Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотоделтапланер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Мотоделтапланер

    За сравнение давам "нашата" наредба:
    "Чл. 200. (1) В тази част се разглеждат правилата за експлоатация на индивидуални ВС.

    (2) В категорията индивидуални ВС се включват само тези ВС, които отговарят на следните условия:

    1. предназначени са за използване от един човек;

    2. използват се или са предназначени да се използват само за спортни цели или за целите на отдиха;

    3. нямат сертификат на летателна годност;

    4. ако са без двигател, имат маса под 70 kg, или

    5. ако са с двигател:

    а) имат маса, включително масата на горивото, по-малка от 120 kg, без тази на средствата за безопасност, които се използват в аварийна ситуация;

    б) имат резервоар за гориво, който не надхвърля 19 l;

    в) не могат да развиват въздушна скорост, по-голяма от 100 km/h (55 kt), при пълна мощност и хоризонтален полет; и

    г) имат въздушна скорост при неработещ двигател, която не надхвърля 45 km/h (24 kt)...."

    май са попреписали малко юнаците ни, а може и да са били попритиснати от Големият Брат

    Коментар


    • #32
      До: Re: МОТОДЕЛТАПЛАНЕР

      Първоначално публикуван от fantom Преглед на мнение


      Да това е от летището в Казанлък миналата гонина. Този с оранжевото пък съм аз. Тогава летях на двуместен самолет Ikarus C42.
      От около две годинки се каня да започна построяването на самолет Zing Ultralight (клас ултралеки) , но миналата година се запознах с един човек от Пазарджик, който сега строи реплика на първия бомбардировач в света, Албатрос-Ф2. Той ме пренасочи към историческата авиация и сега чакам да ми изпратят от Америка чертежите на френския изтребител Nieuport 17 oт 1916г. (клас ултралеки). След като ги получа започвам и изрботката. Мисля че някаде в този форум бях споменавал, че си търся две предни капли от мотор MZ, CZ, ИЖ, Simson, Балкан или други с подобни размери за колесник. И двата самолета са: конструкция от дърво и шперплат обшити с плат (перкал).
      В момента ми попадна един доста добър двигател с мощност 90к.с. и взех да мисля по въпроса, да си направя една мотоколичка за двуместен МДП.

      В България има доста хора, които са построили или просто имат нужната информация за построяването на мотоделтапланер или самолет.
      Предполагам че никой от тях няма да Ви откаже съвети, чертежи, помощ с намирането на матеряли или друго свързано с постройката на някакво летало.
      Най-важно е желанието. За другите неща, винаги могат да се намерят начини.

      Поздрави,
      Ясен Вълков
      Ясене, ако имаш време погледни авиационният музей до Пловдив. Там имаше едно самолетче конструирано и патентовано от Българин. Уредникът на музея тогава имаше идея да построят реплики, които да се продават като китове. Самолетчето беше красиво, а и е сред първите конструкции изобщо! Мисля, че си струва да се популяризира наистина. Като че ли му имаха и чертежи и всичко. Само звездообразният двигател не знам как би се направил(т.е. колко скъпо).

      Коментар


      • #33
        До: Мотоделтапланер

        Да - току що го погледнах - самолета е на Георги Божинов -
        "Същата 1912 година България получава и своя пръв самолет - Blerio XXI, а на 8 октомври във Франция е патентован самолетът на Георги Божинов. Той значително изпреварва времето си - двигателят е под специален аеродинамичен обтекател, а крилата са с променлив ъгъл на атака. За съжаление този самолет е построен чак през 1926 г., и днес може да бъде видян в Пловдивския авиационен музей."
        "...Тук при нас се съхранява самолетът, конструиран от българина Георги Божинов през 1912 г. Искам да обърна внимание - това е само 9 години след първия полет на братя Райт. Георги Божинов конструира този самолет и го патентова във Франция. Получава предложение от Луи Блерио, да остане да построи самолета си във Франция, но той казва - аз съм българин, ще се върна и ще построя самолета в моята страна..."

        ето и снимка http://www.duma.bg/2007/0307/030307/snimki/200/0604.jpg

        Коментар


        • #34
          До: Мотоделтапланер

          Радвам се че има интерес по темата.
          Относно историческата авиация, познавам един човек от Пазарджик, който в момента строи летяща реплика на "Албатрос-Ф2", с който Радул Милков и Продан Таракчиев осъществяват първата бомбардировка в света на 16 октомври 1912г над Одрин. Преди време се появи и сдружение "авио реликви" което си е поставило доста сериозни цели и според мен нищо не ги спира да ги осъществят. Следващата им цел е построяването на летящо копие на “Bleriot XXI”. а именно самолетът, който на 13 август 1912 г. извършва пръв полет в българското небе, пилотиран от българския пилот Симеон Петров.

          Ето ви едно линкче: http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=5773
          А това е самолетът "небесна бълха" който е вече факт. Построен е от същия екип.http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=669
          Ако някой се интересува, може да се свърже с тях. Леко има наистина много чертежи и информация за подобни самолети и предполагам че няма да откаже да помогне, ако някой реши да се занимава в тази насока.
          В България има и други хора, които строят самолети свързани или не с истроическата авиация.
          А относно музея на авиацията в Пловдив вижте това: http://www.airgroup2000.com/forum/vi...c.php?t=225051
          Първият възтановен самолет е вече на лице!

          Поздрави!
          Ясен
          Родените да пълзят не могат да летят!

          Коментар


          • #35
            До: Re: МОТОДЕЛТАПЛАНЕР

            Първоначално публикуван от fantom Преглед на мнение
            ...От около две годинки се каня да започна построяването на самолет...
            Докъде стигна, колега?
            Аз засега летя само на Microsoft Flight Simulator 2004, но определено ме е грабнала идеята да пробвам и на истински...може би нещо от сорта на братя Райт като начало.
            Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X