Обява

Свий
Няма добавени обяви.

на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

    Привет на всички,

    докато качвах снимките от тея пътувания на Васко от Тънково все офроуд форума ми изплуваше в главата. И реших да пусна една тема. Ако модераторите сметнат че не им е тук мястото на тази тема, нека я преместят където трябва. Васил Георгиев е не само реставратор но и пътешественик. Нещо по характерно за офроудърите. Има две пътувания със семейството си и два от моторите в неговата колекия - BMW R12 от 1936 г. и NSU 501 OSL от 1939 г. На посочените долу два линка може да прочетете неговите впечатления от пътуването:

    Септември 2011 - ЕДНО ПЪТЕШЕСТВИЕ С 1936 BMW R12:

    Август 2013 - ЕДНО ПЪТЕШЕСТВИЕ С 1939 NSU 501 OSL:



    Вальо
    Последно редактирано от Ясен; 22-03-16, 16:42. Причина: Цензура

  • #2
    От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

    Чувствайте се поканен да публикувате снимки тук

    Коментар


    • #3
      От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

      Идеята за това пътуване е още от детските ми години. Моята баба ми е разказвала как с дядо ми, който е бил запален мотоциклетист, са се организирали със семейства от Несебър и района и са обикаляли България с мотоциклети. Ходили са на състезания на връх Шипка и Бузлуджа в годините след еойната. Разказвали са ми какви ли не слички по време на пътуванията. А за да тръгна на това пътуване със семейството си ме амбицира и мой приятел от София - Георги Чаушов, който със своя руски мотоциклет с кош, съпругата су у двете им деца идваха на море до Созопол.



      Първоначално за подобна идея имахме много съмишленици, с които планирахме да пътуваме заедно. Но когато наближи време да тръгваме, се оказа, че останах само аз. Всеки разбира се намери оправдателна причина да не участва. Това обаче не ме разколеба и аз реших да не се отказвам от пътуването, за което съм мечтал от дете - да мина по пътя на своите баба и дядо с мотоциклет от тяхното време. След като проверихме как се събираме в машината, аз съпругата ми и двете ми деца приготвихме багажа, начертахме маршрута и на 2-ри септември 2011 потеглихме.



      Първия град, в който трябваше да нощуваме, бе Пловдив. Приситгнахме благополучно в късния следобед, въпреки дъжда. Тук гостувахме на нашите добри приятели и ретро-съмишленици Христо Кискинов и Сара. В компанията се включиха още специално пристигналите за срещата с нас със свойте ретро-мотоциклети отец Антон Добрев и Кольо Манев от Велинград, както и Тодор Джонов от Габрово.



      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0018.JPG
Прегледи:1
Размер:367.0 КБ
ID:5707461
      В Пловдив пред къщата на нашите приятли Сара и Христо Кискинов. От ляво на дясно: Кольо Манев с 1941 BMW R12, Тодор Джонов с легендарния 1942 Zundapp KS750, моят 1936 BMW R12 и Урал ЕМ61 на отец Антон Добрев

      На следващия ден /3-ти септември/ с така сформираната група от четери мотоциклета посетихме авиошоуто в Крумово, на което освен нови модели имаше и ретро-самолети. След това потеглихме заедно към Велинград.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0049.JPG
Прегледи:1
Размер:348.5 КБ
ID:5707462
      На път за Велинград

      Гостувахме два дни на нашите любезни домакини от Велинград и вече бе време да продължим по нашия път. След сбогуване аз и Тошко продължихме към Триград и по пътя се насладихме на красотата на язовир Доспат. Направихме си снимки на Триградското ждрело, Ягодинската пещера и Дяволското гърло.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0099.JPG
Прегледи:1
Размер:241.7 КБ
ID:5707466
      яз. Доспат

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0134.JPG
Прегледи:1
Размер:304.3 КБ
ID:5707467
      Триградското ждрело

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0138.JPG
Прегледи:1
Размер:356.1 КБ
ID:5707468
      пред пещерата Дяволското грърло

      В Триград се разделихме с Тодор Джонов и продължихме по нашия маршрут. Минахме през Широка лъка, Смолян, Ардино, Кърджали и Маджарово. По пътя си през Ардино посетихме Дяволския мост, строен през 15-ти век, където е сниман филна "Време разделно".

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0167.JPG
Прегледи:1
Размер:333.6 КБ
ID:5707469
      Ардино - Дяволския мост

      В Маджарово ни посрещна мой братовчед. Показаха ни красивите завои на река Арда и лешоядите, които гнездят там. Наложи се да отстраня лека повреда по мотоциклета.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0180.JPG
Прегледи:1
Размер:298.0 КБ
ID:5707470
      в гаража на моя братовчед Тодор Дерелиев от град Маджарово. Тук извърших подмяна на една спица, която се скъса поради лошия път и стръмен наклон на прохода Превала към Смолян. Освен това и заради многово багаж и четиричленното ни семейство.

