Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли вода в моето място ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Има ли вода в моето място ?

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    Не знам на къкво се базира тая работа с бъгетите но има хора и хора . На село имаше един старец (лека му пръст) който ако има вода винаги я намираше . Аз лично съм бил свидетел в едно място около 3 декара човека обикаля 2 часа и накрая каза момчета тук вода няма да извадите собственика не му повярва викна си сондьри надупчиха му двора като френско сирене и вода не излезе . Моя кладенец е копан на ръка някъде около 1930 година 18 метра каменна зидария водния стълб е на около 3 метра от капака . Преди петнайсетина години реших да го чистя и за целта замъкнах една руска бензинова пожарникарска помпа пуснах и смукателя и се започна цял ден работа двора стана блато а нивото бавно слезе с около 2 метра и до там повече не мръдна . Като угасих помпата след няма и час водата си беше на старото ниво . Мястото навремето го е посочил бащата на въпросния старец на пра дядо ми казал му много ще копаете ама вода ще има за цялото село и така и станало .
    Така е колега аз пък съм присъствал на обратния случай , а именно идват ред прославени радиастезици(клиента им не жали средства да ги издири , докара , плати и върне след това) показват ,местата оказват метрите.
    Ние утиваме с техниката правим двора на швейцарско сирене на двойно по-голяма дълбочина от оказаната и пак няма вода .
    Аз за това повдигнах въпроса за да споделите опита си, и какво мислите за тези методи на откриване на вода понеже, като собственник на сондажна фирма много често ме питат клиентите:" Как да разбера има ли вода в моето място и къде?"
    Впреки че сондажите за вода са ми малък дял от услугите който предлагам не винаги успявам да обясня.А и как се обяснява това явление с багетите?
    Появиха се и хора с копютри забиват колци (метални,медни,алуминиеви, дървени) опъват кабели по дворовете правят каквото правят и идва ред да се сондира и от там на сетне изненадите.
    За това е и темата --Повече хора ,повече мнения , впечатления,опит.
    Ще е интересно да се беше включи някой които намира вода по новите начини с компютрите и шишовете .
    Последно редактирано от монио; 19-07-11, 11:57.

    Коментар


    • #62
      От: Има ли вода в моето място ?

      Първоначално публикуван от spoko Преглед на мнение
      от това което прочетох да разбирам ли че в скала се пробива по -лесно и е по-евтино. Баща ми има една виличка на един баир край Ловеч и според колега които работи с багети има жила с вода. преди 10-15 години комшията прави сондаж и на 10м. ислезе вода но той почина и сега няма как да го питам за подробности. с другия комшия имаме желание да правим сондажи в местата ни и се интересувам от цена за метър и това че на 50-60 см. под повърхността е бяла скала. това усложнява или улеснява сондирането. на около 50 метра по-ниско има стар геран копан на ръка.
      По-лесно е относително казано . По-бързо- да в по голяма част от случаите. По -евтино може да се каже (аз не се наемам да кажа това) въпреки , че не винаги е така.
      Методите на сондиране са много , но когато става въпрос за сондране в скали или твърди материали , основно методите са два, а именно сондиране с въздух и сондиране с промивка.
      Сондирането с въздух е в по-голяма част от случаите по-бързо ,но по енергоемко. По-енергоемко понеже сондите са вносни(в по-голямата си част), инструментите за сондиране също, разхода на гориво по-голям , тъй като техниката за да пробива скала се захранва от мощни винтови компресори.
      Докато сондирането с промивка е свързано с докарване на вода за самото сондиране ,изкопаването на отаечни ями. Свързано е до известна степен с повече физическа работа . Самото сондиране е по-бавно в твърди материали, за някои самоделки граничи с невъзможно. По-евтино е от гледна точка на разход на гориво и масла.
      По тия причини е добре да имате информация за терена за да предопреждавате сондажните фирми преди да ги наемете за да не стане ...ама одолу има скала и не можем. Знам че не винаги е възможно да знаете какво ще излезе за това наемайте по сериозни фирми и питайте могат ли да сондират в твърди материали за да си спестите неприятни ситуации.
      Последно редактирано от монио; 19-07-11, 13:06.

