Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Кладенци и сондажи

    Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
    Аз като неопитен сондьор мога да кажа следното:

    Сега по Вашия въпрос:

    1.Не съм запознат с възможностите на Вашата обсадна PVC, но ми се струва че апаратура и сондажен инструмент може и да не издържи.
    2.Зулф - 3 м, по Ваша информация, според мен се оставя задължително от всеки сондьор.Разбрах го като упрек към този който е правил сондажа.

    3. Шанса при вас е ако се бръкне примерно със сондажен лост да кажем 2 1/2 или 3 цола, и да се опита с ловушка или подобен сондажен аварийно спасителен инструмент.Но тъй като информацията е оскъдна може да се окаже безсмислено деяние.
    Но това е въпрос на сметки. Т.е. колко ще струва нов сондаж или да се занимавате с аварийната ви ситуация.

    Може да се окаже / при цитираните по горе цени /,че е по добре да направите нов сондаж.

    А за арматурните железа - най много да ви отиде трудът на вятъра и накрая и тях да оставите долу.

    Не ангажирам никого с мнението, сондирането за вода никога не е била моя стихиия.

    Благодаря за отговора.
    Относно 3-те метра (не знаех че се казва зулф?) е ясно. Само че геолог сподели с мен, че при такава песъклива почва отстрани освен насипан чакъл трябва да има и някакъв вид текстил (геотекстил?), и при такова неспазване на технологията и несъобразяване с почвата в мен се пораждат още повече съмнения относно смисъла на занимавката с този сондаж.

    Относно ваденето на помпата - тя все още си е свързана с маркуча и захранващия кабел които са си горе с нормален достъп, и ако беше свободна от тинята може би няма да е проблем да се извади... Намислил съм да използвам един вид пластмасови тръбички ф10мм, с каквито разполагам в големи количества и непрекъснати дължини от по 25-30 метра. Виждат ми се достатъчно гъвкави за да се борави лесно с тях, леки са, и едновременно достатъчно твърди за да дадат натиск. Намислил съм следния инструмент: малка метална чашка (5 сантиметра диаметър), вързана за здраво въже, което е прекарано през такава тръбичка до другия и край. Така чашката стигайки долу в тинята ще може да бъде натисната от мен чрез тръбичката за да загребе малко тиня, и с Божия помощ и търпение да намаля количеството тиня и евентуално да поохлабя помпата. Вече пробвах да включвам помпата но тя явно е изгоряла и не може да ми помогне с вибрациите си.

    Коментар


    • До: Кладенци и сондажи

      Първоначално публикуван от nk_vn Преглед на мнение

      Относно ваденето на помпата - тя все още си е свързана с маркуча и захранващия кабел които са си горе с нормален достъп, .
      A защо не пробваш да надуеш внимателно вода обратно по маркуча? Знам, че има клапан, но той сигурно не държи и може би ще размиеш малко по малко от калта?
      Само идейка Знаеш че сме силни по тях

      Коментар


      • До: Кладенци и сондажи

        Колега, не разбрах само каква помпа е спусната в ПВЦ40? Не съм виждал такава малка помпа. Иначе идеята да надуеш обратно по мъркуча с вода е добра.

        Коментар


        • До: Кладенци и сондажи

          Първоначално публикуван от nk_vn;
          Относно ваденето на помпата - тя все още си е свързана с маркуча и захранващия кабел които са си горе с нормален достъп, и ако беше свободна от тинята може би няма да е проблем да се извади... [B
          Намислил съм да използвам един вид пластмасови тръбички ф10мм, с каквито разполагам в големи количества и непрекъснати дължини от по 25-30 метра[/B]. Виждат ми се достатъчно гъвкави за да се борави лесно с тях, леки са, и едновременно достатъчно твърди за да дадат натиск. Намислил съм следния инструмент: малка метална чашка (5 сантиметра диаметър), вързана за здраво въже, което е прекарано през такава тръбичка до другия и край. Така чашката стигайки долу в тинята ще може да бъде натисната от мен чрез тръбичката за да загребе малко тиня, и с Божия помощ и търпение да намаля количеството тиня и евентуално да поохлабя помпата. Вече пробвах да включвам помпата но тя явно е изгоряла и не може да ми помогне с вибрациите си.
          Нищо не знам за сондажи - но ето какво ще стане според мен :
          Взимаш тези тръби - прокарваш ги до тинята и ... става интересно- пускаш по тях въздух под налягане - може от кислородна бутилка - може само от резервната гума на камион - все едно , ти ще си го натакмиш. Въздуха под налягане ще разбута тинята и ..... с леко дърпане ( едновременно с въздуха ) - помпата ще си дойде при теб !
          Ако това ти е целта - пробвай - ще стане ! Успех !
          ( ако ползваш кислородна бутилка - непременно през редуцир-винтил да намалиш налягането ( което е 150 атм ) до 5 атм - иначе е опасно ) Успех !

