Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чудесата на природата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чудесата на природата

    Тук предлагам всеки да описва със снимки(ако има) и описания на чудеса в природата!

    На света има много чудеса, които могат да бъдат обяснени, но с които е трудно да свикнем.

    МЪЛНИИТЕ НА КАТАТУМБО.
    Това е природно явление, което постоянно произвежда светлина без какъвто и да било звук. Мълните възникват на височина около 5 километра. Това се случва в 140-160 нощи в годината, в течение на десет часа ежедневно, почти 280 пъти на час. Явлението се наблюдава в устието на река Кататумбо, на мястото, където тя се влива в езерото Маракайбо – голямо солено езеро във Венецуела. Смята се, че мълниите на Кататумбо са едни от най-сериозните генератори на озон на Земята. Приблизително 1 176 000 мълнии ежегодно се виждат на разстояние до 400 км. Местните защитници на околната среда смятат, че тази област на страната трябва да бъде под защитата на ЮНЕСКО, тъй като мълниите са уникално явление и най-големият източник за възстановяване на озоновия слой на планетата.

    РИБНИЯТ ДЪЖД В ХОНДУРАС.
    Дъждът от животни е сравнително рядък метеорологичен феномен, макар такива случаи да са фиксирани в много страни. Но за хондураския народ си е нормално явление. Всяка година, между май и юли в небето се появява тъмен облак, проблясват мълнии, чува се гръм, духа силен вятър и 2-3 часа се сипе силен дъжд. Когато спре, на земята остават стотици живи риби. Хората ги събират и... ги пържат.

    КОЗИ В МАРОКО, ПАСЯЩИ ПО ДЪРВЕТАТА.
    Мароко е единствената страна в света, където поради недостиг на трева козите се катерят по дърветата и цели стада пасат плодовете на дървото аргания, от които се приготвя ароматично масло. Смята се, че то съдържа подмладяващи микроелементи. При това удивителната картина може да се види само във Високия и Средния Атлас, както и в долината Сус и на Атлантическото крайбрежие между Ес Суейра и Агадир.

    ЧЕРВЕНИ ДЪЖДОВЕ валят от 25 юни до 23 септември над територията на Керала, Индия. Първоначално се смятало, че цветът на дъжда е резултат от хипотетичен взрив на метеорит. Но в края на краищата учените стигнали до извода, че дъждовната вода е оцветена от червени морски водорасли, обитатели на извора Годфри Луи в Керала.

    НАЙ-ДЪЛГАТА ВЪЛНА В СВЕТА.
    В Бразилия два пъти годишно – между февруари и март, в устието на Амазонка се наблюдава прилив на солена, по-тежка вода от Атлантическия океан. Тя се среща с течението на самата река и го измества. В резултат на което, се образуват могъщи насрещни вълни, достигащи височина до шест метра.

    ЧЕРНОТО СЛЪНЦЕ НА ДАНИЯ.
    През пролетта в тази страна се наблюдава удивително явление. Повече от милион европейски скорци долитат от околността на огромни ята, приблизително един час преди залез. Датчаните наричат това явление Черното слънце. То може да се наблюдава в началото на пролетта – от март до средата на април. Скорците мигрират от юг и прекарват деня на ливадите, а вечерта, след като правят колективни пируети в небето, се оттеглят за отдих в тръстиката.

    ОГНЕНАТА ДЪГА В АЙДАХО.
    Тази дъга е един от най-редките атмосферни феномени. В науката се нарича “заоблено-хоризонтална дъга”. Образува се заради преминаването на светлината през леките, високо разположени перести облаци и възниква само когато слънцето се намира много високо в небето на височина не по-малко от 6000 метра. Освен това шестоъгълните ледени кристали, от които се състоят перестите облаци, трябва да имат формата на дебел лист и да са разположени паралелно на земята. Светлината влиза през вертикалната плоскост на кристала и излиза през долната му страна.

    Кървавият водопад
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:blood-falls.2260.full.jpg
Прегледи:2
Размер:50.4 КБ
ID:5947177Натиснете снимката за да я уголемите

Име:blood-falls.2269.full.jpg
Прегледи:2
Размер:49.1 КБ
ID:5947178

    Това е пет етажния кървав водопад, който много бавно излиза от ледника Тейлър в долината МакМърдо в Антарктида. Когато геолози открили за първи път замразения водопад през 1911 г., те определителен, че червени цвят идва от водорасли, но истинската му същност се оказва много по-забележителна.
    Преди около 2 милиона години, ледника Тейлър запечатил в себе си малко водно езеро, което съдържало древни микроби. Запечатани под дебелия слой лед, те останали там като във времева капсула и се развивали независимо от останалата част от живия свят. Те микроби съществуват в свят без светлина или кислород и с малко топлина и са най-близко до това, което учените наричат „първична супа“. Запечатаното езерото има много висока соленост и е богата на желязо, което дава на водопада червеният му цвят. А пукнатина в ледника позволява на езерото да излиза навън, но без да замърсява екосистемата в него.
    Съществуването на екосистемата в Кървавия водопад показва, че животът е възможен и в най-екстремни условия. Живот може да съществува на други планети със сходни среди и подобни езера полу-замръзналата вода – най-вече на Марс и на луната на Юпитер – Европа. Но независимо от извънземния живот, Кървавия водопад на Земята е чудо, не само визуално но и научно.

