Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въздух в сондата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въздух в сондата

    Здравейте,

    Не съм специалист в областта и за това се обръщам към вас.
    Имам сонда в София на дълбочина 25 метра. Наскоро с видеодиагностика установих че ПВЦ тръбата (Ф120 )се е спукала на 17-тия метър.
    Това не ме притеснява толкова защото водата започва от 4-тия метър и мога да вдигна помпата /потопяема/ по-високо.
    Големият проблем според мен е че от сондажа излиза въздух, на малки балончета с не много голяма честота.
    Направи ми впечатление, че колкото по нагоре, толкова повече въздух виждах. По мой съждения това е нормално поради налягането, но така си мисля аз.
    Та проблемът,обяснен с мой думи, е че тозе въздух се засмуква от помпата и създава, вибрации в изходящата тръба от сондата. Тези вибрации са като от воден удар, все едно някой затваря за секунди крана на тръбата и цялата тръба на сондата подскача. Вибрациите са целодневни и помпата се жули в ПВЦ тръбите.

    Имате ли представа от къде се появява този въздух и има ли лек за него.

  • #2
    От: Въздух в сондата

    Помпата ти Грунфос (3 цола външен диаметър) ли е?
    А ПВЦто как е възможно да е 120мм ?Или 110мм или 125мм !

    Коментар


    • #3
      От: Въздух в сондата

      Помпата е Грундфос SQ 3-40 с присъединяване на 1 цол и диаметър 76 мм.

      Тръбата е сигурно 125 или 140 не съм я мерил защото е на 1 метър под кота 0 и не съм си правил труда.

      Коментар


      • #4
        От: Въздух в сондата

        Първоначално публикуван от radkoo Преглед на мнение
        Тръбата е сигурно 125 или 140
        хубаво е са си измериш тръбата
        после най-вероятно е добре да купиш една нова тръба - гледай тоя път да е синя - с филтър отдолу
        ще я сложите в друтия сондаж - ще направите нова засипка на филтъра и после до горе ще я засипете с бентонитено циментова смес

        иначе кой знае какви лайна в момента ти влизат вътре в сондажа...

        ПП не е лошо да си направиш микробиология на водата в момента...

        Коментар


        • #5
          От: Въздух в сондата

          За това те питах за помпата .Тези помпи на груфос са много добри външният им диаметър е 76мм произведени в Мексико , имат вградена защита за работа без вода ,и автоматично се влкючват ,когато навлезе вода в сондажа .Монтирал съм няколко такива. Трябва да се монтират със пресостат PN2 или PN1 за да ги нямаш тези удари в маркуча . Пречината да се получат тези тласъци е ,че водата в сондажа свършва .Другата пречина е ,че си подбрал помпа с параметри ,които не са за твоя сондаж . Този модел на грунфос имат помпи от 1 кубик на час ,2-3-4-5-6-7кубика на час. Когато нивото на водата във сондажа падне помпата автоматично изключва ,тъй като много бързо възтановява ниво помпата автоматично се включва , автоматиката и е много чуствителна ,и безотказна.Така се получават тези тласъци .
          Може да направиш това което те посъветва Владо даже е препоръчително ! Във това ПВЦ можеш да спуснеш сини тръби с по малук диаметър ,примерно 115мм (малко се съмнявам да слязат до дъното на сондажа) има с диаметър 90мм сини тръби (за по малка дълбочина са по тънки).Помпата която имаш SQ може да работи безпроблемно в тях.Добре е пускането на тръбите и монтажа на помпата (стом. въже кабел маркуч) да го направи професионалист .Да не си извадиш окото вместо да си изпишеш вежди.
          Успех.
          Последно редактирано от монио; 19-11-12, 21:40.

          Коментар


          • #6
            От: Въздух в сондата

            Най-вероятно,от това което си обяснил като поведение на помпата,става въпрос за голям дебит на помпата и малка консумация на изхода.Разбирай че си я стиснал за гърлото. Помпата прави налягане и пресостата изключва,в следващия момент налягането стига долна граница и тя пак се включва.Получава се едно образно казано "щрак-щрак" през секунди.Ако си с електроника,а не с механичен,няма да го чуваш,но на помпата и се разказва играта.Това се получава ако я ползваш без разширителен съд.
            088пет722пет99
            http://www.hydropompi.com/

            Коментар


            • #7
              От: Въздух в сондата

              Здравейте,

              Монио помпата не остава без вода със сигурност. в момента е потопена на 13 тия метър а водата започва от 3 тия метър, това прави воден стълб 10 метра.
              Той не се променя при работата на помпата.

