Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ретро машиностроене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ретро машиностроене

    Чудех се къде му е мястото . Тия дни попаднах на това. Според човека дето го е стопанисал белгийски струг от 1908 година . Работи идеално до ден днешен . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220616_142302_901.jpg
Прегледи:896
Размер:504.3 КБ
ID:6869207 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220616_142314_119.jpg
Прегледи:845
Размер:391.1 КБ
ID:6869208 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220616_142334_787.jpg
Прегледи:847
Размер:441.5 КБ
ID:6869209 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220616_142359_748.jpg
Прегледи:830
Размер:297.3 КБ
ID:6869210
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

  • #2
    Съвременните машини са построени от такива.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #3
      Колко да работи идеално? Преправен е на изтеглячен. Но иначе е наистина добра машинка.

      Коментар


      • #4
        Хубавото му е само че може да захваща големи диаметри

        Коментар


        • #5
          Още две машинки които са при мен в завода . Останали са от евреите 1922 година . И двете работят перфектно и най вероятно са немски . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220619_173811_498.jpg
Прегледи:771
Размер:557.5 КБ
ID:6869388 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220619_173901_632.jpg
Прегледи:766
Размер:644.5 КБ
ID:6869389 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220619_174519_412.jpg
Прегледи:767
Размер:649.8 КБ
ID:6869390
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            На гилотинката редовно режа по нещо . Ножовката работи но имам две хидравлични и тази просто не и идва ред да работи .

          • сто
            сто коментира
            Редактиране на коментар
            Даже и ножовете са и ръждиви от редовна работа

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Ръждата на плота е от последните порои . И там някъде е протекъл покрива .

        • #6
          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Хубавото му е само че може да захваща големи диаметри
          ...и че е масивен. А при тия машинки правилото на мечо Пух е напълно валидно.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Произведен е в годините когато с тая работа са се занимавали инженерите не счетоводителите .

        • #7
          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Хубавото му е само че може да захваща големи диаметри
          Надявам се , видяли сте какво "захваща"

          Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
          ... Преправен е на изтеглячен. ....
          .... на всичко отгоре е "комбиниран агрегат" ... имайки предвид ръчния "раунд" крайно вдясно на паралелите .
          Обаче в сегашното си качество на тенекеджийска техника - очевидно е че е полезен за собственика . В смисъл човека си изкарва хляба с това .
          ... което буди уважение лично в моите очи.

          ПС.
          sek.1 коментира
          Днес, 09:17

          Произведен е в годините когато с тая работа са се занимавали инженерите не счетоводителите .
          Станьо , аре моля те поне в неща в които сме на "ти" - не използвай този "култов" форумен лаф от болднатото. По начало е изпразнен от съдържание .
          Последно редактирано от Vlado_Ts; 20-06-22, 18:05.
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • Vlado_Ts
            Vlado_Ts коментира
            Редактиране на коментар
            Ами хубаво де . Жив и здрав да е човека . Както казах - отнасям се с уважение . Да ме видя да се подхилквам подигравателно на ръждата по плотовете на гилотинката , или нещо от сорта ? При все че имам малко по- съвременна техника (е , не колкото на сто(енчо) , ама все пак ...)Нали за ретро говорим ?
            Последно редактирано от Vlado_Ts; 20-06-22, 20:03.

          • Паджеровод
            Паджеровод коментира
            Редактиране на коментар
            Раунд... изтеглячен...хм... 🙄 Имам един сет барабани, които имат нужда от чинели...

          • Vlado_Ts
            Vlado_Ts коментира
            Редактиране на коментар
            "Раунд"- а ( оная ръчната тенекеджийска машинка най-вдясно. ) служи главно за изработка на бертове . Примерно като тези ограничителните на кюнците и водосточите тръби .
            На чинелите не съм виждал бертове. Но иначе технологията на изработката им е точно с ротационно принудително изтегляне с лост , завършващ с ролка , по предварително заложен профилиран "калъп" . Само че какъв звук ше излезе после от тях е отделен въпрос .

