Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Може ли с ветроходна лодка без застраховка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Може ли с ветроходна лодка без застраховка?

    За един познат питам - какви са последствията ако властите установят, че застраховката е невалидна, липсваща или фалшифицирана, в Гърция, Турция, Италия и Франция? Не ми е работа и не знам режима на застраховане, но изглежда така се спестяват някакви съществени средства и имало начин да "се уреди".
    Не съм се заслушвал в идеите му, но един коментар за надувна лодка направи темата интересна:
    "Да, това е “гражданската”. Ако си забравил някоя димка или спасителните жилетки на са бройката +1, може и да затворят очи, но без застраховка отиваш със сигурност на дива глоба или конфискация на лодката."

  • #2
    Морската застраховка не е обикновена гражданска. Тя регулира много отговорности не само към други съдове и хора, но и към пътниците, околната среда и т.н
    Основните покрития за любителски съд са за: смърт или трайни телесни повреди, имуществени повреди, замърсаване на околната среда и отговорности вследствие зсядане.
    При всяко вкарване на вода на лодка може да искат застраховката - на пирса или рампата, бреговата охрана, полицията. Често правят хайки с джипки от сушата и с лодки от водата, за да проверят правоспособност, застраховка и регистрация.
    Не е шега, при отсъствие на застраховка може да заведат дело за сумата 950 хиляди евро, колкото е минималното покритие за малка лодка - 500 хиляди смърт или трайни повреди, 150 хиляди имуществените повреди, замърсаване 150 хиляди, засядане също 150 хиляди...
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #3
      В кой случай могат да заведат дело - при отсъствие на застраховка и инцидент, или просто при отсъствие на застраховка и след проверка и разкриване от властите на липсата ѝ? При липса на застраховка и инцидент е ясно, че собственика ще трябва да покрие щети или компенсации. Въпросът е за другия случай - когато произшествия няма, но някоя администрация случайно или не разбере че няма и застраховка.

      Коментар


      • Веско
        Веско коментира
        Редактиране на коментар
        Ако има произшествие, затвора не мърда. Говоря за наказателна отговорност за установено плаване без застраховка.

      • Stbd
        Stbd коментира
        Редактиране на коментар
        Много интересно е че се влиза в затвор. Но това ще е само ако все пак има произшествие, примерно някой си изкълчи рамото?

    • #4
      И колко струва застраховката на:
      надуваема лодка до 4,50 м
      ветроходна яхта с двг до 15 м
      лодка с двг /моторница/ до 15м
      джет?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #5
        Стойността на премиите зависи от много обстоятелства, примерно за лодка 4.20 в България е от порядъка на 600 - 900 лева. В Гърция, с гръцка регистрация при местен застраховател може да падне наполовина.
        Искайте оферта с предствяне на документите на съответния съд.
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар


        • #6
          В Гърция зависи кой, как го щавят. Българските застраховки там мисля изобщо не се зачитат, но пък местните не са скъпи. На мен ми я прави приятел грък - за 6 месеца 55€
          Не разбирам защо трябва да се кара без застраховка?

          Коментар


          • Stbd
            Stbd коментира
            Редактиране на коментар
            Някои пестят от застраховка. Защото са "хитри", защото никой не би ги проверил, а и все пак са някакви пари.

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X