Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обиколка на България с Балкан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обиколка на България с Балкан

    Още откак в мен се зароди идеята да реставрирам стар Балкан, е желанието ми да обиколя България с него.
    Темата за реставрацията е тук http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=156477
    След много угворки и планове, в крайна сметка стана ясно, че ще пътувам сам. Това не ме плаши - и сам воинът е воин.
    На предварително решената дата 17 юни 2013г., тръгнах от Варна по следния маршрут:





    Покрай разклона за Плиска, хан Аспарух ми пожела лек път.

    В Търговище спрях да закуся.

    Самолетите на българските пилоти и мотоциклетът на българите.


    Първата ми цел беше с. Илаков Рът, оттам купих мотора.

    Бай Димитър - Шефа го позна по звука.

    Снимка на първия и втория собственици.

    След като си поприказвахме и обещах пак да мина, продължих по пътя си.
    яз. Йовковци

    Следобед пристигнах при моите приятели в мотокампа в Идилево и опънах палатката.

    Там Балкана се видя с наборите си.


    М1 на Дъг

    Татран 125

    Moto Guzzi Nuovo Falcone, което все обещава да запали да му чуя гласа и все забравя.

    Сутринта тръгнах към Ловеч.

    Пред вратите на завода, в който е бил произведен преди 46 години. И двамата бяхме развълнувани и щастливи.


    В музея на завода


































    Повече за историята на завода можете на прочетете в интернет, има доста материали по темата.
    На портала вече се бяха скупчили хора и цъкаха с език по красивата машина.
    Един от тях ми предложи обиколка из завода в тази уникална кола - прототип.
    Шкода Бета, двигател и трансмисия Хюндай, купе стъклопласт, сглобени 10бр в завод Балкан. Тази се ползва за служебна и е на почти 300х км без сериозни ремонти.




    Някъде между цеховете.

    След това ме пуснаха с Балкана да мина по главната улица на завода, много вълнуващо преживяване.



    Следва....
    Последно редактирано от Ivan_J; 30-06-13, 18:00.

  • #2
    От: Обиколка на България с Балкан

    Чакам продължението!


    п.п. Можеше да звъннеш един телефон да се запознаем.
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      От: Обиколка на България с Балкан

      БРАВО !!!!!!!!!!!!!!! Харесва ми !
      По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

      Коментар


      • #4
        От: Обиколка на България с Балкан

        Хубава разходка,очаквам със нетърпение останалата част от маршрута!
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #5
          От: Обиколка на България с Балкан

          Браво, обиколката из завода развълнува и мен.

          Коментар


          • #6
            От: Обиколка на България с Балкан

            Ще изпреваря въпросите, които ще последват. Можете да видите актуалното производство на сайта им http://www.balkan.bg/

            Обядвах в капанчето, в което се хранят служителите на Балкан и поех към следващата ми цел - шоурума на Димитър Василев в София.
            Реших да спестя на себе си и мотора друсането по разбития проход Витиня и се качих на магистралата.
            Жегата е голяма, 35 градуса на сянка, а магистралата почти цялата е изкачване. Аз разбира се не връщам газта никъде, с невероятните 12,5 к.с. ускорението в баир е трудно. В последният тунел му дойде много и прегря. Загуби мощност, но с молби и уговорки ме изкара навън и спрях да почине. Инфрачервеният термометър показа 230 градуса на цилиндъра. Впоследствие по-често се сещах да проверявам и се оказа, че 180-200 е нормалната работна температура.
            Докато моторът изстиваше, се обадих на Димо.
            "В Яна съм, настройвам карбуратора. Идвай да правим кушии."
            Е, аз бях тръгнал на път, не да се дърпам, но склоних.



            Моторът на Димо е станал прекрасен, но на магистралата се видя кой кой е на стартовата права

            След като си поиграхме на чисто новият участък от пътя, се отправихме към Дружба 1, където ни очакваше този шампион





            Бях уморен, исках да се прибера да се изкъпя и почина, но Димо ме нави да ме води в Софийския ретро клуб, да пием по бира и да ме представи.
            Нямаше как да минем по жълтите павета и да не се снимаме пред Ал. Невски



            В уговореният час бяхме само двамата

            Скоро дойдоха и другите от РМВ Класик Клуб Балкан, но нямаше нито един Балкан, освен моя.


            Късно вечерта пристигнах при моята приятелка Мария в Кокаляне.
            Мотора прибрах в гаража при младежа БМВ, да си хортуват през ноща, а аз се качих да вечерям и да си почивам.
            Планът ми беше да се движа много по-бавно от действителното, като бях оставил доста аванс за крайпътни повреди и ремонти, които могат да се очакват от толкова стар мотоциклет. Плануваните дневни преходи бяха не по-дълги от 200км, а реално средно минах по почти 300. С това изпреварих доста плана, според който трявбаше в петък вечерта или в събота да бъда на ретро събора в Сопот. Затова реших да си почина един ден.
            На другият ден извадих инструментите, притегнах всички болтчета и гайки, проверих гумите и спиците, веригата. Обслужих БМВ-то на Мария, помогнах на комшията и да си поправи скутера. Общо взето работен полуден
            Вечерта някои от поканените на скара-бира парти се появиха и в приказки и наздравици изпратихме деня. Не успях да изпратя всички гости, за това се погрижи домакинята, а аз се отправих към леглото, следващия ден ме чакаше най-дългия преход.
            Сутрешна мъгла над Искъро

            Минавайки край разклона за с. Белчин, една кафява табела "Цари Мали Град" привлече вниманието ми.
            Някои исторически обекти ми действат с притегателна сила, макар и никога да не бях чувал за тази крепост, тя ме повика и тръгнах натам
            По пътя спрях да закуся с остатъците от вчерашното парти.