    Утринното чудо в Северна Австралия е много рядко метерологично явление, което представлява облачна вихрушка с дължина 1000км и височина 2 км. Тя се движи със скорост 60 км/ч.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:e0869e0477e7c777.jpg
Прегледи:2
Размер:13.7 КБ
ID:5947179Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fd9dbf44b4c3cab8.jpg
Прегледи:2
Размер:20.5 КБ
ID:5947180Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07cb89544318bbcb.jpg
Прегледи:2
Размер:13.1 КБ
ID:5947181

    Съевата дупка - шедьовър на българската природа

    Наричат я „подземната перла” и всеки, който я посети, сам ще се убеди в това. Пещерата „Съевата дупка” е необикновена и безценна. На повече от 3 млн. години тя е била и дом, и скривалище за нашите предшественици. Най-древните й обитатели, чиито глинени съдове и огнища са открити от българските археолози, са първобитните хора, пише КРОСС.

    Но историята не спира до тук. В пещерата са намерени монети от времето на император Антоний, а в периода на Българското възраждане тя се превръща в спасение и добро скривалище за двама братя – близнаци Съю и Сейо, бягащи от османското оръжие. Последните стават и кръстници на пещерата, в която човешкото око се потапя в една приказна обстановка. Българската природа доказва своята сила, като извайва в преливащи се краски – червено, топла охра, сламено жълто и искрящо бяло, подземния камък, а човекът със своето въображение и креативност превръща пещерата в забележителност. Сталактите, сталагмитите и сталактоните се простират в пет зали, носещи имена, плод на човешката фантазия – Купена, Срутище, Хармана, Белият замък и Космос.

    Пещерата има свой „орган”, чиито звуци си струва да се чуят и не е случаен фактът, че творци и изпълнители като Лили Иванова и Емил Димитров са изнасяли концерти в „Съевата пещера”, защото акустиката е неповторима. Не са малко и двойките, които са се врекли един на друг на това нетрадиционно място. Посетителите имат възможността да видят нещо уникално, каквото са единствените в България хоризонтално изтеглени хелектити. Освен приказните герои като Снежанка и Баба Яга, библейските образи също не са пренебрегнати – Ева, Дева Мария и младенецът, разпнатият Иссус, Св. Георги – всичките изваяни от капките вода. Достойнствата на „подземната перла” са оценени и от нейните естествени обитатели по това време на годината – прилепите от вида обикновен малък подковонос.

    Пещерата „Съева дупка” е обявена за природна забележителност през 1962 г., а пет години по-късно вече е благоустроена. Оказва се обаче, че и тук човешкото присъствие оставя своите не дотам благоприятни следи. Прожекторите, които осветяват пещерата са допринесли за неприятни на места зелени плесенови белези върху тектонския варовик. По-важното е обаче, че вече има предприети мерки и одобрен проект за осигуряване на студено осветление чрез така наречените диодни ленти.

    Пещерата е по-интензивно посещавана през лятото, когато броят на туристите достига до 500 души на ден. За момента съотношението българи-чужденци е в полза на родните посетители.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a2e30aab4b.JPG
Прегледи:2
Размер:176.5 КБ
ID:5947182

    Скалата Турнип

    Нашият свят е толкова необятен и изпълнен с красота и природни чудеса. Въпреки развитието на туризма, все още има места на Земята, които са неизследвани от нас. Едно такова място е Скалата Турнип. Намира се на скалистия бряг на езеро Хюрън, близо до Мичиган. Мястото е толкова живописно, че със сигурност ще се изгубите в красотата му. Утринната мъгла и цветният изгрев създават истинска наслада за очите. До скалата се стига само с лодка, но през зимата цялото езеро замръзва и става недостъпно. Земята наоколо е частна собственост, което означава, че не е постоянно препълнено с хора. Разбира се друга причина за това е и, че малко хора знаят за съществуването на Турнип, а още по-малко пък знаят как се стига до там. Един от най-забележителните факти за скалата е, че на нея всъщност има доста добре развита растителност, дори и големи дървета. В края на дългия скалист риф, простиращ се на 2км. в езерото, има фар. От западната му страна се намира Плоската скала, която често е доста населена – постоянно има хора, които обикалят и разглеждат скалите.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01tu-Teeddy.jpg
Прегледи:2
Размер:74.7 КБ
ID:5947183Натиснете снимката за да я уголемите

