Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

    Колеги,
    искам да ви представя една уникална книга:





    Ето и кратко представяне на съдържанието, предоставено от самия автор:

    "Настоящата книга представлява опит за подробен анализ на автомобилната еволюция в България през първата половина на ХХ век, който почти изцяло се базира на първична документална информация и автентични снимки.
    Сред нейните основни предимства е и позоваването на многобройни публикации в старата преса. Прави впечатление, че автомобилната тема започва да присъства редовно в серия статии и репортажи на страниците на наши периодични издания още от 1905 г. Появата на първите автомобили в Двореца, дейността на автотранспортните дружества и разбира се, пътно-транспортните произшествия също предизвикват интереса на журналистите и често намират място сред водещите вестникарски заглавия.
    В книгата са включени общо 650 снимки и илюстрации от повече от 25 лични сбирки и над 15 библиотеки, музеи и фотоархиви в страната, голяма част от които се публикуват за първи път.
    Освен документалната информация, важна част от това изследване са и личните разговори на автора с много преки участници или наследници на известни автомобилисти. Особен интерес представляват запазените отчетни документи на част от най-ранните автотранспортни фирми и автомобилни представителства от периода преди Балканската война. Преобладаващата част от тези архивни текстове също се публикуват за първи път.
    Наред със снимките и документите, са показани и голяма част от откритите до момента автомобилни реклами, поместени в различни издания след 1906 г., което създава точна представа за периодите на възход и затишие на родния автомобилен пазар, както и за разнообразието от марки и модели, продавани в страната. Отделно от това е направен и почти пълен опис на автомобилната литература, издавана у нас, като за придобиване на по-точна представа от съдържанието са показани някои илюстровани вътрешни страници на част от книгите и списанията.
    Тук за първи път е направен опит за съставяне на подробна и почти пълна статистика на вноса на МПС в страната по държави и години за целия период до национализацията.
    Възприетият подход за хронологическо обособяване и представяне на фактите и илюстративния материал улеснява съпоставката с историческите събития у нас и по света и отчетливо онагледява динамиката на автомобилните процеси в страната."

    Книгата е формат А4, 416 страници гланцова хартия, 650 черно-бели илюстрации

    Книгата няма да се продава по книжарниците и затова реших да я покажа тук. Цената й е 70 лева, но за да не стане като реклама и да нарушим правилата на форума, мога да обясня на ЛС как си я поръчах. Аз вече си получих екземпляра и останах меко казано удивен от съдържанието.
    Ако имате конкретни въпроси, мога да споделя впечатления...

  • #2
    От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

    Поради естеството на работата ми, успях да се запозная със съдържанието и с автора и съм на мнение, че книгата е наистина уникална и изключително интересна !
    2015 KTM EXC 450 six days Argentina
    Toyota Land Cruiser KDJ 125

    Коментар


    • #3
      От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

      Книгата наистина е невероятна. Тази вечер се сдобих с нея. Имам стотици автомобилни книги, но тази наистина ме впечатли с високото си качество. Няма слабо място - и като съдържание, и като оформление, и като полиграфия.

      Коментар


      • #4
        От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

        В разговор с автора, разбрах, че първото издание е отпечатано в "цели" 300 бройки... Това след време ще е свръх уникат.
        Дано да успее с продажбите, че нямам търпение да видя какво е подготвил за периода след 1946-та (ако въобще тази "втора част" види бял свят).

        Коментар


        • #5
          От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

          Добре, че ме подсети! Бях чувал за нея, докато беше в период на подготовка, а после съм забравил!
          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

          Коментар


          • #6
            От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

            Благодарности на rsk_skodaowner за дадените координати, вече звъннах, до довечера книгата сигурно ще е у мен.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

              Взех си я и аз, страхотно издание!!!!!!!
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • #8
                От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                Който търси - намира - книгата вече си има фенове и в Русия, а са получени и нови заявки от там: http://rcforum.ru/showthread.php?t=20006
                Дано да има успех сред "братушките", че тук любителите на авто историята май не сме чак толкова много, а книгата заслужава успех и внимание.

                Коментар


                • #9
                  От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                  Вече и аз съм си закупил книгата със специален автограв от автора!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                    rsk_skodaowner, привет !!!
                    Познавам Иван Колев, и имам първата му книга "Историята на автомобила в България" естественно с автограф!
                    Но за тази, книга не знаех, а и му загубих координатите. Това явно е допълнено и луксозно издание!!!
                    Така, че споделяй на ушенце къде е изворчето ... да тичам ориентирано ...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                      Първоначално публикуван от past Преглед на мнение
                      rsk_skodaowner, привет !!!
                      Познавам Иван Колев, и имам първата му книга "Историята на автомобила в България" естественно с автограф!
                      Но за тази, книга не знаех, а и му загубих координатите. Това явно е допълнено и луксозно издание!!!
                      Така, че споделяй на ушенце къде е изворчето ... да тичам ориентирано ...
                      Ами колега, не мога да ти напиша лично съобщение, не знам защо...
                      Но за да не нарушавам правилата на този форум - тук съм написал координатите на автора (в първото мнение - долу). Книгата е уникална и би било огромен пропуск, любител на автомобилите да не я има.
                      Ще ми е любопитно, след като си я купиш, да споделиш впечатление.
                      Поздрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                        БЛАГООООДААРЯЯЯ!!!!! ....
                        Чух се с Иван, немедленно .... и не съм изпуснал влака !!!!! Утре преди обяд ще се видим и ще бъда книжно-ущастливеннн !!!!
                        Тъкмо не сме се виждали от камара време, и ще живнеме една стара идея за обмяна на опит .... и това-онова - относно миличките дърти коли !!!!
                        Просто сме от една и съща кръвна група ... и аз завалията съм набухал една секция и по-вече ... със стари книги, преса, каталози и какво ли не .... за ретро автомобилите !!!! Пуста краста !!!!
                        И пак любезно благодаря !!!! И естественно ще споделя дружески впечатленияяя !!!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                          ИМАААМММ ЯЯЯ!!!!!!!!
                          Наистина е невероятнаааа !!!!!!!!
                          Пипам я !!!! Галя я !!!!!!
                          Мили Боже !!!!!!! Това си е КОЛЕКЦИОНЕРСКО издание .... Като си го знам ИВАН какъв прилежко е ..... но с това издание е постигнал невиждан перфекционистки върх !!!!!!! Дори се притесни :::: дали цената не е високааа ???!!!????? Как да е висока ??????? За 416 страници А4 хромирана хартия и перфектна полиграфия !!!!!
                          Но това е прозата ...... същинското е Н.В. ИСТОРИЯТА .... ФАКТИТЕ и просто ТОВА, КОЕТО Е БИЛО !!!!!!!!! НЕВЕРОЯТЕН ТРУД !!!!!! НАИСТИНА ПОРАЗИТЕЛНО ....... Без аналог в до-сегаштата ни библиографияяяя !!!!!!!
                          Гответе се за втора част ...
                          ... ..... Извинявайте ..... но отивам пак да си я погледна ..... не обръщайте внимание ..... на влажния ми погледдддд !!!!!!!!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                            Позволявам си да повдигната темата, защото напоследък имаше няколко нови запитвания...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Kнига “История на автомобила в Царство България 1896 – 1946"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X