Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Купуваме стари F-16 без конкурс

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нитро, приятелю, сафорумнико! Прочети внимателно писанията ми, помисли и сам си отговори на въпроса , чийто пример съм дал с Грипен, а пък за целите поставени пред даден изтребител-те идват от общите такива за ИА/ не бъркай функции и цели/. Та за бойния радиус: припомни ми , че не се сещам, коя членка на алианса в момента държи дежурен/и самолет/и във въздуха - такова нещо е имало само по време на общо казано Студената война- ха така! Според мен не ти е ясно какво означава да имаш дежурен самолет/и във въздуха! Та в друг филм да те вкарам по повод бойният радиус: ако ще самолета ти да иама 1200 км, 1400км та дори и 2000км боен радиус; ако му се налага да излети за да покрие максимума на бойния му радиус със всичките анджаклъми по него и в него и поради промяна в тактическата обстановка трябва 5-10 мин. след излитането да маневрира на пълен форсаж и то на малка и пределно малка височина, машинката я чакай след 20-30 мин. на земята-къде отидоха тея 1200-1400-2000км боен радиус и аз се чудя! Какво и пречи на машината/те да дежури от земята, нали затова са измислени различните РУБЕЖИ, Нитро! За това, което искаш / патрулиране във въздуха / ти трябват на първо време две неща-възможност за дозарядка във в/ха и тежък/ ама тлъст/ изтребител-баражиращ! За броя на кацанията до замяна/подмяна както ти каза -скъпи части и агрегати-то, то това е от доста време в авиацията, м да. Драсках и преди това-като четете, Нитро, рекламни проспекти поне се замислете: цифрите дори да кажем да са вярни на 110%, то ПРИ КАКВИ УСЛОВИЯ и-те така! А иначе ако питаш мен, Грипенката си е просто супер за нас-споко знам му + и -. Приятна вечер!

    Здравейте Веселин Димитров и Емил Петков, добре, значи има все пак четящи и задаващи си въпроси хора/ данъкоплатци/! Ако се наложи агресия към страна членка-нали видяхте със Сърбия-смятам ме разбрахте. Лека вечер, че ще ме бият!
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 19-10-14, 20:57.

    Коментар


    • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

      Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
      Нитро, приятелю, сафорумнико! Прочети внимателно писанията ми..

      Колега, прочел съм ги ако избегнеш в бъдеще червените букви, многобройните препинателни знаци и прочее, ще е по-добре. Разбира се и назидателният тон, на базата на какво е ?

      Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
      Та за бойния радиус: припомни ми , че не се сещам, коя членка на алианса в момента държи дежурен/и самолет/и във въздуха - такова нещо е имало само по време на общо казано Студената война- ха така! Според мен не ти е ясно какво означава да имаш дежурен самолет/и във въздуха! Та в друг филм да те вкарам по повод бойният радиус: ако ще самолета ти да иама 1200 км, 1400км та дори и 2000км боен радиус; ако му се налага да излети за да покрие максимума на бойния му радиус със всичките анджаклъми по него и в него и поради промяна в тактическата обстановка трябва 5-10 мин. след излитането да маневрира на пълен форсаж и то на малка и пределно малка височина, машинката я чакай след 20-30 мин. на земята-къде отидоха тея 1200-1400-2000км боен радиус и аз се чудя! Какво и пречи на машината/те да дежури от земята, нали затова са измислени различните РУБЕЖИ...
      Чудя се дали чувал за войната в Югославия ?

      Вземи си припомни как се сваляха самолетите им, как имаше баражиращи прехващачи ... после пак ще говорим.

      Коментар


      • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

        Нитро, както сам написа-баражиращи по време на война! И тактическите прийоми в точно тази война, особенно на атакуващите, са далечко от нас! А за войната у съседите и какво ми е известно за нея -това е друга тема!Нещото, което си мисля Нитро е , че твоето инфо по въпроса за войната у Сърбия е от подобни извори като и за възможния изтребител. И хайде да не мърсим същината на тази тема! Хайде със здраве!