Име:02tuTeeddy.jpg
Прегледи:2
Размер:61.6 КБ
ID:5947184Натиснете снимката за да я уголемите

Име:03tu-Teeddy-.jpg
Прегледи:2
Размер:58.1 КБ
ID:5947185
    LZ1ZAH

  • #2
    От: Чудесата на природата

    Мълнии
    Учените са пресметнали, че ежедневно на нашата планета се разразяват 44000 бури и всяка секунда в земята се врязват 100 мълнии. При това положение, би следвало подобно явление да е добре проучено. Но все пак то в много случаи си остава загадка.
    Една от тях е така нареченото- гнездо на мълнийте, тоест мястото, където буреносният разряд удря със завидно постоянство. Учените обясняват тайната на тези гнезда на мълнийте с пониженото електрическо съпротивление там. Това е възможно, когато в земята има скрити залежи на метал.
    Но мълниите поразяват не само определени места, а също и хора. Така на пазача в националния парк в щата Вирджиния Рой Съливън хич не му провървяло. За 36 години служба, седем пъти бил поразен от мълния. Първия път електрическия разряд го улучил по главата и излязъл през палеца на левия крак, като разрушил нокътя. След пет години, пораженията от втория удар били счупена на две места челюст и обгорени мигли. Като последствие от следващото попадение на мълния, му се парализирала лявата ръка, изгорели всички косми по тялото, започнал да оглушава и да ослепява. Последния път мълнията ударила точно до колата му. Съливън излетял от нея и му се наложило да лежи няколко месеца в болницата с многочислени счупвания. Все пак доживял до 71 години, но не намерил смъртта си от мълния, както бихте си помислили, а се застрелял, тъй като не издържал на превратностите на съдбата.
    А ето и историята на печално известния английски майор Самърфорд. За първи път офицера бил ранен в годините на Първата световна война. Той бил повален от коня си от удар на мълния. Демобилизиран по инвалидност, офицерът се преместил в Канада. През 1924 г. по време на риболов, той отново попаднал в буря. От мощен небесен разряд на Самърфорд му се парализирала цялата дясна страна на тялото. А през 1930 г. малко или много пооправил се от този удар майорът в оставка се разхождал недалеч от дома си, когато за трети път го поразила мълния. Този път той се парализирал изцяло и след няколко дни се споминал. Но и това не било края! След няколко години мълния разрушила надгробния му камък.
    С една дума, избирателното действие на мълнийте до ден-днешен си остава загадка. В Япония е описан случай, когато група ученици, излезли в планината на разходка, попаднали в буря. Учителят ги задължил да се вържат с въже, както обикновено постъпват алпинистите. И така вързани, ги ударила мълния, убивайки всеки трети ученик. Разбираемо е, че мокрото от дъжда въже се превърнало в добър проводник на тока, но защо загива точно всеки трети?
    Но мълниите умеят не само да убиват, а също и да правят чудеса. Ето няколко примера. След удар на буреносен разряд пакистанският селянин Нафтулла Мухамед седем денонощия не идвал в съзнание, бълнувал. Лекарите обърнали внимание, че в бълнуването той говорил на непонятно наречие. Лингвистите, които прослушали записа на речта, определили езика японски. Нафтулла дори бил заподозрян, че е японски шпионин. В последствие все пак се изяснило, че бедния селянин никога не е бил в Япония и японски език, естествено не е изучавал.
    Известно е също, че мълниите могат да изцеляват. Лечебното въздействие върху човека на небесното електричество отдавна е известно на медиците. Но обяснение на този феномен засега науката не може да даде. А се случват невероятни неща. Едвин Робъртсън от американския град Портланд на 50 години катастрофирал, получил травма на главата и почти оглушал, и ослепял. Десетина години по-късно го поразила мълния. Изпазнал в безсъзнание за около половин час. След като дошъл на себе си, с радост забелязал, че зрението и слуха му се възстановили напълно.
    Мери Кламер, жителка на щата Оклахома, боледувала от мултипленна склероза и повече от 20 години прекарала в инвалидна количка. Когато завалял дъжда, тя била на двора. Стремейки се да се скрие от дъжда, жената подкарала количката към навеса на къщата. И в момента, когато с едната ръка държала металния подлакътник на количката, а с другата се подпряла на желязна скоба в стената на къщата, ударил гръм и я уцелила мълния. Ударът бил с такава сила, че я отвърлил на земята. Жената се събудила на поляната, станала и влезла в къщата. Едва в кухнята осъзнала, че ходи сама и стои без чужда помощ. Направените нови медицински изследвания показали, че Мери е напълно здрава.
    Колко е истина не мога да твърдя!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:221129028.jpg
Прегледи:2
Размер:62.8 КБ
ID:5318089Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1210926454_26.jpg
Прегледи:2
Размер:113.8 КБ
ID:5318090Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Мълнии-023.jpg
Прегледи:2
Размер:50.0 КБ
ID:5318091Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Мълнии-016.jpg
Прегледи:2
Размер:123.8 КБ
ID:5318092Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Мълнии-011.jpg
Прегледи:2
Размер:55.0 КБ
ID:5318093
    LZ1ZAH