      Коментар


      • #63
        От: Има ли вода в моето място ?

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        В България, почти няма място без вода. Въпроса е на колко метра е? При мен излезе на 35метра. Човека със сондата, като дойде, само попита къде я искам водата. Твърдеше, че не е оставял суха дупка.
        Здравей Пенчо защо ли не ми се иска да повярвам на колегата дето е казал така,защото има много хора който са изгорели със сондажи в които няма вода дори и да се обръснеш поне аз знам много такива,но това много зависи и от мястото където се намирате. Ще ви посоча примерно с. Марково до Пловдив и не само там,а с.Белащица и на много др.места,но там има много на брой празни сондажи и то от порядъка на от по 130-150-та и по180 метра лично аз знам,защото човека лично ме е викал да му видя за вода,че утре идва сонда и започва да копае този път 200 метра,но не знае точно къде да е сондажа защото трима са идвали и са му казали в един триъгълник от 5-6 метра. След като минах и му казах,че в целия парцел няма никаква вода той тогава се обади на сондьора,че няма да прави сондаж поради липса на вода и тогава ми разкри,че до тук е правил четири дълбоки сондажа от който единия е правен точно под въпросния триъгълник спрямо наклона на терена и тогава ми показа къде са му казали,че има вода като до него минава и река и той е минал много и под нивото на нея,но и от нея не влиза грам вода в сондажите,показа ми как се оправя в сушата като ми благодари за поредните икономисани 3.000-4.000 лева които е щял да похарчи за новия сондаж.
        Тук искам да отбележа,че човек не бива да си прави илюзий,че без да се търси вода проблем няма да има,а искам да кажа,че това е много важна и отговорна работа от която в повечето случаи зависи дали ще има вода в сондажа и не съм съгласен,че като хване някои пръчките (багетите) и те му се завъртят и там може да се копае и то за вода. Просто много хора са изгорели от такива не сигурни търсачи на които багетите мърдат и те казват,че на тях им показва къде има вода.

        Коментар


        • #64
          От: Има ли вода в моето място ?

          Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
          Така е колега аз пък съм присъствал на обратния случай , а именно идват ред прославени радиастезици(клиента им не жали средства да ги издири , докара , плати и върне след това) показват ,местата оказват метрите.
          Ние утиваме с техниката правим двора на швейцарско сирене на двойно по-голяма дълбочина от оказаната и пак няма вода .
          Аз за това повдигнах въпроса за да споделите опита си, и какво мислите за тези методи на откриване на вода понеже, като собственник на сондажна фирма много често ме питат клиентите:" Как да разбера има ли вода в моето място и къде?"
          Впреки че сондажите за вода са ми малък дял от услугите който предлагам не винаги успявам да обясня.А и как се обяснява това явление с багетите?
          Появиха се и хора с копютри забиват колци (метални,медни,алуминиеви, дървени) опъват кабели по дворовете правят каквото правят и идва ред да се сондира и от там на сетне изненадите.
          За това е и темата --Повече хора ,повече мнения , впечатления,опит.
          Ще е интересно да се беше включи някой които намира вода по новите начини с компютрите и шишовете .
          Това ми е мисълта и на мен лично за себе си не мога да си обясня принципа на действие на тия пръчки . Може би като машинен инженер съм свикнал да работя с реално измерими и исчислими стойности . Може би Ясен или някой друг от физиците или хидролозите може да обясни принципа на действие . Тая за свръх естествените способности на някои хора си е жива шарлатания дори и да ги има те са единици .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #65
            От: Има ли вода в моето място ?

            Да и аз ще се радвам да се включат физиците не заради мене или темата а заради хората които ги интересува и имат идея за сондаж . Въпреки че съм почти сигурен че ще обявят радиастезиците за шамани и гадатели. Тука по важното е да дадем някакъв одговор на въпроса в заглавието на темата от колкото да заклеймим багетажиите.

            Ето goro1955 твърди че познава с багетите на хиляди хора и е направил хиляди сондажи .
            Горо ще се радваме да обясниш по какъв начин разбираш къде и колко дълбоко е водата . Това че си казал на някой да не сондира и той не е сондирал не е сериозно като пример , обясни метода по който откриваш водата ,иначе еи така просто ми показва понеже съм с еди какви си полета не звучи сериозно колега.
            Развий тезата си .

