Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

    Здравйте , изпадна ми евтино машина за климатици в много лошо визуално състояние , купих си я и я позакърпих.
    Има липси, поръчал съм маркучи, трябват ми бутилка с фреон, масло и бутилките за маслото.
    Докато чакам да дойдат, потърсих ръководство или обяснение за някоя подобна машина , но не намирам.
    Поразгледах доста обяснения за автоматични машини , но не са релевантни - там всичко е от машината.
    Поразгледах също как се прави с манометри , кантарче и вакум помпа - има допирни точки.
    Ако има някои с желание да опише малко повече информация за това как се ползва точно този тип машина ще съм много благодарен.
    Машината е италянска от далечната 2001г. Има цилиндър който не видях на нито една друга машина или някой да ползва нешо подобно.
    CTR Tropic Basic 2000






  • #2
    От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

    Това ми прилича на машна дето аз съм ползвал едно време.
    Сега баш за тая няма как да съм на 100% сигурен кое какво е ама по логика и от това дето ми е останало в кухата тиква.
    HP =Високо налягане , LP = ниско налягане- тия 2 те отиват в колата.
    Като ги закачваш всичко трябва да е OFF.
    Синото е крaна дет свързва LP със системата ,горното червено е HP със системата.
    Жълтото кранче свързва Оил идджекшън и оил дисчардж със LP .
    Долното червено май свързва HP със РЕФ СЕРВИЗЕ - ама тука не съм сигурен.

    Само ситуацията -ако искаш да махнеш 134 от колата - само това не ми е ясно ,макакр че би трябвало да е на положение РЕКОВЕРИ ,макар на англе тая дума не се връзва с операцията изтегляне на газ...
    инак-
    1 ако инсталцията е празна и трябва да се вакумира ,преди да се налее 134 и маслото - копчето на Вкум Пома и отвряш горното синио и горното червено.
    2-след 3 часа искаш да видиш дали държи на вакум - цъкаш копчето на вакум тест
    3-Вакума е Ок ,слагаш масло в в затворенс съдче ( иначе кат дръпне маслото може да се развакумира и после аиде пак 3 часа вакумиране наново) и го връзваш с маркуч към ОИЛ ИНДЖЕКШЪН.Затваряш горно червено ,отваряш Оил ИНЖДЕКШЪН и след него отварш жълтото -гледаш че малкото изчезва и затваряш жълтото.
    4 - Зареждане - тука отваряш синото първо и после горното червено.Като гледам на тая машина няма кантар така че колко си напълнил трябва да се гледа по спадане на налягането в задната бутилка. Тва си малко ала бала сиситема ама едно време така е било .
    Там на бутилката затва има нарисувани разни картинки -в зависимост от околната температура ,налягането в бутилката ще е различно ,Съответно ще се промени времто за пълнене -през лятото че е по кратко ,през зимата по дълго.
    Вземи прочети малко какво е Р134 ,така ще ти стане по ясно отолкото от моите обяснения.

    Надявам се да съм помогнал малко поне.

    Коментар


    • #3
      От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

      Думата "риковъри" се връзва много точно в смисъла на на изтегляне на газа, буквално думата означава връщам обратно.

      На автомобилите от т.н. Пътна Помощ им казват на британски "рикавъри" автомобили, има връзка с факта, че те връщат обратно у дома, прибират си те у вас

      Чардж е зареждам, дисчардж е разреждам/изпускам съответно в контекста на тази тема.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

        Първоначално публикуван от brpi Преглед на мнение
        аиде пак 3 часа вакумиране наново
        Луда работа новите машини вакумират за десетина минути пряко сили . Цялата операция проверка с всичко останало при изправна система е няма половин час .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          , дисчардж е разреждам/изпускам съответно в контекста на тази тема.
          Ако правилно съм се ориентирал по снимките май само дисчардж ще може тая машина.
          Стъклото на цилиндъра е спукано на няколко места.
          А за ваксинирането не са 3ч. колкото другите е ,15мин.

          Коментар


          • #6
            От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

            Много благодаря за коментарите на всички , особено на brpi за на за желанието да помогне и да опише процедурата.

