Обява

Свий
Няма добавени обяви.

SR-71 Blackbird

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: SR-71 Blackbird

    Хич не е лесна силовата установка.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: SR-71 Blackbird

      Не съм "спец", ама машина да лети ниско и бързо, няма.
      Или лети ниско и по-бавно, или е в космоса и е бърза.
      Та скоростта може би е достижима, но я няма опаковката, дето да държи на напъна.
      И кое ще е по-лесно:три полета и смяна на мотор, или три полета и смяна на корпуса?
      То и двете не са оферта...
      Свивам платната-двигателите са трудни поне колкото фюзелажа.
      Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
      0887/осемпет 66 4осем

      Коментар


      • От: SR-71 Blackbird

        Цитираната в статията сума може да стигне за развойна дейност по създаване на NDA и MOU.
        Реалното плащане вероятно ще дойде по линия напр. на озеленяване на посолствата им по света.

        Коментар


        • От: SR-71 Blackbird

          Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
          Да де, ама за какво ти е шпионски самолет, дето лети малко по-ниско от шпионски спътник?...
          Причините може да са няколко:
          1. Качеството на събраната информация (от височина 20-30км ще е доста по-качествена и детайлна отколкото от 70-100 и повече км).
          2. Спътника е предвидим. Треакторията му се знае и се променя трудно (и с цената на рязко съкращаване живота на спътница - изразходва гориво). Освен това спътника преминава, и трябва да чакаш доста часове за да може да мине отново над даден обект - трудно се проследява динамика на процес. Докато самолета може да се дислоцира някъде наблизо (на 2-3 х.км) и внезапно да е на мястото за под един час.

          А за ударни функции - малко съмнително - баланса на самолета особено ако трябва да се отдели от него някое изделие ще е доста труден. Да не говорим за това какви параметри би трябвало да има 'изделието', което също би трябвало да понася безпроблемно такива скорости...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: Blackbird

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            SR-71 е летял над Русия и останалите от ВД. Всъщност, главно там е летял. Над цялата източна Европа, над целия руски север и далечния изток, над Кавказ, Черно море и средна Азия. Единствено за централно-европейската част на Русия - аз поне не знам. Също така, не знам да е пресичал над Русия, маршрутите винаги са били по продължение (успоредно) на границите. Имало е периоди, когато базираните в Япония самолети са правили по няколко навлизания във въздушното пространство на Русия дневно. Полетите над Русия престават във втората половина на '80-те, което е колкото поради появата и насищането с МиГ 31 - толкова и следствие настъпилото по това време политическо разведряване. Летял е и над други „горещи точки“ - Виетнам, Близкия изток, Афганистан. Не знам какво имаш предвид под „по-старичко оръжие“, но навсякъде там е бивало налично най-новото, с което се е разполагало към съответният момент изобщо. Във Виетнам е имало нарочна ПВО-формация, имаща единствена задача - сваляне на Блекбърд. Това е единственият тип самолет, несвалян там - и от двете (три/четири/петте) страни. Отделно, нали не се съмняваш, че във Виетнам и Близкия изток, срещу него са летели „Ван Ю Ша“ и „Иван бин Аладин“ .
            Колкото до ефективността му като разузнавач. Вече е казано достатъчно за „гъвкавостта“ на самолета по принцип, сравнен със сателит. Но не е само това, има ред задачи, които спътникът не може да изпълни - като фотограметрични например. Отделно, предвид нивото на фотографската техника, цели щабове аналитици са дзепали спътниковите снимки, направени от 100 и повече километра, и са разсъждавали: „какво е искал да каже авторът“ - нещо в много по-малка степен проблемно от 30 километра. Друг аспект (изобщо незасегнат и затова ще наблегна на него) на разузнаването със самолет е, че прелитайки над дадена територия, той задейства цялата ПВО-система - местонахождение и брой на станциите; мобилни, или не; време на реакция, начин на реакция; вид и количество ПВО-авиация; ПЗРК; параметри на всички тези оръжейни системи; тактика и изобщо организация на действията и т. н. и т. н. Когато престават да навлизат във въздушното пространство на Русия (споменатата втора половина на '80-те), точно това остава прилаганият начин на разузнаване. Впрочем, точно това беше основното приложение и начин на работа, и на нашите МиГ 25, за които е станало въпрос.