            Коментар


            • #66
              От: Има ли вода в моето място ?

              Здравей Монио,аз също съм против багетажите(както ти ги наричаш),и ще ти поясня защо,когато определен човек ми се обади за сондаж аз първо му казвам,че ще трябва първо да отида на мястото където ще се сондира да проверя дали има подземна вода и тогава ще говорим по въпроса за изваждането на водата,а той ми казва-аз знам къде имам вода защото е минал човек които разбира от тази работа и ми е казал къде е. Тогава аз му казвам ти сигурен ли си,че там има вода,а той естествено казва ами де да знам,аз му казвам-ти няма да ми казваш къде ти е казал човека,а аз без да влизам в двора ти ще ти кажа къде имаш дамар, ако изобщо имаш и идвам и дупча с гаранция там където съм казал,че има вода и ако имаш вода плащаш,а ако нямаш забравяш,че сме се виждали ще пием по ракия и чао! И Монио какво мислиш,че казва човека-АМИ ДОБРЕ,А КАТО ВИДИ ВОДАТА ЧАК ТОГАВА КАЗВА ХЕЙЙЙЙ КАК ПАК ЩЯХ ДА ИЗГОРЯ И ЩЯХ ДА СЕ ПРЕЦАКАМ! Имам страшно много случки,но ако се наложи по нататък ще ви ги допълвам,но нека да са една по една.
              А сега приятна и гореща вечер!

              Коментар


              • #67
                От: Има ли вода в моето място ?

                Първоначално публикуван от goro1955 Преглед на мнение
                Здравей Пенчо защо ли не ми се иска да повярвам на колегата дето е казал така,защото има много хора който са изгорели със сондажи в които няма вода дори и да се обръснеш поне аз знам много такива,но това много зависи и от мястото където се намирате. Ще ви посоча примерно с. Марково до Пловдив и не само там,а с.Белащица и на много др.места,но там има много на брой празни сондажи и то от порядъка на от по 130-150-та и по180 метра лично аз знам,защото човека лично ме е викал да му видя за вода,че утре идва сонда и започва да копае този път 200 метра,но не знае точно къде да е сондажа защото трима са идвали и са му казали в един триъгълник от 5-6 метра. След като минах и му казах,че в целия парцел няма никаква вода той тогава се обади на сондьора,че няма да прави сондаж поради липса на вода и тогава ми разкри,че до тук е правил четири дълбоки сондажа от който единия е правен точно под въпросния триъгълник спрямо наклона на терена и тогава ми показа къде са му казали,че има вода като до него минава и река и той е минал много и под нивото на нея,но и от нея не влиза грам вода в сондажите,показа ми как се оправя в сушата като ми благодари за поредните икономисани 3.000-4.000 лева които е щял да похарчи за новия сондаж.
                Тук искам да отбележа,че човек не бива да си прави илюзий,че без да се търси вода проблем няма да има,а искам да кажа,че това е много важна и отговорна работа от която в повечето случаи зависи дали ще има вода в сондажа и не съм съгласен,че като хване някои пръчките (багетите) и те му се завъртят и там може да се копае и то за вода. Просто много хора са изгорели от такива не сигурни търсачи на които багетите мърдат и те казват,че на тях им показва къде има вода.
                Майка ми е от Марково познавам района и Белащица също..Е те там трябва да си луд да биеш сонди и въобще търсиш вода.Района не е подходящ.В Софийско полье макар че ситуацията е по добра има участъци от глини и 100 метров сондаж ти църцори грамовеГледайте теренът бе хора...там където не може да има вода значи не може да има ...Геологиякви багети кви мошенници...Гледай какъв е района има едно нещо геоморфологична карта.........има си институти иследвания къде гоните бабините деветини...
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #68
                  От: Има ли вода в моето място ?

