Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Някои трудности, при изследването на Космоса.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Някои трудности, при изследването на Космоса.

    Прочетох някои мнения, в които се правеше сравнения между съветската ( сега руската) космическа програма с тази на американците и китайците. Няма да давам оценки дали на американските астронавти или на руските космонавти им е по-голям, че много ще се отплеснем. Искам да кажа , че за разлика от Байконур , Кейп Канаверал е почти изцяло отворен за външни посетители и като туристически обект генерира доста милиони долари за NASA. Аз ходих там през 1993-та. Ето само някои от интересните снимки:

    Това съм аз до истински двигател от първата степен на ракетата Сатурн 5 ( за номера не съм 100% сигурен) , която е извела полетите до Луната. При старта гори 3 тона гориво и окислител в секунда. Ракетата има пет такива=> 15 тона гориво в секунда.

    Това е така нареченаста vertical assembly building-най-голямият закрит обем в света. Там се събират ракетите и совалките в изправен вид преди полет.


    Там има и цяла истинска ракета Сатурн , която е трябвало да лети до Луната , но програмата е била спряна преждевремено , мисля след Аполо 17


    И аз пред соплото на едния от петте двигателя на същата ракета



    Изкуших се да добавя още нещо. Бащата на програмата за полет до Луната е немец - Вернер фон Браун, конструктора на едно от най-страховитите овъжия на хитлеристка германия - ракeтата V2. Американците се обръщат към него в отчаян опит да догонят руснаците в космоса и той не ги подвежда. Самите руснаци също черпят технологичен опит от същия конструктор, тъй като завода за ракети на немците попада под техен контрол в края на войната.
    Ето я бабата на лунната ракета
    Последно редактирано от Luke; 01-08-10, 22:03.

  • #2
    От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

    Първоначално публикуван от DESOM Преглед на мнение
    Доста полезна информация.
    Сещам се за най-прецаканият човек на планетата..........Гагарин...да обиколи земята три пъти и пак да кацне в Съветския съюз....
    Има и доста по-прецакани от него - поне за трима руснаци се знае , че са ги остъргвали от стените на спускаемия апарат след разхерметизация при приземяване. Те са само официално обявените. Трима американци пък са изгорели при пожар по време на тренировки преди полетите до Луната. Две совалки също не се върнаха.

    Коментар


    • #3
      От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

      От оня спускаем апарат са остъргвали някого точно толкова, колкото от съседните на Джомолунгма върхове тия, които са се качили на него. Пък и коя година. Американците отдавна летят не с тия печки, които горят тия тонове в секунда, а с нормални руски РД-189. Които имат нормални маркуче за обратната нафта, и горят нормално.За мене темата е изчерпана, колегата може сам да се запознае с достъпната техническа, освен с рекламната и пропагандна литература.

      За Димо: Не исках да ти губя времето и тока от батериите със спам, но вече ще си призная - завиждам ти. Сам аз вече не мога да направя нищо подобно. Та затова. Ама ти ще ми го разкажеш, и аз също ще съм бил по тоя път.

      Коментар


      • #4
        От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

        годината е 1971 , кораба 'Союз 11' . И аз се извинявам за спама , но фкатите са си факти. Ако преценят модераторите да го изтрият.
        http://www.darkgrot.ru/cult/momento-.../article/2459/
        Последно редактирано от Luke; 01-08-10, 22:37.

        Коментар


        • #5
          От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

          Аха. Факт е че на 60 - 40 километра никой не се размазва никъде, а смъртта настъпва от хипоксия. Особено ако става дума за натичащ клапан, и не за взривно разхерметизиране. Колкото до източниците, в ония години нямаше интернет, но имаше БАН, и в него хора с мозъци, ако и без акаунти.
          Ако става дума за първопричината, тя е излишна технологична самоувереност - след това завинаги забраниха излитането и кацането без скафандри. 10 години след Гагарин, всъщност никой нищо не е знаел за космоса. Което не може да се каже за откровените американски глупости нито по кислородната атмосфера, нито по совалките. Това е още идеен, не дребен технически волунтаризъм. Иначе казано - войнствена глупост. Зер за кислорода аз съм учил в четвърти клас, тегловните и надеждностни разчети за орбиталните самолети са правени през 50-те, руснаците пак от тогава са започнали да прехвърлят твърдогоривните ракети от верижни на колесни шасита, въпреки глада след войната, и никой от занаята няма повод да умничи повече. Ама - не ...
          Виж, иди и почети за космоса някъде, тая тема няма нужда от тоя спам. Ще помоля модераторите да изтрият горните постове, или поне да ги преместят в някоя и без това съществуваща от години тема. Пък Димо и без това знае че му завиждам, като се върне пак ще му го кажа.
          Последно редактирано от Стефан; 01-08-10, 23:45.

