Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преразпределение на петролното богатство

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Преразпределение на петролното богатство

    Фред, изобщо не забравям другата страна на уравнението.
    Само че страните, големи износителки са може би 15-тина, а целият свят пазарува...
    Е, има някои дето се стараят да не внасят, а разчитат на собствен добив...Малко ми се струват.
    Цените, дето ги коментираш, изобщо не съм компетентен да ги оспорвам.Не споря и за зависимостта между Крим и цените на горивата.Не съм следил зависимости.
    А иначе, като потребител на А-95H само мога да бъда доволен, ако цената стане 1.10 лв на литър...
    Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
    0887/осемпет 66 4осем

    Коментар


    • #47
      От: Преразпределение на петролното богатство

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      Прекалено скоро е според мен. И предполага самосиндикална способност на европейци и американци да смъкнат цената драстично с увеличаване на местния добив, за няколко месеца. Някак не ми се връзва, освен ако другите санкции срещу Русия нямат някакво пряко отражение върху цените на петрола на борсите.
      Всичко е същото, и икономиката и предлагането и търсенето и добива а цената на нефта стремително се срутва, обяснения? Може би просто няколко конфиденциално проведени разговори насаме, някакви неизвестни на нас обещания, взаимни интереси които съвпадат в стратегическата си цялост заради което могат да се пренебрегнат тактическите загуби? Няколко умело пуснати слуха и борсови спекулации които предизвикват добре известният по борсите "ефект на стадото", един хуква и всички след него?

      Решителен според мен беше отказа на Саудитска Арабия да намали добива на нефт. А това си е чисто политическо решение. ОПЕК рухна и всеки се спасява както може, бой за заемане на място в спасителните лодки, силните изяждат слабите.

      Ето ги графиките за цената на нефта и курсът на рублата, гледайте ги в режим DAY и обърнете внимание кога започва всичко.

      Коментар


      • #48
        От: Преразпределение на петролното богатство

        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
        ...
        Просто не се връзва арабите да нямат думата. Техния добив винаги ще остане най-евтин. Винаги могат да подсекат всеки който решат, и интереса им не е цената да пада под тази цифра, или поне не много под нея. За да я държат драстично по-ниски вероятно имат други причини.
        ....
        Дали не разсъждаваш прекалено европейски/американски, като подценяваш манталитета на азиатците/арабите? Манипулативни, подкупни,непостоянни, в постоянни конфликти по между си, алчни, егоисти. Сигурно екстраполириам, но все пак. А това всичкото ако има кой да го яхне и манипулира в исканата от него посока, ще строши всички познати ни постулати и академични теории. А американците имат способност да продадат хладилник на северния полюс и риба във виетнамско крайбрежно селище.
        И то не защото нещо против арабите, ами просто те са косвената жертва в тунтулата срещу Путин.
        Ако трябва да съм честен винаги съм си мислел, че предишните цени на петрола бяха изкуствено високи.
        Мисля, че сега са си на реалното ниво. Но то това е магията- да можеш да управляваш пазара и цените, когато и както поискаш, а и в двата случая да си на печалба и да имаш полза от това. Шапка им свалям на чичковците стоящи зад това

        Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
        Дагобаре, прав си донякъде, но...
        Вероятно автомобилите са основен консуматор на нефт.
        Но не повече от една трета.Реално целият останал транспорт (без ЖП и атомните кораби и подводници) се движи от петролни продукти.Говоря за камиони, кораби, и въздушен транспорт.Там алтернатива няма, а консумираните количества са гигантски.
        Не маловажни са и безбройните електроцентрали, в страни като нашата разчитащи на мазут.
        И последно, но не маловажно-много добре знаеш, че петролните продукти са в основата на модерният ни живот.
        Пластмаси, найлони, гуми, и сигурно десетки суровини, дето не знам.Рециклирането за момент ще потуши проблема.Само за за стане отново ясно колко сме зависими.
        Много прагматично и конвенционално гледаш нещата. Аз се опитах да намекна, че именно това ни е грешката в оценките.

        Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
        Всичко е същото, и икономиката и предлагането и търсенето и добива а цената на нефта стремително се срутва, обяснения? Може би просто няколко конфиденциално проведени разговори насаме, някакви неизвестни на нас обещания, взаимни интереси които съвпадат в стратегическата си цялост заради което могат да се пренебрегнат тактическите загуби? Няколко умело пуснати слуха и борсови спекулации които предизвикват добре известният по борсите "ефект на стадото", един хуква и всички след него?

        Решителен според мен беше отказа на Саудитска Арабия да намали добива на нефт. А това си е чисто политическо решение. ОПЕК рухна и всеки се спасява както може, бой за заемане на място в спасителните лодки, силните изяждат слабите.
        Топло-топло. Радвам се, че още някои е на "моята честота".
        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

        Коментар


        • #49
          От: Преразпределение на петролното богатство

          Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
          ...
          Решителен според мен беше отказа на Саудитска Арабия да намали добива на нефт...
          Е нали именно това разправям. Според мен саудитците в момента ритат Русия и Иран по кокалчетата заради Сирия. Ако беше само от другата страна американци и европейци нямаше да се цакат сами държейки цените на нефта под цената на която те самите могат да го добиват. И на 80$ на варел руснаците пак са на голяма загуба предвид за какви цени са си правили разчетите.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #50
            От: Преразпределение на петролното богатство

            Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
            Фред, изобщо не забравям другата страна на уравнението.
            Само че страните, големи износителки са може би 15-тина, а целият свят пазарува...
            И какво от това че целият свят пазарува. Ако целият свят иска условно 100 милиона тона а тези 15 страни му предлагат 200 милиона тона какво според теб ще стане? Изправени са пред избора, или да смъкнат цената и да изтикат конкурента от пазара или да не продадат нищо. Преди тези неща ги решаваше ОПЕК, когато икономиката намалява търсенето заради кризата ОПЕК се събират и решават да намалят добива, всеки има квоти.

            Само че това беше докато ОПЕК бяха монополисти. Сега с шистовият газ и нефт те вече не са монополисти, Америка от вносител вече сама се задоволява, икономиката е в рецесия и изведнъж на пазара има много повече нефт отколкото е необходим. Не могат да намалят добивите защото Америка вече става дори износител но по-важното, не могат да се разберат помежду си и не спазват квотите, всеки иска да продаде повече отколкото му е определено. А това е така защото той е разчел бюджета за определено количество и цена а сега изведнъж трябва да стяга коланите.


            От предишните ниски цени Саудитска Арабия която спазваше квотите излезе с намален пазарен дял който години наред се бореше да си върне. Сега е решила да натика в миша дупка тези които играят долни номера. Тя има достатъчно пари да издържи дълго а те ще фалират и тя ще им вземе дяла. Това е играта в момента. Като се има предвид, че тя има изключително ниска себестойност на добива и огромни валутни резерви тя може с ниски цени да фалира когото си иска.

            Коментар


            • #51
              От: Преразпределение на петролното богатство

              Стойноста на 1л нефт е 1 цент$ .Място за ,,игри'' много.Газта е вторичен продукт и затова цената е с таван до 2018г
              Grand Vitra ddis 2008
              SEAT Althea XL tsi 2010
              Mitsubishi Canter

              Коментар


              • #52
                От: Преразпределение на петролното богатство

                Първоначално публикуван от tanosliven Преглед на мнение
                Стойноста на 1л нефт е 1 цент$ .Място за ,,игри'' много.Газта е вторичен продукт и затова цената е с таван до 2018г
                Е как пък го пресметна това. Най-ниска себестойност имаше иракския нефт - 2$ за барел, но това беше преди да започне войната. Саудитския (както писа Фред по-горе) беше 5$, но вече не е така. В момента в Саудитска арабия се правят много повече инжекционни сондажи за нагнетяване на вода за да избутват нефта отколкото експлотационни сондажи. А това само по себе си вдига себестойноста на нефта. От друга страна там в момента залагат много повече на сондирането за газ за да подбият износа на Иран както се говори.