    Коментар


    • #3
      От: Чудесата на природата

      Мастиленото езеро в Алжир

      Интересното цветно езеро се намира на територията на Алжир, близо до град Сиди –бел-Абес, сред живописните хълмове на Атлас.
      Несъмнено е, че местното население в условията на засушлив климат умее да цени и най-малките източници на вода, но водата на това езеро, макар и да не е солена нито се използва за пиене, нито се отвежда в напоителни канали. Дори по бреговете на езерото никога не може да се види рибар, защото в него и риба няма. Растителност също няма, защото там водата е отровна и не става за нищо друго, освен за писане.
      Оказва се, че котловината на езерото е пълна не с вода, а с мастило, и то съвсем истинско – с което наистина може да се пише. Причина за проявата на тази „странност” на езерото са двете рекички, които се вливат в него: водата на едната от тях е наситена със соли на желязото, а другата, протичайки през блатиста месност, носи хумусни вещества. Смесвайки се, те превръщат водата на реката в голяма естествена мастилница. Запасите никога не се изчерпват, тъй като непрекъснато се попълват...
      Всъщност местните жители се отнасят към езерото нееднозначно. Едни го смятат за дяволска мания и от там носи и различни наименувания: „Окото на дявола” и „Черното езеро”. Други, които се опитват да извлекат от него някаква полза, го наричат „Мастилница”. Мастило от езерото се продава в магазините за канцеларски материали не само в Алжир, но и в редица други страни.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_596.jpg
Прегледи:1
Размер:39.4 КБ
ID:5318109Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_599.jpg
Прегледи:1
Размер:23.7 КБ
ID:5318110Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ozero-006.jpg
Прегледи:1
Размер:52.4 КБ
ID:5318111
      LZ1ZAH

      Коментар


      • #4
        От: Чудесата на природата

        Благодаря за споделеното, много е интересно.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Чудесата на природата

          Белоградчишките скали

          Белоградчишките скали са може би най-известният скален феномен в България. Разположени са в района на град Белоградчик, в Западния Предбалкан. Обхващат участък, дълъг близо 30 километра и се разделят на три групи – Фалковкса, Централна и Збеговска. Най-интересните образувания са в Централната група, южно от Белоградчик.
          Милиони години различни климати и явления са ваяли тези чудни форми. Червеният им цвят се дължи на железните съединения в скалите. На места тяхната височина достига 200 метра. Сред най-интересните скални форми са тези, на които хората са дали имена, поради приликите им с действителни хора, животни и предмети - Конникът, Мадоната, Дервишът, Метохът, Ученичката, Адам и Ева, Велкова глава, Кукувицата.
          За почти всяка фигура хората са измислили легенда. Други фигури пък носят имената си заради звуците, които издават при вятър – като Кукувицата, която „кука“.
          Най-популярни са легендите за Конника, Монасите и Мадоната с детето, както и за Момин камък. Преди много векове тук сред скалите имало девически манастир, където служела на Бога красивата монахиня Витания. Тя се влюбила в римлянина Антонио и от тяхната любов се родило дете. Монасите се събрали, за да осъдят грешницата, но в този момент по пътя се задал самият Антонио. Яхнал коня си, той бързал, за да спаси любимата и детето си. Внезапно гръм поразил и вкаменил всички и така се получила цяла група от каменни фигури – Конника, Монасите и Мадоната с детето.
          Сред гънките на Белоградчишките скали древните римляни построили укрепление, което било използвано по-късни и от българи, и от турци – Белоградчишката крепост. Днес крепостта е също толкова популярна сред туристите, колкото и скалите.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4fec4526bb496f3aa8e04cc7c5abbf0e(1).jpg
Прегледи:1
Размер:150.7 КБ
ID:5318192Натиснете снимката за да я уголемите

Име:belogradchik-skali.jpg
Прегледи:1
Размер:95.5 КБ
ID:5318193Натиснете снимката за да я уголемите

Име:belogradchiski-skali2.jpg
Прегледи:1
Размер:192.7 КБ
ID:5318194Натиснете снимката за да я уголемите

Име:belogradchiski-skali3.jpg
Прегледи:1
Размер:160.5 КБ
ID:5318195

          A това много готин сайт от който можете да видите и Белоградчишките скали в 360 градуса

          http://www.360.bg/vt/belogradchishki-skali/
          LZ1ZAH

          Коментар


          • #6
            От: Чудесата на природата

            Браво колега снимките от Белоградчишките скали са невероятни аз съм от този район 100 пъти съм ходил на това уникално място но като ти видях снимките неможах да позня от къде са мислех че не са от БГ.Уникално красиво място.
            Pajero 2.8 tdi GLS къса база