            Още чакам да ми дойдат маркучите и ще пробвам вакума , вярвам че вакумирането за 3 часа е с цел изтеглянето на всичката влага от системата, а не защото не може да се вакумира за 15 мин и да се напълни.Бях чел някъде, че системата може да се остави и една нощ вакумирана за най-добри резултати.

            Мен този цилиндър доста ме озадачи, не бях виждал , но се оказва - ако някой ползва - да не се обижда , че цилиндъра е морално остарял - използван от старата школа заради високата цена и ограниченият достъп до електронни везни, като са навлезли везните са спрели да се произвеждат/използват, естествено си има и своите преимущества. Цилиндъра на тази машина е обвит в пластмасов цилиндър които предпазва тънка диграма по налягане за r134a и на гърба (не се вижда на снимките но може да се завърти) има напечатано за ... мисля че беше r12. Самият цилиндър е алуминиев с капаци , прихванати с метални шпилки и в предната част има тръбичка с която може да се види нивото на фреона , като се засича спрямо налягането , мисля че може да вмести максимум 4 кг. От задната страна има нагревател , най-вероятно за да може да се изкара всичко при необходимост. Незнам дали ще го ползвам този цилиндър или ще си взема фреон с кантарче , но мисля че може да ми свърши добра работа за изтегляне на фреон от някоя система , ще го измисля някък да го пробвам за течове.
            Последно редактирано от aiako; 10-10-19, 19:54.

            Коментар


            • #7
              От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Луда работа новите машини вакумират за десетина минути пряко сили . Цялата операция проверка с всичко останало при изправна система е няма половин час .
              Те и старите вакуумират за толкова - вакуум помпите им не са измислени след 2001ва. Колко ще я държиш на вакуум си има все същото значение. 10 минути на изправна система може и да са достатъчно, но ако пълниш система с нула газ вътре, стояла така от незнайно време, никак не са достатъчни.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Те и старите вакуумират за толкова - вакуум помпите им не са измислени след 2001ва. Колко ще я държиш на вакуум си има все същото значение. 10 минути на изправна система може и да са достатъчно, но ако пълниш система с нула газ вътре, стояла така от незнайно време, никак не са достатъчни.
                Вакумирането е част от технологичния цикъл по зареждане на системата с фреон . Ако всичкия фреон е изфирясал първо е надуване на системата с азот за по дълъг период от време . Моята се оказа че издиша по съвсем малко от едната игличка и то по време на работа като се вдигне налягането което няма как да го хванеш при надуване с азот защото на накрайниците са вързани маркучите и тогава системата е абсолютно херметична и вакум държи по същата причина със седмици . Показа го контрастното вещество във фреона .
                Последно редактирано от sek.1; 11-10-19, 04:15.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Как се използва тази машина за климатици ? CTR Tropic Basic 2000 (Големи снимки)

                  Станьо, вакуумирането прави 2 неща:
                  1. Изкарване на въздуха (или азота, каквото там е имало)
                  2. Изкарване на "газираните" в маслото стар фреон и влага, доколкото е възможно.
                  3. Изкарване влагата от филтър-дехидратора.

                  Пътвото става за 2 минути (в момента, в който вакуума стигне до стационарна стойност, в зависимост от дебира и качествата на помпата). Второто и третото искат време, и дори да направиш най-вакуумния вакуум в системата, пак си искат време. Колкото повече, толкова повече.

                  За система в нормално състояние, или която не е била отворена за повече от няколко часа, или система, в която е сменян филтър-дехидратора, 10 минути е здравословен минимум. За всички останали случаи - колкото повече, толкова повече, но половин час в общия случай е достатъчен. То може и няколко пъти продухване с азот и последващо вакуумиране. Ама ключовата дума при продухването е "сух". А колко сух е азота, с който продухваш, е тема на друг раговор.

                  ПП: И впрочем, на всички машини за автоклиматици, които съм виждал, оператора задава времето за вакуумиране. То не е фиксирано, именно поради неизвестните на машината факти относно състоянието на климатика.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    Има и още - чрез вакуумирането и последваща проверка за задържане на вакуума, оператора/машината се убеждава, че няма значими пропуски.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X