              REGULATOR дебита в интерес на истината не съм го мерил никога, но не е по малък от 3 М3/час.
              след помпата е монтиран филтър с манометър преди него. При работа на помпата манометъра показва 1.2 бара, а при затворен кран вдига до 4.5 бара.
              след филтъра водата минава през топлообменик / който със сигурност не е запушен и се излива в канала.

              Този удар за който писах по-горе се получава по време на работа и няма спиране на помпата.
              Той се усеща ако хванеш тръбата като удар за може би десета от секунтада и има моменти в който се повтаря през 5 до 10 секунти за доста дълго време.
              Успоредно с това по тръбата се чува как минава въздух , който може да се види и във филтъра.

              Това с Тръбите съм го решил от отдавна. Ще купя Ф110 х 5.3 и ще ги пусна до дъното , но не знам дали ще успея да направя засипка с филц. Но за сега го отлагам заради цената на тръбите, пък и вода дал господ при мен, както казах нивото е от 3 до 4 метра от земята. Проблема си остава тази вибрация, защото при видеодиагностиката се виждаше как помпата е жулила в ПВЦ тръбете и то изглеждаше сериозно.

              Коментар


              • #8
                От: Въздух в сондата

                Здравейте!
                Да се намеся и аз.
                Монио, ще си позволя да те поправя за защитите на Грундфос. Защитата от работа на сухо е времева, а не е обвързана с нивото на водата в сондажа. Ако водата свърши, помпата спира. След около две минути стартира отново. Ако отново няма вода, отново спира. И така, ако не се лъжа, три пъти. Следващото спиране е за постоянно и помпата ще тръгне, ако и се прекъсне захранването за две минути (хард ресет).
                Вероятния проблем с помпата на Радкоо е кавитация. Разрушително явление за турбините и тръбопроводите. По-сериозния проблем, обаче, е наличието на газ във водата. Няма как да дойде от повърхността. Следователно е от някакви процеси във водоносния пласт или замърсяване.
                Ако гори-обличай чаршаф и купувай броеница. Ако мирише на яйца - лековита ще да е водата.
                Има ли го този проблем при комшийските сондажи?
                Появата на газ в сондажа свързана ли е по време със спукването на тръбата.
                Иначе Влагео е абс. прав - нов сондаж с изолиран горен интервал си е решението. Обаче на дълбочина 25м вероятно района си е замърсен от много сондажи и септични ями. За кой район говорим?

                Коментар


                • #9
                  От: Въздух в сондата

                  Здравейте,

                  Сондажа е в кв.Бенковски, София. Тръбата се е спукала при земетресението според мен или другия вариант е при слагането на филца.
                  Сондажа е от 2009 година и до това лято го нямаше този проблем. Това лято обаче забелязах че тези бунаци които го правиха, не са го засипали с грам филц и помпата започна да вади много пясък. Това ме изплаши защото помпата не е евтина и засипах сондажа с филц. След това при потапянето помпата не стигна до дъното и това много ме учуди.
                  Пробвах с полиетиленова тръба и тя удари на 18-19 метър. Това прави 6-7 метра пясък в тръбата.
                  Та направих си еърлифт и изкарах количка пясък и филц от сондата. Следва видеодиагностика и открих спукване на 17 тия метър. Това което ми направи впечатление е че тръбите са нарязани с флекс и разрезите са с дебел диск и доста дълги. Поне на мен ми изглеждаха по 10-12 сантиметра, но все пак качеството не беше HD и може да съм се объркал, но ако е така може да се е спукала при засипването.
                  Съседни сонди в близост до мен няма и не мога да кажи други дали имат същия проблем.
                  Водата не мирише на нищо.
                  Появата на газ е от началото на лятото а спукването в последствие.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въздух в сондата

                    Споделям опита си с SQ помпите на Грунфус. И аз съм имал същият проблем ,който спомена колегата ,и останових че е от нивото на водата в сондажа.
                    Много лесно се проверява дали е така .Мериш динамичното ниво .Другият начин ,когато неможе да се измери това ниво е : когато започне да подскача маркуча спираш помпата за 1 минута , и пак пускаш ако не започне да удря в маркуча от нивото е .
                    Даракчиев сигурен ли си че на SQ тата защитата е времева не съм прочел цялата книжка но ........Незнам дали говорим за един и същи модел на Грунфос .
                    Времева е защитата на SQ тата през пресостат .Във упътването дават монтаж със пресостат PN1- PN2 .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въздух в сондата

