Обява

Свий
Няма добавени обяви.

MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

    Здравейте колеги, от близо една година следя Ретро раздела със голяма страст. Фен съм на старите машини и който ме познава ще го потвърди на 100 % . Канех се от доста време да публикувам един от моите първи проекти, но все не оставаше време - времето обаче настъпи.
    Лек увод във моята история:
    Моторът който ще бъде показан малко по надолу в темата е закупен от дядо ми, от държавната Мото-техника навремето, дълги години ползван както за работа така и за удоволствие. След навлизането на автомобилите дядо ми го е зазимил на две части, едната - рамата със всичко по нея на тавана, а двигателят е влязъл в проект мото-фреза-култиватор. След доста години работа със съответната фреза, аз вече попораснал едвам ги навих да върнем старият живот на МЗ-то. Това обаче стана факт, и тук започва снимковият материал. Не съм снимал от колко компонента започнахме до стартовите снимки , но може и сами да се досетите. Въпреки това ще спомена накратко:комплектна рама,гуми поставени на количка за боклук, двигател на мото фреза, ел. инсталация окислена, доста доста почистване и стана това.

    Малко по малко, един път поради липса на средства, друг път поради липса на време... започнах да подреждам пъзела....
    Подробни снимки не съм правил , причината за което е че реставрацията съм я започнал може би на 18 години, периодично съм правил нещо по мотора - дали през лятото, дали събота и неделя когато съм си ходел на село. Може би часовете труд на година по мотора по това време не са надвишавали 80 часа. Искам само да уточня, че през това време моторът съм го карал, направя нещо монтирам го и веднага на пътя. Както съм написал и в темата Първи стъпки.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0543.jpg
Прегледи:1
Размер:147.7 КБ
ID:5984925

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0544.jpg
Прегледи:1
Размер:192.7 КБ
ID:5984926

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0552.jpg
Прегледи:1
Размер:190.3 КБ
ID:5984927

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0553.jpg
Прегледи:1
Размер:179.4 КБ
ID:5984928

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0554.jpg
Прегледи:1
Размер:140.9 КБ
ID:5984929

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0556.jpg
Прегледи:1
Размер:148.7 КБ
ID:5984930

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0557.jpg
Прегледи:1
Размер:178.2 КБ
ID:5984931

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0559.jpg
Прегледи:1
Размер:129.6 КБ
ID:5984932

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1512.jpg
Прегледи:1
Размер:212.0 КБ
ID:5984933

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1529.jpg
Прегледи:1
Размер:110.7 КБ
ID:5984934

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0016.jpg
Прегледи:1
Размер:103.3 КБ
ID:5984935

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0017.jpg
Прегледи:1
Размер:137.1 КБ
ID:5984936

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0018.jpg
Прегледи:1
Размер:205.9 КБ
ID:5984937

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0019.jpg
Прегледи:1
Размер:219.3 КБ
ID:5984938

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0026.jpg
Прегледи:1
Размер:148.5 КБ
ID:5984939

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0028.jpg
Прегледи:1
Размер:274.2 КБ
ID:5984940

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0030.jpg
Прегледи:1
Размер:191.5 КБ
ID:5984941

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0031.jpg
Прегледи:1
Размер:250.7 КБ
ID:5984942

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0034.jpg
Прегледи:1
Размер:142.0 КБ
ID:5984943

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0035.jpg
Прегледи:1
Размер:109.2 КБ
ID:5984944

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0037.jpg
Прегледи:1
Размер:99.5 КБ
ID:5984945

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0038.jpg
Прегледи:1
Размер:99.5 КБ
ID:5984946

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0039.jpg
Прегледи:1
Размер:272.8 КБ
ID:5984947

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0045.jpg
Прегледи:1
Размер:294.7 КБ
ID:5984948

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0046.jpg
Прегледи:1
Размер:294.1 КБ
ID:5984949

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0050.jpg
Прегледи:1
Размер:272.8 КБ
ID:5984950

    Малко хаотично се подредиха снимките, но не по моя вина. Надявам се ще проследите хронологията... за още снимки моля влезте тук :
    http://sexsa.snimka.bg/other/motora-mi.46147
    http://sexsa.snimka.bg/motorcycles/mz-to.678506
    http://sexsa.snimka.bg/motorcycles/ruse-2012.678497
    Във момента не мога да се сетя за допълнителна информация, ако някой желае да узнае нещо нека попита.
    Поздрави, Станислав !!!
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Димо; 22-09-12, 11:49. Причина: снимки

