Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам: нафтова печка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам: нафтова печка

    Така, ще започна малко по-издалеко: предполагам все някой от вас е ходил в Рила на заслон "Страшното езеро". В последните 1-2 години там се очертава интересен проблем - липса на гориво за отопление. Така казано звучи доста тъпо, само дето проблема става наистина сериозен и то не само от гледна точка на отополението. Работата е там, че за отопление там се ползва растящият наоколо клек. Проблема е, че заслона е често посещаван и клека в обозрим радиус около заслона е тотално изсечен и изгорен. Става въпрос за наистина голяма площ в която се е изсекло всичко до корен. Той клека в Рила че няма да се свърши няма, но все пак нито е приятна гледка, нито е полезно особено в защитени паркове и т.н. и т.н.

    Та така, как да се оправи този проблем? С едни приятели ни хрумна идеята да се преработи намиращата се в заслона печка така, че да работи на нафта. Така когато нагоре отива група от хора всеки е достатъчно да сложи едно шише с литър нафта в раницата и дори да са само 2-3 или 4-5 човека пак ще имат достатъчно гориво за нощта без при това да се налага да опоскат и без това оскъдния клек около заслона. Останалото е въпрос на привикване - ако успеем да пригодим печката към нафта ще оставим горе 5-6 литра нафта за начало и инструкции за употреба плюс апел да се използва предимно нафтата вместо клека около заслона. Дотук добре... както казал падащия от 10тия етаж минавайки покрай петия...

    Проблема е, че не е много ясно дали ще може да се преустрои намиращото се там кюмбе към горене на нафта и клек едновременно. Идеята е да остане възможността да се гори и дърво в екстрени ситуации, тъй като не всеки ще знае за възможността да се гори нафта. Самата печка представлява елементарен кръгъл варел с радиус от около 50 см и височина около 60-70 см с вратичка, през която се "ръга" клека. На дъното й има решетка през която да пада пепелта в съда отдолу. Възможно ли е според вас да се преустрои лесно тази печка във вариант да гори нафта или е по-добре да мислим други варианти - като например качване на цяла нафтова печка на гръб в заслона? Тогава пък става сложно с кюнците...

    Работният ни проект към момента е да се направи перфориран съд от тръба с голямо сечение в който през малка тръбичка (например от спирачна уредба на автомобил) да църка нафта - дозирането ще става чрез кран или дори само дозатор от медицинска система с търкалце. Проблема е от какви материали да са съда и тръбичката за да не бъдат обгорени от огъня? Плюс това трябва да се измисли така, че системата да е модулна и да може да се махне за да се гори клек.

    Ще се опитам да потърся снимки на печката за да добиете представа ако не сте ходили
    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

  • #2
    До: Направи си сам: нафтова печка

    В почти всяко мазе се търкаля по някоя стара, работеща нафтова печка, която пречи и никога няма да служи за нищо. Мисля е по-добрият вариант.

    Коментар


    • #3
      До: Направи си сам: нафтова печка

      Така въпроса със самоделните нафтови печки е много деликатен риска от пожар поради неразбиране на начина на работа е много голям. Ще споделя моя опит с подобни печки от родната казарма . Понеже служех във ВВС керосина и нафтата по оново време бяха в изобилие както и инженерната мисъл на войнишкия състав. Най простатия начин е в обикновенна пернишка печка се поставя една чиния алпака или друг кръгъл съд на 5-10 сантиметра над нея се пробива малка дупка и през нея се вкарва метална тръбичка с отвор 4-6мм. на поне два метра от печката се слага резервар от мотор с кранче или някъкво казанче с кранче прави се къса връзка с прозрачно маркуче за да се регулира капката. Началната запалване става с парцал напоен с нафта или друг горивен матерял но регулирането на оптималното горене е много капризна работа и изисква усет. Доста често тия печки при подаване на повече гориво особено керосин " буфваха" и изхвърляха горното колело . Не е ли по лесно и безопасно да закарате горе една стандартна нафтова печка и да и изградите втори комин или като има нафта просто сменяте местата на печките или местите кюнците.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        До: Направи си сам: нафтова печка