            Коментар


            • #7
              От: Чудесата на природата

              Огненият водопад
              Затворете очи и си представете водопад по който сякаш не тече вода, а лава или разтопено злато. Всичко това може да бъде наблюдавано посред бял ден с невъоръжено око, в Калифорния. Става въпрос за едно уникално творение на природата, водопадът Конска опашка в Калифорния, по известен като Огненият водопад. Той се намира в Йосемитския национален парк в Калифорния. Всяка година през месец Февруари водите му се оцветяват в оранжево от залязващото слънце и това продължава в период от няколко дни. Причината за този феномен е, че лъчите на слънцето попадат много интересно върху него. Водопадът не е активен през цялата година.Той е активен само в края на зимата и началото на пролетта-за няколко седмици и е резултат от разтапящият се сняг в планините. Сякаш стичащо се злато се промъква по повърхността на скалите. Природата понякога може да направи нещо да изглежда толкова нереално, сякаш се намираме в умът на някой от най – големите автори на фантастични романи.
              Представете си водопад, който когато тече изглежда сякаш не пада вода по склона, а разтопено злато или лава. Представете си, че всичко това може да бъде наблюдавано без абсолютно никакви проблеми с просто око посред бял ден. Спрете сега да си представяте и разгледайте снимките.
              Този водопад може да сложи в малкият си джоб абсолютно всеки един друг водопад по света, най – вече заради необичайно оцветената и светеща вода падаща от върха.
              Истината както сигурно предполагате, е че водата не свети сама, а е осветена от залязващото слънце по такъв начин, че се получава нещо невероятно красиво, което в повечето случаи е трудно да се опише с думи. Височината на водопадът е 470 метра, което го прави и сравнително висок водопад. Ето и малко прекрасни снимки
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Horsetail-Falls-3.jpg
Прегледи:1
Размер:63.4 КБ
ID:5318202Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Horsetail-Falls.jpg
Прегледи:1
Размер:87.2 КБ
ID:5318200Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Horsetail-Falls-2.jpg
Прегледи:1
Размер:64.4 КБ
ID:5318201

              има и видео:
              Прикачени файлове
              LZ1ZAH

              Коментар


              • #8
                От: Чудесата на природата

                Крушунски водопади

                Водопадите са най-голямата водна травертинова каскада в България, която извира от Крушунската пещера (известна със своите езера и пещерни образувания) и представлява система от басейни и мънички езерца, преграждащи ги прагове и разделящи се водни струи, а водопадът е признат за най-високата варовикПо течението на река Маарата могат да се видят разнообразни карстови форми - въртопи, кари, валози, ждрело, пропасти, пещерни галерии и зали. Тук се намират и няколко пещери – Бодинската пещера, Водопада, Урушка, Горник и Деветашката пещера, която е една от най-големите в България. Основният от Крушунските водопади се спуска от 20 метра височина, разделяйки се на няколко по-малки водопада.ова водна каскада в страната. В района на Крушунски водопади са изградени много екопътеки, които Ви водят до местните забележителности. Крушунската пътека представлява система от мостове и стъпала и позволява да се разгледа цялата местност. Тя е разположена в района на Западния Предбалкан и е най-късата екопътека в страната.Крушунските водопади се разположени в близост до село Крушуна – в областта Маарата. Селото се намира в Западния Предбалкан – на 190 км. от София и на 34 км. от Ловеч. Местността е богата на растителни и животински видове и е известна със своите природни забележителности.
                Основният от Крушунските водопади се спуска от 20 метра височина. При спускането водопадът се разделя на няколко по-малки водопада. По течението на река Маарата могат да се видят разнообразни карстови форми - въртопи, кари, валози, полусляпа, сляпа и суха долина, ждрело, пропасти, пещерни галерии и зали.
                В местността се намират няколко пещери - Бонинската и Деветашката пещера, Водопада, Урушка и Горник. Деветашката пещера е една от най-големите в България. Крушунската пътека представлява система от мостове и стъпала и позволява да се разгледа цялата местност.
                (Който не е ходил там задължително трябва да отиде и да ги види нещо невероятно според мен) Ето има и малко снимки да се добие бегла представа от невероятната красота!
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:krushunski_vodopadi.jpg
Прегледи:1
Размер:160.9 КБ
ID:5318344Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k3.jpg
Прегледи:1
Размер:55.4 КБ
ID:5318354Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k6.jpg
Прегледи:1
Размер:89.6 КБ
ID:5318353Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k9.jpg
Прегледи:1
Размер:141.6 КБ
ID:5318352Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k10.jpg
Прегледи:1
Размер:122.3 КБ
ID:5318351Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k14.jpg
Прегледи:1
Размер:143.9 КБ
ID:5318350Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k15.jpg
Прегледи:1
Размер:150.3 КБ
ID:5318349Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k16.jpg
Прегледи:1
Размер:124.8 КБ
ID:5318348Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k19.jpg
Прегледи:1
Размер:155.3 КБ
ID:5318347Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k20.jpg
Прегледи:1
Размер:142.7 КБ
ID:5318346Натиснете снимката за да я уголемите

