Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Re: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

    Рила-та ремонтира ли се все още , къде е , как изглежда в какво състояние се намира ? Има ли информация за това съкровище ?
    Москвич 408 , оня бежовия с четирите фара !
    42°41'3.72"N 23°14'6.45"E

    Коментар


    • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

      Работи ли се още по проекта ?

      Коментар


      • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

        Пичове, стига вдигахте темата без нужда. Досадно е. Когато авторът има ЖЕЛАНИЕ и ВРЕМЕ ще пише тука.

        Коментар


        • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

          Москвича в момента не прилича на кола, а на нещо което може да стане на такова! Толкова е разглобен и разкостен. Бат- Здравко ще каже какво ново точно!

          Коментар


          • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

            Евала колеги.

            Коментар


            • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

              Привет на всички!
              Мина мнооого време от както писах последно...

              Винаги ми е правило впечатление това, че когато някой започне някакъв мащабен проект, било то реставрация на автомобил, камион и прочие, има един момент в който работата "увисва". И така проекта остава замразен с години, или отива за тенджери и тигани под мотото "няма пари","няма време", "няма части" и прочие... Е, когато си купих Рила-та исках да я разглобя, песъкоструя, изкърпя с телеподаващо, боядисам и сглобя... Работата е там, че ако правя това с темпото с което спестявам (на 16 съм все пак) автомобила няма да тръгне скоро. И си мисля, след толкова много чакане и работа... ще си е пак Москвич. Нищо против марката или модела - харесват ми... Най - вече поради финансовото ми положение вече една година купето на осмицата стои на трупчета в гаража без да е пипнато, просто е готово за песъкоструй. Ако ще се прави "професионална реставрация" определено няма да е скоро, а аз не обичам да зае...вам нещата които съм започнал. Реших, че няма какво да губя и водейки се от мисълта че ако сам не си го направя, няма кой да ми го направи, смело хванах нитачката и го натиснах.

              В гаража няма дори електричесво но какво пък, голяма работа. Днес с помоща на ръчна дрелка от 1960-те години, парче ламарина, поп-нитачка и шепа нитове, успешно бяха изкърпени дупките на пода пред шофьорската седалка. Тъй като площа на застъпване не е никак малка, под новата ламарина намазах с нигрол (това имах) доста тънък слой и така... може пък и да не ръждяса.. скоро...

              Изтрих грубите ръжди в коша и боядисах с 3в1 на Оргахим на две ръце една след друга.







              Предния мост беше измерен изключително прецизно посредством няколко ролетки (хахаха ) и след като установих, че няма някакви сериозни изкривявания (малко е чукнат) изяде и той малко боя, пак 3в1.

              Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

              Коментар


              • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                Боядисай го с някаква авто боя, това 3в1 НИЩО не прави. Като сменях предния мост на моя Москвич, новия го бях "облизал".Нямаше грам ръжда или каквото и да било.След което го минах с 2 ръце черно 3в1.След една зима каране, всичко отдолу е ръждясало.Дори блажната боя ще свърши повече работа След като видях какво е станало се разрових из нета и открих, че му дават 100 часа устойчивост на солена мъгла(мисля че беше 5%)... за мен това е равно на 5 дена каране през зимата

                Коментар


                • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                  Три в едното държи, но върху тънък слой ръжда. А това с попнитовете не е лоша идея, но трябва да ползваш стоманени. Алуминиевите много бързо кородират, когато са в контакт със стомана, заради своята електроположителност.
                  Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                  Коментар


                  • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                    Да, Георги е много прав. Когато два метала с различни електродни потенциали са в контакт помежду си, се образува галваничен елемент. Колкото по-голяма е разликата, толкова по-бърз е процеса. Стандартния електроден потенциал на алуминия е -1.662 V, а на желязото - -0.440 V.


                    Тази разлика е огромна, а като отправна точка ще кажа, че един най-обикновен лист ламарина гние яко, в следствие на електрохимичната корозия. По повърхността му възникват участъци с различни електродни потенциали (нееднородна кристална структура, температурни; концентрационни разлики и др.), като се образуват свързани накъсо микрогалванични елементи, а разстоянието между тях е няколко атома. Оттам съпротивлението е малко и дори съвсем малката проводимост на околната среда осигурява тяхното действие. Участъците с по-ниския потенциал изпълняват ролята на анод и там металните атоми се окисляват, а участъците с по-високия - на катод, като там се редуцира окислителя.

                    При това, потенциалната разлика е някакви миниатюрни части от волта, а не 1.-и-нещо, както м/у желязото и алуминия. Така че се замисли дали ще напукаш колата си с алуминиеви нитове...
                    Последно редактирано от м20_маниак; 08-09-11, 20:08.
                    С "Фармахим" - непобедим
                    Дизел - само дънки!

