Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Опита за закаляване на острие в живо тяло винаги ще завършва плачевно... Нали се сещате че каквото и да е живо същество ще мърда и свива мускулите си колкото може... А точно в този момент меча може да се изкриви елементарно лесно... да не говорим за покритието от глина което не е особено здраво... и т.н. Та с други думи не става...
    Пробождането не се е правило с нажежено, а с нагрято желязо и се е правело като ритуал,освен това нажеженото желязо никак не е меко.
    Коването показвано по филмите няма нищо общо с действителноста.Моментът в който металът е жълт и мек, е малко преди да изгори.Скоро гледах филм, в който ковача извади от огъня порче желязо,от което излизаха искри като от бенгалски огън,ефектно но смешно!
    Идеята да организираме събиране става все по-примамлива!
    Ferrum dum ignis candet cudendum est.

    Коментар


    • #47
      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

      Честит ден на ковача на всички, който са решили да се занимават с тоя занаят! Дълги години да ви е кеф да въртите чука и всичко което направите да е виртуозно и здраво като светът.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #48
        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

        Поклон,пичове!
        Смаяхте ме!
        От много време ми се върти в главата да си изкова меч,каквото е било и желанието на Упи.
        Работя с електрожен,флекс,абе само не съм ковал но вътрешно го искам и не вярвам че ще се проваля.Дето викаше човека дето ме научи да работя с металите-ЧОВЕК МОГА ДА ТИ НАПРАВЯ ОТ ЖЕЛЯЗО,САМО ДА ИМА КОЙ ДА МУ ДАДЕ ДУША...
        Гледал съм как се кове,едно време правих и опити да закалявам един старинен нож,който намерих в Пирин /толкоз акъл е имало де.../в жар,с пускане директно на кислород в огъня.после го цопнах в горяло масло...
        Ефекта беше,че като опитах да го забия в дърво,стана на три парчета...Умрях си от яд за хубавата вещ.Но както и да е.
        За японските мечове съм чувал,че ги пробвали да разсекат пет човешки трупа един върху друг,наведнъж-тогаз били вече готови.незнам колко е вярно,но ме интересува това "омесване" на метала за да се изкове меч-листовете желязо,които се коват по няколко пъти,за да стане оръжието еластично.Също мисля,че не е лошо да поговорим тука и за дръжките-от дърво,кокал и т.н.
        Не зная дали сте се събирали,но за следващата среща,обезателно се обадете!Идеята за огнището вече я "откраднах" и това лято ще я реализирам,пък докато крада занаят,ще обръщам пържолите и пушените мезенца /те ще са от мен,както и наливната бира/ на скарата-това ми е слабост,както се вижда на снимката.
        Пушените неща може да ги видите в темана ми ОТНОСНО ПУШЕНИТЕ ПРОДУКТИ
        Поздрави на всички!
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #49
          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

