Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

    Наложи ми се да правя профилактика на двигателя на кемпера от тази тема :https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=226105
    и в един момент след профилактика на агрегатите стартер, генератор хидравлика на волана работата стигна до климатика.

    Не ми е създавал проблеми освен че, от старост миналото лято се пръсна един маркуч и се наложи да се сменя.Но след смяната като го заредих с фреон заработи нормално.Забелязах обаче един особен ръмжащ звук когато е горещо идващ от компресора на климатика който преди го нямаше.Направих консулт с една две фирми дето зареждат автоклиматици но не можах да получа сносно обяснение на запитването си.Понеже колата е от далечната 1989 година всички предположения бяха за износен компресор.

    И понеже заради свалянето на мотора компресора беше свален започнах да търся фирма дето да му направя профилактика но ударих на камък,понеже е стара година че, и американски никой не се нае да се занимава с мен.
    Тогава реших поне да го промия и да му сменя маслото да не е свалянето му без нищо.Потърсих информация по сервизите за климатици какво масло да сипя и колко и пак греда .Никой не знае колко трябва да е маслото в системата понеже били с машини и всичко ставало автоматично с програма ха ти да видиш ....
    Преди ремонта закарах кемпера да източат фреона и маслото за да си спестя някой лев,машината събра от моята система 1476 грама фреон и 16 грама -забележете 16 грама масло.След разглобяването не се установи наличие на масло нито в компресора нито в кондензатора ,най вероятно маслото е излязло в атмосферата заедно с фреона при пръсването на маркуча за високо налягане миналото лято.
    Порових нета и намерих в Американски форум на Форд разисквано надълго за видовете масла и за процедурата по която се налива маслото в климатичната система.

    Оказа се че , на моя Форд Еконолайн F 350 с двигател 5,8 в климатика има 9 унций или около 248 грама масло за климатични компресори PAG 46 Refrigerant Compressor Oil (R-134a
    Systems) такова същото не намерих затова сложих масло NEXT - 756 което според данните покрива всички изисквания на старите масла за работа с фреон 134А,Даже прочетох отзиви за по тиха работа на компресора след минаване от масло PAG 46 на NEXT - 756.

    Остана да намеря процедура как , колко къде се налива маслото.

    След няколко дневно ровене по час два намерих следното описание което споделям с вас може да ви е полезно.

    Упътването е на английски на този адрес :https://www.ford-trucks.com/forums/1...-question.html - второто мнение

    А ето и гугъл превод :

    ВНИМАНИЕ: При нормална работа на климатика, маслото се движи през системата с
    хладилен агент и малко количество се запазва във всеки компонент. Ако някои компоненти на системата
    се отстраняват за подмяна, част от охлаждащото масло ще отиде с компонента. За да се запази
    първоначалното общо количество на маслото, е необходимо да се компенсира изгубеното масло чрез добавяне на масло към системата
    с новата част.
    1. ЗАБЕЛЕЖКА: Сервизните компресори A / C се доставят без компресорно масло.
    При подмяна на компресор източете маслото внимателно след като го свалите следвайки процедурата по долу.

    Завъртете коляновия вал на компресора на шест до осем оборота, като събирате маслото в чист мерителен съд.
    Ако количеството на източеното масло от стария компресор е между 85-142 ml (3-5 унции),
    налейте същото количество плюс 30 ml (1 унция) ново подходящо PAG компресорно масло за (R-134a
    Системи) F7AZ-19589-DA (Motorcraft YN-12-C) WSH M1C231-B или еквивалент в новия
    А / C компресор.
    Ако количеството масло, което е източено от стария компресор е по-голямо от 142 ml (5
    унции), налейте същото количество ново подходящо PAG компресорно масло за (R-134a
    Системи) F7AZ-19589-DA (Motorcraft YN-12-C) WSH M1C231-B или еквивалент в новия
    Ако количеството масло, което е било извадено от стария компресор е по-малко от 85 ml (3
    унции), изсипете 85 ml (3 унции) ново подходящо PAG компресорно масло за (R-134a
    Системи) F7AZ-19589-DA (Motorcraft YN-12-C) WSH M1C231-B или еквивалент в новия компресор на климатика.
    2. За дехидратора /изсушителя пробийте един отвор 13 мм (0.52 инча) в дехидратора
    и изтеглете маслото в калибриран съд .
     Добавете количество ново масло, което да съответства на това, което се източва от стария дехидратор плюс 60
    ml (2 унции) ново масло за компресор за PAG (R-134a Systems) или еквивалентно.
    3. За изпарителя на А / C добавете 89 ml (3 унции) ново PAG компресорно масло за (R-134a
    Системи) или еквивалентни
    4. За кондензатора Предния радиатор на A / C добавете 30 ml (1 унция) ново PAG компресорно масло за хладилен агент (R-134a
    Системи)

    5. Добавете 60 ml (2 унции) ново компресорно масло за хладилен агент (R-134a
    Системи) в дехидратора през входната му тръба всеки път когато извършвате една от следните поправки:

     инсталиране на нов изпарител или кондензатор на А / C
     монтаж на нов вентил (предпазен клапан за освобождаване на налягането в компресора на A / C (19D644)
     инсталиране на нови тръби или маркучи на климатика
     ремонт на уплътнение на О-пръстени и компресор
     ремонт на теч на бързите връзки за зареждане на климатика.

