Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
    ...
    Да пробвам да вкарам тънък 1/2 цола маркуч до водата, без клапан, и на този маркуч да закача помпата? Тя е с присъединителен размер 1 цол?
    ....
    Няма да стане. Смукателния маркуч не трябва да е по-тънък от изпускателния.
    Аз бих пробвал с ръчна помпа, както е написал колегата.

    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

    Коментар


    • Бих се пробвал да я вържа директно към тръбата с една горна обратна клапа преди помпата , под помпата една тетка , в тази тетка маркуча с питейна вода , пълня и пускам помпата ,като питейната вода мога я намалям за да смуче само от тръбата ? И се надявам ,че тръбата е крива , а не изгнила и затлачена . Па ,ако има питейна вода и маркуч мога да пробвам със струя питейна вода да прочистя тъбата забита в земята .

      Коментар


      • Не разбрах, или по-точно може да не съм допрочел всичко и въпроса ми е колко метра е сондажа с набитата тръба?
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • Нямам представа колко е дълбок сондажа. Желязото влиза до към 150 см . Излиза сухо. Водата е някъде по-надолу. Тръбата е ръждясала и поизгнила, но не е затлачена. За 10 мин не можа да се напълни от водопродното доста високо налягане. Ще взема ПЕ тръба 1 цол и ще пробвам да я набия. Ако влезе, ще я извадя и ще я набия пак, но с клапан на върха и.
          Това с тройника, през който да пробвам да обезвъздуша системата задължително ще го пробвам.
          Последно редактирано от Savov; 09-03-20, 22:03.

          Коментар


          • Е как да се напълни като то е каца без дъно... Ако ръждясалата ръчна помпа е в изправност и ако може да се монтира на тръбата си мисля че ще станат работите. Ся, в тръбата ако е било открита толкова години може да има всякакви боклуци. Как може да се изкарат - не знам... Ако е нещо едро - само нагоре.

            Коментар


            • Savov
              Savov коментира
              Редактиране на коментар
              Помпата не става за нищо. Нова не бих взел, защото смятам да ползвам вода за автоматично поливане и ръчна не върши работа.

          • Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
            ...Ще взема ПЕ тръба 1 цол и ще пробвам да я набия. Ако влезе, ще я извадя и ще я набия пак, но с клапан на върха и.....
            Аз не бих заврял вътре нищо трошливо, което после няма как да изкарам ако се наложи.
            Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

            Коментар


            • Здравейте! Виждам,че темата е позабравена но съм на зор та ще се пробвам . Есента с ръчна сонда с хидропромиване пробих 11,5м. Първите 4 метра бяха почва,след това много светла и мазна глина.Даже и през тънък слой мергел минах май.Дупката си остана абсолютно суха.Миналата седмица реших че времето вече се е оправило и мога да продължа.Сглобих сондата ,пуснах я и пуснах водата да се напълни дупката и да почна да дупча.Да,ама не...водата изчезва и въобще не мога да напълня изкопаното.Извадих сондата,и на другия ден пуснах канап с тежест да видя какво става.Оказа се,че вътре има около метър вода. И тук май направих голямата глупост-пуснах вътре една вибрационна помпа без да има тръби.Дебита на тия помпи е малък,но все пак стигнах до 1 час вадене на вода без спиране.Но като замерих,установих,че от тия 11,5 м са останали 9 ! Та от няколко дни вечер след работа пускам помпата,вади си вода ама ту маркуча се прегънал вътре,ту се запушила и не мога да преценя колко е дебита.Та сега се чудя какво да правя.Да слагам тръби при тоя метър вода ми се струва несериозно.Не мога да пробия още надолу...Пък и ми се струва странно-от къде се взе тази вода,отдолу ли идва,странично ли проби...Защото и преди и след заталачването на дъното нивото е все едно.Какво ще ме посъветвате да направя?

              Коментар


              • Да повдигна малко темата:



                Първоначално публикуван от kartechar Преглед на мнение
                От: Кладенци и сондажи


                Чл. 44.
                (4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Изграждането на кладенец за индивидуално безплатно водовземане на подземни води става, без да е необходимо разрешително, но след като собственикът уведоми директора на съответната басейнова дирекция.
                (5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Собственикът или ползвателят на имота, където е изграден кладенец при условията на ал. 4, е длъжен в тримесечен срок от изграждането му да го обяви в съответната басейнова дирекция за нанасянето му в регистъра по чл. 118г, ал. 3, т. 5

                Това от "Закон за водите" относно декларирането. За заплащане - безплатно за физически лица до 10 куб. м. на денонощие:

                Чл. 43.
                (2) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 35 от 2011 г., в сила от 03.05.2011 г.) Физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, както и в случаите на ползване на индивидуални системи за отопление и/или охлаждане с обща инсталирана мощност до 50 kW, използващи като първичен енергиен източник енергията на сухите зони в земните недра и на подземните води с температура до 20 °С, с изключение на минералните води.


                От 2018г има нови допълнения в закона.
                Поради коронакризата крайният срок за деклариране на сондажи и кладенци е 22.11.2022г..

                Имам стар полузасипан кладенец и нов сондаж на около месец.

                Поради енергийната криза и скочилите до небесата цени на пелетите, се замислям за възможността
                да изградя някой ден термопомпа вода-вода, като евнтуално използвам стария кладенец за връщащата вода,
                ако разбира се може да попива с достатъчна скорост.

                Сондажът е около 40м, като водното огледало е на около 29м.
                Три денонощия го разработавах с бибо без да спира водата, дебит вероятно ще има, но застудя и засега съм в застой.