        • #8
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220620_145655_143.jpg
Прегледи:685
Размер:394.4 КБ
ID:6869663 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220620_150508_575.jpg
Прегледи:678
Размер:536.1 КБ
ID:6869664 Сто да ходи на очен . Къде видя ръжда по ножовете ? Днес от уважение към стоте години на машината я почистих за 5 минути с телената четка на флекса и вече ще си стои завита . Просто от последните порои миналата седмица не съм я видял .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Значи вярно хтептен си окьоравял .

          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Така както си го покрил май пак ще подлизва водата. И нали не го виждаш, га ти потрябва хептен ше го й натиснала ръждата...

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            То такива порои скоро едва ли ще има . Като остане време ще я преместя на сухо в ремонтната работилница при ножовката .

        • #9
          Ексцентрик преса . Според стари колеги около 25 тона удар немска или чешка от преди втората световна . Чиста механика работи идеално . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210304_121901_201.jpg
Прегледи:583
Размер:641.0 КБ
ID:6871209
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • novatech
            novatech коментира
            Редактиране на коментар
            Станьо , кога за последно е работила идеално , след като и двигателя го няма?

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Вързахме го в последствие и я пуснахме . Тая преса беше в пакет с други машини .

        • #10
          Ама голяма мизерия навсякъде, що така, не ви ли дразни, или сте свикнали?

          Коментар


          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Явно не си работил в реално производство свързано с машиностроенето .

          • сто
            сто коментира
            Редактиране на коментар
            Ма вие там машини ли строите?

          • caribi
            caribi коментира
            Редактиране на коментар
            Ти ме утепа , ми не съм работил , ама ако това ни е във всички заводи , цехчета така , ами ...гадно е , за нас като хора ,че и като Държава ! Толкова ли е трудно машините да не са поставени така разхвърляни, да е по чистичка, изметено , боклуците в кофата и т.н. И онези он Пакистански камион ще се облещят

        • #11
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220924_173907_928.jpg
Прегледи:474
Размер:852.5 КБ
ID:6891675 Първообраза на част от машинките на Елпром Ловеч . Работят си до ден днешен . Ъглошлайфа е с регулируеми обороти и плавен старт . На него съм сменял само едни лагери на ротора и четки . На бормашинката само кабела ама това не го броим .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #12
            На тия големите машини, каква и съдбата?
            Ше ги влачи ли бай мангал към Надин след време?

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Поне за сега такива изгледи няма . Старите машини рядко дефектират но за сметка на това лесно се ремонтират . При мен печатната машина е J.G. Mailander e от 1968 а лакиращата е малко по нова Mailander от 1974 година . Работят идеално и обикновено даваме качество на печата по добро от на машини две поколения по нови .
              Последно редактирано от sek.1; 25-09-22, 06:14.

          • #13
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220626_172736_135.jpg
Прегледи:271
Размер:846.0 КБ
ID:6891809 В добрите години и това печатахме . Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20210217_122042_786.jpg Прегледи:36 Размер:722.2 КБ ID:6891770 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:0ddeca978e78176b77d195611f8a4e58 (1).jpg Прегледи:34 Размер:62.3 КБ ID:6891771
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от sek.1; 26-09-22, 06:11.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #14
              А след Вас, има ли кой да работи с тези машини? Всеки иска да е пред монитора и да командва ...

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Няма то и в момента на сеченето е бригада априлски пленум . Двама колеги на по 77 години . https://www.vbox7.com/play:b007e3782...ist&id=2304379 Печата и лакирането сме добре всичките гоним или сме подминали 50 . Добре че производството е с висока степен на автоматизация та иска много малко хора . https://www.vbox7.com/play:ead60bb0d...ist&id=2304379

            • #15
              Вие в тая фабрика колко човека съществувате? Абсолютно невероятно е съвременен средностатистически млад жител на голям български град да заработи в такава среда. Което е може би тъжно.
              Хубаво е в колектива /трудовия колектив / да има по- големи, възрастни, старши и т.н. но още по-хубаво е да има и млади хора.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X