                  Здравей Нешо 68,допадна ми малко твоето мнение,но ще се разгранича с това да викаш трима и когато ти кажат тримата три места къде ще правиш сондажа,а и да не познават района мисля,че това не е от значение защото в едно населено място дълбочината на водните дамари горе долу е на една дълбочина + - 1-2метра,така както и там където има водоносни хоризонти и те са горе долу на едни и същи дълбочини спрямо де нивелацията на терена. Също така всеки дамар има начало или по точно извора на дамара където той извира от голяма дълбочина и след като намери някъде каверна и тръгва в нея на определена дълбочина,където в началото (в близост до извора) е по широк,а в последстие на определено растояние от извора дамара става по тесен където аз винаги бележа на такива места самата ширина на сондажа като казвам ширината на дамара и че там тя трябва да бъде прерязана със самия сондаж за да може да я прекъсне като след това първо ще пълни сондажа и тогава ще продължава. По този начин разбирам и динамичното ниво на сондажа когато се пусне помпа,дали е по силен дамара от дебита на помпата или е толкова колкото вади помпата,въпреки,че имам и уред за замерване на статичното и динамичното ниво на водата в сондажа! Но с багетите също всичко разбирам както и по време на сондиране преди да се стигне до самия дамар той се запушва и водата спира да върви след сондажа,а така също и по това преценявам колко е силен дамара колкото по бързо отпуши течението на дамара той е по силен и обратно.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Има ли вода в моето място ?

                    Здравей колега,искам да ти кажа,че това дето майка ти е от с.Марково и това дето казваш познавам района е много хубаво и аз нямам против това,но като казваш"трябва да си луд да биеш сонди и въобще търсиш вода.Района не е подходящ." Хубаво де,но като ти трябва вода,а нямаш ти какво би направил? Точно на това аз му казвам търсене на вода,като в Марково, Белащица, Куклен, Брестник,а и още много други населени места,а не като в Пловдив въпреки,че и там има места на които трябва да се търси. Давам естествено един пример за едно село което е в равнината част и то е до река пясъчник селото е Голям Чардак,там във всеки двор има кладенец или сондаж или и двете,като второто е правено след яз.стена ,но не е улучено къде е дамара,но когато управата на България решава да направи яз.Пясъчник преграждат река пясъчник като издигат язовирната стена на яз. Пясъчник и всички кладенци и сондажи остават като риба на сухо защото едно време в селото е имало вода навсякъде и всеки си е правил кладенец или сондаж не там където има дамар,а там където им е било по удобно на хората да бъде.Та тук искам колега да ти дам моя и то велик пример,велик защото не е за вярване,но при спор мога да те заведа на място и то е в Г.Чардак с което съм готов да ти докажа. Идва жена която иска сондаж,но ми казва да има вода в него защото двора ми е два декара и е засаден с чушки,краставици,домати и т.н.-Казвам ти че го искам с вода защото имам и кладенец и сондаж,но и в двата няма вода и са празни не,че не влиза по малко вода но в сондажа свършва за 2-3 мин.,а в кладенеца влиза повече,но го чакам по 24 часа да се събере и с тая вода мога да полея само малка част от двора си и докато чакам водата да се събира другата час от двора ми вече изгаря. Колега аз и казах,че ще отида да видя къде има дамар в двора и когато свърша тук,но от казаното до тук на мен ми стана ясно,че там има дамар след като влиза в сондажа и кладенеца вода но е в доста малки количества и не знам къде се намират те дали не са в края на двора и но в същото време я успокоих че ако кладенеца и сондажа са около средата на двора ще и изкарам вода.Когато отидох установих,че има дамар и той минава между кладенеца и сондажа които от своя страна са на около 4-5 метра един от друг до колкото си спомням,че това беше през 1995 година ако не се лъжа. Колега когато направих новия сондаж между стария сондаж и кладенеца на по 2-2,5 м. от двата,пуснахме помпа,но не каква и да е а три цолова помпа на която и подавахме допълнително газ и не само,че водата не свършваше,но продължаваше да върви и след сондажа или не прекъсваше дамара,а вадеше толкова вода,че не можеше жената да я оправя във вадата. Преди да почна дойде неин съсед който 30 години е работил като сондьор и и каза,че аз съм мушенник и гледам да и взема парите,при което аз му предложих солидна сума да се хванем на бас,като го питах какво общо има това,че той е работил 30 години като сондьор с търсенето на вода,това няма нищо общо при което той отказа да се хване на бас,но женичката много се притесни защото той и каза,че ако там където казвам аз има вода то щяло да има и в сондажа и в кладенеца и. Тогава аз казах на жената ако аз тук ти направя сондаж и не ти изкарам вода забравяш за мен,че си ме виждала защото няма да ти искам нито стотинка. Колега след това когато минавах от там винаги и се обаждах защото тя ме заобича като собствен син.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Има ли вода в моето място ?

