Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казус с климатик?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    Да ползвам темата. Колата е Митсубиши Колт 1.3 75 к. с.
    Климатика е зареден миналия месец. Прави ми впечатление работата му по време на път. Усещам как компресора включва и изключва на някакъв интервал, да кажем 20-30 секунди. Докато работи духа доволно студ, като изключи усещам как струята се затопля (субективно). Преди две години имах точно такова Мастурбиши и не бях забелязал да работи в режим на вкл. и изкл. Консултирах се с двама майстори (уж не само пълначи) и по думите им всичко е нормално. Японските коли така работили, да си карам и да не се шашкам. Мен обаче нещо ме гризе... Ще премеря входящата и изходящата температура на кондензатора и ще пробвам номера с обливането му с вода по време на работа. Другото което ми направи впечатление е, че при пускането на климатика се включват двете перки, не знам нормално ли е ?
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #77
      Определено не е нормално, освен ако не си в някакъв super - ECO режим. При мен го прави като пусна климатика на режим "спорт" или на "еко моуд". Усеща ли се промяна в работата на двигателя? Най-често би трябвало да го прави в задръстваме. За перките, да нормално е да се включат.
      Разгледай темата, най-вероятно ще се ориентираш.
      1. Високо налягане
      2. Пресостат датчик ако има, при мен имаше същия проблем на едно Ауди преди години, но редко го правеше над 70-80 км/ч каране.
      3. Скапан радиатор (изпарител)
      4. Не работеща перка / лошо охлаждане заради липсващи ламели, мръсотия.
      5. Не достатъчно фреон
      Последно редактирано от _HITMAN_; 22-08-22, 19:57.

      Коментар


      • #78
        И според мен не е нормално , най-малкото защото съм имал точно такова и не работеше по този начин ( еко режим няма ) .
        Не , че не може и така да се кара , но с малкия бензинов мотор дразни с всяко включване и изключване ( усеща се осезателно ) . Разликите в температурите на радиатора горе и долу не са големи , според мен функционира нормално , мръсотиите между двата радиатора съм ги изчистил , както и самия радиатор отвън . Ламелите му са леко нагънати , може това да е причината . И пак опираме до намирането на читав сервиз , голям кът са....
        Последно редактирано от cnc82; 22-08-22, 21:29.
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #79
          За съжаление, не мога да препоръчам сервиз. Отдавна не ми се е налагало да ходя, тъй като не съм имал проблем с климатика, освен за преглед и допълване.
          Прегледай в темата, колеги бяха препоръчали 1-2 сервиза.

          Коментар


          • #80
            Благодаря все пак за насоките ! Ще изчакам месец още да свърши сезона и да няма навалица и ще го карам за проверка.
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • #81
              Важно е при летни условия да се диагностицира. Или поне за по слабите техници. Професионалистът ще се справи всякак, но го няма.

              Коментар


              • #82
                Първоначално публикуван от _HITMAN_ Преглед на мнение
                Определено не е нормално, освен ако не си в някакъв super - ECO режим. При мен го прави като пусна климатика на режим "спорт" или на "еко моуд". Усеща ли се промяна в работата на двигателя? Най-често би трябвало да го прави в задръстваме. За перките, да нормално е да се включат.
                Разгледай темата, най-вероятно ще се ориентираш.
                1. Високо налягане
                2. Пресостат датчик ако има, при мен имаше същия проблем на едно Ауди преди години, но редко го правеше над 70-80 км/ч каране.
                3. Скапан радиатор (изпарител)
                4. Не работеща перка / лошо охлаждане заради липсващи ламели, мръсотия.
                5. Не достатъчно фреон
                А според мен определено Е нормално. Компресора изключва, когато температурата на изпарителя стигне минималната си температура. И го прави именно когато си на скорост, тоест има достатъчно охлаждане и предостаъчно обороти за компресора. Има и компресори, които не изключват де - те се байпасват (започват да връщат от изхода на входа).

                Всичките ми коли с климатик работят по тоя начин, но все са с големи мотори и на обороти не се усеща, а на 5.7-цата никак не се усеща. В момента, в който насмогне да охлажда въздуха през изпарителя и той (изпарителят) е дтигне температура малко над нулата (обикновено 1-3- градуса), компресора изключва или байпасва. В простиен случай ако е с ТРВ, то ще сатвори и налягането ще се вдигне, а ако е с капилярка изпарителя ще замръзне.

                ...това ако не изключва аварийно по налягане де. Но това се вижда прекрасно на една машина, или ако колата е малко по-електрическа, би-трябвало да натрупа крешки. Обикновено ао изключва по налягане обаче е по-начесто, по-хард (по се усеща на мотора) и климатика никакъв го няма.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #83
                  sparkybg, имах предвид, че при мен на еко се усеща как на моменти въздуха от духалките не е студен, все едно си изключил климата. При "нормален" режим винаги е леден въздуха, а какво прави реално компресора или електрониката не знам. При мен има 5 режима еко, нормал, спорт, индивидуален, офроуд. На еко и спорт климатика е заводски зададен на "еко" и "спорт", при тези два режима се държи все едно спира да работи за определен период от време. Ма как го обясних, малиии.
                  Както и да е, дано на колегата му е наред климата.

