Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ДТ-54

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: ДТ-54

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Те руснаците никога не са били особено силни в хидравликата. Там се иска доста прецизна обработка за да се получат нещата.
    Е, правят хидравлики, ама и резултатът е майко мила...
    По онези времена явно не са имали достатъчно хора които да са достатъчноспособни(трезви) за да направят необходимите бройки хидравлични елементи които са нужни за цялата промишленост.
    По старата, изпитана рецепта-механично повдигане.
    Чиста работа...
    Е крайно време беше обичайните алабалализми да цъфнат и в тая тема.

    Я да питам. Някой виждал ли е ДТ 54 булдозер на въжета? Аз не съм. И на снимка даже, а снимки съм проучил много. Единият булдозер на село, в който съм се возил още предучилищна възраст, преди 7-8 години го гледах в окаяно състояние, но в експлоатация. Десетки машинисти са го карали, едва ли някой му е сменял хидравликата с немска. Кравефермата не са я ликвидирали засега, ще трябва да се разходя тия дни да видя има ли го още...
    От началото на 50-те тия трактори-булдозери са с хидравлика, от 57-ма модернизираният ДТ-54 излиза в серии с разделно агрегатна хидросистема, всички трактори ДТ производство на АТЗ от 57-ма чак до края на 70-те са с такава.
    Дотук за ДТ-то.
    В една от оръжейните теми коментирахме прословутата немска хидравлика по танкове и самолети и 41-ва пред Москва. Да не би някой да си мисли, че 10-20 години по-късно, цивилизацията вече се е прехвърлила на стотици километри зад Урал?
    С-100 е произвеждан 56-63 г., Т-100 от 63 до около 70-та. Базовите модификации и при двата модела са с лебедка отзад. Това са машини които са работили с десетки видове инвентар по целия Съюз, стандартно в температурен интервал от -40 до +40 градуса. Всичко - скрепери, грейдери, валяци, шейни, кранове, сондажни установки, булдозери и рихлители разбира се, саморазтоварващи промишлени ремаркета - всичко се е задвижвало с въжета много по-лесно в ония условия и години. И двата модела имат модификации с индекс ГП - гидрофициран, промишлен - това е с хидравлика напред за булдозер, рихлител и каквото там друго, и ГС - гидрофициран селскохозяйствен - хидравлика назад, навесна система и ВОМ вместо лебедка. Нормално е в началото хидравликата да не е била особено търсена, лека-полека в края на 60-те се преминава на хидравлика преобладаващо, булдозерите на база Т-130 вече са изцяло хидрофицирани.
    Таа, сега на днешно време, да правим иронични изказвания по въпроса с хидравликата и въжетата за ония години и ония условия е смешно наистина. Все едно да се смеем що не са ползвали стартери, ами са въртяли ПД-тата, хаха. Даже и сега си имат търсене там за машини с ПД, щото там въртиш-въртиш и накрая ще запали. Па Токът свърши ле веднъж, ако няма наблизо, няма и да заработи. Е оня ден гледах тука на един обект компресор ЧТЗ как припука, запали набързо и после чак до обяд бумтя.

    Ето и още един специален от Волгоградския тракторен.


    ДТ-57, крутосклонный. 57-8 година производство, с реверсивен ход, дублирано управление, навесна система отпред и отзад, на хидравлика естествено. За работа на силно пресечени терени и н.в. над 2000 метра. Резервоар отстрани, като на С-60 и модернизирания ДТ-75

    Коментар


    • #77
      От: ДТ-54

      Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
      Не знам какво искаш да кажеш с това,но много фирми произвеждащи селскостопанска техника произвеждат доста верижни трактори и комбайни: Катър пилар,Джон диир,Ню Холант и доста други. По нашия край се навъдиха доста такива машини,вярно не руски макар и с гумени вериги,но все пак вериги.

      Анджък ! И не "от този клас" , на ДТ54 де .
      Това исках да кажа.
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #78
        От: ДТ-54

        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
        Анджък ! И не "от този клас" , на ДТ54 де .
        Това исках да кажа.
        Бате Владо, то верно че на днешно време времето лети бързо и техниката още по-бързо се сменя, ама ти това 50-60 години за нищо ги нямаш бря!?