          Коментар


          • #6
            От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

            В миналото секретността е била заради строителството на нови площадки за изстрелване и прилежащата им инфраструктура.
            Сега има високо ниво на недопускане в зоната на Байконур заради ужасяващите пейзажи на разруха и безлюдие.

            Тук има един доста показателен и пресен фоторазказ.
            Малко туткаво зарежда, но си заслужава.

            Коментар


            • #7
              От: Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.

              Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
              В миналото секретността е била заради строителството на нови площадки за изстрелване и прилежащата им инфраструктура.
              Сега има високо ниво на недопускане в зоната на Байконур заради ужасяващите пейзажи на разруха и безлюдие.

              Тук има един доста показателен и пресен фоторазказ.
              Малко туткаво зарежда, но си заслужава.
              Много хубав репортаж и снимки.
              Благодаря.
              .

              Коментар


              • #8
                От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                Интересно ми беше ...
                Защо са "запечатали" жилищните блокове .... за кога .... за второто пришествие ли ??
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • #9
                  От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                  Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                  Интересно ми беше ...
                  Защо са "запечатали" жилищните блокове .... за кога .... за второто пришествие ли ??
                  Предполагам че така е най-сигурно че ще се запазят блокчетата.Консервирани са в очакване на по-добри времена, когато отново ще има достатъчно пари за сериозни космически програми и изследвания.Има ли пари, ще има и работни места, трябва да ги настанят някъде тези хора.Знаеш руската далновидност, винаги складират запаси, бункери, храни, оръжия и т.н.Не се знае какво и кога ще ти потрябва.За съжаление не вземаме пример от тях и някой ден ще "ядем дървото".Помниш какво се случи като спря газта, сигурен съм че от тогавашните приказки на управляващите ни, нищо не се е свършило.Ама да не оспамваме хубава тема.Репортажа за Найконур много ми хареса, благодаря за линка колега.
                  DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                  Skype: pach_bs

                  Коментар


                  • #10
                    От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                    Според мен, жилищата ще се разконсервират когато дойдат фирмите "лешояди".
                    След края на Байконур ще има години демонтиране и усвояване на суровини от цялата зона.
                    Няма да се учудя ако казахите построят наблизо металургичен комбинат за претопяване на скраб.
                    Има всички предпоставки - вода, готови електропроизводствени мощности, релсови пътища,
                    няма много възпрепятстващи евро-еко-норми и т.н.

                    Коментар


                    • #11
                      От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                      В момента бъдещето на Байконур не изглежда толкова "черно".
                      Договора за наем (подобен на този между Великобритания и Китай, приключил през 1999г относно Хонг Конг), трае до 2050год. а арендата дълго време официално се поемаше от САЩ (НАСА), в момента изглежда пак е така, но неофициално. Също така американците сериозно инвестират във инфраструктурата (и не само тази, касаеща МКС).
                      За момента вече има и оферти за експлоатацията му дори и след 2050 - Израел, съвместно с ЕКА (Европейската космическа агенция). Интересното е, че ЕКА е в преговори с руснаците за съвместа експлоатация на космодрума Куру. Въпреки евентуалния строеж на нов голям космодрум в Русия - в нейните предели той не е възможно да бъде достатъчно на юг.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                        Назьрбаев си осигури пожизнено президентство, но живота все някога свършва.
                        А следващия може да е по-различно настроен и относно арендата на територия, и относно казахстано-руските отношения.
                        Поживем-увидим.

                        Коментар


                        • #13
                          От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                          Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                          А следващия може да е по-различно настроен и относно арендата на територия, и относно казахстано-руските отношения.
                          Поживем-увидим.
                          Дали? А бой?!?! Виждали сме го вече.

                          Другото, защо не е възможен космодрум в Русия, но на юг?
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                            Казахстано-руските отношения в момента са прекрасни "щото едни парички" никому не са излишни. После (евентуално) ще бъдат прекрасни казахстано-израелоевропейските отношения и т.н.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #15
                              От: някои трудности при изследването на Космоса, обсъдени не на място

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Дали? А бой?!?!

                              Другото, защо не е възможен космодрум в Русия, но на юг?

                              Сигурно в момента си нещо разсеян... Просто Русия се намира на север.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X