                      Здравейте!
                      От доста време следя темите във форума за сондажите защото и на нас ни предстоеШЕ "дълбаене на дупка"
                      Тааа... по темата , да споделя и аз на какво се нагледах последните няколко дни. Вилата ми се намира на Щъркелово гнездо във високите части и искахме да изкараме вода в двора. Извикахме първо един доста нахвален човечец с "багети" .... доиде човечеца.... джопа из местото на сам и на там и на края каза "Тук е водата" .......,да ама така ли се дават 2000+ лв? Местните сондьори ни препоръчаха някакъв полковник които идвал от София и нямал пропуск в намирането. Та извикахме го този полковник , дойде човека извади едно малко конусче ,развъртя го на сам и на там и посочи 4 точки ,като нито една от тези точки не съвпадаше с точката на "багетния" човечец....... дори не се и доближаваше до нея .
                      След едночасово умуване на дом съвета решихме ,че ще се доверим на "полковника" ......., все пак отмъкна 80 кинта за около 5-6 минутки и още толкова пари и от братовчет ми които е на 30 метра от нас. В понеделник сондьорите бяха на линия и в ранния следобяд на 31-вия метър излезе вода
                      Та мисълта ми е ,че не знам какво му показа туй малко конусче на полковника ,но водата е факт!
                      Поздрави!
                      Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD 02
                      BMW Е46 330d 04

                      Коментар


                      • #71
                        От: Има ли вода в моето място ?

                        Първоначално публикуван от goro1955 Преглед на мнение
                        ...
                        Всичко, което пишете, е много хубаво, но за да предлагате услуги в този Форум, си има определен ред. Оттук нататък, или спазвате реда, или ще ви изтрия всичко написано.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Има ли вода в моето място ?