        Коментар


        • #79
          От: ДТ-54

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          Бате Владо, то верно че на днешно време времето лети бързо и техниката още по-бързо се сменя, ама ти това 50-60 години за нищо ги нямаш бря!?
          Аз - да .Нямам ги за нищо. Времето лети .
          За други е спряло . Затова се кефят на стари съвецки дръгели .

          Включих се в тази тема единствено с намекът , че който е рАботил с такава техника едва ли го тресе носталгията .
          Подобно е на темата за старите автомобили на служба .
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #80
            От: ДТ-54

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Е крайно време беше ...............................
            Разбрах, от съвеЦката техника няма по-прогресивна, по-здрава и по-мощна.
            Извинявам се на читателите за това, че съм ги подвел за технологичната способност на съвеЦката промишленост.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #81
              От: ДТ-54

              Глупости на търкалета.
              Темата е ясна - ДТ-54. Не е за кой кое му е по-голямо, точка по въпроса от мен. Покрай въжетата на булдозерите отворихме приказката за С и Т.
              Аз не обичам да пускам теми, но някой ако направи тема за ФИАТ например, може би с удоволствие ще я следя и пиша в нея.

              Коментар


              • #82
                От: ДТ-54

                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                Глупости на търкалета.
                Темата е ясна - ДТ-54. Не е за кой кое му е по-голямо, точка по въпроса от мен. Покрай въжетата на булдозерите отворихме приказката за С и Т.
                Аз не обичам да пускам теми, но някой ако направи тема за ФИАТ например, може би с удоволствие ще я следя и пиша в нея.
                Е па като е ясна , значи ти още с първия си пост си започнал да даваш тон с плявата тук .... та до последния си ...
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #83
                  От: ДТ-54

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  Аз - да .Нямам ги за нищо. Времето лети .
                  За други е спряло . Затова се кефят на стари съвецки дръгели .

                  Включих се в тази тема единствено с намекът , че който е рАботил с такава техника едва ли го тресе носталгията .
                  Подобно е на темата за старите автомобили на служба .
                  Времето за никога не спира.Това,че има спомени от едно или друго нещо е вече друга работа.Прав си,че по-доброто всеки го предпочита,но при това положение има сравнение с минало и настояще което при никакъв случай не може да се нарече носталгия-носталгията е вид съжаление за нещо,но човек не може да съжалява за нещо по-лошо в минало време.Да отречеш едно минало е не правилно - та настоящето нали е изградено върху него.Допуснатите грешки в миналото са поука за тяхното недопускане в бъдеще.Целия технически прогрес се гради върху това.
                  Ето един спомен от моите детски години в подкрепа на това,че прогреса се оценява единствено тогава когато виждаш ползата от него:
                  Една лятна вечер/долу горе в този период на годината/ около 19ч./тогава по това време се вечеряше/вечеряхме.Прозореца на кухнята беше отворен и ясно се чуваше как комбайните/СК-3 чудо на техниката за онова време/ още жънеха.Татко/бог да го прости/ беше тракторист и от там знам,че до 23-24ч. продължаваше да се жъне.Аз седях до масата винаги срещу дядо.Изведнъж дядо/лека му пръст/ както ядеше остави вилицата и се заслуша през прозореца в бръмченето на комбайните.Видя,че го гледам защо спря да яде и след кратка пауза каза следното което никога няма да забравя:
                  -Бог да поживи този дето измисли и направи тези машини да жънат,че иначе тежко и горко на ръка да се жъне.От тук на татък надали ще има някой да се хване да жъне на ръка.По жътва калчишните/тъкани от коноп/ ризи изгниваха на гърбовете ни.Солта и потта разраняха кожата по гърбовете и мишците.Мъка и много труд беше.
                  Въздъхна дълбоко и каза:-Дано никога това време не се връща.
                  След толкова години осъзнавам,той дълбоко в себе си пазеше спомена за миналото,но носталгия не се усещаше в думите му.Напротив в думите му имаше радост от това,че са се отървали от един много тежък труд.
                  Така,че пак повтарям колега времето не е спряло за никого просто спомена е останал за него.Наред с лошите неща е имало и много-много хубави неща.Лошото се помни по-малко хубавите неща по-вече.
                  Малко на лирика ме отнесе тази вечер-е няма що спомени и малко носталгия по детството.