            ЗА Т-4, в контекст на нещо различно от бомбардировач, ти в момента за пръв път говориш, в цялата тема. Досега, той се споменаваше единствено дотолкова-доколкото ставаше въпрос за титан и единствено в тази връзка. Сега - какви сметки си правили, пък какво в края на краищата успели - са едни много различни неща. Може да им се щяло не 250, а 2500, ма се е получило ...нищо (всъщност, като резултат на интригите си, Туполев „пласира“ Ту-26 де).
            Нали знаеш нашенската: „Едно е да искаш, друго е да можеш - трето и четвърто е да го направиш...“!
            Колега, абе да не е да имаш грешка нещо, бе?!
            Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
            Само DIESEL !!!

            Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

            Коментар


            • От: SR-71 Blackbird

              „SR-71 e двуместен, но с Кели Джонсън решихме, че за първия полет е по-добре да съм сам. Когато наближи време за първия полет все още не функционираха 379 различни елементи от бордното оборудване. Събрахме се с инженерите за да видим какво точно ни е нужно за полета и какво не. Разбира се, на първо място бе безопасността. По време на първите полети обикновено не се прибира колесника, но Кели Джонсън настояваше да достигнем свръхзвукова скорост.

              С него спорихме дълго и след това заедно седнахме и написахме планът за полета. Влязох в кабината на самолета и поставих листа с плана на бедрото си. Запуснах двигателя, проверих работата на различните системи и дадох знак да махнат колодките от колесника. Изрулирах на полосата, дадох тяга и машината бързо започна да ускорява. За малко пуснах форсажа, а след това поставих двигателя на малка газ и пуснах спирачния парашут. Проверих изправността на спирачките. Прибрах се в хангара, където провериха отново целия самолет. Беше време за полет.

              Излетях нормално и взех северен курс. Всичко вървеше по план и започнах да се приготвям да разгонвам до свръхзвукова скорост. Дадох тяга и самолета започна да набира скорост и височина. На скорост от М 1,2 светна предупредителната лампа, че има неизправност в фанара ми. Отнех двигателите и премислих ситуацията. Стигнах до извода, че заради ниското налягане, което се поддържа в кабината фанара не е добре уплътнен, което задейства сензора. След кратък размисъл отново дадох тяга на двигателите и достигнах височина от 15 000 m и скорост от М 1,5. Започнах да снижавам. Лампичката все така светеше. Приземих се в Палмдейл след час във въздуха. Инженерите на земята потвърдиха подозренията ми за фанара.”

              http://aeropress-bg.com/novini/36-news/2775-50-godini-ot-parvia-polet-na-sr-71.html

              Всеки трети е шести

              Коментар


              • От: SR-71 Blackbird

                За хиперзвукова скорост ти трябва не рамджет а scramjet. Въздуха постъпва в горивната камера със свръхзвукова скорост. Проблемите са много и не докрай преодолени. Скептичен съм.
                https://www.youtube.com/watch?v=6K_rzuSuqIg
                Реалният полет трае секунди, не бъркайте с полета на ракетата - носител. Гледайте към края - след отделянето, това е същинския полет на Hyper X.
                0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                Суперскан България www.decbg.com
                Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                Коментар


                • От: SR-71 Blackbird

                  Всеки трети е шести

                  Коментар


                  • От: SR-71 Blackbird

                    Покрай друга една тема влязох в тази и гледам, че последното развитие е разсъждения относно проблемите на бъдещ хиперзвуков самолет.
                    Да, споделям мнението, че именно двигателят за такъв е основен проблем (бях го писал и някъде по-напред в тази тема). Проблемът не е в двигател за хиперзвукови скорости, сам по себеси - всъщност. Към момента съществуват достатъчно съвършени и ефективни двигатели за всякакви скорости. Големият проблем е всережимен двигател, покриващ целият диапазон от дозвукови, през трансзвукови, свръхзвукови - до хиперзвукови скорости. Покриването на подобен диапазон предполага съвместяване на ред параметри, голяма част от които - взаимно изключващи се.
                    Напрактика, 50 и кусур годишните двигатели на СР 71, си остават най-доброто, на повече от което не е способна и съвсем съвременната ни технология откъм универсалност!
                    Последно редактирано от davc; 04-02-15, 23:16. Причина: поувлякъл се бех
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: SR-71 Blackbird

