Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Геометрия на плуг 4х25

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Геометрия на плуг 4х25

    Здравейте колеги имам един проблем и не мога да намеря литература за да го реша.Надявам се да ми помогнете защото в този форум има много компетентни хора. Става въпрос за плуг 4х25 не знам български ли е , руски ли е , купих го заедно с трактора преди години и го зарязах защото иска много работа. Сега реших да го възстановя , но скобите които държат стълбците са изместени и всяко плужно тяло е със собствено мнение. Плугът не е с лятите корпуси , а с тези дето са стълбец и корпус за плужно тяло. Та някой ако може да ме ориентира как да ги наглася ще съм много благодарен. Единствения ориентир който можах да видя на другият ми плуг е че , пълзеца на първото плужно тяло горе долу е срещу края на втория лемеж и така до четвъртия.

  • #2
    От: Геометрия на плуг 4х25

    Много добре си се ориентирал за края на втория лемеж и пълзеца на първото тяло. Нагласяш ги така и ореш. Само че трябва да видиш първия лемеж да хваща плътно до брезната в която върви дясното колело. Иначе остава точно там неорано.

    Коментар


    • #3
      От: Геометрия на плуг 4х25

      Това с първия лемеж е ясно , а и може да се регулира с гредите на навесната система , проблемът ми е в следващите тела , явно така ще е центровката , като сложа по-дълга шина на мястото на пълзеца че да стига до следващия корпус.

      Благодаря.

      Коментар


      • #4
        От: Геометрия на плуг 4х25

        Колега плуга ти е 4х25 така че площта която трябва да хваща всяко едно тяло трябва да бъде 25см., няма да се водиш по дължината на лемежа той обикновено е по дълъг.Ето една рисунчица:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Без име.png
Прегледи:1
Размер:6.3 КБ
ID:5598918

        Коментар


        • #5
          От: Геометрия на плуг 4х25

          Това ми е ясно колега , главният проблем е с какви помощни средства да ги наглася на точното място по гредата на плуга ?

          Коментар


          • #6
            От: Геометрия на плуг 4х25

            Правилно ли те разбирам, че плугът ти е с триъгълна рама? Ако е така нама ли от кой да видиш какво е разстоянието между захватите на трупиците по "хипотенузата" на рамата. То реално те интересува само междуосието. Първата можеш да си я изхвърляш в доста големи граници от навесната система.
            Кольо Динев

            Коментар


            • #7
              От: Геометрия на плуг 4х25

              Добре е обтяжките на страниците на навеса да са леко хлабави ,за да не дърпа трактора.Първо го центровай да може да мърда по-малко и в двете посоки ,след това сложи първата трупка така ,че 1/3 от ралника да стърчи от вътрешната страна на дясната гума.Първото тяло не трябва да работи с повече от половината си площ по време на оране.Като сложиш първата след това налагаш линия на плъзицата и монтираш втората .Понякога телата и лемежите позволяват плуга да увеличи захвата си значително ,затова според трактора може да ги центроваш и да се презастъпват.Виж има и тема за оран с верижен трактор там също е обяснено.
              Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

              Коментар


              • #8
                От: Геометрия на плуг 4х25

                Аз не бих си позволил да ора с хлабав навес. Никога до сега не ми е дърпало трактора, а имайте впредвид че плуга не е от най-правите. Това за дърпането си е до настройки.
                Кольо Динев

                Коментар


                • #9
                  От: Геометрия на плуг 4х25

                  Колегата Дизел има право,че синджирите трябва да са леко отпуснати.Така се осигурява по-леко маневриране на машината.В една от темите беше обсъждано това не помня точно в коя беше.
                  Ето нещо което може да ти послужи за база при твоите измервания.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:scan0006.jpg
Прегледи:1
Размер:241.5 КБ
ID:5599817Натиснете снимката за да я уголемите

Име:scan0007.jpg
Прегледи:1
Размер:231.4 КБ
ID:5599818Натиснете снимката за да я уголемите

Име:scan0012.jpg
Прегледи:1
Размер:263.8 КБ
ID:5599819Натиснете снимката за да я уголемите

Име:scan0013.jpg
Прегледи:1
Размер:249.8 КБ
ID:5599820

                  Коментар


                  • #10
                    От: Геометрия на плуг 4х25

                    Много изчерпателна литература , благодаря точно такова нещо търсех.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Геометрия на плуг 4х25

                      Дано да се разбира достатъчно.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0099.jpg
Прегледи:1
Размер:116.5 КБ
ID:5613844Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0101.jpg
Прегледи:1
Размер:84.1 КБ
ID:5613845Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0102.jpg
Прегледи:1
Размер:112.1 КБ
ID:5613846

                      Коментар


                      • #12
                        От: Геометрия на плуг 4х25

                        Темата е от преди две години ....ама в Го...лето излиза на търсене .
                        Та да не отварям нова , да си задам питането :
                        Пет корпусен обръщателен плуг Рабе (секонд хенд) 5Х 32;36;40;44 - дайте някакво ръководство за регулиране....изорах почти 20 декара за проба и все не е това което трябва да бъде
                        Отначало не затваряше браздата , после правеше купчина (изгърбване по средата на машината) , докарахме и дълбочината . В момента е на 5Х44.Трактора е в друга тема - 250 магарета.
                        Сега проблема е , че трактора тегли настрани , към оранта .
                        Чета ги тя неща по горе ама не ги вдявам много .
                        Ще бъда благодарен на ЗНАЕЩИТЕ .
                        Пък и ракия ще варя утре - не , че нямам ама да има.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Геометрия на плуг 4х25

                          Ако предницата дърпа към ораното значи плъзиците не са успоредни с линията на движение на трактора, и по точно задницата на плуга ти е изнесена повече в посока ораното (на дясно) спрямо предната му част.
                          Този ефект се получава и при стърчащи извън плъзиците лемежи.
                          Последно редактирано от Emil_Pz; 30-10-16, 18:19.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Геометрия на плуг 4х25

                            Освободи обтяжките така,че като хванеш последното тяло плуга да можеш да го местиш свободно наляво-надясно по около 30-40см.Това ако всичко друго му е наред,не е късан,телата са подредени като войници,лемежите са еднакви и плъзците са налице,като последният е по-дълъг.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Геометрия на плуг 4х25

                              Благодаря колеги ,
                              Оказа се елементарна настройка (ВЕЧЕ) ."Ако предницата дърпа към ораното.."
                              То си имало за всяко нещо - нещо дето трябва да бутнеш .
                              Номера е да знаеш накъде .
                              Като за първи опити - след много бутания , питания , четеньЕ , приказваньЕ ,
                              днес за първи път ми се получи разкошно .
                              Плуга не си личи къде е минал , дълбочината еднаква , трактора тегли леко , волана не се пипа изобщо - сам си се намества .
                              Сега вече и акъл мога да давам как стават нещата правилно.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X