                    Коментар


                    • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                      Браво колега просто се възхищавам на твоят проек,личи си че го правиш с голям мерак и влагаш доста труд в него!!!Между другото на двигателя какъв ремонт направихте(правите)?До сега добре си се справил с кърпежа на купето,а коша на двигателя е просто уникално запазен!!!Браво продължавай в същият дух!!!
                      Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                      Коментар


                      • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                        Аз да попитам или да се опитам да дам съвет макар, че след като прочетох мнението на Стоян си глътнах 5цата по химия(поне да се оправдая, че не съм завършвал техникум) но исках да кажа не става ли след като сме боядиса ли с 3 в 1 след това да се мине с качествен шегрен и работата просто да "заспи". Това с поп нитовете след като го прочетох ми идва на ума аз да ги разкарам, пък какво ли му е на бат Здравко

                        Коментар


                        • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                          Навремето, като студент (1994-95г) имах Рено5 от старото купе. Там левия, преден подкалник много гние, защото гърнето е в него. Та реших да си закърпя подкалника и една дупка в краката на шофьора, но нямах доверие на майстори пък и парите бяха кът. Та взех парче неръждаема ламарина, изрязах я( формата е доста сложна) и я занитих със стоманени попнитове( ръцете ми станаха, като на Попай моряка). Естествето отгоре хубаво наклепах с някаква битумна смрад, свита от Инжстрой( май с нея мажат кабелите преди да ги заровят в земята). Когато през 2002г. продавах моето вярно Рено, горкото беше доста поизгнило, но моите кръпки и ламарината около тях не бяха мръднали!
                          Така че става.
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                            Здравей те колеги, знам и си мисля че не съм в темата но, ако може някой да ми помогне ще бъда много благодарен.
                            Имам един проблем за някой може и да е малък за мен е значителен писах в доста форуми но за сега нямам отговори.
                            Ето и моя проблем започнах един проект реставрация на един Москвич 403 но: ето и питането интерЕсувам се от устроЙството на скоростите.
                            И по точно скоростите са горе на волана, от там добре но по надолу там кЪдето е кормилната кутия ми липсва някаква планка, поне така си мисля но не знам ?
                            Ако някой от вас може да ми даде някакво инфо или схема на детайлите може и снимки и т.н. Дори ако има някаква техническа литература за тези красиви МоскВичи както казах ще съм много много благодарен.
                            Още нещо искам да питам кЪде мога да намеря уплътнения за този 403.
                            Благодаря.

                            Коментар


                            • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                              Техническа литература за 408 също ще ти свърши работа.

                              Коментар


                              • От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                                Уплътнения за Москвич можеш да си купиш от всеки магазин за руски коли - аз си сложих такива на двете предни врати. Мериш, режеш и лепиш. Лепят се за вратите с някакво еластично лепило. Аз лично ползвам от жълтеникавото лепило на Хенкел - Moment Fix май се казваше. Уплътненията по магазините имат един недостатък - произведени са преди много години и бързо се нацепват. Наскоро открих и по-добър вариант - фирмата се казва "Гомапласт", българска е и има магазин в центъра на София. Произеждат каквито си поискаш гумени изолации и уплътнения. Имат и профил "Москвич" - видя ми се много качествен, освен това са и евтини - за цялата кола едва ли ще дадеш и 20 лева. Ето ти и линк. Профил "М" ще рече "Москвич".
                                http://www.gomaplast-bg.com/Goma_pro...ili_BG_03.html

                                И естествено - най-смисления вариант от гледна точка на уплътняване на Москвич, макар и не оригинален, е да отидеш в магазин за руски коли и да купиш комплект уплътнения за вратите на ВАЗ 2101 - 07, демек Лада - Класика. Оскубваш измишльотината по касата на вратата и слагаш Ладовото уплътнение. Не ти трябва нито лепило, нито нищо, само чук. Този вариант става за 408-412 и 2138-2140 със сигурност. На 402-407-403 съм забравил дали не беше с шнур в плат като на Волга / Варшава, или беше просто гумен кант като на 408. Гумен шнур има в "Гомапласт".

                                За скоростите - в интернет има колкото искаш сканирани руски книги за Москвич. 403 е със същата конструкция на кормилната колона и привода на скоростите като 408. Със сигурност в най-близкото читалище има книга за 408. Иначе - една разходка до "Славейков" или битака, и ще имаш собствена книга. От българските препоръчвам "Ремонт на автомобил Москвич - 408". Писана е от специалистите от завода и всичко е обяснено много подробно там. Като технологията на ремонт, обяснена там, е подходяща и за "Волга" и "Варшава". Много са добри и руските цветни албуми голям формат. За 403 не съм виждал, ама за 408 го имам и е перфектен.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X