Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дали е технически възможно това ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Дали е технически възможно това ?

    Поглеждайки снимката ми се стори монтаж, но явно не е и работи. От съвсем беглите ми познания и опит в тази сфера (малко четене - колкото да направим дигата за НОФ), разбрах, че най-важното нещо е основата... Водата започва да прави белите си винаги от там, а като гледам тука става дума за доста железобетон, а и водната маса не бие челно загражденията, което е от особена важност (напреки на реката, водата ще отнесе тази ограда за секунди). Сметнали са го хората и са го направили.

    П.П. Стана ми интересно, дали и там природозащитниците реват, че им бетонират реките..?!!

    Коментар


    • #17
      От: Дали е технически възможно това ?

      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
      Обаче трябва да е много сигурно, че придошлата вода не влачи, дървета, и разни други предмети.
      Ами не. Ако издържа на водата, дънерите са малка беда.

      И изобщо казано - технически е възможно, за 2-3 метра даже е евтино, организационно - не навсякъде е възможно, еле па евтино.

      Все пак това е огромен ресурс, който ще се ползва рядко, а трябва да се съхранява в комплектност и добро състояние през цялото време. Другата беда е че само един от елементите да поддаде, обезсмисля цялото усилие - т.е. трябва зловещ контрол по качеството.

      Коментар


      • #18
        От: Дали е технически възможно това ?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ....Все пак това е огромен ресурс, който ще се ползва рядко, а трябва да се съхранява в комплектност и добро състояние през цялото време. Другата беда е че само един от елементите да поддаде, обезсмисля цялото усилие - т.е. трябва зловещ контрол по качеството.
        На гермалунгите, комплектността, контрола и дисциплината не са им проблем.
        Виж по нашите географски ширини, където федершайбата се счита за осбен вид технократска перверзия, нещата Се губят, инструментите Се чупят, положението Си @бава майката. Всичко това от самосебе си, без вина. Не съм чул някой досега да каже, аз счупих това или онова.
        Обичайният израз е - то се счупи.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #19
          От: Дали е технически възможно това ?

          За да има функционалност и надеждност едно съоръжение, организация или каквата и да е комплексна структура, трябва: 1. Да има качествен проект, 2. Да има необходимото финансиране, 3. Да има прецизна ръководна структира, основана на единоначалието, 4. Да има ясни персонални отговорности и задължения.

          Ако липсва едно от тези понятия, или са заменени с други "демократични ценности" съоръжение няма да има.
          Show must go on!
          LZ1VES

          Коментар


          • #20
            От: Дали е технически възможно това ?

            Това май са го направили да покажат колко са нация техническа. Несериозно ми се струва да го сглобят за нула време при възникване на критична ситуация. Освен това наистина трябва да се съхранява в перфектно състояние защото като се наложи да се монтира екстрено - няма време за ремонти. Бетонният фундамент също трябва да е постоянно във много добро състояние. Това съоръжение си е постоянен ангажимент както и да го погледнеш. Сигурно ще бъде по сигурно и евтино да се направи път на водата която идва при наводнения така че да не застрашава жилищните квартали. Някаква система на естествено отводняване. А пък с такова съоръжение може да си заграждат язовирите вместо да правят язовирни стени. Сигурно вместо за 2 метра височина може да се преизчисли и за 5 метра.

            Коментар


            • #21
              От: Дали е технически възможно това ?

              Първоначално публикуван от slavi888 Преглед на мнение
              ...Несериозно ми се струва да го сглобят за нула време при възникване на критична ситуация...
              Несериозен ми се вижда коментара ти

              Затова са критичните ситуации, за да се реагира за нула време

              Каквито и пари да струва съхранението на това нещо - не могат да стъпят на малкия пръст на постоянна дига и поддръжката и. Отделно - дали ще разрешат да стои постоянно някаква висока дига. Това отводняване дето ще е по-добро - дали има възможност да се направи въобще в конкретния район, или по една или друга причина няма как...
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #22
                От: Дали е технически възможно това ?

                Всъщност, говорим си за страни където тези неща се планират. Примерно водата (като снегът в България) не ги изненадва, ами се знае в кой месец има пълноводие и в нездрав сговор с местните метео-служби се избира момент в който това да се сглоби.

                Понеже математиката не прощава, да се преизчисли за 5м сигурно е възможно, но в сметката ще излязат едни експоненти, след които язовирната стена вече няма да изглежда чак толкова пък скъпа.

                Коментар


                • #23
                  От: Дали е технически възможно това ?




                  Подобна стеничка което леко е подложена на нещо доста повече от нормалнен прилив.И като гледам дьржи
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #24
                    От: Дали е технически възможно това ?

                    Готино клипче.
                    Особено възклицанията на оператора.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #25
                      От: Дали е технически възможно това ?

