Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гигантски подземни кухини ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гигантски подземни кухини ?

    Най дългата пещера била над 300 километра.Пещерите като произход били няколко вида,едните мисля карстови се водят.
    За какво е темата ? Темата е въпрос,въпрос свързан с моето учудване от една информация.
    Значи,става дума за Родопите,конкретно за минен район. Сондьори бурили,изведнъж лоста пропада и се къса,вероятно въжето и лоста изчезва,сега може резба да е изтървала,това са подробности.Вероятно са почнали да се опитват да го вадят,не се знаят подробности.Явно са попаднали на кухина,и явно са разбрали че е дълбока,защото идват руски специалисти.Със взривове,и измерват акустичните вълни в литосферата.Не знам как се казва метода.Не стигнали до никакъв извод,дори решили че апаратурата е развалена,защото вълните не се връщали,не се отчитали.След време дошли американци с по съвършена проучвателна техника.Те започнали да пускат стержен от леки алуминиеви тръби с датчици по тях.Пуснали около километър и половина,и никъде не опряло.Когато ги извадили долният край бил деформиран,да кажем от температура,знаем че алуминият става пластичен при близо 400 градуса.
    Понеже историята е преразказана,не вярвам да е напълно достоверна като цифри.Но защо някой би си я измислил като факт и случка.
    Възможно ли е да има огромни кухини под земята ? И вероятно биха били пълни с вода ?


    ПП.Мисля да копая кладенец,вода има от 25 метър нататък,в Родопите е,немрамонизиран варовик е породата.Плашех се от падащи буци,камъчета,един миньор ме успокои.Сега обаче си изфантазирах как копая,и изведнъж пропадам в пещера,нещо малко вероятно,но премереният риск,изисква мерки

  • #2
    От: Гигантски подземни кухини ?

    Интересно.Тази преразказана история,не споменавали местността,където се развива действието?
    На мене при разходка в Родопите ми направи впечатление многото вода и чешмите навсякаде по асфалтовия път,а и от един преход между малък Беглик и с.Сърница -по черно през гората:имаше чешми направени доста на често.
    Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
    ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

    Коментар


    • #3
      От: Гигантски подземни кухини ?

      Случката е фантазия, казвам го като бивш геолог, запознат в детайли с геоложкия строеж на Родопите. Но например в Добростанския дял ако копаеш кладенец, макар и с минимален шанс, е възможно да учелиш карстова каверна е да пропаднеш някой и друг метър. Пиши къде точно ще копаеш кладенец, та да проверим карство ли е района.
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #4
        От: Гигантски подземни кухини ?

        Че има кухини има, ама са надълбоко и не са чак толкова големи и дълбоки, че да стигне до 400 градуса температурата ...

        Поразрових се из нета по темата - разправят че имало тунели между континентите чак. И извънземните си джиткали по тях ... Ама какво ще правят извънземните под земята ..?

        Дядо ми 20-тина години е работил в рудник "Кенан дере", до с. Манастир, Смолянско. Не е бил точно миньор, а взрИвен магазинер - т.е. раздавал е експлозиви във взрИвния склад, намиращ се на 50 метра под земята. Шахтата на рудника е дълбока 350 метра. Има напречни галерии през 50 метра.

        Поне половината мъже от селото и околностите бяха миньори. Разговарял съм с доста от тях и те са ми разказвали, че както копаят са попадали на земни кухини. Но да кажем с размерите на стая или дори къща. Но не чак дълбоки стотици метри. Показвали са ми кристали и други образувания, намерени в тях.

        Съмнява ме, че за 25-30 метра ще попаднеш на съществено голяма кухина.
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #5
          От: Гигантски подземни кухини ?

          Термичният градиент е 1 градус на 33 м, казано с други думи температурата на 100м се вдига с 3 градуса. Съвсем приблизително е разбира се, зависи от конкретните условия, само да даде представа. От тази гледна точка 400 градуса ще имаме на дълбочина приблизително 13 км. Кухина с такъв размер е невъзможна. Отделно че се приближава до рекорда за сондиране, необходими са щанги от специален материал да издържат на температурата, кула и лебедка със съответната товароспособност и т.н. И най-важното, такава температура на водата е възможно само ако е под високо налягане, т.е. цялата кухина е пълна с вода за да създаде хидростатичното налягане. Това напосоки, трябва да гледам справочниците но ми се струва, че дори хидростатичното налягане няма да е достатъчно и водата ще се превърне в пара. Легенда отвсякъде.

          Колегите го казаха, кухини с размерите до стая на по-големи дълбочини са възможни и действително там се намират удивителни по размерите и красотата кристали. Няма и как да е другояче, ако е изцяло заобиколен със скала кристала няма накъде да расте но това вече не ми е специалност, само от обща култура.

          Коментар


          • #6
            От: Гигантски подземни кухини ?

            Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
            Термичният градиент е 1 градус на 33 м, казано с други думи температурата на 100м се вдига с 3 градуса. Съвсем приблизително е разбира се, зависи от конкретните условия, само да даде представа. От тази гледна точка 400 градуса ще имаме на дълбочина приблизително 13 км. Кухина с такъв размер е невъзможна. Отделно че се приближава до рекорда за сондиране, необходими са щанги от специален материал да издържат на температурата, кула и лебедка със съответната товароспособност и т.н. И най-важното, такава температура на водата е възможно само ако е под високо налягане, т.е. цялата кухина е пълна с вода за да създаде хидростатичното налягане. Това напосоки, трябва да гледам справочниците но ми се струва, че дори хидростатичното налягане няма да е достатъчно и водата ще се превърне в пара. Легенда отвсякъде.