                Имам някои въпроси относно регистрацията:

                Някой минавал ли е скоро (след 2018г.) процедурата по регистрация и какво точно може да се очаква от администрацията?

                Как да регистрирам новия сондаж, има ли причини да се притеснявам от санкции,
                ако подам заявлления за кладенеца и сондажа, и какви конкретни стъпки да предприема?


                Предстоят довършителните работи по сондажа - шахта, вретено и декоративни елементи...
                Пролетта иде, а аз още се двоумя как точно да процедирам.

                Моля, за малко помощ по тези въпроси. ))

                Коментар


                • IvanIvanovi
                  IvanIvanovi коментира
                  Редактиране на коментар
                  аз регистрирах 2 кладенеца миналата година в дирекция Благоевград. Първо ми отказаха, после ми изпратиха ОК. Всичко беше по мейл.
                  Виж към коя дирекция си, на сайта им има образец на документите и телефон за въпроси, поне в Благоевградската бяха много любезни.

                • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                  ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                  Редактиране на коментар
                  А каква е стойността на такава система ?
                  Ще излезе ли сметката накрая ?

              • Благодаря, колега.
                Да разбирам ли, че не сте пускали повторно документи и всичко се е решило по административен път?

                Коментар


                • IvanIvanovi
                  IvanIvanovi коментира
                  Редактиране на коментар
                  не съм подавал наново, даже не очаквах че ще има преразглеждане и положително решение. Направо ми изпратиха новото решение.

              • Zaqvlenie_Kladenci_fizicheski lica 2 - fin.doc -това е заявлението което и аз ,ще подавам . Новия сондаж според мен трябва да се декларира ката стар .
                Прикачени файлове

                Коментар


                • Отпреди 2018?

                  А ако дойдат на проверка и установят, че е нов?

                  Коментар


                  • gy6ter
                    gy6ter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Как ,ще установят ? Аз бих го писал стар .

                • В заявлението пише, че след 2016г. се изисква номер на разрешително за строеж.

                  Значи - виждам два варианта:

                  1. Покривам го, все едно нищо не е било и пускам молба за строеж, след разрешителното -
                  по каналния ред.
                  Но ако то се забави, не дойде в срок или получа отказ?

                  2. Пиша го стар - отпреди 2016г, но много лесно може да се разконспирира това при посещение от специалист, ако имат желание.

                  Някой не е ли минавал скоро по този път, да сподели пресни впечатления?

                  Коментар


                  • След промените от миналата година в ЗУТ вече не се изисква разрешително за изграждане на кладенец.

                    Не се изисква разрешение за строеж за


                    Чл. 151. от ЗУТ: (1) (Изм. – ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, изм. – ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. – ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Не се изисква разрешение за строеж за:

                    1. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации;

                    2. текущ ремонт и поддържане на елементите на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, с който не се променят трасето и техническите характеристики;

                    3. (доп. – ДВ, бр. 16 от 2021 г.) оранжерии с площ до 200 кв. м, леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, водоплътни изгребни ями и временни тоалетни;

                    Коментар


                    • Я кажете , има ли помпа , която може да вдигне вода на 20-30 метра ?
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • kbot
                        kbot коментира
                        Редактиране на коментар
                        Ако подадеш ток помпи. Без ток не прави нищо
                        При мене тръбата е 120 метра, но го ползвам 2 пъти годишно. Резервоара е 9 кубика - пълни се за 5-6 часа и ми стига за няколко месеца.
                        Не знам дали е добре да го оставиш потопено за постоянно.

                      • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                        Редактиране на коментар
                        Точно такова нещо си представям и аз

                      • kbot
                        kbot коментира
                        Редактиране на коментар
                        Имай предвид, че от реката смуче доста фин пясък, явно с вибрациите го разбърква.
                        После се утаява и не е проблем, но след като два пъти чистих резервоара, започнах да слагам филтър накрая, от някакви универсални филтри за абсорбатор. Филтърът хваща доста.
                        А помпата си я прибирам. Лека е и лесно се пренася.

                    • Не е добър вариант без някакъв съд Постоянно ще включва и изключва помпата и рано или късно или тя или престостата й ще се опече. Другият вариант е с хидроферон съд, ама аз така и не стигнах до направата на такава система от потопяеми помпа и балон, и не мога да кажа колко е удачна.

                      Коментар


                      • Паджеровод
                        Паджеровод коментира
                        Редактиране на коментар
                        Тя не е с пресостат, а с датчик за поток.

                      • icerunner
                        icerunner коментира
                        Редактиране на коментар
                        Помпата не е инверторна, флуид контрола само я пуска и спира. Обема на тръбите е достатъчен за да осигури някаква инертност на системата. Няма пулсации, няма нищо. Проблем е, ако например по някаква причина искаш да оставиш кранче да капе... Тогава помпата се включва през минута за по няколко секунди, което не е добре. Но извън този случай, няма какво друго да я бъгне.

                        П.п.
                        Тая схема не съм си я измислил - питах, препоръчаха ми и ми продадоха комплект помпата с флуид контрола - Вило.

                        А, п.п. 2: има още един недостатък - като спре тока докато се къпеш имаш няколко секунди... Ако има разширителен съд ще имаш... Колкото е голям съда, но все ще има нещо...
                        Последно редактирано от icerunner; 10-03-22, 23:06.

                      • MFr
                        MFr коментира
                        Редактиране на коментар
                        @icerunner
                        Не разбрах, ползваш само хидрофорна помпа, а от къде вадиш водата и с какво?

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X