Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Метан! /на дизелов джип/

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Метан! /на дизелов джип/

    Колеги,трябва да постигнете максимом 55/45% нафта/газ.
    Помогни си сам,за да могат и другите да ти помогнат.
    АСК Ален Мак

    Коментар


    • От: Метан! /на дизелов джип/

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      Момчета аз имам мнение по въпроса,но пак да попитам.
      Според вас при обогатяването с метан,температурата в цилиндрите повишава ли се,понижава ли се или остава същата???
      Говорим само и единствено за обогатяване с метан,а не каране с него като основно гориво!
      И другото нещо...доколко според вас ,от топлината при този процес,може да се скъси живота на турбината/ако въобще се скъсява де/???
      Поздрави!
      Според мен би трябвало да има леко вдигане на температурата. Веднъж заради вкарания метан, а той си гори и дава топлина, и второ заради по-пълното изгаряне на нафтата. Тези допълнителни проценти на оползотворена нафта си казват "топлата" дума. Да не забравяме, че ДВГ е топлинна машина и работи с топлината получена от изгарянето на горивото. Та повече изгоряло(оползотворено) гориво-повече получена топлина.

      Аз вчера бях на нивата с ЮМЗ-то, и с една 3 литрова туристическа бутилка си правих експерименти. Резултата-трактора ще се газифицира, има осезаема разлика в мощността, а точно това ми трябва. Аз ще го правя с пропан-бутан, ама нямам как да зареждам метан. У наше село няма метан станция.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Метан! /на дизелов джип/

        Първоначално публикуван от superMAX Преглед на мнение
        Ще ти стигне за 120-150км! Напиши като имаш резултат!
        Ако видя, че ми е малка тази бутилка за разтоянията които пътувам ще я махна и ще монтирам по голяма в багажника върху калника. То и без това не съм я плащал на майстора. Времето ще покаже.
        GSM 0877 08 99 19
        Jeep Grand Cherokee 5.2 V8

        Коментар


        • От: Метан! /на дизелов джип/

          Първоначално публикуван от barzashki Преглед на мнение
          И аз вече се возя на метан и нафта. Изтрелва се като самолет /хи хи/. Ако му сложа и щатния размер гуми, ще хукне още по вече. Голямо пробване беше докато намерим какъв е най добрия начин да вкарваме метана и се оказа, че на мястото където влиза маркуча на отдушника е най добре. Не със тройник както го е направил колегата Любашки. Утре ще му направим щуцер и ще си сложа отдушника, където му е мястото.
          Би ли снимал въпросния щуцер за да го видим .
          VEREYA MOTORSPORT TEAM

          Коментар


          • От: Метан! /на дизелов джип/

            Много хубава тема. Поздрави за ентосиазма.
            Малко според моите знания се опитвате да постигнете неща, който няма как да дойдат от господа. От наблуденията ми върху товарните автомобили и автобуси на метан икономията е от разликата в цената. Не толкова от ефективното изгаряне, по простата причина че дизела изгаря много по-ефективно от метана.
            Усещанетто за даване на по-голяма мощност е от начина на изгаряне на горивото, има различни типове горивни камери, който правят изгарянето различно. Старите дизели са със обемно изгаряне (в момента на впръскване изгаря всичкото подадено гориво), на бавни обороти се получава едно чукане. Следващите дизели са със слоесто изгаряне (впръсква се на една струя и горивната камера завъхря горивото и изгаря на слоеве), работи по-меко. В леките автомобили се вграждат двигатели с така наречени предкамери (тази камера осигурява завихряне на горивото, но и доближава характеристиките на двигателите до тези на бензиновите) Ускоряват доста по-бързо.
            С вкарването на пропан-бутан/метан се получава ефекта на пълно по-бързо изгаряне на горивото. Така се получава по-бързо необходимото налягане на газовете и двигателя има пъргавина. Двигателя е съизмерим с бензинов, но е подложен на натоварване.
            За повишаването на температурата не би трябвало да има разлика, защото за работния цикъл изгаря едно и също количество гориво.

