Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ръчни скорости смесване трансмисионно масло 75W80 cъс 75W90

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ръчни скорости смесване трансмисионно масло 75W80 cъс 75W90

    Така се получи, че в бързината от недоглеждане при смяна на маслото налях в ръчната ми скоростна кутия 1 л. Кастрол Синтранс 75W80 и 1 л. Кастрол Синтранс 75W90 и двете API - GL4+.
    Та въпроса ми е има ли причина за безпокойство ? Или да изливам и да наливам с еднакъв вискозитет ?
    И все пак, кой вискозитет е по-универсален и препоръчителен, за ръчна коростна 6 степенна кутия ? Долната граница за студено е еднаква, Горната граница за топло при 75W90 допуска по-широк температурен диапазон, но ако производителя дава 75W80, толкова драматично ли е да се ползва същата спецификация масло, но 75W90 ?

  • #2
    Не се разбра в скоростната на каква кола това...Ако е френска,тая смес не е препоръчителна.Аз бих источил и налял по предписанието-75-80.На ръчка преспокойно се сменя маслото на 120000 км

    Коментар


    • #3
      Колата е Мицубиши Лансер Дизел 2012 година, точно стана на 135 000 км. Като знам как партнират с ПСА за моделите ASX и с Outlander, както и с VAG за дизела на Лансер до 2010 година, нищо чудно скоростната кутия да е френска. По книжка го дават API-GL3 75W80. А и VW също има доста модели, особено след 20210 година, на които в книжките се препоръчва 75W80. А според мен 75W90 е по-универсално
      Последно редактирано от stako; 03-11-21, 17:12.

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от krassitch Преглед на мнение
        Не се разбра в скоростната на каква кола това...Ако е френска,тая смес не е препоръчителна.Аз бих источил и налял по предписанието-75-80.На ръчка преспокойно се сменя маслото на 120000 км
        Не е френска, поне официално, води се японска.

        Коментар


        • #5
          И двете масла са синтетика и GL-4 , така че не е проблем .
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #6
            Някои кутии са капризни, дори към марката на маслото.
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • sparkybg
              sparkybg коментира
              Редактиране на коментар
              Еми ще включва по-трудно или ще шуми.

              С 2 думи - карай си я. Ако има нещо, ще разбереш. И няма нищо магическо в оригиналното масло.

            • stako
              stako коментира
              Редактиране на коментар
              И аз уж не вярвам че има нещо магическо в оригиналното и затова го сменям. А и не съм взел евтино менте. Въпроса е при маслата 75W90 вискозитета при -10 например, наистина ли е същият както при 75W80 ? Ето това винаги ме е интересувало, както и например при двигателните 5W30 сравнение с 5W40 ?

            • sparkybg
              sparkybg коментира
              Редактиране на коментар
              Не е еднакъв. 30ката във всички ъемператури е по-рядко от 40-ката.

              За кутията в общия случай по-рядкото е по-зле, ако е правена за по-гъсто. Но ако е синтетика, хич не го мисли.

          • #7
            Досега няма кола,на която да съм имал проблем със скоростна кутия. Никога не сменям масло на скорости. А кола под 200К почти не съм имал. не знам, защо си го причинявате това.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • cnc82
              cnc82 коментира
              Редактиране на коментар
              Прав си Сашо в интерес на истината . Едно време не съм сменял масла на кутии и дифове и проблеми не съм имал никога .
              Последните години кво ми стана , взех да се правя на изряден...
              Понякога си мисля , че съм голяма будала , че сменям масло на кутията на кола , която след 2-3 години ще е пътник я заради ръжда , я заради неяо друго . Ама сменям де....

          • #8
            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Досега няма кола,на която да съм имал проблем със скоростна кутия. Никога не сменям масло на скорости. А кола под 200К почти не съм имал. не знам, защо си го причинявате това.
            Явно имаш късмет. От опита ни с возилата вкъщи - 2 счупени кутии. За сравнение - проблеми с двигатели примерно се изчерпват с 2 гарнитури и едни сегменти.
            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
            Телефон - в профила!

            Коментар


            • TigerHunter
              TigerHunter коментира
              Редактиране на коментар
              Ммммндам и със неколкостотин пари за части и труд, Това за двигателите. Кутия купувам нова втора опотреба за 60-80 лв и си я сменам сам, ако това ми дойде до главата. Масло по трансмисиите съм сменял само на Корозията.

            • Иван Жоров
              Иван Жоров коментира
              Редактиране на коментар
              Там е работата - и двете счупени кутии се оказаха проблемни за модела и няма намиране втора ръка. Първия път "новата" се оказа по-зле от счупената и за късмет майстора на кутии успя да направи от двете една. Втория път "новата" пак се оказа с проблеми, но държи. С двигателите е по-лесно - примерно гарнитура около 400лв. с труда и забравяш.

