Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малко история...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малко история...

    Първоначално публикуван от Стефан
    Какви са тия дивотии бе?.............. А ГАЗ никога не е правил лицензни фордове, и газелата не е ничий лиценз. Газ-А е копие, но от него са направени никви бройки. А ГАЗ-АА дори вече е друг автомобил, и това е началото на 30-те........

    След октомврийската революция, Русия изведнъж трябва да премине от феодално, към съвременно индустриално общество, като трябва да излъже по някакъв начин времето и да спести стотина години извървяни от другите европейски държави. До колко е успешно това начинание, аз няма да коментирам, колкото и да се изкушавам, просто защото не съм политически анализатор.
    За автомобилизацията на СССР по това време е било необходимо производство над 100000 автомобила годишно (по този показател са изоставали от западноевропейските държави, а от САЩ са били на светлинни години). Всъщност самите руснаци признават, че реално леката моторизация на населението се състои чак през 70-те години на миналия век със заработването на заводите в Толияти и неслучайно ВАЗ-2101 е избран за автомобил на 20-и век. Необходимо е било създаване на съвременни заводи работещи по високопроизводителни технологии, което било характерно за автомобилната промишленост на САЩ. Освен това конструкциите на американските инженери били прости, ремонтопригодни и дълговечни. Пътните условия в дълбоките провинции на САЩ били подобни на пътната мрежа в Съветска Русия, което също е повлияло. Анализирайки казаното по-горе съветските специалисти стигат до извода, който точно изразява професор В. Гиттис на страниците на “За Рулем” от 1929 – “Трябва да се откажем от разработката на собствена конструкция на автомобил, защото не е необходимо тепърва да разработване от нулата производствения технологичен процес. Вместо това, за ускоряване на новото производство трябва да сключим договор с чуждестранни производители и да закупим конструкторската и технологична документация.” През 1928 е имало постъпки от “Додж”, “Форд”, “Джи Ем - Шевролет” и “Вилис-Овърленд”. Стъпката е направена на 4 март 1929 – ВСНХ на СССР взима решение да започне строежа на завод с капацитет 100000 автомобила годишно, в района на Нижни Новгород (по късно Горки). На 31 май 1929 е сключен договор с “Форд” за техническа помощ при строежа и пускането в експлоатация на завода, право на производство на модели на “Форд”, обучение на кадри в САЩ за първоначален срок 9 години. За трите години на строеж на завода (1929-1932), съветите трябва да получат и 72000 готови за сглобяване комплекти от леките “Форд-А” и товарните “Форд-АА”, на стойност 72 млн. рубли. Договорът бил изгоден и за двете страни.
    Сглобяването на комплектите в предпусковия период се е осъществявало в завода “Гудок Октября” (по-късно той става Горкиевски завод за специални автомобили (ГЗСА)) и в заводите на КИМ (по-късно АЗЛК), като трябва да отбележим, че първия завод през втората половина на 1931 г. започва монтаж и на триосните товарни “Форд-Тимкен”.
    Най-големият в тези години завод е АМО. Те от своя страна през 1928 се договарят с американската фирма “Автокар” за производство на 25000 автомобила годишно с товароподемност 2,5 тона. Двигателите се доставяли от “Херкулес”, съединителите от “Лонг”, предавателните кутии от “Браун и Лайп”, кормилните уредби от “Рос”, карданните валове и шарнири от “Спайсър”, предни и задни мостове от “Тимкен”, колела от “Бад”, рамите от “Парши”, спирачните уредби от “Локхийд”.
    Произвежданите конструкции през тези години били прости, широко се използвали чугун и обикновена стомана. Скъпоструващите легирани стомани, алуминиеви сплави, месинги и бронзи се прилагат в доста ограничено количество. Това води до ниска себестойност, но възпрепятства създаването на леки конструкции. Всички автомобили по това време били оразмерени в инчова, а не в метрична с-ма, поради факта, че оборудването закупено от САЩ е било по този стандарт. Затова не е чудно, че хода на буталото на двигателите на АМО, ЗИС и ЗИЛ (включая и доскоро произвеждания ЗИЛ 157К, чиито двигател си е американския “Херкулес”) е 114,3 мм, което е 4 ½ инча. Интересно е, че всички колела произвеждани в заводите на ГАЗ, като се започне от “Форд-А” и се стигне до една от последните волги – ГАЗ-3110, са взаимозаменяеми поради факта че окръжността на центровете не шпилките (болтовете) е 139,7 мм или 5 ½ инча.
    Същото е било и положението при авиопроизводството – закупени са лицензи от “Испано-Суиза”, “Райт-Циклон”, “Гном-Рон”.
    Легендарният двигател на ГАЗ-11, а по-късно и на ГАЗ-51 и дериватът ГАЗ М20, всъщност е “Додж-Д5” и до неотдавна се произвеждаше и вграждаше в ГАЗ-52. Заводите на КИМ (МЗМА, АЗЛК), след войната произвеждат Москвич-400, който е “Опел Кадет-К38” и двигателят му доскоро беше жив (с друг ГРМ) в автомобилите на АЗЛК. През 1967 е произведен УМЗ-412, двигател на базата на БМВ-1500 от 1964 г. и вграждан в Москвич-412. За него е бил закупен лиценз за спирачни уредби от “Гирлинг”. През 1966 е подписан договор с ФИАТ, за производство на 660000 автомобила от модела 124 на година. Модела все още е жив под формата на ВАЗ-2106 и 07. Само руснаците и индийците (Хиндустан Амбасадор), могат да поддържат в производства толкова анахронични модели.
    Разбира се, има и много собствени разработки, постепенно се възстановява инженерният потенциал, унищожен със Сталинските репресии (мотивите и до днес са ми непонятни), върви се напред макар и бавно, като след 70-те отново се наблюдава изоставане. Странното е, че конструкторските бюра правят постоянно съвременни прототипи и разработки, но те не влизат в серийно производство, а се залага на старите модели с леки промени и ретуш на външния вид (ГАЗ-21 от 1957 и 3110, 40 години по-късно). Причините, в случая политико-идеологически, както казах в началото няма да ги коментирам.
    Пътят на купуване на лицензи и копиране на изделия, не срамен нито грешен и при правилна концепция позволява в сравнително кратки срокове да се достигнат високи нива (Япония, Южна Корея).

