Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Има ли пилоти или авиационни инжинери тук?

    Спътниците се движат доста по-бързо и обикновенно извън обхвата на клетъчните мрежи и това не пречи на телеметрията да отчита непрекъснато състоянието им. Ако няма наземен контрол на телеметрията, над нас има стотици спътници на геостационарна орбита, които перфектно се справят да ни наблюдават, шпионират и какво ли друго не, обаче контрола над това какво става в самолет за стотици милиони и превозващ стотици пътници явно не е толкова важна дейност. Инак си е напълно възможна, а след този случай направо наложителна дейност. Учудващото в случая е, че явно няма такова "чудо" към момента. Ако го имаше, търсенето на черните кутии щеше да е излишно, тъй като всичките им данни щяха да са дублирани на някой диск на земята.
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • #17
      До: Има ли пилоти или авиационни инжинери тук?

      Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
      Спътниците се движат доста по-бързо и обикновенно извън обхвата на клетъчните мрежи и това не пречи на телеметрията да отчита непрекъснато състоянието им. Ако няма наземен контрол на телеметрията, над нас има стотици спътници на геостационарна орбита, които перфектно се справят да ни наблюдават, шпионират и какво ли друго не, обаче контрола над това какво става в самолет за стотици милиони и превозващ стотици пътници явно не е толкова важна дейност. Инак си е напълно възможна, а след този случай направо наложителна дейност. Учудващото в случая е, че явно няма такова "чудо" към момента. Ако го имаше, търсенето на черните кутии щеше да е излишно, тъй като всичките им данни щяха да са дублирани на някой диск на земята.
      Знаеш ли на какво разтояние от земята е геостационарната орбита?

      Коментар


      • #18
        До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

        "...The plane probably flew into thunderstorms that stretched for 600 kilometers, towered as high as 15,000 meters..."

        Самолетът вероятно е навлязъл в бури разпростиращи се над 600км и достигащи височина до 15000 метра...

        Таванът на тия самолети е май към 12500м.
        Последно редактирано от Goblin; 03-06-09, 18:37.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #19
          До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

          D-MAX:

          Спътниците също са безкрайно по-лесна задача. Летят по известна орбита, на която малко неща могат да повлияят. А тези, които влияят, също са известни - слънчев вятър, земен шлейф, едри небесни тела. За да знаеш къде са, ти трябва калкулатор и таблица. И пак, като изчезна спътника на Иридиум (комуникационен спътник!), часове след това се чудиха какво е станало, докато предположиха, че се е блъснал в изоставен руски военен спътник.

          Земната атмосфера е едно безкрайно разнообразие. В нейна чест, в математиката е създаден цял раздел, който днес се нарича теория на хаоса. Името не е случайно.

          Уверен съм, че за навигацията и комуникацията на въздушния флот се инвестира несъизмеримо повече (стотици, хиляди пъти), отколкото за космически цели. Просто това е трудна задача.

          Коментар


          • #20
            До: Има ли пилоти или авиационни инжинери тук?

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            Знаеш ли на какво разтояние от земята е геостационарната орбита?
            Знам, но грешката ми е, че на тази орбита се намират комуникационните, а не шпионските и останалите.
            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

            Коментар


            • #21
              До: Има ли пилоти или авиационни инжинери тук?

              Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
              Знам, но грешката ми е, че на тази орбита се намират комуникационните, а не шпионските и останалите.
              Така де.

              Коментар


              • #22
                До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                Никога няма да се разбере какво точно е станало. Едни казват "по Ал Джазира ще кажат" (атентат), но не ми се вярва и там някой да знае. Според мен е струпване на много опасни фактори наведнъж и то в комбинация, която компютрите не са проигравали. Защото в този самолет те решават всичко. Пилотите са само наблюдатели. Дори и щурвал си нямат горките, в такава ситуация сигурно им остава само да си скубят косите. И да рестартират Уиндоус



                И един филм, в който са загатнати някои неща за по-малкото братче А-320
                http://www.youtube.com/watch?v=ljM8yq3fLDs

                Коментар


                • #23
                  До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                  Типично боинг-ово филмче. Правено примерно 2005та година, показващо катастрофи от 1990та. Една от които - при тренировъчен полет (самолета който се разби в гората). Самият факт че говорителят там говори за трима загинали passengers (пътници), при положение че са загинали трима контролиращи техници е показателен кой е плащал за филма.

                  Ербъс имат доста трески за дялане, особено в началото на тези компютризирани управления си имаха срамни страници (конкретно в случая с катастрофата в Хамбах, когато загиват тримата техници но пилота оцелява и му лепват цялата отговорност за да не фалира фирмата).

                  Но да правиш пропагандни филмчета, и успоредно да произвеждаш същите компютризирани управления като Ербъс е малко нагла работа. Нищо ново, още от Конкорд насам американците бият европейските авио-производители през пищялите.