                Коментар


                • #53
                  От: Преразпределение на петролното богатство

                  Питах аз нещо, но никой не отговори...
                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  Ще помоля пак да се намесят химиците, че нещо не ми е ясно: Според горивото има няколко вида електроцентрали: 1. ВЕИ /те не ни интересуват в този казус/ 2. ТЕЦ с много видове въглища, природен газ, мазут и дори дизелови. Има и такива които добиват газ от зелена маса, но и те не са ни интересни сега. 3. АЕЦ. Колко би трябвало да струва ел. енергията /съвсем усреднено като себестойност с включените в цената аморт. отчисления и транспорт за единица енергия. За нашия АЕЦ всички знаем, че произвежда най-евтиния ел. ток, но разходите за да се построи наново такова нещо не са по силите ни.
                  Питам, защото ми е интересно бъдещето на електромобилите, защото именно те изнасят замърсителите на въздуха извън големите градове. И имам и друг въпрос: колко трябва да е цената на 1 л. пропан/бутан, 1л. бензин и 1 л. дизел при цена 60 зелени/барел при българските акцизи и ДДС сега?
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #54
                    От: Преразпределение на петролното богатство

                    Нещо, което не е свързано директно с темата, но иде да покаже, кой е овчара и кои са овцете в обора.
                    На скоро тея шутаци ги ядоха и французите с BNP. Какво остава за лека артилерия като арабите....
                    Комерцбанк прие да плати $1 млрд. по разследване в САЩ

                    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Преразпределение на петролното богатство

                      Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                      Нещо, което не е свързано директно с темата, но иде да покаже, кой е овчара и кои са овцете в обора.
                      В Америка компаниите в моментаса страшно уплашени с тези санкции да не ги нарушат нещо. Вчера се рових в Интернет за един софтуер свързан с минната промишленост, отидох на страницата да видя цената ами то имаше цяла страница предупреждения и декларации, че по никакъв начин този софтуер няма да бъде изнасян, продаван, използван и т.н. в нарушение на санкциите.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Преразпределение на петролното богатство

                        Първоначално публикуван от plaskom Преглед на мнение
                        Е как пък го пресметна това. Най-ниска себестойност имаше иракския нефт - 2$ за барел, но това беше преди да започне войната. Саудитския (както писа Фред по-горе) беше 5$, но вече не е така. В момента в Саудитска арабия се правят много повече инжекционни сондажи за нагнетяване на вода за да избутват нефта отколкото експлотационни сондажи. А това само по себе си вдига себестойноста на нефта. От друга страна там в момента залагат много повече на сондирането за газ за да подбият износа на Иран както се говори.
                        1 barrel =119 литра! А колко им струва сега -малко вярвам да са се дигнали разходите .Криза има и надниците падат.
                        Grand Vitra ddis 2008
                        SEAT Althea XL tsi 2010
                        Mitsubishi Canter

                        Коментар


                        • #57
                          От: Преразпределение на петролното богатство

                          На мен ми е ясно, че това са прогнозни оценки : http://www.economy.bg/world/view/102...risa-na-petrol
                          И още нещо за нефтените пясъци : http://www.tbmagazine.net/statia/tez...kiya-neft.html
                          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                          0878 79 20 61 Борис

                          Коментар


                          • #58
                            От: Преразпределение на петролното богатство

                            Малко бъркаш барелите, колега. Мярката барел има доста разновидности: "течен барел" US=119 литра, "бирен барел"US=117 литра, "бирен барел"UK=163 литра, но за нефт и други нефтопродукти се ползва американски нефтен барел = 159 литра. А дали са се вдигнали разходите и надниците? - ДА. За последните 15 години на сондажните контрактори "day rate" в Близкия изток се увеличи с около 50%. Няма вече сондажни апаратури (+2000 к.с.) на сушата които да работят за по-малко от 35 хил. $ на ден, а в морето от 80 хил. $ нагоре. Но това не е основния разход на един сондаж и ако той през 2001 г. излизаше около 4-5 милиона $, то сега е 7-15. Така че себестойноста на нефта не е същата отдавна.
                            Последно редактирано от plaskom; 12-12-14, 17:49.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Преразпределение на петролното богатство

                              Подкрепям Plaskom.
                              only 4 x 4,sim AWD

                              Коментар


                              • #60
                                От: Преразпределение на петролното богатство

                                Сондажа все пак си е сондаж. Но добива и той поскъпна.
                                only 4 x 4,sim AWD

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X