      След два дни потеглихме обратно към дома през Любимец, Тополовград, Елхово, Средец и Бургас.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0249.JPG
Прегледи:1
Размер:411.6 КБ
ID:5707471
      село след Тополовград

      Прибрахме се благополучно след 1400 км. преход и една скъсана спица на мотоциклета. През цялото пътуване имахме възможност да се насладим на невероятната красота на родопите и да усетим гостоприемството на хората от регйона. Тръпката от това приключение, когато разчиташ единствено на едно 75 годишно BMW, без аварийни коли и пътна помощ, е невероятна и ще остане завинаги в съзнанието ми. Предизвикателствата по време на това пътуване бяха наистина големи, но съм доволен, че машината и пътниците издържаха и се справиха чудесно. Една седмица с четирима души и много багаж /включително ненужна ютия, сешуар и др./ се оказа наистина голямо натоварване за немската машина. Но като изключим прехода по стръмните завои на прохода Превала, когато се скъса спицата и замирисаха спирачките, BMW-то се справи по най-добрия начин. За сетен път се убедих в неговите изключителни предимства като здрав и надежден мотоциклет за експлоатация във всякакви условия. Бях взел доста резервни части, като цилиндрова глава с гарнитура, клапани, запалване, жила, помпа и резервни гуми, туба с бензин, свещи, инструменти и въже. Но не ми се наложи да ползвам нито една от тях. В този мотоциклет всичко е премислено и перфектно изпълнено. За да му върна целия автентичен вид ми трябваха много усилия, но трудът си струваше.



      Вече обмисляме ново пътуване с мотоциклет NSU 500, 1939 г. още през следващата година, най-вероятно през северната част на страната. България е толкова красива, но познаваме ли я достатъчно? Надваме се този път приятелите и съмишлениците да ни подкрепят и да се присъединят към нас. Уверявам ги най-чистосърдечно и приятелски, че няма да съжаляват.


      Коментар


      • trapper
        trapper коментира
        Редактиране на коментар
        Браво на вас!

    • #4
      От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

      Браво!
      Давай още снимки.

      Коментар


      • #5
        От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

        Преживяването сигурно е несравнимо! NSU 500 предполагам е сигурен и качествен като BMW, така че си вземи няколко спици и потегляй. Да не забравиш снимките!
        Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

        Коментар


        • #6
          От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

          Много готино.
          Чуден пътепис. Само дето Ицо Кискинов го няма на първото фото, ама вероятно той е снимал.

          Коментар


          • #7
            От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

            Благодаря за споделеното с нас.
            Ако може да споделите с каква средна скорост се движихте и колко км. е среднодневния преход.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #8
              От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

              Страхотно преживяване!Аз като баща на голямо семейство винаги се сблъсквам с проблеми в логистиката,та не спирам да се чудя как ги разпределихте толкова народ по мотора!?
              TLC 120 Prado
              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

              Коментар


              • #9
                От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                Коментар


                • #10
                  От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                  цял подвиг си е това пътуване на Васко и семейството. На нимката пред Христо поне се вижда Сара с розовата риза. Ето какъв е маршрута:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bmw-map.jpg
Прегледи:1
Размер:170.8 КБ
ID:5707553

                  Коментар


                  • #11
                    От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                    След като през 2011г. аз и моето семейство обиколихме южна България с мотоциклет BMW R12 оборудван с кош, останали възхитени от красотите на България, у нас веднага се зароди идея за ново пътешествие но в северна България,и с друг мотоциклет.През студените зимни дни си начертахме маршрут със забележителности,през които да минем.През лятото на 2013 г. получихме покана за участие в ретро парад Варна от господин Николай Колев/Бижуто/ и решихме че това ще е датата на нашето потегляне.Подготвих своя мотоциклет НСУ 500 от 1939г., също оборудван с кош,Нарисувахме си карта на България върху коша на мотоциклета,за да може да допълваме маршрута който сме изминали.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2769.JPG
Прегледи:1
Размер:323.3 КБ
ID:5707554

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2770.JPG
Прегледи:1
Размер:301.9 КБ
ID:5707555

                    Сутринта на 18-ти август 2013 г. натоварихме багажа заедно с моя приятел Калоян Чекелев от Бургас,и мотоциклетът му BSA 1928 г., който също имаше покана за това мероприятие, и заедно потеглихме. Пристигнахме във Варна без никакви аварии. Гостувахме една вечер на нашите домакини и разгледахме морския град.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nsu-004.JPG
Прегледи:1
Размер:324.1 КБ
ID:5707556
                    последна проверка на машините преди потегляне към град Варна

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nsu-005.JPG
Прегледи:1
Размер:348.0 КБ
ID:5707557
                    на парада във Варна с BMW-то на Соколов

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nsu-006.JPG
Прегледи:1
Размер:299.2 КБ
ID:5707558
                    синът ми Здравко

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nsu-007.JPG
Прегледи:1
Размер:343.0 КБ
ID:5707559
                    среща с добър приятел Милен с BMW R51