                  А случаят с румънския Ербъс над Париж между другото го помня. Тогава по новините излезе някакъв френски пилот ветеран, който каза че румънският пилот е бил някакво абсолютно божество за да се справи в тази ситуация. За съжаление две-три седмици след това друг румънски самолет се разби при пилотска грешка.

                  До колкото знам един от основните проблеми е че при тези модели автопилота има различни степени на изключване, които позволяват отделни елементи от управлението да останат под контрола на автопилота и да объркат пилота. Но това си е и до навици.

                  При всички положения - летял съм и с двете марки достатъчно за да се усмихвам широко всеки път като видя че ще летя с Ербъс.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #24
                    До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                    Виноват, сега прегледах за катастрофата през 1988ма, било е пътнически полет с много пътници но малко жертви за щастие. Объркал съм се, не е било изпитателен полет.

                    Било е пътнически полет който успоредно е участвал в демонстрация над авио-изложение, затова се обърках че самолета е бил празен.

                    Трябвало е да се направи ниско прелитане, и самолета е нацелил гората. Установява се че пилота е "подал газ" прекалено късно, и прекалено слабо, от което не се е издигнал навреме.

                    Хубаво, ама пилота се кълне че е подал газ навреме, но просто в продължение на три секунди не е имало реакция от двигателите. Един вид все едно сигналът се е загубил.
                    Да, ама черните кутии мислят друго.
                    Хубаво, те мислят друго, но интересното е че след изваждането им са предадени не на разследващата комисия а на...инженерите от Ербъс. В чиито ръце остават седмици.

                    Та този случай си е мътен. Но това все пак беше преди 21 години.
                    Последно редактирано от Goblin; 03-06-09, 23:31.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #25
                      До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                      Ще се разбере какво е станало. Това първо. А второ, дали ние ще разберем, това вече е друг въпрос. При всички случаи ще излязат с версия по случая. Дори и "черните" кутии не са задължителен фактор за разкриване на истината. Има случаи на повредени или неработещи такива, при които други доказателства са достатъчни за разкриване на причините.
                      В общи линии почти няма неразрешени авиокатастрофи от последните 20-25 години(има, но са малък процент и май в повечето случаи е просто укриване на факти от обществеността).

                      Коментар


                      • #26
                        До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                        Ако е било бомба или мълния, следите по извадените от водата парчета ще са еднозначни. Ако ги няма, ще остане еднозначно технически отказ, защото никакви действия на екипажа на голяма височина, не могат да доведат до разрушаването на самолета. Дали ще стигнат до първопричината, зависи от това какво са събрали, и колко то е запазило спомени.
                        Но във всеки случай, снимката на тая кабина ме отвращава. Преди години се запознах с човек, който никога не се вози със самолет, само с влак. Причината - в самолета няма аварийна спирачка, а във влака има във всяко купе. Подозирам че дълбоко вътрешно споделям идеите му.
                        Или някой е откраднал щурвала на оня айроплан.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                          Мда … Ето защо го обичам този форум … отивам да спя, връщам се И хиляди нови мисли там …

                          На мен ми се налага да летя, щото с плуване ще ми отнеме много дълго, а И не съм чак толова добър плувец.

                          Пътуването със самолет го приемам като доближаване към Господ, като се моля да не се приближим много близо, че още ми е рано (си мисля аз да се срещаме, дано И той да мисли така) … но ако оставим хумора настрана …

                          Аз не знам защо все сам имала едно на ум за Еарбус … а едно време летях с нашите Анчета без да ми пука на шапката … дето пътниците бяха там като в ракета полyлегнали за половин час (докато самолета набере необходимата височина) … И после надолу с главата при презимяване. Но мисля че се усещах по-сигурна защото се разчиташе повече на умението на хората отколкото на компютрите. А се усещам ок също с големите Бойнги също … май няма логика в това, ама нейсе. Мажа ми може И да е прав че съм нелогично същество .

                          А за самолета под въпрос мисля експлозия ми се вижда най логичния вариант. Сега чувам за първи път че аларми за детекция на пушек има само в тоалетните И при багажа … така че ако има електрически пожар на други места трябва да разчиташ на собственното си чувство за мирис! Голямо душене ще падне другия път като се кача на самолет.
                          Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

                          Коментар


                          • #28
                            До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                            ...
                            Но във всеки случай, снимката на тая кабина ме отвращава...
                            Не съм пилот, но според мен снимката не е пълна.

                            - Вместо класически щурвал, има ръчка (като на изтребителите), но е встрани от седалката, а не между краката. Вижда се най-вдясно на снимката. Има огледална и отляво.

                            - Тоя лаптоп просто не виждам грам причина да седи там по време на полет. Само те си знаят защо на снимката седи там, и защо е включен, но определено няма функция в непосредственото управление на самолета.

                            Лидке, Ербъс са статистически четири пъти по-сигурни от боинг. Поне що се отнася до катастрофите. Не забравяй че и ти и аз живеем в англосаксонски държави, и пропагандната бомбардировка работи в интерес на Боинг, а не на Ербъс.