                      Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                      За да има функционалност и надеждност едно съоръжение, организация или каквата и да е комплексна структура, трябва: 1. Да има качествен проект, 2. Да има необходимото финансиране, 3. Да има прецизна ръководна структира, основана на единоначалието, 4. Да има ясни персонални отговорности и задължения.

                      Ако липсва едно от тези понятия, или са заменени с други "демократични ценности" съоръжение няма да има.

                      Даа, и е по-добре да си богат, млад и здрав, отколкото беден, стар и болен, нали?

                      Коментар


                      • #26
                        От: Дали е технически възможно това ?

                        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                        Несериозен ми се вижда коментара ти

                        Затова са критичните ситуации, за да се реагира за нула време

                        Каквито и пари да струва съхранението на това нещо - не могат да стъпят на малкия пръст на постоянна дига и поддръжката и. Отделно - дали ще разрешат да стои постоянно някаква висока дига. Това отводняване дето ще е по-добро - дали има възможност да се направи въобще в конкретния район, или по една или друга причина няма как...
                        В случая има и естетическа гледна точка- ако е монолитно града ще прилича на г.з.
                        Sent from my Nokia s fenerche

                        Коментар


                        • #27
                          От: Дали е технически възможно това ?

                          Според мен , освен стена има и дъно , налягането вакумира дъното към терена , и понеже дъното и вътрешната част са едно цяло , тежестта на водата противодейства на натоварването в горната част на стената.
                          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                          Коментар


                          • #28
                            От: Дали е технически възможно това ?

                            Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                            Даа, и е по-добре да си богат, млад и здрав, отколкото беден, стар и болен, нали?
                            Ами не, ако внимаваш и знаеш как да си пазиш здравето, може да си здрав без да си "богат".

                            А "богати" са тези, които мислят повече, отколкото мързелуват.
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #29
                              От: Дали е технически възможно това ?

                              Първоначално публикуван от slavi888 Преглед на мнение
                              Това май са го направили да покажат колко са нация техническа. Несериозно ми се струва да го сглобят за нула време при възникване на критична ситуация. Освен това наистина трябва да се съхранява в перфектно състояние защото като се наложи да се монтира екстрено - няма време за ремонти. Бетонният фундамент също трябва да е постоянно във много добро състояние. Това съоръжение си е постоянен ангажимент както и да го погледнеш. Сигурно ще бъде по сигурно и евтино да се направи път на водата която идва при наводнения така че да не застрашава жилищните квартали. Някаква система на естествено отводняване. А пък с такова съоръжение може да си заграждат язовирите вместо да правят язовирни стени. Сигурно вместо за 2 метра височина може да се преизчисли и за 5 метра.
                              В конкретния случай производителят на съоръжението е английска фирма, а изпълнените проекти са в известен брой страни, които явно държат да покажат колко са "нация техническа" - Великобритания, САЩ, Германия, Австрия, Франция, Словакия, Чехия, Сърбия. Пък сигурно и не могат да смятат кое ще им е по-евтино.

                              И едва ли идеята е да го монтират за "нула време" в последния момент, като се скъса някоя язовирна стена.

                              За ориентация:

                              The installation of a 330’ long, straight floodwall with a distance between supports of about 10’ and a protection height of about 4’ requires approximately 1 to 2 hours with 4 to 8 instructed workers.
                              ...
                              В превод:

                              Инсталирането на 990 м. права стена с разстояние между опорите от около 3 м и височина около 1.2 м изисква 1-2 часа работа от 4-8 подготвени работници

                              Т.е. критични участъци могат да бъдат защитени в рамките на някакви часове и то на доста прилична височина. За колко ли време (и дали) ще постигнеш подобна защита с чували с пясък?
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Дали е технически възможно това ?

                                Визуално е изключително впечатляващо съоръжение, както е на снимката от Австрия. От инженерна гледна точка едва ли е чак толкова.


                                Същата конструкция се употребява доста често:


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Rain-flood-Christmas-weat-008.jpg
Прегледи:1
Размер:37.5 КБ
ID:5513750Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GA_BewdleyPic8Small.jpg
Прегледи:1
Размер:63.4 КБ
ID:5513751




                                Това което на мен ми направи впечатление беше че на уебстраницата на същата фирма са споменати и "стъклени стени" срещу наводнения, което ми прозвуча още по-невероятно. Слагани на места, където има нужда се запази и гледката. Стъклото е от три пласта, външните са от самопочистващо се стъкло (с цел минимални разходи по почистването му в бъдеще) а вътрешният е от суперпрозрачно стъкло с ниско съдържание на желязо.


                                стандартния вариянт който е бил досега :


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Wells Glass flood barriers - Before.jpg
Прегледи:1
Размер:94.3 КБ
ID:5513752


                                стъклен вариянт на същото място правен миналото лято:


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Wells Glass flood barriers - After.jpg
Прегледи:1
Размер:99.3 КБ
ID:5513753


                                Не знам дали е само въпрос на "богати и красиви", но определено е бързи, смели, сръчни в разрешаването на проблемите

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X