          Eдна от легендите гласи, че "истинския" меч се кове 19 години. Накратко технологията е такава:
          Първата година се събира желязото от пясъка след гръмотевични бури. Събирането става с намагнитизиран къс. Прашинка по прашинка, желязото се лепи по къса и тази манипулация продължава докъто се събере "достатъчно" материал. В края на годината - на рождения ден на самурайчето (денят във който се ражда детето кандидат шогун да речем) се разтопява събрания метал и се излива парчето метал, което че се превърне в бъдещ меч. Изковава се пластина, която се оставя максимално мека (оставя се да изстине възможно най-бавно).Размерите и са близки по дебелина до тези на реалния меч. Така приготвената пластина се забива в пласт от въглищен прах (при това упражнение външния слой на пластината се свързва с въглерода и пластината става с по-високовъглеродна обвивка и по-нисковъглеродна сърцевина). Отвреме на време съндъка с въглища се мокри с различни "тайни" съставки. След една календарна година, майсторът изважда пластината и започва да я кове, докъто я разстели по широчина. Поръсва я с "тайните" съставки и я сгъва (тайните съставки са соли на Бора, които се намират в различни мини или от същия този пясък на брега на морето) , като с това я й залепва сама за себе си. Това практически създава пластина, която от външните страни и средата е с по-високовъглеродна стомана от двата междинни слоя (общо 5 слоя). Упражнението с въглищния прах се повтаря. Следващата година е трета за меча, а детенцето е вече на 2. След процедурата пластината е с 9 слоя. следващата година са 17, следва 33 ..... На деветата година голямата част от слоевете са примесени еди с друг и структурата на метала е доста "умесена" - молекули твърда и мека стомана в различна степен разпиляни по цялото острие. Всяка сметка на точния брой слоеве в един самурайски меч би била безсмислена, още повече, че самото определение за "слой" на стоманите не е реално имайки пред вид идеята на обогатяване с въглерод на външната част на пластината.
          Упражнението се повтаря до 16-тата или 19-тата година от раждането. Ако до тогава младежът не е заслужил мечът си, той бива претопен или подарен на някой "простосмъртен - непотомствен" самурай от поръчителя на меча.
          Пак казвам, това е една леденда, разказана ми от японка с майка японка пееща във виенската опера
          Ако щеш вярвай, но от всички легенди тая ми звучи най-достоверно.
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #50
            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

            Относно наковалня на който му трябва да казва.На село из двора гледах някъде,че има

            Коментар


            • #51
              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

              На мен
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #52
                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                upi приятелю, взимай я веднага! После ми се обади да ти кажа как да я монтираш, щото си има тънкости и в това.
                П.П. Абе ние кога ще се организираме за барбе...коването?
                Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                Коментар


                • #53
                  До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                  в Плевен в скрапа има две наковални, не се бийте.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                    Първоначално публикуван от Ковача Преглед на мнение
                    П.П. Абе ние кога ще се организираме за барбе...коването?
                    Само ми се дотъркаляйте аз на вас....ще ви предложа огнище....ама материал за "коване" йок тЪ шЪ трябва да си носите
                    П.П. и поне една джипка оборудвана (за вадене от река) с лебедка и въжета да има
                    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                    Коментар


                    • #55
                      До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                      Първоначално публикуван от Ковача Преглед на мнение
                      upi приятелю, взимай я веднага! После ми се обади да ти кажа как да я монтираш, щото си има тънкости и в това.
                      П.П. Абе ние кога ще се организираме за барбе...коването?
                      Kаквото и да ми кажеш/покажеш, все е кяр
                      Относно събирането - така като го гледам ми се струва, че ще е на 15-17ти май - някъде по това време. Виж, къде?? това е по-трудния въпрос. Или ще трябва да правим някакви преносими конструкции или ... някъде на готови огнища - едно за скарата и едно "за бирата" .
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #56
                        До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                        Най простото ковашко огнище което съм виждал беше направено от стара чугунена мивка и малка въздушна турбинка всичко беше качено на винкелова стойка на четири колела и човека си го местеше по целия двор. Приготвил съм и мивка и турбинка ама както и за много други неща и за това не остава време . Това е най достъпното обяснение на процесите на термообработка на което съм попадал. http://knivesbg.com/index.php?option...d=27&Itemid=29 Преди години в работата имахме термик сега останаха само пещите и се оправяме сами като се наложи.
                        Последно редактирано от sek.1; 29-04-09, 06:19.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #57
                          До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                          A на някой случайно ако му трябва такава печка, да се обади. Все ще се разберем нещо. Купих я за 150 лв. в момент на умопомрачение и сега се чудя кво да я правя.
                          За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                          Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                            Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                            A на някой случайно ако му трябва такава печка, да се обади. Все ще се разберем нещо. Купих я за 150 лв. в момент на умопомрачение и сега се чудя кво да я правя.
                            Къква е тая "печка" дай някоя снимка и размерите на камерата(тигела).
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #59
                              До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                              Тарга, пусни фото, че ме заинтересува...плиииииз!
                              Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Как да си направим "импровизирано" ковашко огнище

                                Аха! дай снимки - ако е подвижно може да го вземем за събирания!
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X