                  Коментар


                  • #84
                    От: ДТ-54

                    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                    ...Включих се в тази тема единствено с намекът , че който е рАботил с такава техника едва ли го тресе носталгията ...
                    Аааа...има си я носталгията без никакъв мерак да се качвам отново на Т-100, примерно. Двуцилиндров комунист(стартов бензинов двигател де) с манивела. Ако не знаеш как да я държиш и пускаш може на раз- два да те метне от веригата през капака та чак от другата страна, със счупен палец вдобавка Декомпресор, двускоростна трансмисия между стартовия и основния двигател. Зимата първо палиш, после наливаш водата, иначе рискуваш да замръзне докато развърташ на декомпресор. Днес просто сядаш в кабината, даваш контакт...тръгват сичките джипиеси, климатици, камери, светват трийсе и три дисплея...ииии получаваш на един от тях съобщение от сорта ...bad conection with transmision module, оди се шиб@й и викни човека с лаптопа...
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • #85
                      От: ДТ-54

                      Ха ха ,това ми хареса благодаря

                      Коментар


                      • #86
                        От: ДТ-54

                        Хаха, човекът с лаптопа е навсякъде. Паленето в ония години се е учило специално, няма как. То и воденето на такива машини е било занаят, сега не знам как е. Има една популярна книга на известен автор, там се разказва как се пали Форд Т - с хумор, разбира се.
                        При първия Сталинец - С-60, дето са го гледали от Катерпилара на Холт и Бест - паленето е ставало с лост в маховика. Е тва е за напреднали. Двигател карбураторен, палели го на бензин или керосин, после обръщали на лигроин /тежък бензин или на руски - нафта/. 35-та година създават С-65, официално първи съветски дизелов трактор. Пали вече с двуцилиндров ПД с автомобилен елстартер или на манивела отпред, както при автомобилите. Това вече е технически прогрес. Само че грубият живот, война и следвоенни години за няколко десетилетия дават предимство на "кривия стартер". Голяма част от тия машини са слизали от конвейера на ЧТЗ с цяла кабина, с по-висока степен на ергономия от масовите тогавашни грузовики. Един такъв печели 37-ма година Гран При в Париж.

                        Коментар


                        • #87
                          От: ДТ-54

                          Така ще изкараме паленето на пусков....един вид изкуство, творчество, възвишеност, тържество на несломимия човешки дух над стихиите. Трактористът като един Сизиф, разчупил оковите на проклятието, изкачил се сам на върха на планината заедно със своя камък и застанал на ръба на бездната (по Ницше). Триумф на разума и хармонията над изкривеното от болка и гняв ежедневие, над тоталитарната действителност, отглеждаща безволеви хуманоиди под строй и в униформа, чиито живот минава в служба на машината. Робът, обреченият да служи, с един жест завърта пусковия и по мистичен начин се превръща в Създател...

                          Мисля, че това е грешен път. Май с компютъра е по-добре.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #88
                            От: ДТ-54

                            На Т100 имаше ел стартер за пусковия двигател, освен манивелата. Самият пусков двигател май че беше половин М20 .
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #89
                              От: ДТ-54

                              Пусковия не е ли бил двутактов на всичките по онова време?
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар


                              • #90
                                От: ДТ-54

                                На Т 100 беше четиритактов двуцилиндров със стоящи клапани. Отделна двустепенна трансмисия и съединител към него.Съседът ми имаше такова чудо и от любопитство съм си играл с него и съм го карал. Накрая като си накупи хубава техника наряза с резака всичко съветско. Остана само един К700, който зимата замръзна с вода и е неизползваем.
                                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X