...
                    Но при следващото зареждане обикновено разликата е с обратен знак. Така на базата на няколкогодишни статистики се оказва, че реално са ми зареждали допустимо точно (в рамките на статистическата грешка)....
                    Затова към момента нямам никакви претенции към количеството гориво, което ми зареждат в бензиностанциите (ползвам само две от големите вериги)...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • s_s1
                      s_s1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      И аз така от около 15-20 години. Най-точно показваше БК на рено лагуна 2 1,9 ДЦИ. Някои бензиностанции лъжат доста в количеството. Случвало ми се е да пиша оплакване за количество и качество.
                      Глобата на бензиностанция за по-малко количество колоко е?
                      Колко е допустимото отклонение в точността на мерене на колонка?

                  • #12
                    От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                    Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
                    Демек не мога да ползвам инфото от бордкомпютъра за изразходвано гориво за да разбера дали ме прецакват /това май е риторично/ и с колко? Мисля да почна да проверявам в кои бензиностанции ми сипват най-много и да почна да ги избягвам!
                    Провери си И отдушниците на резервоара, ако трябва ги мини и на техно тест, всичко да е сертифицирано, прошнуровано и подпечатано.
                    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                    В. Иванов

                    Коментар


                    • #13
                      От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                      Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
                      Демек не мога да ползвам инфото от бордкомпютъра за изразходвано гориво за да разбера дали ме прецакват /това май е риторично/ и с колко? Мисля да почна да проверявам в кои бензиностанции ми сипват най-много и да почна да ги избягвам!
                      Единствения сигурен начин да разбереш дали не те лъжат е да си донесеш тариран съд примерно от мерки и теглилки.Представлява цилиндър с конус и отгоре заварена тръба с прозрачно деление.Всяка бензиностанция принципно трябва да има такъв наличен и пломбиран,при нужда и съмнение от страна на клиента го вадят и пълнят,за да се види какво става.Всяка колонка има известни допуски,има износване и тн.Резервоара на колата е с приблизително сметнат обем.На времето във фирмата дето работих накупиха 20-на нови дачии,по каталог резервоара е 50л. аз напълних лично в една празна 61л нафта а не беше угаснала.Шефчето ревна с цяло гърло че го лъжат,хората се притесниха сериозно(бяхме крупен клиент) взехме един такъв съд от друга бензиностанция-напълнихме го,всичко беше точно.Аз лично зареждам само на две бензиностанции в Пловдив-разликата спрямо бордкомпютъра е мижава,клони към статистическа грешка.Борда показва примерно 5,5 на колонка 5,6.Разхода си го следя с програмка на телефона (Fuel log),не зареждам на мижави и много еФтини бензиностанции (а при нас има такива дето продават доста на долу от цената,оня варненския измамник не е открил топлата вода да знаете).Това за дизелов автомобил.

                      Коментар


                      • #14
                        От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                        Пасат B4, по книга и по табло събира 70 литра в резервоара. На практика са около 100л. Лично съм тествал. Стрелката отлепване от крайно дясно, след 700км. (Колата е дизел).
                        О, няколко баса съм спечелил по този повод.
                        "Няма как да хване над 70 л... "
                        Последният път събра 104 л.
                        Рекорда ми е 2100 км. с едно зареждане.
                        First Man, then Machine!
                        Lada Niva
                        Honda XR 400

                        Коментар


                        • #15
                          От: Колко гориво би трябвало да побира един автомобил?

                          Първоначално публикуван от Brazer Преглед на мнение
                          О, няколко баса съм спечелил по този повод.
                          "Няма как да хване над 70 л... "
                          Последният път събра 104 л.
                          Рекорда ми е 2100 км. с едно зареждане.
                          Да не си го купил от някой контрабандист на гориво от ерата на югоембаргото

                          Аз па на моята фронтера не мога никога да направя повече от 5% разлика м/у борд компютъра и литрите които зареждам! А от както я газифицирах, единственото място (произволни бензиностанции от големите вериги) където ми сипаха повече 36.5 л газ беше в една бензиностания в Гърция....
                          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X