                    Разделихме се с Калоян и потеглихме по маршрута Варна-Шумен-Търговище-Омуртаг-Велико Търново /Капиновски Манастир/. Отседнахме в Манастира за 3 дни, построен през 1272 г., къпахме се в естествен водоем изваян от природата, непосредствено до Манастира.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2661.jpg
Прегледи:1
Размер:114.2 КБ
ID:5707560
                    смейството ми с NSU-то на входа на Капиновския манастир

                    Разходихме се в старата столица на България, посетихме собственика на НСУ-то, което купих от него през 2006 г. от Горна Оряховица. Не ни се тръгваше от това красиво и зареждащо с положителна енергия място, но имахме уговорка с мой приятел от София - Георги Чаушов с неговото четиричленно семейство и мотоциклет с кош и ремарке М61, да се срещнем в Габрово. Минахме през Трявна, спряхме в село Царева ливада да се снимаме със стар парен локомотив изложен на гарата.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nsu-009-1.JPG
Прегледи:1
Размер:358.3 КБ
ID:5707561

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2668.JPG
Прегледи:1
Размер:227.5 КБ
ID:5707562

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2682.JPG
Прегледи:1
Размер:250.9 КБ
ID:5707563

                    Пристигнахме в Габрово благополучно. Посрещна ни нашия приятел Тодор Джонов /също колекционер/. Настани ни на палатки в бившо летище край Габрово.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2744.JPG
Прегледи:1
Размер:231.5 КБ
ID:5707564

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2707.JPG
Прегледи:1
Размер:230.0 КБ
ID:5707565

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2709.JPG
Прегледи:1
Размер:250.3 КБ
ID:5707566

                    Разхождайки се пред дома на хумора и сатирата, с изненада установихме че един от експонатите магарето на Санчо Панса е изработено върху рамка и предница от мотоциклет АWO Турист.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2735.JPG
Прегледи:1
Размер:291.5 КБ
ID:5707567

                    Гостувахме на Христо Пенев, който има един от най хубавите ретро мотори в България. Искрено благодарим на нашия домакин Тодор Джонов и неговото семейство, които през двата дни на нашето гостуване ни предложиха развлечения като стрелба с калашник, преход с военна верижна машина и риболов с автомобил тип АМФИБИЯ. Сутринта на 23.08. се разделихме с нашия домакин и Георги Чаушов и потеглихме обратно. НСУ-то без проблем изкачи прохода Шипка на трета скорост.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2747.JPG
Прегледи:1
Размер:312.9 КБ
ID:5707568

                    Не можахме да се изкачим с мотоциклета до паметника, поради честването на Шипченската Епопея. Потеглихме с гордост от това свято място. Посетихме връх Бузлуджа, направихме си снимка за спомен, тръгнахме с наведени глави и тъга в сърцата от разрушения паметник на една отминала епоха.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2753.JPG
Прегледи:1
Размер:236.1 КБ
ID:5707569


                    Разгледахме църквата със златните кубета в село Шипка.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2755.JPG
Прегледи:1
Размер:381.0 КБ
ID:5707570

                    Отправихме се в посока Ямбол, за да посетим моя приятел Георги , който ни покани да разгледаме неговия частен музей. Предметите и превозните средства които е събрал са уникални. Възхитен съм от това което той е спасил и изложил на показ.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2759.JPG
Прегледи:1
Размер:241.3 КБ
ID:5707571



                    Коментар


                    • #12
                      От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                      и маршрута на НСУ-то

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nsu-1.jpg
Прегледи:1
Размер:169.9 КБ
ID:5707572

                      Коментар


                      • #13
                        От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                        С Жоро (Джонко) сме израснали заедно в махалата и заедно подкарахме мотори на времето . Първия ни беше един черен Балкан 250 . За него няма зима няма лято не слиза от мотора . На времето първия му мотор с кош беше един червен ИЖ Юпитер 5 . Аз така и не успях да свикна да карам с кош. А няколко пъти опитвах
                        Последно редактирано от sek.1; 23-03-16, 06:04.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #14
                          От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                          Голям кеф !!!! Тези пътувания на мотори с кош ми напомнят за моите преди повече от четиридесет години, когато през 1974 г. баща ми купи МЗ с кош. През 77-ма брат ми влезе войник, служеше в Атия, а през тези три години дестинацията Пловдив-Черноморец ни стана любима....а пък и това ме накара да погледна малко по-сериозно на прашасалото МЗ........благодаря за удоволствието което ми доставихте !!!!!!

                          Коментар


                          • #15
                            От: на път с ретро мотор от 30-те и семейството из България

                            Ееееееееее супер!!! Ще следя темата с голям интерес. Качвайте повече снимки.
                            Only after the last tree has been cut down,
                            Only after the last river has been poisoned,
                            Only after the last fish has been caught,
                            Only then will you find that money cannot be eaten.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X