        Коментар


        • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

          Правилния избор е поне една ескадрила Ф-16 и две ескадрили Грипен.
          Затова, да се сключи сделка и да се закупят ескадрила Ф-16 втора ръка, от възможно най новата им модификация, с боекомплекти, с пълен комплект за наземно обслужване и въздушно осигуряване, както и тежкия и скъп договор за осигуряване на летателна годност за поне пет години (без подобна "застраховка" просто ще си обогатим парка от нелетящи машини).Те ще заменят МиГ-29А.
          Паралелно с това, да се сключи и сделка за две ескадрили нови Грипен, но с отложено действие-доставките и плащанията да започнат разсрочено след поне три години, като в сделката трябва да се включи максимума-наземно обслужване, въздушно осигуряване, дори ако предлагат такава възможност-усвояване на ремонтите в България, за колкото се може повече неща, дори ако е възможно и комплекти за бъдещите междуресурни ремонти.Те ще заменят МиГ-21бис/УМ.
          След като така и така ще се купува-трябва да се постараем нашите летци и обслужващия персонал, да не престават да действат и да усвояват самолетите.Машината може да е с много високи технологии, но най важното е пилотите да са я усвоили на най високо ниво и тя да има надеждно земно и въздушно осигуряване защото ВВС е система.

          А защо са ни необходими три ескадрили, вместо една?Не познавам в детайли доктрината ни, но една ескадрила е минимума който би могъл да иска алианса от нас, с две основни цели-осигуряване на въздушното ни пространство (Еър Полисинг) и участие в учения и евентуални бойни действия в състава на общото командване.Еър Полисинга-добре, но какво ще стане при евентуален конфликт?Имаме една ескадрила и общото командване ни отрежда да я пратим в мисия-тогава кой остава тук, да охранява?Мисля че е пределно ясно, че със закупуването на ескадрила какъвто и да е самолет, подръжката на МиГ-29А автоматично се прекратява (не само по наша вина-имаме и неизпълнен договор от страна на РСК "МиГ" за тези самолети).МиГ-21бис е чудесен самолет, но сам не може да понесе на гърба си охраната на въздушното пространство, а и неговия ресурс е към края си.
          Но най важното е да се избира сега и за всичко, а не на парче, защото сме изтървали шанса да избираме поетапно.Шведите предлагат добри варианти за изплащане на вноски, предполагам е възможно и да се договорим за отложен старт на договора, но е много важно да го имаме още отсега, за да започнат сметките и разчетите, да се обучават пилоти, техници, обслужващ персонал, да се види какво още ни липсва-със сигурност има какво да се желае в насока ръководство на полетите, навигационно и свързочно осигуряване.Сигурно ще ни трябват и самолети за обучение, доколкото знам с Л-39 Албатрос също не сме на желаното ниво.

          А въобще три ескадрили в един полк (авиобаза)-това си е отвсякъде икономия.И пак остава да се надяваме че Турция и Гърция ще са ни приятели и за вбъдеще, защото когато ни бяха врагове, имахме няколко полка, всеки от тях поне с по две ескадрили.

          В обобщение-въпроса не е да си купим една ескадрила самолети, а да се разрешат проблемите на цялата система ВВС.Ако ще купуваме техника за парадите-може да си направим сами чудесни летящи макети с дистанционно управление, за тая цел-да не ни харчат парите.
          Последно редактирано от Frysco; 19-10-14, 22:19.