                          Първоначално публикуван от goro1955 Преглед на мнение
                          Здравей колега,искам да ти кажа,че това дето майка ти е от с.Марково и това дето казваш познавам района е много хубаво и аз нямам против това,но като казваш"трябва да си луд да биеш сонди и въобще търсиш вода.Района не е подходящ." Хубаво де,но като ти трябва вода,а нямаш ти какво би направил? Точно на това аз му казвам търсене на вода,като в Марково, Белащица, Куклен, Брестник,а и още много други населени места,а не като в Пловдив въпреки,че и там има места на които трябва да се търси. Давам естествено един пример за едно село което е в равнината част и то е до река пясъчник селото е Голям Чардак,там във всеки двор има кладенец или сондаж или и двете,като второто е правено след яз.стена ,но не е улучено къде е дамара,но когато управата на България решава да направи яз.Пясъчник преграждат река пясъчник като издигат язовирната стена на яз. Пясъчник и всички кладенци и сондажи остават като риба на сухо защото едно време в селото е имало вода навсякъде и всеки си е правил кладенец или сондаж не там където има дамар,а там където им е било по удобно на хората да бъде.Та тук искам колега да ти дам моя и то велик пример,велик защото не е за вярване,но при спор мога да те заведа на място и то е в Г.Чардак с което съм готов да ти докажа. Идва жена която иска сондаж,но ми казва да има вода в него защото двора ми е два декара и е засаден с чушки,краставици,домати и т.н.-Казвам ти че го искам с вода защото имам и кладенец и сондаж,но и в двата няма вода и са празни не,че не влиза по малко вода но в сондажа свършва за 2-3 мин.,а в кладенеца влиза повече,но го чакам по 24 часа да се събере и с тая вода мога да полея само малка част от двора си и докато чакам водата да се събира другата час от двора ми вече изгаря. Колега аз и казах,че ще отида да видя къде има дамар в двора и когато свърша тук,но от казаното до тук на мен ми стана ясно,че там има дамар след като влиза в сондажа и кладенеца вода но е в доста малки количества и не знам къде се намират те дали не са в края на двора и но в същото време я успокоих че ако кладенеца и сондажа са около средата на двора ще и изкарам вода.Когато отидох установих,че има дамар и той минава между кладенеца и сондажа които от своя страна са на около 4-5 метра един от друг до колкото си спомням,че това беше през 1995 година ако не се лъжа. Колега когато направих новия сондаж между стария сондаж и кладенеца на по 2-2,5 м. от двата,пуснахме помпа,но не каква и да е а три цолова помпа на която и подавахме допълнително газ и не само,че водата не свършваше,но продължаваше да върви и след сондажа или не прекъсваше дамара,а вадеше толкова вода,че не можеше жената да я оправя във вадата. Преди да почна дойде неин съсед който 30 години е работил като сондьор и и каза,че аз съм мушенник и гледам да и взема парите,при което аз му предложих солидна сума да се хванем на бас,като го питах какво общо има това,че той е работил 30 години като сондьор с търсенето на вода,това няма нищо общо при което той отказа да се хване на бас,но женичката много се притесни защото той и каза,че ако там където казвам аз има вода то щяло да има и в сондажа и в кладенеца и. Тогава аз казах на жената ако аз тук ти направя сондаж и не ти изкарам вода забравяш за мен,че си ме виждала защото няма да ти искам нито стотинка. Колега след това когато минавах от там винаги и се обаждах защото тя ме заобича като собствен син.
                          Колега евалла че разбираш азне съм сондьор а 10 години съм карал филц на 99процента от Софийските сондьори та наблюденията ми са от там .ПоздравиПокрай тея мои сондьори знам у Софийско поле къде излиза вода и на колко метра и какъв дебит 10 години са това работа със сондьори.И нека хората забравят за сухото бурене ако искат сондаж и помпа „бибе“ е смъртна присъда за сондажа.

                          Запомнете подарък Бибе означава нов сондаж след две годиниБибето вибрира и пука тръбите и край на сондажа.Бибето е за кладенец не за сондаж това е вибрационна помпа бйягай далече и помни какво съм написал.................
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • #73
                            От: Има ли вода в моето място ?

                            Колега аз пък ти правя евала,че си карал 10 години филц то и това си е работа и никак не е лесна защото докато филца пристигне до сондажа може би и той минава през различни перипети кат,гад и др. подобни. Лека и приятна вечер ти желая !

                            Коментар


                            • #74
                              От: Има ли вода в моето място ?

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Всичко, което пишете, е много хубаво, но за да предлагате услуги в този Форум, си има определен ред. Оттук нататък, или спазвате реда, или ще ви изтрия всичко написано.
                              Абсолютно си прав .
                              Но темата е друга . Трябва да се разбере шамани и гадатели ли са тия дето показват вода .До колко да им се вярва и изобщо дали да им се вярва ?
                              Дай мнението си (то се чува) по въпроса и като физик .
                              А за тия дето нарушават форумните правила си има ред нали ? А и те може да се коригират(знам ли).

                              Коментар


                              • #75
                                От: Има ли вода в моето място ?

                                Засега аз го коригирам, та ще видим. Поизтрих това-онова.

                                С шаманите и гадателите въпросът е сложен - те може да са шамани и гадатели и пак да вършат работа, защото човек не винаги знае какво прави. Даже и когато прави истински неща.

                                А иначе - Стария е прав, в България вода има почти навсякъде. Има и хидрогеоложки карти, които го доказват, така че ако кажеш че някъде има вода, малко е вероятно да сбъркаш. Твърде често има не един, а 2 или повече водоносни хоризонта. На различни терени вода има на различна дълбочина, но опитен и наблюдателен човек може доста точно да определи това по видими признаци - вид на растителността, на почвата, на релефа и на скалите наоколо. А дали ще размахваш багети или ще осъзнаеш на какво ти се основава интуицията - както искаш.

                                С една дума - не знам дали са мошеници или майстори.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X