          Коментар


          • До: Кладенци и сондажи

            е защо точно с кислород,това е мноо опасен газ,и не съм чул за се ползва за продухване на сондажи.
            ако искаш ,но трябва с професионална машина да се направи ерлифт,вкарва се въздух и вода и раздухва смръдоляка долу,
            другия вариант е да надуеш с компресор не с кислород ,на 10атм..
            едни познати ,верно ,че беше кладенец и беше широк, на 45м.,мангалите комшии и беха резнали въжето за помпата и помпата се беше заринала в тинята,с компресор ,мобилен винтов ,спуснаха вътре и издухаха калта,като едновременно беше работила друга помпа да изхвърля водата и да се вижда кво правят-

            Коментар


            • До: Кладенци и сондажи

              Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
              е защо точно с кислород,това е мноо опасен газ,и не съм чул за се ползва за продухване на сондажи.
              ако искаш ,но трябва с професионална машина да се направи ерлифт,вкарва се въздух и вода и раздухва смръдоляка долу,
              другия вариант е да надуеш с компресор не с кислород ,на 10атм..
              едни познати ,верно ,че беше кладенец и беше широк, на 45м.,мангалите комшии и беха резнали въжето за помпата и помпата се беше заринала в тинята,с компресор ,мобилен винтов ,спуснаха вътре и издухаха калта,като едновременно беше работила друга помпа да изхвърля водата и да се вижда кво правят-
              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              Нищо не знам за сондажи - но ето какво ще стане според мен :
              Взимаш тези тръби - прокарваш ги до тинята и ... става интересно- пускаш по тях въздух под налягане - може от кислородна бутилка - може само от резервната гума на камион - все едно , ти ще си го натакмиш. Въздуха под налягане ще разбута тинята и ..... с леко
              Разбирам , че говоря с технически грамотни колеги - щом си задават въпросите .
              За това - важна е идеята , а другото колегата ще си го доизмисли - в червено е отбелязано !

              Коментар


              • До: Кладенци и сондажи

                ок,ясно,дано колегата се справи и да извади помпата.
                имам един въпрос колко са широки стандартните помпи /потопяеми/ за сондаж?
                и възможно ли е да се ползва помпа троянска ,не потопяема са сондаж?
                помпата стои навън,само до водата се пуска тръба?,защото годните потопяеми помпи под 3-400лв. просто няма.за тея дълбочини-

                Коментар


                • До: Кладенци и сондажи

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  ок,ясно,дано колегата се справи и да извади помпата.
                  имам един въпрос колко са широки стандартните помпи /потопяеми/ за сондаж?
                  и възможно ли е да се ползва помпа троянска ,не потопяема са сондаж?
                  помпата стои навън,само до водата се пуска тръба?,защото годните потопяеми помпи под 3-400лв. просто няма.за тея дълбочини-
                  Монтирана над нивото на сондажа (кладенеца) помпа може да засмуква теоретично от 10 м височина, но на практика това не се получава. Реално повечето помпи засмукват от max 7-8 м. Затова и се ползват потопяеми помпи. При тях няма теоретични ограничения от достигане на многократно по-високи налягания от атмосферното, което и позволява (когато те са многостъпални) да се изважда вода и др. течности от много големи дълбочини.
                  Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                  Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                  Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                  Коментар


                  • До: Кладенци и сондажи

                    Виждам още разумни предложения, благодаря на всички. Идеята да се раздуха гадостта долу и на мен ми е минавала, само първо ще проверя дали не е пясък, който очевидно няма да се разтвори във вода. Тръбата е ф40см, или ф400мм, така че нормална потапяща помпа си влиза. Ако ще пускам въздух долу, ще взема компресор - на работа разполагаме с 15 атмосфери такъв. Не съм много убеден каква точно помпа мога да ползвам за да извади мътилката.

                    Коментар


                    • До: Кладенци и сондажи

                      Първоначално публикуван от nk_vn Преглед на мнение
                      Виждам още разумни предложения, благодаря на всички. Идеята да се раздуха гадостта долу и на мен ми е минавала, само първо ще проверя дали не е пясък, който очевидно няма да се разтвори във вода. Тръбата е ф40см, или ф400мм, така че нормална потапяща помпа си влиза. Ако ще пускам въздух долу, ще взема компресор - на работа разполагаме с 15 атмосфери такъв. Не съм много убеден каква точно помпа мога да ползвам за да извади мътилката.
                      Бъди спокоен дори да е пясък .
                      Гледах филм за въздух вкаран в пясък - по време на вкарването на въздуха , пясъка се държи като течност , а не като твърд материал.
                      Просто вдигането на помпата и вкарването на въздуха трябва да са в синхрон ( едновременно ) .
                      Ще успееш

                      Коментар


                      • До: Кладенци и сондажи

                        Здравейте колеги, много моля ако някой от вас има координати на хидрогеолог, който търси вода за сондаж, моля да ми пише тук или на ЛС.

                        Коментар


                        • До: Кладенци и сондажи

                          потърси по назад в темата Nikt drilling има сонда и би трябвало да ти помогне.

                          Коментар


                          • До: Кладенци и сондажи

                            Някой знае ли в Бургас или около Бургас човек който да направи хидропроучването и сонда която да направи всичко както трябва, но да е на въздух, че на мястото няма вода.
                            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                            Коментар


                            • До: Кладенци и сондажи

                              например
                              http://www.agroborsa.com/Burgas/Sond...duct.do?nomer=
                              http://www.bezplatno.net/catalog-lis...a_90_K_ET.html
                              може да ползваш и сонда от друг край qпримерно в Плевен има един с една качена на Зил 131,обаче взема освен 140на метър,цената на горивото до Бургас ,някъде към 700лв. ще ти излезе да го викнеш

                              Коментар


                              • До: Кладенци и сондажи

                                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                                например
                                http://www.agroborsa.com/Burgas/Sond...duct.do?nomer=
                                http://www.bezplatno.net/catalog-lis...a_90_K_ET.html
                                може да ползваш и сонда от друг край qпримерно в Плевен има един с една качена на Зил 131,обаче взема освен 140на метър,цената на горивото до Бургас ,някъде към 700лв. ще ти излезе да го викнеш
                                Благодаря за инфото, аз преди да питам тия от нета съм ги изрушкал. Първия не си вдига телефона, а за втория чух кофти неща. Интересува ме някой знае ли някой който му е свършил работа качествено. Още повече че нямам никаква възможност да стоя до него и да го гледам какво право.
                                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X