          Коментар


          • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

            Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
            Нитро, както сам написа-баражиращи по време на война! И тактическите прийоми в точно тази война, особенно на атакуващите, са далечко от нас! А за войната у съседите и какво ми е известно за нея -това е друга тема!Нещото, което си мисля Нитро е , че твоето инфо по въпроса за войната у Сърбия е от подобни извори като и за възможния изтребител. И хайде да не мърсим същината на тази тема! Хайде със здраве!
            Драги, изтребителят е самолет за война Купуваш изтребител за война, а не за нещо друго.
            Каква тема ти минава през акъла, не знам, но не е правилна. Какво ти е извесно, вярвай слабо ме интересува - отдавна не вярвам в детски приказки и фатмашки локуми.
            Ние сме в НАТО и като, когато и ако трябва ще се включим в мисия на НАТО, а ако се наложи, НАТО ще ни защити с всичките си средства... затова ни трябват самолети.
            А не да бомбим Одрин или Истамбул, както беше преди 25 години. И не да спираме турски или гръцки бронетанкови колони.

            Но не ми отговори на въпросите

            Би ли дифинирал "многоцелевост" и "многофункционалност" ? Както и разликата между "много функции" и "много цели" поставени на изтребител.

            Някак си не върви дискусията да пишеш каквото ти скимне, а после да не можеш да обясниш защо си го писал.
            Че да чуем какви са разликите.

            Коментар


            • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

              Е, Фриско, човече, добре! Значи можело! Само едни дребни допълнения, които по-скоро са доуточняващи: три ескадрили вършат вече работа, а ма е много хубаво за да ни позволят; МиГ 21 УМ е спарка; дори и да закупим нови машини съществува период , в който МиГ-овете ще служат заедно с новите и ще отпадат поетапно докато новите не влязат в строя/получим с тях реални бойни възможности/; няколко полка с по няколко авиобази , от които с по няколко ескадрили. Добре , има за какво да съм се харчил . Такива като теб трябва да са всички данъкоплатци! Лека нощ!

              Коментар


              • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                Не съм чел темата от самото И начало(а и нямам желание да я чета не защото ме мързи , а поради други причини) и се надявам да не ми се сърдите ако изпляскам нещо ни в клин ни в ръкав , но съм длъжен да отговоря защото към мен имаше въпроси(апропо-мнението ми беше преместено от модератор от друга тема)

                Започвам отзад напред:

                Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                Би ли дифинирал "многоцелевост" и "многофункционалност" ? Както и разликата между "много функции" и "много цели" поставени на изтребител.
                за тоя спор съм виновен аз. В бързината съм написал "многофункционален"-термин който в авиацията не съществува(или поне аз не знам да съществува).Правилно е да се каже "многоцелеви". Обяснявам специално за Нитро:
                в авиацията (по принцип) има няколко осн. типа самолети(всеки си има своите специфични конструктивни особености)-изтребители(самолет за борба със самолети),бомбардировачи(самолети за борба със стратегически наземни обекти-напр. завод или ЖП възел),ударни или още щурмови(самолети за борба със тактически земни цели-напр.танкове,бункери,арт.позиции,пехота-в последно време техните функции все повече се изземват от хеликоптерите),разузнавателни(те са ясни) и т.н..Е "многоцелевия" самолет трябва да ги може всичките тия неща едновременно-хем да води въздушен бой,хем да нанася удари по земни или морски цели,хем да води разузнаване,хем да ...автоценцура.Лично за мен концепцията за "многоцелеви" самолет е пълна глупост-когато едно нещо трябва да може всичко , то обикновено не може нищо , но както и да е.Идеята на многоцелевия самолет е да се пестят пари.

                Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                Правилния избор е поне една ескадрила Ф-16 и две ескадрили Грипен.
                честно казано , това не е правилния избор.На всякъде по света военните винаги са бягали от шарен парк(независимо дали става дума за самолети,танкове,пушки или манерки).Подхода има повече недостатъци от колкото предимства.

                Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                ...А защо са ни необходими три ескадрили, вместо една?Не познавам в детайли доктрината ни, но една ескадрила е минимума който би могъл да иска алианса от нас..
                ще те излъжа за точното количество , но алианса иска от нас 2 или 4 самолета.Не се заблуждавай , че някой разчита на нас особено много(справка-колко българска кашимерия имаше в Афган и Ирак на фона на общото количество сили).