                      Аз мисля че двигателите на SR71 има какво да се усъвършенстват, за 50г. технологиите напреднаха много - нови материали, горива, електроника и др.
                      Всички неракетни реактивни двигатели (т.е тези които използват за окислител/работно тяло атмосферния въздух), може да се разглеждат като вариация на правопотоковият реактивен двигател с дозвукава скорост на въздуха в горивната камера и нормално горене (RAMJET).
                      При скорости под 1 МАХ той е много неефекнивен - голям разход, малка мощност и КПД, в този диапазон турбината решава проблема с ефективността и мощността, но е тежка за изработка, механизма е сложен с много елементи за контрол и управление и тежки изисквания към използваните материали. При скорости 2 МАХ турбо реактивният (TURBOJET) и правопотоковият (RAMJET) се доближават като параметри, при скорости над 3 МАХ RAMJET-a има предимство.
                      понастоящем RAMJET-a (има го и в твърдогоривен вариант) се използва масово в ракетите , най-вече в така наречените крилати ракети, като първоначалното им ускорение е благодарение на чист ракетен двигател (ракетите на руският зенитен комплекс комплекс БУК например ).
                      При скорости над 5.5 МАХ RAMJETA се сблъсква с проблема с температурата на двигателя и за постигане на по-високи скорости се преминава на вариант със свръхзвукова скорост на въздуха в горивната камера и свръхзвуково горене (т.н. SCRAMJET). Той има теоретичен таван до към 12-16МАХ заради горивото.
                      Двигателят на SR71 e TURBOJET работещ на границата на възможностите на TURBOJET схемата с afterburner, усъвършенстване може да се търси основно в размери, разход, управление и ефективност, но за по-високи скорости си трябва RAMJET/SCRAMJET.
                      За много режимен двигател според мен е възможно някакво съвместяване на механиката между RAMJET/SCRAMJEТ, но те немогат да се мешат с TURBOFAN.
                      TURBOFAN с afterburner може да се разглежда като някакво съвместяване между TURBOFAN и RAMJET.

                      Изобщо за големи скорости май най-добрия вариант е два отделни двигателя TURBOFAN+afterburner и RAMJET/SCRAMJET.
                      Първият служи за достигане на МАХ 1.5 а след това се включва и вторият, след преминаване над МАХ 3 се използва само вторият. Разбира се за тези скорости си трябва височина и по-разреден въздух.
                      Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                      Коментар


                      • От: SR-71 Blackbird

                        А-хъм, два (три-и) чишита двигатели на едно хвърчило, а евентуално и два чишита горива - т'ва да не е 100хиляди тона океански кораб!
                        А двигателите на СР 71 не са способни на хиперзвукови скорости и не подлежат (достъпната ни технология не е в състояние) на усъвършенстване.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: SR-71 Blackbird

                          Аз това и писах - за по-големи скорости - нъцки. Иначе за другите неща има какво да се усъвършенства.
                          Самолети с два и по-вече реактивни двигатели има и сега. Новото е само че ще са различни и с два вида гориво, което не мисля че е огромен проблем. Решавани са и доста по-сложни инженерни задачи. Зависи какви характеристики ще се гонят за какви цели и дали има кой да плати за разработката.
                          Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                          Коментар


                          • От: SR-71 Blackbird

                            То реално няма и смисъл да се усъвършенства SR 71 . Задачите за които е създаден отдавна са поети от спътниците .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: SR-71 Blackbird

                              Според фолклора някога, този самолет е бил точно с това, за което говорите. Турбореактивният двигател от снимките и като трети контур отвън на двата контура на този двигател - правопоточен. Затова и диаметърът на мотогондолите не съответства на двигателя, видно е по-голям.

                              Коментар


                              • От: SR-71 Blackbird

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                Задачите за които е създаден отдавна са поети от спътниците .
                                То не е казано, че трябва да е непременно разузнавателен (а и тоя се е появил за изтребител). Пък и вервай ми - военните, ако имат на разположение хиперзвуков самолет - всеще му намерят задачи.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X