Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Дай малко данни - диаметър, дълбочина, водни нива, какви са филтрите...
    Ако много я опънеш тръбата, дали няма да се скъса?
    Сондажа би трябвало да се "събуди", ако:
    -е изчистен отвътре
    -нагнетил си вода през тръбата, през филтрите в пласта
    -водочерпил си по някакъв начин
    Ако след това не става, просто няма вода.

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Каква ти е тръбата--пвц-етернит-метал---диаметър.Ако е пвц или етернит разполагаш сондата над сондажа и въртиш.Правилисме го и има резултат.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23042011(001).jpg
Прегледи:9
Размер:165.3 КБ
ID:5316790

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        Едно видео от последния ни сондаж в гр.Кнежа.http://vbox7.com/play:4469009d3f

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          Благодаря Ви за постингите.


          Тръбата е цол и 1/2, метална (поцинкована), с шило на върха и от там е надупчена многократно на около 1 1/2 - 2 м. по височината. Забита е на дълбочина 5,5 м. Заварявана е на две места (на всеки 2 м.).
          Вода на тази дълбочина има и то много. Но дебитът от тръбата сега е нищожен и консистенциата на изпомпаното съдържание е много фина пясъчна тиня.
          С набиването на тръбата (преди 2 години) и достигането и до гореспоменатата дълбочина - подпочвената вода е била на лице, но както вече казах - тръбата не е "промивана" така, че да може да отстрани най-близко находящия се до нея седимент. В същото време съответно и водата не е могла да си направи т.н. "легло" около тръбата.
          Проблемът ми се състои в това - да намеря начин да прочистя тръбата, но не само луменът и, а и дупките, през които водата ще влиза в нея.

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
            Трябва ти сонда да се разположи над тръбата и да преработи сондажа.
            От това по-сигурно няма.
            Значи ли това, че сондата ще прочисти тръбата?

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Аз имам една идея, но тя е доста необичайна и определено непрофесионална. Ще я споделя все пак, а Вие дайте мнението си, ако желаете.
              Ако от единия край на един дълъг железен прът (да речем 30 до 50 см.) се навие здрава тел, така че прътът да заприлича на четка за чистене на комини (която да е с диаметър колкото ВЪНШНИЯ диаметър на тръбата) и ако въпросният прът е задвижван от горния си край от мощна бормашина - има ли вероятност така да се прочисти насъбралата се и много здраво сбита в тръбата утайка? Разбира се, промиването и изхвърлянето на поразрехавената част от утайката (ако се получи такава) трябва да върви паралелно.
              Изобщо - идеята изпълнима ли е на практика и виждате ли някакъв шанс за успех?

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                Има и по-лесен начин, док!
                При тия размери и дълбочини по-добре вземи две парчета тръба ПВХ ф25мм с обща дължина 6м. Вкарай едното, като опре в седиментите, свържи към горния край маркуч и подай вода. Като тръгне водата да излиза от тръбата 1 1/2 " "ръчкай", за да разбиеш финия пясък. Муфирай и занити другото парче ПВХ, свържи към него маркуча и така до дъното. За всеки случай оформи атакуващия край на пластмасовите тръби като връх на игла за спринцовка - така няма да се запушва и ще работи по-добре. Седиментите едва ли са седиментирали толкова време, че да не се разбият по този начин. Хубаво е да осигуриш дебит по-голям от този на чешмата, за да може струята да вдигне и изнесе пясъка.
                Като стигнеш дъното, свържи маркуча директно да нагнетява в тръбите 1 1/2 ". Така ще се активира и зоната около филтрите.
                Ако тази процедура е успешна, следва водочерпене и ...черпене. "Колкото повече, толкова повече!", казва класика.
                Имай все пак предвид факта, че ако отворите са доста големи, а водоносния пласт има фин пясък, водния приток вероятно пак ще го внесе в тръбата.
                Ако пък много се е втвърдило - литотрипсия, може би.
                Последно редактирано от st.darakchiev; 09-11-11, 13:24.

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Благодаря за съветите, st.darakchiev!


                  Със сигурност ще ги приложим на практика - звучат ми много надеждно. На първо място ще опитаме с предложението ти с тръбите. За него няма да ни е необходим майстор т.к. изпълнението ми се вижда възможно и за лаик.
                  Само едно пояснение към второто ти предложение ми трябва. Литотрипсията ми е позната от медицината. Но как технически се натрошават камъчетата и седимент в тръба? Кой уред от строителството съответства на литотриптора от мед.?

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    Малко поизбързах с изпращането на постинга и не отговорих на твоето "Ако тази процедура е успешна, следва водочерпене и ...черпене...".
                    Това се разбира от самосебе си! (А ти защо ме наричаш "док"?)

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      "Лумен" си е чисто медицински термин, седименти, консистенция ... предположих.
                      След литотрипсията има , бъзикам се, ще измислим нещо да я замести.
                      Даваме си акъли и се забавляваме най-вече.

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                        "Лумен" си е чисто медицински термин, седименти, консистенция ... предположих.
                        След литотрипсията има , бъзикам се, ще измислим нещо да я замести.
                        Даваме си акъли и се забавляваме най-вече.
                        Прав си, въпрос на досещане е. На който малко неща му убягват от вниманието е винаги "с един нос" по-напред. Толкоз по въпроса за "док".

                        Във връзка с идеята за литотрипсия - не би ли могла самата тръба да изпълни ролята на литотриптор? Питам се обаче - какво би могло да и предаде трептения с такава честота, че да я задейства в смисъла, който ни трябва?
                        Последно редактирано от Lorry; 09-11-11, 17:50.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Първоначално публикуван от Lorry Преглед на мнение
                          Кой уред от строителството съответства на литотриптора от мед.?
                          Чук, разбира се. Този великолепен уред дава възможност за прецизно регулиране на честотата и силата на удара, при подходящо вокално допълнение върши чудеса.

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                            Чук, разбира се. Този великолепен уред дава възможност за прецизно регулиране на честотата и силата на удара, при подходящо вокално допълнение върши чудеса.
                            С този великолепен уред биде вече многократно опитвано, но чудото не се случи. Вероятно в нашия случай вокалното допълнение е било по-качествено от честотата и силата на удара ... (Аз лично не участвам в практическите изпълнения - познай защо. )


                            Сега. Ако опре ножът до кокъла и за мой ужас ще трябва да се започне съвсем от началото с нова тръба - кой ще ми помогне? Има ли някой от тук присъстващите, който да ми даде информация за добър изпълнител от Дупница или близката околност? (Думата МАЙСТОР предизвиква у мен тежка алергична реакция и за това по възможност я избягвам, )

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Първоначално публикуван от Lorry Преглед на мнение
                              Аз лично не участвам в практическите изпълнения - познай защо.
                              Вероятно огледалото на Венера има нещо общо.

                              Аз съм далеч.
                              Нека първо се мине по по-лекия път, с промиването. Ако не се получи, тогава ще му мислим.
                              Лек ден!

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Да.
                                Към края на месеца ще гледам да отида там и да отделя време за нов опит. Надявам се този път да се успее - начинът със заострената тръба ми се вижда наистина надежден. Ако обаче пак не стане - ще дам знак. Тогава ще ми трябва човек, който от А до Я да направи всичко. И вода да изкара, и помпата да монтира, и инсталация за капково поливане да направи и т.н.
                                (Трябваше някога да стана строителен инженер или нещо от сорта, а аз ...!)

                                Приятен ден и лека работа!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 5 потребители онлайн. 0 потребители и 5 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X