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Я да видим дали съм разбрал правилно! Значи, трябва, примерно, да си купя коли за фирмата, но бюджетът ми не стига доникъде. Поради което твоят съвет ще е да си купя от най-расовата машина, колкото и да е скъпа за придобиване и експлоатация?!? Ако ще и да е само 1 - за шефа, щото за други няма да останат пари?
                Чавдаре,примера ти е несериозен и манипулативен.Ако ще хлъзгаме разговора по тази плоскост , веднага мога да те контрирам с въпрос-кое е по-добре да имаме-една ескадрила Ф16 или десет ескадрили Ме109?

                Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                Това за Еър Полисинга и задачата/ите на изтребителна авиация в доктрината къде го прочетохте, че не разбрах точно или пак започваме да дрънкаме щуротийки!
                заповядай:

                http://www.comd.bg/sites/default/fil...iala_kniga.pdf

                стр14

                "В резултат на положителните процеси в международните от-
                ношения се наблюдава значително понижена вероятност за
                мащабен конфликт между държави. Вероятността от въвли-
                чане на Република България като член на НАТО и Европейския
                съюз в такъв конфликт е незначителна."

                стр15

                "Рисковете и заплахите в ХХI век се отличават с променлив,
                често неконвенционален характер. Техни основни носители са
                нелоялни към международния правов ред държави или страни
                с разпадаща се държавност и недържавни субекти като екстре-
                мистки групи, радикални религиозни общности или племенни
                обединения, трансгранични криминални и терористични мрежи."

                стр16

                "Въпреки отсъствието на непосредствена военна заплаха за
                нашата територия, в съответствие с изискванията на Консти-
                туцията на Република България и на Вашингтонския договор,
                страната ни ще продължи да поддържа адекватен на рисковете
                и заплахите
                (т.е. никакъв-бел ЕМО) военен потенциал с отчитане на колективните спо-
                собности на НАТО. Спецификата на международната среда на
                сигурност предопределя заплахите за националната сигурност
                да бъдат посрещани извън територията на страната, където се
                пораждат, преди всичко чрез участието с военни контингенти в
                международни операции и мисии на ООН, НАТО и Европейския
                съюз."

                стр 19

                "Днес е утопия да се мисли, че можем сами да защитим националната си територия, без да
                разчитаме на Съюза, на неговите колективни способности."

                Ти как ги тълкуваш всичките тия извадки???Аз така: България е член на ЕС. Всички наши комшии или са членове на ЕС или са бъдещи такива.Всички ние сме една обща държава.Няма логика една област от тая държава да се сбие с друга област.То е все едно да възникне война м/у Тексас и Флорида(не , че не се случвало де-е не точно тия два щата ама...). Ако ли пък някой външен реши да ни мъти водата НАТО веднага ще ни подпре. Еврика! За какво ни е изобщо армия? Ами много просто-за да сме част от големия съюз. Т.е. БА няма за цел да защитава Родината(защото Родината не е застрашена). Тя е за да налага западните ценности и демокрацията по света-подсещам:"...преди всичко чрез участието с военни контингенти в международни операции и мисии на ООН, НАТО и Европейския съюз..."

                Това е доктрина заложена още по времето на Иван Костов и продължена от всички след него.Вярно е и това , че в план 2020 е предвидено разходите за отбрана да се увеличат почти двойно,но дори и двойно да се увеличат парите за ВВС пак ще имаме пародия на авиация,която няма да може нищо друго освен да носи бойно дежурство.
                Последно редактирано от ЕМО; 21-10-14, 00:38. Причина: допълване
                Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                Джон Кенеди