          • #9
            Въпроса е да не се смесва ГЛ4 с ГЛ5 защото ГЛ4 е за зъбни предавки а ГЛ5 е за хипоидни и червячни силно натоварени предавки, ползва се в редуктори и в диференциали., обаче в кутия ако искаш да можеш да си превключваш скоростите по добре не го слагай..

            Другото което е на френска кутия, особено на рено кутия! съм забелязал, ако не сложиш френското масло оригинално масло, кутията след 1000 километра започва да вие на умряло, не знам френските химици как им баят на тези масла...
            като върнеш старото масло утихва, тая мотика е настъпвана повече от един два пъти!!
            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

            Коментар


            • Traqn Savov
              Traqn Savov коментира
              Редактиране на коментар
              не ми се занимава!! при положение че всеки производител дава какво трябва да се слага, тоя спор е прекалено безмислен..
              Последно редактирано от Traqn Savov; 06-11-21, 07:09.

            • Traqn Savov
              Traqn Savov коментира
              Редактиране на коментар
              Малеее афектирах се многооооо спирам да пиша преди да съм получил удар... първо фосфор и сяря и такива лайна не се слагат от близо 40 години в маслата, понеже са ги разбрали че са агресивни съставки, вече такова масло не можете да намерите!!! така че спрете да пишете глупости за това, че разяждат бронза, това е било верно ама преди 40 години!!.. Второ ебати глупавият спор, какво може и какво не може да с е слага, да му ебаб мамата на тоя глупав спор, във всяка тъпа книжка по експлоатация на превозното средство пише какво се слага и какво количество.. ако пише че се слага ГЛ5 слагаш такова ако пише ГЛ16 слагаш такова, ако пише че урина се слага, не са чудиш що еми уринираш вътре.. трябва ли наистина такъв глупав спор да се води.. Каже те ми какво е превозното средство, и аз ще ви кажа какво се слага!!!!! има един чичка много добро ПДФ че е направил, аз ги знам тези неща, ама не мога да ги изразя явна разбираемо, за туй прочетете има качествени мнениея https://www.widman.biz/uploads/Transaxle_oil.pdf

              Другото което е, спирам да пиша из форуми, защото вече са афектирах много..
              Живейте си със невежеството, всичко хубаво господа!!!
              Последно редактирано от Traqn Savov; 06-11-21, 07:44.

            • Двигателист
              Двигателист коментира
              Редактиране на коментар
              Не се афектирай толкова лесно, колега! Съединенията на фосфор и сяра все още си се използват масово в маслата. Ако кутията става за ГЛ5, няма проблем да се кара с такова.

          • #10
            А има и ск. кутии които заводски са конструирани да работят с -ГЛ5- ... ха сега де.

            Коментар


            • Traqn Savov
              Traqn Savov коментира
              Редактиране на коментар
              еми на нашият трактор работи с такова!! ама това не значи че може да се слага навсякъде...

            • kameno karp
              kameno karp коментира
              Редактиране на коментар
              На Нивата СК по спецификации е с ГЛ5.

            • cecoa1
              cecoa1 коментира
              Редактиране на коментар
              А има и такива работещи с моторно масло, както и ръчни кутии работещи с масла за автоматици(ATF).

          • #11
            Предполагам тия са маслата:

            https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/2417E417071506DA80258750002C5B3C/$File/wepp-c6uk5p.pdf

            https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/1858A89E5F2535AB802582B8002F7EF4/$File/BPXE-B2A7JB.pdf

            Ето температурно-вискозитетният плот на двете масла и на мисктурата в отн. 50/50 ,която е в колата :




            75w-80 и 75w-90 и голо FuelEffcient 75w ще имат три различни нискотемпературни вискозитета (освен ако не се използват скъпоструващи съставки).Но това автомобила не го брига особено.

            Понеже и двете масла в микстурата са от сходен експлоатационен клас и химия (а и отношението е 1:1), аз не бих изгубил сън...На всичко отгоре по щастлива случайност новата микстура си е баш в (горните) граници на SAE 75w-80 ! Тъй че...



            https://www.widman.biz/English/Calcu...lculators.html

            P.S. Какво съм гледал,на сега чак видях,че ставало дума за Синтракс,stako,дайте точните имена на продуктите.
            Но горният плот пак показва "катринката",де...
            Последно редактирано от td120; 08-11-21, 01:52.

            Коментар


            • stako
              stako коментира
              Редактиране на коментар
              Много благодаря за положеното усилие и изчерпателният отговор. Така ми е ясно, че поне на хартия, нещата изглеждат перфектно. Ще видим в наистина студените дни как ще включва предавките, докато не е загряла.

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X