Име:krushuna.jpg
Прегледи:1
Размер:66.4 КБ
ID:5318345Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9c9a5dd87063d46081c299d651a59841.jpg
Прегледи:1
Размер:214.2 КБ
ID:5318357Натиснете снимката за да я уголемите

Име:imgp0151_desktop_resolution__0fc9a_11869983.jpg
Прегледи:1
Размер:187.4 КБ
ID:5318356
                Прикачени файлове
                LZ1ZAH

                Коментар


                • #9
                  От: Чудесата на природата

                  Великата синя дупка и Белиз

                  Белиз се намира на Карибския бряг на Северна централна Америка и е демократична конституционна монархия. На север граничи с мексиканския щат Кинтана Роо, а на запад и юг с Гватемала. На изток, в Карибско море, се намира втория по дължина бариерен риф в света, който заема 386 километра. Площта на страната възлиза на 22 960 кв. км.
                  Карибския бряг е облицован с коралов риф и около 450 островчета и острови известни като Cayes. Три от само четирите коралови атола в западното полукълбо са разположени край бреговете на Белиз.
                  Белиз е едно разнообразно общество, включваща много култури и езици. Въпреки че криол и испански се говори сред населението, Белиз е единствената страна в Централна Америка, където английският е официален език.
                  Населението на страната е 333 200 души и е с най-ниската гъстота на население в Централна Америка, и трета в Северна и Южна Америка.
                  Белиз е културно забележителна сред своите съседи. Тя е единствената държава в Централна Америка с британско колониално наследство, но вече като част от Западната Карибска зона, споделя това наследство с другите страни от Карибската част.
                  Климата е тропически с изразен влажен и сух сезон, въпреки че има значителни различия в климатичните модели от региона. Температурите варират като средните в крайбрежните райони са от 24 °C през януари до 27 °C през юли. Температурите са малко по-високи във вътрешните райони, с изключение на южните плата Highland, както и в планината Пайн Ридж, която е значително хладна през цялата година.
                  Сезонните разлики във валежите са най-големи в северните и централните региони на страната, където, между януари и април или май, са по-малко от 100 мм дъжд на месец. Сухият сезон е по-кратък в южната част, обикновено продължава от февруари до април. Един по-кратък и по-малко дъждовен период, известен на местно ниво като "малкото сухо", обикновено се появява в края на юли или август, след първоначалното началото на дъждовния сезон.
                  Комбинация от природни фактори - климат, най-дългият бариерен риф в това полукълбо, Великата синя дупка, многото островчета Cayes, отличния риболов, условията за каране на лодка или гмуркане, множеството реки за рафтинг и каяк, древните обекти Мая, буйните тропически гори с много видове птици и екзотична тропическа флора и фауна поддържат на много високо ниво индустрията в туризма. Тук също така се намира и най-голямата пещера в Централна Америка.
                  Правителството на Белиз определя туризма като втория си приоритет за развитието на страната.
                  Великата синя дупка формира почти идеален кръг, насред Лайтхаус Риф, намиращ се на около 100км. от град Белиз. Диаметърът на природния феномен е 305 метра, а дълбочината му на места достига 125 метра. Той е определен за едно от десетте най-добри места за гмуркане, от световноизвестния мореплавател и изследовател на океаните Жак-Ив Кусто.
                  Великата синя дупка Формирането на Великата синя дупка е станало преди около 10 000 години, в края на последния ледников период. Нивото на водата в океаните било много по-ниско, но когато започнали да се топят ледовете то бързо се покачило и довело до заливане на системата от варовикови пещери, които били формирани на мястото на днешния риф. Не е ясно дали в следствие на земетресение или от огромното налягане на водата, но таванът на пещерата се е срутил и се е образувала така наречената Велика синя дупка.
                  Гмуркачите са привлечени от възможността да се насладят на сталактити и сталагмити под водата, датиращи отпреди десетки хиляди години, както и на богатата флора и фауна, тъй като тук могат да се видят редки видове акули, скариди, тропически риби и разнообразни корали.
                  Смята се, че Великата синя дупка е най-голямото образование от този тип в света, като Лайтхаус Риф, заедно с целия Белиз бариерен риф, който е вторият по големина в света, са включени в списъка на световното богатство ЮНЕСКО.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:coralreefs51or.jpg
Прегледи:1
Размер:101.3 КБ
ID:5320516Натиснете снимката за да я уголемите

Име:519x401.jpg
Прегледи:1
Размер:28.5 КБ
ID:5320517Натиснете снимката за да я уголемите