                            Не са безгрешни, изяли са доста псувни, но са ги изяли най-вече понеже са извадили горещите картофи за другите марки. Няма начин модерен самолет да се направи без подобни електроники. Едно време автомобилните състезатели са псували когато са навлезнали в употреба серво воланите и серво спирачките, понеже им притъпявали усещанията и прекъсвали потока информация от пътя. Е, днес модерни коли без серво спирачки няма, а без серво волани - почти. И са по-добри от едновремешните.

                            До колкото съм чувал причината Ербъс да мине към такъв тип управление е че по този начин се уеднаквява управлението и кабината между всички модели, което позволява невероятни икономии и ефикасност в обучението на пилотите, и ги прави много по-гъвкави. Пресертифицирането на пилотите от един модел на друг е много по-бързо, понеже нещата са уеднаквени. Специалистите да се изкажат, аз не съм.


                            Пробутването на едната или другата марка самолет на общественото мнение е въпрос от национално значение в съответните държави. В Щатите няма американец който да не си мисли че Ербъс едвам се крепят във въздуха и че всеки втори полет пада. Това не пречи на тези които разбират от самолети да ги купуват, когато държавата и правителството не им пречат и не ги натискат да купуват Боинг. В Европа е обратното.

                            Следващият път като се возиш в Джъмбоджет (боинг 747) - загледай се при излитане как мърдат багажните отделения над седалките спрямо самия корпус на самолета. Създават изключително неприятното (и предполагам - грешно) впечатление че целият корпус се усуква като изцедено пране. Да не говорим за комфорт и шум спрямо Ербъс-а. Все едно талига сравнена с нормална кола.

                            Да речем - би си струвало усилието ако не падаха. Ама падат и те.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #29
                              До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                              Не, там всичко е с друга идеология, и е много по-бързо от димните аларми.
                              Двигателите въртят КСА - Кутия Самолетни Агрегати. Там има много неща, в това число електрическите генератори. Те си имат сложна механика и електротехника, която следи механичното и електрическото натоварване.
                              Генераторите работят за акумулаторите и за за ВИПове, които са в обход на батериите. ВИПа е вторичен източник на захранване. Понякота пие от батерията, понякога направо от генератора. Електромеханичен или електронен преобразувател, който осигурява гарантирано напрежение/ток/мощност на разните прибори, независимо от това, което дава генератора или акумулатора. Всеки прибор има известна консумация, и няколко процентното и превишаване или понижаване, веднага се вижда от ВИПа, който се оплаква на старшата система за управление. Когато ситуацията продължи по-дълго от контролното време, автоматично се обявява тревога, приборът се изключва, обезточава, и автоматично се задейства резервен. В гражданските и военните самолети е различно, но жизнено важните системи са резервирани дву- или трикратно. Приборите са на различни места по самолета, кабелните им снопове също минават по различни, възможно най-отдалечени един от друг пътища. Късо съединение или дори пожар в коя да е система, води до шумотевица в кабината, псувни по радиото, щракване на някое ключе за да млъкне сирената, и толкова. Страшно става когато се засегне цяла зона от самолета. Примерно ракетата откъсне опашката, или цяло крило на голям самолет, или го счупи на две. Ако е изтребител, откъсването на крилото още не е повод за плач. Ако е голям пътнически самолет, загубата на част от крилото също не е.
                              С оня самолет е станало нещо страшно, което го е счупило на две още във въздуха. Ако е било ракета, е малко вероятно да е била от изтребител, те рядко носят толкова големи. И с тях им е трудно да отидат толкова далече над океана. Крайцерите за ПВО имат по много такива. Не знам дали в района е имало такъв кораб, нито защо трябва да е стрелял. Бомба може да го е счупила. Тогава по парчетата ще има пушек от нея.
                              Може да го е ударило нещо друго. А може да има конструктивна грешка, и в някакъв режим на полета да е склонен да се пречупи.
                              Не знам.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                                Сигурно над 10 пъти съм се возил с А330 през океана и заявявам, че по сигурно усещане нямам в никой друг самолет. Веднъж беше станало някакво объркване на Шарл дъо Гол (нормално за там) и след една прекарана нощ се качих на 747, като при излитането се чу някакъв раздиращ шум. След няколко секунди се появи един от пилотската кабина и удари едно рамо на вратата да види дали е затворена и взе да гледа по крилата нещо....това докато сме на около 500м височина. Какво да кажа......държа ми топло 8 часа, ни кафета, ни алкохол ме успокои

                                Последните съмнения са, че самолета не се е разпаденал във въздуха заради дългата маслена ивица оставена в морето. Претърсваната площ е увеличена на 300 квадратни мили.

                                Не знам дали знаете, но крилата на този самолет може да се огънат по 20 фута (6 метра) нагоре или надолу преди да се прекършат CNN имаха и филмче от такива stress tests.
                                No bike - no fun!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X