            За подаването на метан трябва да става само по време на работа в обороти. Ключето на педала на газта трябва така да е монтирано че да изключва малко преди педала да е върнат до край. Когато се подава нафта, трябва да се подава пропорционално и крана на метана.

            Коментар


            • От: Метан! /на дизелов джип/

              Първоначално публикуван от Бакалов Преглед на мнение
              Би ли снимал въпросния щуцер за да го видим .
              Не е нищо сложно. отрязана тъбичка под ъгъл, но ще го снимам утре. Маркуча на отдушника е с такъв щуцер. На Трявна ще можете и да го видите на живо.
              GSM 0877 08 99 19
              Jeep Grand Cherokee 5.2 V8

              Коментар


              • От: Метан! /на дизелов джип/

                Димич, не се опитваме да правим неща идващи от "Господа"... С това се занимават "изобретателите" на бълбукатори.
                Много колеги казаха, че има разлика в мощността с добявяне на газообразни горива, а и аз го пробвах на моя машина.
                Както сам казваш-с добавянето на газ се постига по-пълно изгаряне на хафтата, като оплзотворяването на енергията затворена в нея се доближава до стоте процента. Това си важи само за получената топлина от горивото де. Как по-нататък тази топлина се ползва за получаването на механична енергия(която ни интересува) е съвсем отделен въпрос.

                За повишаване на температурата на двигателя-писах в предния си пост, но ще го повторя-след като без газова добавка изгарят 80% от нафтата, а след нея тези 20% също отдават енергията затворена в тях-под формата на топлина-значи би трябвало да имаме с 20% повече сгряване на двигателя. Което няма да се усети при изправна и нормално работеща охладителна уредба. Освен при продължителни стръмни изкачвания на които се пълзи на малка скорост, с много газ. Ама тогава стоплянето си е факт, и без газ...

                Остава да се експлоатира газифициран дизел достатъчно дълго време(или километри) за да се види дали тази промяна няма да се отрази на дълголетието на мотора.
                Според мен-няма да има лоши последици, двигателя се износва от натоварване което не може да поеме.
                Ама ще видим де...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • От: Метан! /на дизелов джип/

                  Нафтата в дизелов двигател изгаря някъде към 99+%, тези 20% неизгоряло гориво за какъв двигател и къде го пише (съмнявам се да сте го мерили)? Освен едното превръщане на нафтата в пушек, важно е и кога точно става това - и аз мисля, че точно в това помага газифицирането. Ако съм прав, полза ще има при ниски до номинални натоварвания на двигателя.
                  Усещам, че на никой не му се мери и обмисля, но само с експерименти (както и само с мислене) нищо не става. Ако трябва да пуснем една тема за техническата част на темата - сметки, мерене, управление? Ще ми е интересно да чета там.

                  Коментар


                  • От: Метан! /на дизелов джип/

                    За мен към момента е по-интересно,дали ако има загряване на изгорелите газове,това може да доведе до бързо дефектиране на турбината.Едно от нещата скапващи турбината е повишената температура в изпускателния колектор.
                    Сега...според мен въпросното повишение на температурата при обогатяването с метан,няма да е нещо много фрапиращо,така че едва ли турбината ще си заминава за няколко хиляди километра,но ми е интересно и вашето мнение по въпроса!
                    П.П.

                    superMAX написа:
                    Ще ти стигне за 120-150км! Напиши като имаш резултат!
                    Според мен ще стига за около 300км.До момента съм минал 70км. с 5л метан и то градско+2пъти сваляне на изпарителя и веднъж отново изпускане на системата за монтаж на манометър за налягането/това си е все пак някакво изпускане на метан във въздуха+ пробите на място с форсиране на мотора/.Така,че в градско ще дава според мен около 7л./100км.,което означава с тази бутилка около 300км. ...разбира се на дълъг път може би ще падне малко разхода на метан и тогава имаме шанса и за малко повечко километри!
                    Поздрави!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • От: Метан! /на дизелов джип/

                      Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                      тези 20% неизгоряло гориво за какъв двигател и къде го пише (съмнявам се да сте го мерили)?
                      Това го бях чел някъде из темите, и го приех на доверие. А според усещането за повее мощност ми се струваше, че причината е точно тази. Не вярвам малкото газ да вдига мощността заради енергията която добавя тя самата.
                      При трактора ефекта от пускането на газ беше, че докато от "комина" припушва черно(демек на двигателя му идва зор)-след като пусна газчицата спира да пуши, и започва да работи нормално.