        Това и ние го мислихме като опция - да занесем горе една стандартна нафтова печка. Проблемите обаче са два - освен с кюнците което ще изисква доста нагаждане и снаждане при всяка смяна проблема е и, че догоре се стига само пешачката... Не е много далече - около 3 часа с нормално темпо, но си има 2-3 доста стръмни баирчета дето със сигурност ще видим зор ако влачим нафтова печка на гръб

        Понеже не съм имал допир с такива чудеса на техниката - те могат ли да се разглобяват и тежат ли много като цяло?
        What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

        Коментар


        • #5
          До: Направи си сам: нафтова печка

          Разглобяват се най тежката част е горивната камера чугун. Сигурни ли сте че не може да се стигне с никъква високопроходима техника ?
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #6
            До: Направи си сам: нафтова печка

            Мисля, че евентуално може да се стигне до следващият заслон - "Кобилино бранище", поне така съм чувал. От там до "Страшното езеро" са около час и половина - два, но пък е спускане надолу и със сигурност ще е по-лесно от качването откъм хижа Мальовица. Ще проверя как стоят нещата Май по-скоро ще се спрем на вариант с фабрична печка и някакъв тип сдвояване на кюнците с клапа която да превключва на съответната печка. Със сигурност ще е по-добре, понеже хората дето ходят там едва ли са майстори-печкари по отношение на самоделните нафтови печки и е по-добре да не се рискува...
            What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

            Коментар


            • #7
              До: Направи си сам: нафтова печка

              А на мен ми се струва крайно неподходящо качването на нафтова печка там. Хората които отиват на това място би следвало да искат досег до природата, не до нафтова печка... Много по-разумно е да се организира редовното качване и подреждане на дърва от ниските части на Рила... Нито е трудно, нито сложно... Вижда ми се кощунствена идеята да иде някой там да се топли на нафтова печка...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Направи си сам: нафтова печка

                По принцип съм съгласен. Проблема е, че никой от нас (които сме седнали да мислим как да решим проблема) не разполага с необходимата техника за качване на повече от 1-2 цепеници на гръб... Иначе ако се разгърне цялостна "офанзива" за подсигуряване на заслона с дърва би било добре, само дето не знам колко човека биха се съгласили да се включат.

                Aпропо моят опит показва, че повечето хора които отиват на това място през лятото не търсят точно досега с природата а с халюциногенните гъби в района... Ама това е друга тема
                What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                Коментар


                • #9
                  До: Направи си сам: нафтова печка

                  Дотам ходи ли се с джип?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Направи си сам: нафтова печка

                    Евентуално може би до горният заслон "Кобилино бранище" може да се стигне, но не съм много сигурен. До "Страшно езеро" с джип не може.
                    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                    Коментар


                    • #11
                      От: До: Направи си сам: нафтова печка

                      Аз съм ползвал две години следния вариант : В кюмбето се слага една наклонена ламарина и с една тръбичка от спирачки на камион ,евентуално ф6 или 8 от клима тик дълга около метър нафтата се дозира с обикновена система от някоя болница перфектно е и се вижда как капе .Разход от 8 до 20 литра на денонощие.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направи си сам: нафтова печка

                        Единственото транспортно средство до там е хеликоптер, но даже няма удобна площадка - само с зависване. Заслона Кобилино бранище нищо не помага - пътеката между двата заслона е доста по-трудна отколкото до х.Мальовица, пък и отдавна има знак "Забранено за МПС" над х.Мечит, откъдето минава пътя, по който евентуално може да премине някой луд член на форума! Аз съм минавал оттам многократно с мотора, преди забраната и мога да кажа че не е никак лесно - да не забравяме че е най-високият оффроуд в БГ, минава се през 2600 мт н.в., само пътя до Калин му е конкурент, но там е бетон.
                        Honda XL600LM, 1987
                        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X