                Коментар


                • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                  Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                  ... Чавдаре,примера ти е несериозен и манипулативен.Ако ще хлъзгаме разговора по тази плоскост , веднага мога да те контрирам с въпрос-кое е по-добре да имаме-една ескадрила Ф16 или десет ескадрили Ме109? ...
                  Никак даже! Самолет тип "Черешката на тортата" може да може много, но най-високото качество обикновено струва и най-големи пари и като цена, и като експлоатационни разходи. Висока цена на придобиване ще означава, че парите ще стигнат за по-малко бройки, както и че ще има по-малко пари за закупуване на въоръжение за него. Така че в един момент може да стане така, че да си имаме хубаво хвърчило, ама да няма какво да му подкачим, щото пАре за ракети - нанайси. А високите експлоатационни разходи в един момент просто могат да приземят цялата авиация поради недостиг на средства. По-горе в темата бях цитирал информация за това, че дори богатата Германия вижда зор да си поддържа в летателна годност всичките Юрофайтери, а какво да кажем ние с гайдите ...

                  По-малко бройки значи и друго: по-интензивна експлоатация, а оттам и по-бърза амортизация, а оттам и по-високи разходи за поддръжка. Отделно, че ще имаме и по-малко на брой подготвени пилоти и ще продължават да летят не лейтенантите и капитаните, а полковници и генерали. Те ти я "колата за шефа"!

                  Човек като има проблеми с бюджета обикновено не си купува кола/компютър/телефон/... от най-високия клас, а търси нещо, което ще му върши работа, макар и цената на някой компромиси. Не че не съм виждал скъпи СУВ-ове с изтъркани гуми-галошки де ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                    Чавдаре,ти разбира се си прав и това е ясно на всички , но знаеш ли какво си мисля по тоя въпрос дето го бистриме-една ескадрила Ф-16 никаква работа не ни върши,но и десет ескадрили Ме-109 също никаква работа не ни вършат! Истината е , че ни трябват десет ескадрили Ф-16.Във всички останали случаи сме комедианти!В крайна сметка една армия трябва да мачка.В противен случай тя е безсмислена.Пари на вятъра!С трици,маймуни....не става , колкото и да го сгъваме и разгъваме.Но явно съдбата ни е (в следващите поне 20год.) да сме комедианти.Дано до тогава господ да е българин.

                    ПП.А ако трябва да сме на 100% коректни , дали ще са Ф-ове или Ме-та е въпрос на проста бакалска сметка , която ние с теб не можем да направим щото ни липсват цифрите и ....някои други неща.
                    Последно редактирано от ЕМО; 21-10-14, 01:59. Причина: корекция
                    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                    Джон Кенеди

                    Коментар


                    • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                      Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                      В крайна сметка една армия трябва да мачка.В противен случай тя е безсмислена.
                      Това е доктрина от един военен съюз в който някога членувахме и който вече не съществува. В голяма степен не съществува, защото армиите му премачкаха преди всичко нефелната икономика на страните-членки.

                      Армията има конкретни задачи и в рационалния случай те се състоят в това да направят едно нападение политически и/или икономически неизгодно, а не изобщо невъзможно. Прочее България затова и през последните около 30 години не е нападана - нападението беше икономически неизгодно, даже без каквато и да било войска. Ама това е на път да приключи. И за добро.

                      Коментар


                      • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                        Как си ражда концепцията и самия самолет F 16.
                        1. Част 1 http://aeropress-bg.com/categoryblog...iankata-1.html
                        2. Част 2 http://aeropress-bg.com/categoryblog...iankata-2.html
                        3. Част 3 http://aeropress-bg.com/categoryblog...iankata-3.html

                        В интерес на истината след всичко изнесено в темата все още нямам идея поне за себе си какъв тип трябва да бъде следващия самолет който ще приемем на въоръжение

                        Основни параметри на някои типове самолети.
                        Една условна класификация:
                        Леки изтребители (основни)





                        Тежки изтребители (завоюване на въздушно превъзходство)