  • #2
    От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

    Искам да добавя нещата които са направени, по бегли спомени от мен :

    1.Сваляне на всички части, почистване от старата боя, ръждо преобразователи, кит където се налагаше, шприц кит, боядисване, ленти, лак.
    Правя леко уточнение, поради липса на каквито и да е машини по онова време, всичко което виждате е шкурено на ръка до метал, след това кит пак шкурене, след това шприц кит и пак шкурене. Толкова големи мазоли не бях виждал по ръцете си. Правя още една добавка моторът е боядисван 3 пъти - първи път неуспешен от мен, втори път от бояджия, но поради грешно транспортиране на частите се наложи и последващ, трети и последен път.

    2.Алуминиевите декоративни капаци на карбуратора както и капаците на двигателя са ръчно полирани пак от мен. Процедурата започва със 400 суха, 400 водна,600 водна,800 водна,1000 водна,1500 водна,2000 водна полиране със паста Sonax. Всичко това на ръка в две противоположни посоки.

    3.Рециклиране на фара, ключ, рефлектор,стъкло, километраж-счупена стрелка, подсветка, гривна.

    4.Клаксон - рециклиране, регулиране.

    5.Седалки подмяна на шофьорска със нова , претапициране на два пъти както се вижда . Първоначално с черна кожа, в последствие със оригиналният цвят мръсно бяла.

    6.Полиране на лостчето за смукача.

    7.Почистване и боядисване на основите на седалките,нови подложки, нови болчета.

    8. Нови болтове и гайки почти по целят мотор.

    9.Подмяна на касетката на съединителя,семеринги,лагери,храповик,пружини, скоростни механизми, вериги, циментация на гнездата на лагерите.

    10.Махане на пусковото запалване, слагане на ново оригинално за мотора. подмяна на кабели.

    11.Скъсяване на наличните жила до оригиналните дължини, закупуване на липсващите такива.

    12.Закупуване на нов предпазен капак на задният венец, нов механизъм за километража.

    13. Нови гумички на манивелата и скоростният лост.

    14. Нови ръкохватки.

    15.Подмяна на два пъти на страничното огледало.

    16.Освежаваме на дръжката между седалките.

    17.Полиране на каплите.

    18.Полиране на амортисьорите.

    19.Рециклиране на карбуратора.

    И още много дребни и не чак толкова дребни промени, работи и части който във момента или не се сещам или ми убягват от съзнанието.

    Коментар


    • #3
      От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

      Браво, Станчо, страхотен е немеца, нямам търпение да ги поразходим малко с моя Балки

      Коментар


      • #4
        От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

        Поздравления!
        А на живо е уникален!!!
        Червеното симсонче какво ще го правиш? :-)

        Коментар


        • #5
          От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

          Някаква голяма MZ група се оформя тук във форума!
          Някой дори от BMW на MZ ще скачат

          Огромен труд си положил ... браво!
          Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
          Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
          Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

          Коментар


          • #6
            От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

            Аз лично съм впечатлен от резултата. Така и в този живот не намерих време за реставрация на нещо на колела. Имам няколко добронамерени забележки: ауспуха не трябва да е черен, същото важи и за багажника, който май е от рифелово желязо, а тр. да е тръба и никел. И на веригата се полагат 2 гумени маншона. Също така имаше едни мигачи на ръкохватките, но не съм сигурен, дали на този модел. Поздрави !

            Коментар


            • #7
              От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

              Браво колега, много труд си положил, но и се е получило много добре.

              Върна ме в ученическите ми години, когато с точно такъв MZ (още го имаме в къщи) прекарвах цялото си време след училище, та чак до тъмно, и то само по баирите (нямах книжка тогава още).
              Не ме е предавал никога, няколко пъти е ходил и до вр. Ботев, и то в кажи-речи оригиналния си вид.
              Малко кормилото бяхме моднали, направихме го по-широко за по баирите, но общо взето това е.
              А, и бях сменил касетата на съединителя комплект с веригата и зъбачето на коляновия вал с такива от Ковровец, предавателните числа бяха по-други и дърпаше повече по баирите, за сметка на максималната скорост (май повече от 80-90 не можеше, но не ми и трябваше).
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #8
                От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                Благодаря колеги, за хубавите думи. Относно до Колегата ЧриЧри - да колега това са процентите неоригиналност по мотора. Набавям му във момента поради простата причина че по трудно се намират ето тези части които си описал:
                Кривка
                Ауспух
                Гумените маншони- те са на лице , но по време на снимките ги нямаше.
                Странично огледало оригинално.
                Подмяна на Този багажник със такъв от хром-никелови тръби, но запазване на сегашният защото е правен от Дядо ми и има голяма ценност за мен.
                Също така поправка на 2-те ребра на цилиндъра.