            В етнографският музей входа е само левче, а служителката е свежа и разказва увлекателно. Прати ме да видя реставрираната църква и ме убеди да се кача до крепостта, която е в процес на реставрация. Тези дни вече би трявбало да е готова и отворена за посещения. Препоръчвам на всеки, който минава покрай Самоков, да я посети, реставрацията е уникална за България и ще е интересна не само на хора с интерес към историята. Повече информация можете на намерите в интернет.


            След това се спуснах на юг, към следващата ми цел - Били Вехтошаря в Кочериново.




            Терот

            DKW






            BMW от 30-те

            Додж военна линейка от ВСВ. Това нещо е огромно.


            Били е готин пич, черпи кафе и лафа с него върви. За съжаление трябваше да тръгвам, чакаше ме още много път, а и жегата ставаше непоносима.


            В Благоевград беше 38 градуса, изпекох се докато намеря банкомат.
            Хванах предела, спрях на някакво крайпътно капанче с най-нелюбезният сервитьор, който съм срещал.
            Не успях да го убедя че през цялото време съм си мечтал за студен таратор и ми донесе краставиците и айряна отделно.
            Тръгнах си възможно най-бързо, а нагоре застудя и загърмя. При първите капки дъжд си откопчах якето от кеф. Не валя дълго, но ме разхлади.
            Качих се на Банско, да щракна Балкана на фона на Рила


            Загърмя застрашително, но дъждът ми се размина.
            Следва дълго спускане към яз. Батак, където отседнах в Еко Къмпинг Батак, препоръчан ми от Иво в Идилево.
            Къмпинга е супер, собственика Стефан е готин пич, а Каменицата е само 1.20.



            Сутринта реших да проверя състоянието на мотора, извадих свеща,

            сместа е перфектна, но тялото е посиняло от прегряване. Въпреки това не създава никакви проблеми.

            Не знаех дали динамото зарежда достатъчно и карах на габирити, като включвах фара рядко и за малко. Оказа се че така презарежда и нивото на електролита е паднало много. Спрях на първата ретро бензиностанция, долях дестилирана вода, заредих бензин и оттук нататък карах само на фар без никакви проблеми.

            От Батак съм чичо, знаеш ли Батак...










            Тръгнах си с мъка в сърцето, дори сега като си спомням, ме обзема същото чувство.
            Добре че още в началото на прохода срещнах тези красиви същества, та ми оправиха настроението за страхотните завои и гледки километри напред






            Като казах завои, 40 годишните К. Русиновки се държаха страхотно за профила си. Макар че са стари и се славят с голям пробег, каучука е много мек и държи добре.

            В Борино спрях да пия кафе. Макар и мюсулмани, в кръчмата малката ракия е 100мл

            В триград съм ходил доста пъти, реших наляво

            Новият път Девин-Кричим е страхотен, гледките още повече.



            Крайпътен обяд и почивка

            Не завивам само наляво, има и десни завои














            Слязох от планината в Тракийската низина и ме налегнаха скука, жега, умора и нервни шофьори.
            Успях да се откъсна от Пловдив и низината и се запътих да запозная Балкана с Балкана

            Приключих деня на ретро сбирката в Сопот


            Следва...

            Коментар


            • #7
              От: Обиколка на България с Балкан

              Браво Ванка! Очаквам продължението с нетърпение!
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #8
                От: Обиколка на България с Балкан

                Страхотно !!
                Жалко, че съм те изпуснал в София.

                Радвам се, че дисагите изпълняват дълга си

                Коментар


                • #9
                  От: Обиколка на България с Балкан

                  Венци, обещах да пускам пътеписи с дисагите, изпълнявам си обещанието

                  Коментар


                  • #10
                    От: Обиколка на България с Балкан

                    Напълни ми душата.....!!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Обиколка на България с Балкан

                      Нямам думи просто.Евала за мотоциклета и преживяванията.Абонирам се за темата.
                      П.С.Закупил съм и аз едно 50 кубиково балканче с документите от първият собственик,но все не му идва времето за реставрация.
                      Е ще е хубаво някой ден и аз да се похваля с подобен преход,но......мечти...
                      Отново адмирации.
                      Няма страшно в умирачката...
                      Страшното е да си жив!...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Обиколка на България с Балкан

                        Супер преживяване
                        само бараки

                        Коментар


                        • #13
                          От: Обиколка на България с Балкан

                          Страхотен преход.С една сериозна грешка.Ако беше обявен предварително,нямаше как да ти се размине бирта.... в Разлог.Още повече,че в тоя пътепис,съзрях пъвата кола,която съм управлявал сам.Само мога да съжалявам,че не успяхме да се запознаем на живо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Обиколка на България с Балкан

                            Шапка ти свалям за труда положен по реставрацията на зеления звяр и обиколката която си си спретнал! Евала
                            Uaz 469 2.4 D MB
                            KTM 600 ROTAX
                            Hyundai Terracan 2.9 CRDI- 2 бр.
                            Иво 0 9 8 осем 9 4 4 2 седем 9

                            Коментар


                            • #15
                              От: Обиколка на България с Балкан

                              Евала,Ванка за труда към машината и ентусиазма ти!Ако намеря някое Балкан-че с документи,ми се ще и аз да се впусна във същото пътешествие!
                              Поздрави от Троян,Момчил!
                              Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X