                      Туй беше недобро, да се махне, моля!
                      Последно редактирано от st.darakchiev; 25-11-12, 08:09.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въздух в сондата

                        8.3 Built-in protection
                        The motor incorporates an electronic unit which
                        protects the motor in various situations.
                        In case of overload, the built-in overload protection
                        will stop the pump for 5 minutes. After that period,
                        the pump will attempt to restart.
                        If the pump has been stopped as a result of dry
                        running, it will start automatically after 5 minutes.
                        If the pump is restarted and the borehole is empty,
                        the pump will stop after 30 seconds.
                        Resetting of the pump: Switch off the power supply
                        for 1 minute.
                        The motor is protected in case of:
                        • dry running
                        • voltage surges (up to 6000 V)
                        In areas with high lightning intensity, external
                        lightning protection is required.
                        • overvoltage
                        • undervoltage
                        • overload
                        • overtemperature.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въздух в сондата

                          Май ми е рано днес.
                          Нейсе!
                          Та, вградените защити на помпите SQ на Grundfos са подчинени на логиката, че ползвателя е идиот. Това е добре за нас, ползвателите, тъй като общо взето се вписваме.
                          След няколко автоматични рестарта (например енергото са се оа*али и са ти подали две фази по жиците или водата ти е свършила, а теб те няма на вилата да реагираш) помпата спира и чака хард ресет, образно казано. Това е вградена в корпуса електроника и не подлежи на регулиране. Просто я има.
                          Пресостатите, били те Grundfos, Wilo, Easypump или други, са отделно изделие, предназначено да спира и пуска ел двигател в зависимост от предварително зададени стойности на налягането. Няма времеви параметър, няма изчакване, само мембрана с пружини и контактни пластини в по-простите изпълнения. РМ на Грундфос са си глезотия, обаче и там има тънежи. Ако монтираш модел, при който налягането на изключване е максималното на помпата, при по-мощни помпи ще ти избият тръбните връзки (пробвано неведнъж). И т.н.
                          За конкретния случай-вероятно спукването на тръбите не е от тебе. Още при монтажа се е случило, ако сондьорите са се усетили, не са сложили филц, за да не стане това, което е станало сега.
                          Не знам какво да се направи, ако във водата има разтворен газ. Важно е да се установи какъв точно е, от гледна точка на водоползването. Ако няма значение (например водата се ползва само в термопомпа, за топлообмен) проблем остава кавитацията. Тя се появява при рязка промяна в налягането на водата, например след силно стеснение - образуват се зони (зад ъгъла, образно казано) с ниско налягане. Там разтворен газ би могъл да се отдели в малки мехурчета, които експлозивно се разрушават и е*ават мамата на околните материали. Чуват се като ситно пукане. Обаче при радкоо май по-скоро е друго. Мехури газ във водата се "грабват" от турбините на помпата и за части от секундата тя работи с двуфазен флуид ( ама и израз, а). Лошо за помпата и тръбите на сондажа.
                          Интересно дали го прави при различни дебити и има ли дебит, при който няма подскачане. Поиграй си с крана след помпата!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въздух в сондата

                            Благодаря за идеята. Това до сега не ми е хрумвало.
                            Ако успея даже утре или други ден ще кача и видео.

                            Поздрави !

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въздух в сондата

                              "Пресостатите, били те Grundfos, Wilo, Easypump или други, са отделно изделие, предназначено да спира и пуска ел двигател в зависимост от предварително зададени стойности на налягането. Няма времеви параметър, няма изчакване, само мембрана с пружини и контактни пластини в по-простите изпълнения"
                              За пресостата на грунфос PN2(новия) не си прав ,че няма времеви параметри със сигурност 1000% .Монтирал съм и съм пробвал всичките му фунции !
                              А като се заиграеш с крана намаляваш дебита и хор помпата ще спре да подскача понеже водата няма да свършва за, което си говорихме в началото .Това с газа във водата е не е често срещано явление по скоро изключение ,което не изключва да е точно така . Тоя месец се очертава да монтирам още едно SQ на грунфос и задължително ще го изпробвам в базата за това подскачане въпреки че съм на 90% сигурен че съм прав.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X