                Ами в общи линии е това
                Поздрави, Станислав !!!

                Коментар


                • #9
                  От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                  Поздравления!
                  Виждам че си го караш, което е още по-добре.
                  Имал си кураж да разглобиш километража... Браво, но как запази хромираната гривна?
                  Според мен не е трябвало да полираш някои неща (капаците на карбуратора и главините), но това си е твое решение.
                  Гумите на резервоара ми се сториха боядисани в черно ...Според мен ще се напукат.

                  Винаги се радвам да видя добре гледана емзетка, като твоята
                  ______2
                  Е = MZ

                  Коментар


                  • #10
                    От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                    MZ-то ти е невероятно бижу, колега Изглежда страхотно

                    Коментар


                    • #11
                      +1. Карал съм такова преди години.
                      XR4

                      +359.885.88.99.29

                      Коментар


                      • #12
                        От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                        Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                        Поздравления!
                        Виждам че си го караш, което е още по-добре.
                        Имал си кураж да разглобиш километража... Браво, но как запази хромираната гривна?
                        Според мен не е трябвало да полираш някои неща (капаците на карбуратора и главините), но това си е твое решение.
                        Гумите на резервоара ми се сториха боядисани в черно ...Според мен ще се напукат.

                        Винаги се радвам да видя добре гледана емзетка, като твоята
                        Димо , благодаря за милите думи. Да моторът се кара доста често, относно километража да разглобявах го . Доста трудно беше,никела на гривната беше се олющил и спираловидната пружинка беше станала на кълбовидна. Относно гривната наложи се лек прорез който след това споих със тънък слой калай. Също така конусът на бакелитена според мен основа , последва изпиляване леко за да може да се сложи гривната. След това със едно пробойче лекичко зачуках ръбчето на гривната. Това е в общи линии но ми коства няколко дена труд, със подмяната на стрелката,боядисването на циферблата, подсветката и т.н.
                        Относно гумите на резервоара не са боядисани , те си бяха супер запазени. Но моят бояджия решил след като боядисал резервоара и тръгнал да запечатва със лак , да мине и гумите с лак. Така че това е лаково покритие
                        Поздрави, Станислав !!!

                        п.с - Не знам дали се сещаш, но преди време се чувахме с теб по телефона за Допелпорта Велико Търново

                        Коментар


                        • #13
                          От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                          Сещам се

                          По повод километража аз подходих по друг начин. Гривната ми беше счупена на четири места, нямам резервни части (модела е влаган само през 56/57) пък и този механизъм е по скоро часовникарски... Изпратих го в ателие за ремонт. Днес пристига
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #14
                            От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                            Станчо,поздравление за темата и чудесната работа по мотора.Спомени...едно време и аз имах този модел-MZ 150 ES от 1963г.Като гледам как сте започнали яко със снимки май е време и аз да го почвам моя ветеран Един въпрос за Димо-колега,какво трябва да се достави че да се започне един часовникарски преглед по километража?Имам предвид гривната и циферблата трябва да са готови и тогава ли отива на профилактика и настройка? Поздрави

                            Коментар


                            • #15
                              От: MZ ES 150 - Първи Стъпки !!!

                              Първоначално публикуван от sevlievoben Преглед на мнение
                              Един въпрос за Димо-колега,какво трябва да се достави че да се започне един часовникарски преглед по километража?Имам предвид гривната и циферблата трябва да са готови и тогава ли отива на профилактика и настройка? Поздрави
                              Не, не е необходимо. Старателно завиваш стария си "километраж" с транспортен найлон (с мехурчета въздух), пакетираш и изпращаш по пощата.
                              Ето няколко работилници, които аз занам:

                              http://www.o-t-w.de/
                              http://www.oldtimer-tacho-reparatur.de/index.php
                              http://oldtimer-tachometer.de/
                              ______2
                              Е = MZ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X