                        Многоцелеви изтребители

                        F-16 (block 30+), F/A-18 | MiG-29M/M2, Su-27CM+, Su-30MK+, Su-35 | Rafale | Eurofighter Typhoon |

                        Изтребители-бомбардировачи
                        F-15E, F/A-18E/F | Su-34 | Xian JH-7 |

                        Прехващачи
                        MiG-31 |

                        Палубни изтребители
                        F/A-18 | SU-33, МиГ-29К/KUB | AV-8B Harrier II Plus |

                        Щурмовици
                        A-10 Thunderbolt II | Su-25 |

                        Тактически бомбардировачи
                        Tu-22M3 | Xian H-6 |

                        Стратегически бомбардировачи
                        B-2, B-1B , B-52H | Tu-160, Tu-95MC |
                        Последно редактирано от gabocvet; 21-10-14, 11:08.
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                          Здравейте! Предварително се извинявам за цапането по така добрата тема, но уви необходимо е да отговоря на Нитро и Емо. Термина многофункционалност на самолета-изтребител се появи преди около 25 години с вече назрялата нужда от пето поколение такива. Разбира се термина многоцелеви е по-стар/ още от Втората Световна Война- FW-190/. Разлика в двата термина има доста голяма и те не са определения за едно и също нещо при самолетите изтребители. Фатмак - старшина курсант във ВВВУ-то съм бил преди не малко годинки. А знанията в областта на авиацията ги имам от детски книжки, чието заглавие на една ако може да се каже по-несериозната от множеството от тях:Инструкция за далечина и продължителност на полета на типа самолет или Практическа аеродинамика на типа самолет- книжка, до която Нитро ти едва ли си имал, имаш или ще имаш достъп. До тук със съмненията за фатмашки фолклор по мой адрес! Емо, човече, от така прилежно предоставената от теб информация за Доктрината/ стр. 14, 15,16 и 19/ и разбира се Бялата книга, къде видя в тях някъде да е написано, че основна задача на ИА на РБ е Air Policing-а. В Бялата книга на стр. 35/ някъде там/ под заглавието ВВС има нещо загатнато, което директно кореспондира с неща, които ще ти свършат работа. Дифинирането на термини като: боен радиус на самолет-изтребител,многоцелевост и многофункционалност, пределно по дадени параметри претоварване, вираж на форсаж и форсиран вираж и т.н. и т.н. мога да направя и на сън и не само дифинирането, но и представянето с такова обяснение, че да ги разберете всички-но това не е моя работа. Купуването на бъдещ самолет не е бакалска сметка!Габоцвет, добре си се постарал пич, но какво ти говорят всички тези цифри/данни/, какво стои зад тях? Пример :вижда се,че ф-16 и ф-18 имат скороподемност 255 м/с-тези машини имат претенции за 4 поколение изтребители, че даже и някой друг +, МиГ 23 МЛД е 3-то ++ поколение, а пък притежава скороподемност 240-250м/с!?

                          Коментар


                          • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                            Интересно четиво.Благодаря, gabocvet.
                            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                            0887/осемпет 66 4осем

                            Коментар


                            • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                              Относно Грипена, че става само за запълване на дупки и не може да се печелят боеве с него и други такива мнения от същия род имам въпрос, кой от Вас е имал достъп до литература с помоща на която да можете поне да направите едина графика за височинно-скоростният диапазон на самолетчето, а уверявам Ви такъв тип графики говорят много пр и сравняването на определени характеристики на самолети-изтребители. Моля по възможност не давайте крайни осенки за качествата на една машина без да черпите инфо от истинска литература, а не от рекламни средства. Пак ще Ви обърна внимание на един факт: многофункциалността е необходимо , но не ДОСТАТЪЧНО условие за да бъде един самолет 5 поколение изтребител .Има и други също толкова важни усковия .:-)

                              Коментар


                              • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                                Габоцвет, дано Господ за ден прекаран в риболов дава по два, че да можем пак за риба да отидем! Здраве, хора!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X