                      Относно дискусия по отношение на техническата част-и на мен ще ми е интересна, стига да се пишат реални неща, а не измислици.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • От: Метан! /на дизелов джип/

                        Да започна да пиша точно, за да няма локуми.
                        За оползотворяването на горивото - това за процентите и аз не го знам точно, затова чета в уикипедия.
                        Според няколко статии въглеродният окис е от порядъка на 1 до 5% от въглеродния двуокис. Химик трябва да каже колко енергия е загубена, но не е 20%. Да кажем, че е 1 (тогава CO ще е повече от 1%, може би 2%).
                        Значи от това също ще има икономия, но от порядъка на един-два процента. Друга химическа полза ще е от липсата на сажди - но от тях ще вземем някакви мижави части от процента.
                        Остават "физични" ползи - по-точно горене - намалява се забавянето на запалването на факела заради лоши дюзи, ниско цетаново число или студен двигател и горивото изгаря по начин по-близък до определеният от закона на впръскването. Каквото ще изгаря, изгаря когато трябва, а не в края на работния ход.

                        Коментар


                        • От: Метан! /на дизелов джип/

                          Добре де...а някой ще каже ли нещо относно моя въпрос с натоварването /евентуално де/ на турбината,заради по-висока температура на изгорелите газове,и според вас...това може ли да доведе до проблем с турбината???
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • От: Метан! /на дизелов джип/

                            Супер тема, "възкръснала" от нуждата да намалим разходите за гориво). Може ли някой да каже ориентировъчна сума платена за "операцията" и да препоръча майстор, който да я направи читаво. Мерси...

                            Коментар


                            • От: Метан! /на дизелов джип/

                              Турбината се натоварва при максимална мощност и при едни паразитни ситуации на подадена максимална газ и натоварен двигател около и малко над номиналните обороти. В останалите режими няма страшно. Значи в тези двата е добре да се намали метанът. Не е крачка назад - при натоварване нафтата си изгаря чудесно покрай нажежените части, а вероятно ще има лоши детонации. Последните така или иначе не ги изкаме и не са икономични.
                              Манометър и/или термометър в изпускателният колектор ще ти позволят да следиш дали газиш лука. То си личи коя е нормалната температура, и коя в повече - нещо между 550 и 700 е границата, но не знам за лека кола. Около по-ниската. Също така трябва да се видят данните на турбото за максимална мощност и налягане и може да се окаже, че на конкретната кола няма никакви грижи (или че има).

                              Коментар


                              • От: Метан! /на дизелов джип/

                                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                                Турбината се натоварва при максимална мощност и при едни паразитни ситуации на подадена максимална газ и натоварен двигател около и малко над номиналните обороти. В останалите режими няма страшно. Значи в тези двата е добре да се намали метанът. Не е крачка назад - при натоварване нафтата си изгаря чудесно покрай нажежените части, а вероятно ще има лоши детонации. Последните така или иначе не ги изкаме и не са икономични.
                                Манометър и/или термометър в изпускателният колектор ще ти позволят да следиш дали газиш лука. То си личи коя е нормалната температура, и коя в повече - нещо между 550 и 700 е границата, но не знам за лека кола. Около по-ниската. Също така трябва да се видят данните на турбото за максимална мощност и налягане и може да се окаже, че на конкретната кола няма никакви грижи (или че има).
                                Значи да разбирам,че при нормално каране и не издевателстване над джипа проблем е малко вероятен...???
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X