    6. Монтиране на нови компоненти, които не изискват изпускане на хладилен агент и загуба на масло, като това
    като терморегулатор на климатик и превключвател за налягане на климатика, не се нуждаят от допълнително масло.
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

  • #2
    От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

    PAG 46 Е най разпространеното масло, в света и у нас, има го под път и наД път, как не си го намерил не знам

    И е NEXT505 е еквивалента на PAG46
    Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

    Коментар


    • #3
      От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

      Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
      PAG 46 Е най разпространеното масло, в света и у нас, има го под път и наД път, как не си го намерил не знам

      И е NEXT505 е еквивалента на PAG46

      Честно да си кажа в склада дето ми доставят авточастите това имаха и го взех.
      Вече заредих климатика с фреон за сега работи нормално.
      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
      Място и хора към които да принадлежи ...

      Коментар


      • #4
        От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

        Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
        Честно да си кажа в склада дето ми доставят авточастите това имаха и го взех.
        Вече заредих климатика с фреон за сега работи нормално.
        Къде и кой го зареди?
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

          Маслото се слага преди да заредиш фреона (най-лесно) вакуумираш слагаш маслото в чашка и измукваш, после наливаш фреона... Аз не работя с машини, манометри, маркучи и везна... тея с машините си нямат понятие от хладилна техника и основите и..... дали е кола или нещо друго цикъла е един и същ...
          Аз ползвам от по-скъпото масло с боя в него разликата е 3лв на литър...

          Коментар


          • #6
            От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

            Там, където си карам колата всяка година за профилактика на климатика, машината е пълен автомат. Нищо не и се пипа за целия цикъл на работа. Вади си фреона, вади си маслото, слага новото, зарежда фреон и приключва.
            Задават и се само количествата , че за разните коли са различни и вида на маслата-за тях си има контейнерче-сипва се каквото пише за конкретния климатик и от там нататък всичко си прави сама.
            Неоцветени масла за климатик до сега никога не са ми предлагали.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Къде и кой го зареди?
              При Пламен с гумите в Разбойна.
              Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
              Място и хора към които да принадлежи ...

              Коментар


              • #8
                От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Там, където си карам колата всяка година за профилактика на климатика, машината е пълен автомат. Нищо не и се пипа за целия цикъл на работа. Вади си фреона, вади си маслото, слага новото, зарежда фреон и приключва.
                Задават и се само количествата , че за разните коли са различни и вида на маслата-за тях си има контейнерче-сипва се каквото пише за конкретния климатик и от там нататък всичко си прави сама.
                Неоцветени масла за климатик до сега никога не са ми предлагали.
                И аз до сега така на машина автомат но като спука маркуча и изтече фреона заедно с него замина и половината масло на климатика (цялото е 265 грама за моя кемпер).
                А машината ако и да е автомат само може да долива масло ако и се каже колко да сипе.По принцип при всяко допълвне на климатик слагат минимално количество според зависи 5 - 10 грама.Но при загуба на 130 грама системата остава без масло със всички произтичащи от това последствия.
                Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                Място и хора към които да принадлежи ...

                Коментар


                • #9
                  От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

                  Всъщност, машината събира маслото в масло утаители и после го връща обратно в системата....

                  Освен ако не е някаква машина от 100 000 лева дето още се съм я виждал и чувал..
                  Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                  Коментар


                  • #10
                    От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    Там, където си карам колата всяка година за профилактика на климатика, машината е пълен автомат. Нищо не и се пипа за целия цикъл на работа. Вади си фреона, вади си маслото, слага новото, зарежда фреон и приключва.
                    Задават и се само количествата , че за разните коли са различни и вида на маслата-за тях си има контейнерче-сипва се каквото пише за конкретния климатик и от там нататък всичко си прави сама.
                    Неоцветени масла за климатик до сега никога не са ми предлагали.
                    Някой да обясни как вади маслото, ЦЯЛОТО.
                    0877 44I 88I
                    Самурай 1,3
                    Дискавъри ТД5

                    Коментар


                    • #11
                      От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

                      Без сваляне на компресора,няма как да му източиш маслото.
                      Toyota Land Cruiser LJ70;Mazda Tribute;0878 84 20 84

                      Коментар


                      • #12
                        От: Доливане- смяна на масло на авто климатик/климатроник

                        Първоначално публикуван от Бачо Ачо Преглед на мнение
                        Без сваляне на компресора,няма как да му източиш маслото.
                        Това се опитвам да обясня на всички псевдомайстори със скъпите машини който си правят всичко сами. Няма как да източиш всичкото масло без демонтаж на компресора.Та как тези машини разбират колко са източили и колко да долеят не знам. След 20г. блъскане с хладилна и климатична техника това си остава табу за мен.
                        0877 44I 88I
                        Самурай 1,3
                        Дискавъри ТД5

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X