    В заключение няколко думи на Шугуров – “Доколко беше оправдан пътят по който тръгна нашето автомобилостроене? Не беше ли по-добре всичка да направим сами, икономисвайки милиони златни рубли. Навярно другия път също бе правилен и възможен. Запознавайки се с обстоятелствата около масовото производство в чужбина, стигнахме до извода, че е необходимо ново машиностроене, което след няколко години можеше да достави оборудване за автомобилната промишленост. Паралелно, по метода проба-грешка трябваше да създаваме конструкции, които да са съвместими с бъдещото конвейерно оборудване. В крайна сметка, счетохме, че това ще бъде по-дългият и по-труден път. Такова забавяне не можехме да си позволим. И за спечелим време, ние закупихме лицензи и започнахме да правим съвременни автомобили (“Форд”, “Автокар”), трактори (“Интернационал”, “Катерпилар”) и много други машини.
    На страната ни беше нужен директен скок в индустриалната епоха. Пътя по който поехме, се оказа правилен”

  • #2
    Мда ... Не знам как имаш нерви да четеш такива работи. Неправилно или изобщо неизползвани лицензи, загробени собствени великолепни разработки ... Не съм руснак, ама пак ме хваща яд. Само примерите от най-ново време които аз знам стигат за малък инфаркт. Колкото блестящи конструкции, толкова и чиновнически идиотизъм. Или повече. Или направо волунтаризъм.
    Жалко разбира се.

    Коментар


    • #3
      Сериозен труд си положил, Двигателист! Това не е просто препратка към линк, или извадка от интернет сайт. Това е синтезирана информация /ЗНАНИЕ/, резултат от сериозен интерес по въпроса, а вероятно и доста дълго време.

      Изразът: "Чугунени глави", не характеризира моторни такива, а човешки

      Затова аз предпочитам да не се "хАбя"!!!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X