Име:586548.jpg
Прегледи:1
Размер:207.3 КБ
ID:5320518Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Belize 9.jpg
Прегледи:1
Размер:146.8 КБ
ID:5320519Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Belize 10.jpg
Прегледи:1
Размер:124.8 КБ
ID:5320520Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Blue-Hole-Belize_5.jpg
Прегледи:1
Размер:71.5 КБ
ID:5320521Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0,1020,59949,00.jpg
Прегледи:1
Размер:46.9 КБ
ID:5320522Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9b062904649ced3bdf70f32947a2c83b.jpg
Прегледи:1
Размер:172.0 КБ
ID:5320523
                  LZ1ZAH

                  Коментар


                  • #10
                    От: Чудесата на природата

                    Каньонът на антилопата
                    Каньонът на антилопата се намира в земите на племето Навахо в югозападна Америка и скрит сред пейзажа на Аризона. Това място е истинско природно чудо и е толкова тихо и спокойно, че хората шепнат без да знаят защо. Каньонът се е образувал от течащата през скалите вода в продължение на хиляди години. Този вид каньони са доста дълбоки и не толкова широки. Извивките и контурите на каньона на Антилопата се спускат на 46 метра дълбочина и се разглеждат само от много малки групи хора. Дъждовната вода, особено през дъждовния сезон, наводнява каньона и преминавайки през него отнася по малко пясък. Песъчинка по песъчинка коридорите стават все по-дълбоки и по-гладки и образуват невероятни форми и извивки. Геологическите скални формации са разделени на две различни зони. Племето Навахо наричат горната част Tse’ bighanilini, което в превод означава „мястото, където водата минава през скалите”. Долната част е Hasdestwazi или „спираловидни скални арки” и е по-малко посещавана, тъй като предизвикателството е по-голямо и трябва да се изкачвате по стръмни метални стълби. На долната снимка виждаме горната част на каньона. Характерното наслояване на пясъчника е лесно забележимо. Слоевете пясък са се наслоявали като утайка от водата.
                    Друга причина горната част на каньона да е по посещавана са падащите снопове слънчева светлина. Обикновено се виждат през летните месеци, защото слънцето е по-високо в небето и ъгълът на слънчевите лъчи е по-подходящ. Феноменът не се наблюдава толкова често през зимата и през сезона цветовете в каньона са малко по-бледи, но в никакъв случай по-малко удивителни.
                    Понякога светлината отгоре създава особен ефект, като сцената където Бог говори от небето. За племето Навахо, каньонът винаги е бил почитано място. В скалните формации могат да се разчетат форми на хора или животни, което прави мястото някак живо. Лицата им сякаш излизат от стената и безмълвно гледат към тези отдолу. Каньонът на антилопата е мечтата на всеки фотограф. Истинско предизвикателство са начинът по който пада светлината и отраженията по скалите. Въпреки красотата му, каньонът крие и доста мрачна история. През 1997г. 11 туриста загиват при внезапно наводнение, което отнася и дървените стълби по които се излизало. Въпреки, че дъждовете падали на километри разстояние, водата си намерила път до каньона. Опасността от такива наводнения е причината туристите да разглеждат само придружени от специално обучен водач. За племето Навахо каньонът е източник на пари от туристите, понеже се намира на тяхна земя. За да посетите това уникално творение на природата ще трябва да платите $6 за стандартно посещение и отделно такса от около $20 на племето Навахо, които управляват земите и достъпа до каньона. Организираните обиколки излизат по-скъпо.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:baner-acan.jpg
Прегледи:1
Размер:132.6 КБ
ID:5320582Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9acan.jpg
Прегледи:1
Размер:39.3 КБ
ID:5320591Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10acan.jpg
Прегледи:1
Размер:59.0 КБ
ID:5320590Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8acan.jpg
Прегледи:1
Размер:50.2 КБ
ID:5320589Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3acan.jpg
Прегледи:1
Размер:43.4 КБ
ID:5320588Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5acan.jpg
Прегледи:1
Размер:34.3 КБ
ID:5320587Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4acan.jpg
Прегледи:1
Размер:62.1 КБ
ID:5320586Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6acan.jpg
Прегледи:1
Размер:61.7 КБ
ID:5320585Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2acan.jpg
Прегледи:1
Размер:31.9 КБ
ID:5320584Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1acan.jpg
Прегледи:1
Размер:33.3 КБ
ID:5320583Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7acan.jpg
Прегледи:1
Размер:43.0 КБ
ID:5320592
                    LZ1ZAH

                    Коментар


                    • #11
                      От: Чудесата на природата

                      Поздравления за чудесната тема!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: Чудесата на природата