            Колегите го казаха, кухини с размерите до стая на по-големи дълбочини са възможни и действително там се намират удивителни по размерите и красотата кристали. Няма и как да е другояче, ако е изцяло заобиколен със скала кристала няма накъде да расте но това вече не ми е специалност, само от обща култура.
            Има аномалии, като в района на рудник Ерма река до Златоград, където градиента е изкривен и на плитко е много горещо, но и там не е 400 градуса. А критичната температура на водата, при която тя може да остане течна при високо налягане е 374,5 градуса. Над тая температура каквото и да е налягането, водата е газ.
            За кристалите не е точно така, някои растат в полутечна среда в разтопени скали и като застине скалата остават. Т.нар. порфири. Други растат в глина, снимал съм такъв в темата Черни спомени в раздела Африка на форума Пътешествия. Но при всички условия средата трябва да е пластична и да могат да минават флуиди.
            Последно редактирано от zzlatev; 09-05-14, 20:04.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #7
              От: Гигантски подземни кухини ?

              Първоначално публикуван от To6o Преглед на мнение
              ... копая,и изведнъж пропадам в пещера,нещо малко вероятно,но премереният риск,изисква мерки
              Откриването на нова пещера от такъв размер мисля че си струва изтърването на малко сондажна железария. Примерно може да я нарекат после To6o-вата пещера. Ако пък намериш място с температура 400 градуса, достъпно със сонда - мога евтино да те отърва от неблагоприятния за живеене парцел.

              Коментар


              • #8
                От: Гигантски подземни кухини ?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Ако пък намериш място с температура 400 градуса, достъпно със сонда - мога евтино да те отърва от неблагоприятния за живеене парцел.
                Ама ти далавера си замислил и искаш да го минеш колегата уж услуга му правиш Знаеш ли каква геотермална станцийка става с такава температура. Ако пък е и около София Топлофикацията направо ще я фалираш /тя и без това вече е фалирала /.

                Не знам колко пъти вече са ме подхващали с такива предложения за сондажи за геотермална енергия, аз все им обяснявам това за градиента пък и че специфичната мощност на метър е твърде ниска ако нагнетяваш вода. Но не ме слушат, на всеки в главата се въртят големите пари. Накратко иска си специално място, да ти идва наготово врялата вода по пукнатините от големите дълбочини.
                Последно редактирано от Фред; 10-05-14, 03:14.

                Коментар


                • #9
                  От: Гигантски подземни кухини ?

                  На времето са ми разказвали случка за Плевен . Взривили няколко изградени вече геотермални сондажа защото парното щяло да е почти без пари и топлофикацията им щяла да фалира .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гигантски подземни кухини ?

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    На времето са ми разказвали случка за Плевен . Взривили няколко изградени вече геотермални сондажа защото парното щяло да е почти без пари и топлофикацията им щяла да фалира .
                    Как може организация в състояние на монопол да фалира от факта че за нещо което ще продава утре на същата цена като днес ще трябва утре да плаща много по-малко отколкото плаща днес
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Гигантски подземни кухини ?

                      Не знам . Събитието се е случило в началото на деветдесетте а тогава много глупости се направиха .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гигантски подземни кухини ?

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        На времето са ми разказвали случка за Плевен ..
                        Градски легенди. Подобно на оная, че забранили ученията на ШЗО-то, заради колосалните залежи на нефт в Плевенско и вероятността да се вдигне града във въздуха. Това от баща ми съм го слушал...
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гигантски подземни кухини ?

                          Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
                          ...каква геотермална станцийка
                          Мълчи бе!!!

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          Как може организация в състояние на монопол да фалира от факта че за нещо което ще продава утре на същата цена като днес ще трябва утре да плаща много по-малко отколкото плаща днес
                          Всъщност при схемата на ценообразуване, наложена със закони при социализма, това е сериозен проблем. Тя не може утре да го продава на същата цена на която днес, ако суровината е поевтиняла. Не може дори да си запази печалбата, намалявайки цената по-малко отколкото си я представят в Главно Управление на Цените.

                          Схемата прилича на древноеврейския закон за 1/16 (максимумът надценка на търговеца), но обхваща и дейности извън търговията - доставка, преработка и тн. Ако суровината ти е достатъчно евтина, не можеш да вземеш достатъчно пари от следващите дейности и съответно се нареждаш за дотации.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гигантски подземни кухини ?

                            Бая дупки съм издупчил, ама у такъв трап не съм попадал ..освен в някой стар нужник или бетонно корито с тЪрби или кабели де Последния път в БАН на 4-ти километър питаме ние- дайте подземен кадастър, а отговора беше- давай смело, нищо няма отдолу...Е нямаше..освен канализационна тръба ф500..
                            0899 шест5313нула
                            За всекиго по нещо

                            Коментар


                            • #15
                              От: Гигантски подземни кухини ?

                              Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                              Градски легенди. Подобно на оная, че забранили ученията на ШЗО-то, заради колосалните залежи на нефт в Плевенско и вероятността да се вдигне града във въздуха. Това от баща ми съм го слушал...
                              Не знам човека където ми го каза на времето беше фактор в Плама и до колкото си спомням ми каза че лично е присъствал на взривяването . Като го видя ще го питам и къде са били въпросните сондажи .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X