                  Коментар


                  • #84
                    За тия еко измишлотини вече не знам. На "sport" обикновено изключва в моменти, в които се изка всичко от двигателя, тоест рязко подаване на газ и подобни. Климатика на сарото ми Terrano с 2.7 мотор работи постоянно в тоя режим - например при тръгване от светофар при подаване на газ се изключва за няколко секунди. При спокойно каране и разко подаване на газ - пак така. Даже мислех че е нещо повреден в началото.

                    Но какъвто и да е режима стигне ли изпарителя 1 градус над нулата, компресора ти изключва или байпасва, иначе ще имаш буца лед върху изпарителя и съответно потока въздух ще е никакъв.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #85
                      Така... ходих при двама майстори нарочно, за да получа две мнения. Установено е следното :
                      При студен мотор и климатик - първите 4-5 минути всичко е ОК, духа хубаво студено. След като загрее и вън е жега, работи на високо налягане - около 22 бара, като достига до 26-27 бара и изключва. Като падне налягането пак включва и така се повтаря цикъла. Кондензатора (радиатора) изглежда чист и читав, загрят еднакво навсякъде поне на допир с ръка. При обливане с вода - налягането пада и климатика се освества. Но и двамата изразих съмнение от работата на компресора, нещо не работил както трябва, обясниха ми го с ниското и високо налягане при свободен хид и при 2500 оборота. Та ще сменям компресора, ама може и за догодина да го оставя...
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #86
                        Мани, така да работят японските коли... Смени филтър-дехидратора.
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • cnc82
                          cnc82 коментира
                          Редактиране на коментар
                          Ще го сменя, благодаря за съвета !

                        • sparkybg
                          sparkybg коментира
                          Редактиране на коментар
                          Горе писах - ако е запушен филтър-дехидратора, той ще е целия в конденз, лед или поне значително по-студен от всичко преди него.

                          Симптомите са 1:1 с тия от първи пост. При мен запушен беше кондензатора (външния радиатор). Силно ти препоръчвам ако ще сменяш компресор, да смениш и него.

                        • cnc82
                          cnc82 коментира
                          Редактиране на коментар
                          Мдаа.., темата съм я чел поне два пъти, но сега потретих първия пост. Абсолютно 1 към 1, ще я изчета отново, тия дни като имам време ще премеря да вида каква е температурата на входящата и изходящата тръба от кондензатора, филтър-дехидратор и него.

                      • #87
                        Я да се включа и аз в темата с един въпрос. Има ли нужда филтър дехидратора да се сменя периодично (профилактично) или само когато има симптоми за запушване.
                        Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                        Коментар


                        • cnc82
                          cnc82 коментира
                          Редактиране на коментар
                          По информация от мрежата го дават да се сменя периодично на 2-3 години. Колко е вярно не знам.

                        • sparkybg
                          sparkybg коментира
                          Редактиране на коментар
                          Глупости на търкалета! Докато няма проблем нищо не се пипа.

                      • #88
                        По думите на майстора вчера, климатика под 30 гр. външна температура трябва да работи отлично. Днес сутринта го пробвах при 20 гр. околна температура. Ами разлика в работата няма - първите 2-3 мин работи нормално, след това включва и изключва.
                        Филтър дехидратора беше топъл към горещ даже. Кондензатора в горната част температурата беше в порядъка на 40-50 гр. (с ръка го мерих), в долната част близко до околната температура.
                        Който търси , намира !
                        Човекът е човек, когато е на път !

                        Коментар


                        • #89
                          Запушен кондензатор най-вероятно.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • cnc82
                            cnc82 коментира
                            Редактиране на коментар
                            Вероятно. Интересно поради какво и с какво се запушват ?

                          • sparkybg
                            sparkybg коментира
                            Редактиране на коментар
                            Боклуци от компресора. Не е задължително компресора да се е скапал. Той си отделя боклуци. Докато са малко ги хваща филтър-дехидратора, но в един момент започват да се натрупват в кондензатора, а там сечението на тръбичките е миниатюрно.

                            ...и доколкото на пазара обикновено има кондензатори на прилична цена, разправията с проби и грешки нещото да се почисти не си струва.

                            Не си купувай Nissens. Масово пищят - тук идвало някакво н-то качество. Аз обикновено купувам NRF. Няма грижи до сега.
                            Последно редактирано от sparkybg; 31-08-22, 09:23.

                        • #90
                          Като си купих кемпера системата нямаше изобщо газ. Заредиха ми я по спецификация и работеше до първите горещини. Но в града при темп навън над 34С изключва за около 20-30 сек и пак включва. Отидох при същия майстор за рекламация. Източи системата, и отново я зареди. Гледа и в някакви други таблици по модела дали е заредил правилното количество. Кемпера като се движи с над 40 км.ч. не изключва. При по-малка скорост пак си изключва. След много мислене източи 70 грама и при темп 35 С вече не изключва. Но охлажда малко по-бавно и не товари толкова двигателя. Това беше юли 2017 г. И до сега си работи по същия начин.

                          П.П. Очаквах, че системата изпуска от някъде и ще трябва всяка пролет да дозареждам. Но и до сега работи по същия начин.
                          Интересно ми е защо липсваше фреона като ми продадоха машината.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X