Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вседепътна

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вседепътна

    Тази дума ме изненада, като разглеждах уредената от агенция "Архиви" изложба на стари реклами - от първите десетилетия на ХХ век. (Изложбата "Рекламата е душата на търговията" на "Московска" 5 в София е много забавна и разнообразна; щяха да я затварят днес, но я продължиха до 28 октомври.)

    В каре от "Генералното представителство на германските коли "Темпо" (Ст. Величков и С-ие, София) се рекламират с малки снимки три конкретни автомобила. Един от тях е:

    "Вседепътна спортна кола. Движи се без път"

    Въпросната кола е снимана на много стръмен скат, не по-малко от 45 градуса. Тя обаче по нищо не прилича на джип, изглежда по-скоро като стара открита състезателна кола. (Резервното колело е прикрепено от дясната й страна, дори се чудиш не пречи ли на вратата.)

    Пиша това заради самата чудновата дума - далечна предшественичка на "всъдеход" и на популярното днес "офроуд".

    Не открих "вседепътна" в речника на стари думи, който имам. Там най-близкото по звучене е "всеходка", рядко използвана книжовна дума, която някога е означавала моторна лодка.

    * * *
    А на друга реклама от ония времена личи как някога са наричали сачмените лагери. Рекламата е от българско представителство на SKF - за "Шведски дробинкови и ролкови лагери".

    И "дробинкови" не намерих в никакъв речник.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    Дробинков съм го чувал и чел. Обяснението било, че съчма е турска дума и в стремежа за избягване на чуждиците, особенно от турски са именували съчмите дробинки. А от там и лагерите.
    А Ролковите също им казват "валчести".
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      Това съм го качвал в една друга тема в друг раздел. За началото на 30-те на миналия век става въпрос.



      Майсторът е на стола, преде деветата по ред вършачка. Горе и на прозореца са децата му.


      Всъщност има много Много интересни думи които са употребявани някога и отдавна забравени. Не са издържали проверката на времето.
      Дробинки, мисля, се ползва в ловджийските среди.

      Коментар


      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Някога машините са били проблем сега машини много няма кой да работи на тях .

      • Тропчо
        Тропчо коментира
        Редактиране на коментар
        Тогава се е казвало "октрихъ" или е печатна грешка на "открихъ"? При тогавашния набор за печат и хората, които са го правели, това си е направо находка.

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        При оловните букви корекция лесно се прави . Лесен им е бил живота 19 човека с майстора .
        Последно редактирано от sek.1; 17-10-22, 05:37.

    • #4
      Ще ме амбицирате да снимам почти 100 годишния каталог на SKF който се мотае в долапа.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #5
        Стана ми интересно и открих това - Tempo G 1200 - автомобил от 1936-та със два двутактови двигателя по 600см3, 19к.с., всеки задвижващ по един мост. Офроуд отвсякъде


        https://www.vintag.es/2020/01/tempo-g1200.html

        Коментар


        • дядо Ники
          дядо Ники коментира
          Редактиране на коментар
          Знаеш ли, че може да е то! Утре ще пробвам да кача снимката от рекламата, нищо, че е ужасно некачествена. Поздрави!

      • #6
        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        ...съчма...
        САчма!

        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • Никола
          Никола коментира
          Редактиране на коментар
          И двете са верни : ))

      • #7
        Не са.

        https://kaksepishe.com/sachma/
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • Никола
          Никола коментира
          Редактиране на коментар
          Зависи кой речник гледаш. : )))
          https://rechnik.chitanka.info/w/%D1%...87%D0%BC%D0%B0

        • sparkybg
          sparkybg коментира
          Редактиране на коментар
          Не зависи. За сЪчма няма определение. Пробвай на същото място сАчма и виж разликата.

        • Никола
          Никола коментира
          Редактиране на коментар
          Щот съм инатесто говедо обещавам да проверя в хартиен речник.
          Наздраве, Спарки!

      • #8
        Не се карайте, не е за това темата.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #9
          Уважавам Спарки твърде много за да се караме за някви глупости.
          Макар и само онлайн ми е помагал с какви ли не въпроси.

          Коментар


          • #10
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Avt_17.jpg
Прегледи:263
Размер:41.4 КБ
ID:6894472
            Последно редактирано от дядо Ники; 16-10-22, 11:45.
            Искам България чиста!

            Коментар


            • Тропчо
              Тропчо коментира
              Редактиране на коментар
              С това междуосие, седи малко като "поставена" на тоя баир. Два метра по- назад ще се е окантарила.

          • #11
            Ето - в предишния пост - мъглявата снимка от рекламното каре. Наистина прилича на "Темпо"-то, което е открил колегата nigell.
            Поздрави!
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #12
              Ето го и в "по-работно" положение:


              Добри ходове като за независимо окачване.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • дядо Ники
                дядо Ники коментира
                Редактиране на коментар
                Изглежда още по-приятно. Сега остава и някъде да го има в движение... Поздрави!

              • s_s1
                s_s1 коментира
                Редактиране на коментар
                И на тази снимка се вижда, че задния мост е завиващ. Но не ми е ясно как се управлява.

              • Juiced
                Juiced коментира
                Редактиране на коментар
                окачването не изглежда много независимо, по-скоро е като цял мост, поне от клипа долу така изглежда

            • #13
              Ето го.
              Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

              тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

              Коментар


              • #14
                Това и с 4 завиващи колела, баси!
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • Тропчо
                  Тропчо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ще паркира на френски гараж куту пич в тая навалица.

                • sek.1
                  sek.1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Най вероятно е резултат от руските пътища или по скоро заради липсата на такива .

              • #15
                Яко...колесна формула 4/4/4...
                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X