                        Окото на Сахара - уникален природен и геофеномен
                        Наричат го Структурата Ришат или Окото на Сахара. Представлява уникален кръг, разположен в сърцето на пустинята Сахара, в областта Мавритания
                        Това образувание привлича туристи от цял свят, които идват, за да се насладят на красивите форми и разноцветните шарки на релефа.
                        За пръв път пустинното творение се забелязало не от учени, а от астронавтите Джеймс Макдивит и Едуард Уайт, през месец юни 1965г., докато летели на космическия кораб „Джемини 4”. Те забелязали през илюминаторите красиви линии, обрисуващи прекрасната форма на око с диаметър 50 км. Погледнато от Космоса, могат да се различат зеницата, ириса и цветните жилки, които напомнят на истинско око. В миналото се е смятало, че Окото на Сахара се е формирало в следствие на метеорит, паднал на Земята, който оставил от древни времена своя метеоритен кратер. Други версии били, че се е появило след разместване на слоеве и ерозия на повърхностния слой на пустинята. Но наличието на идеална кръгла форма, позволява на геолозите да приемат и версията, че на това място всъщност са кацнали извънземни, които са оформили котловината по този специфичен начин за някакви свои специални цели.
                        Друга версия, която французинът Теодор Моно – запален пътешественик и изследовател на тайните на пустинята Сахара, споделя, е, че Окото всъщност е неизригнал вулкан. Други учени пък смятат, че вулканът все пак е изригнал преди 100 млн. години.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:062609_0749_10mostAlien3.jpg
Прегледи:1
Размер:43.8 КБ
ID:5321019Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1287327184_005.jpg
Прегледи:1
Размер:115.4 КБ
ID:5321020Натиснете снимката за да я уголемите

Име:okoto na Sahara 2.jpg
Прегледи:1
Размер:40.6 КБ
ID:5321021Натиснете снимката за да я уголемите

Име:The-Richat-Structure-Maur-Adrar-Desert-Mauritania-1024.jpg
Прегледи:1
Размер:190.1 КБ
ID:5321022
                        LZ1ZAH

                        Коментар


                        • #13
                          От: Чудесата на природата

                          Снимките и местата наистина са уникални.
                          само ми стана смешно за огнените мъглите на Айдахо, дето пише, че слънцето трябва да е на много високо, поне на 6000 км
                          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                          Коментар


                          • #14
                            От: Чудесата на природата

                            Кристалната пещера
                            Кристали
                            Едни от най-големите природни кристали в историята на човечеството са огромните и дълги "мечове" от селенит, открити дълбоко под пустинята Чихуахуа в Мексико. Кристалната пещера се намира на близо 304 м под земята и нейни откриватели са двама братя, работещи в мина в Наика през 1910 г.
                            Подковообразната кухина притежава естествена магмена камера, чиято топлина в продължение на хиляди години е предизвиквала утаяване на калциев сулфат от подземните води, преминаващи през множеството варовикови пещери в района. Тази дейност е позволила на кристалите да се образуват и да нараснат до гигантски размери. Според изследователи на природния феномен, лъчите са на около 600 000 години. Процеса по създаването им спира през 1985 г., когато миньорите в Наика източват подводните води с помпи и така прекъсват натрупването на калциев сулфат.
                            Повече от 140 кристали са открири в пещерата, като най-големият е 11 метра висок и 4 метра дълъг. Подводната кухина е разделена на няколко подпещери, като всяка носи име на оприличените в нея интересни карстови формирования. Някои от тях са Окото на кралицата, Пещерата на свещите, Пещерата на мечовете и др.
                            През 2009 г. е открита нова камера, наречена Ледения дворец, намираща се на 150 метра дълбочина и не е толкова живописна, защото кристалните образуванията в нея са много по-малки и с други форми.
                            Тъй като температурата във вътрешността на пещерата достига до 60°С и влажността на въздуха е 100%, тя е по-скоро подходяща за парна баня, отколкото за царство на ледена кралица. Макар да е достъпна за обществото, всеки дръзнал да се спусе под земята трябва да е екипиран със специален защитен костюм.
                            За пещерата се полагат усилени грижи с цел опазването и от иманяри и съсипването на естествените формации. През февруари 2011 г. тя е включена в програмата на Discovery Channel - Наика: Отвъд Кристалната пещера. Много от проучванията в нея намекват за съществуването на още камери, но това води и до тяхното разрушаване.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 1.jpg
Прегледи:1
Размер:109.5 КБ
ID:5321113Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 9.jpg
Прегледи:1
Размер:77.8 КБ
ID:5321121Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 8.jpg
Прегледи:1
Размер:81.1 КБ
ID:5321120Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 7.jpg
Прегледи:1
Размер:102.6 КБ
ID:5321119Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 6.jpg
Прегледи:1
Размер:46.7 КБ
ID:5321118Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 5.jpg
Прегледи:1
Размер:79.4 КБ
ID:5321117Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 4.jpg
Прегледи:1
Размер:92.3 КБ
ID:5321116Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 3.jpg
Прегледи:1
Размер:86.0 КБ
ID:5321115Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 2.jpg
Прегледи:1
Размер:68.0 КБ
ID:5321114Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave of the Crystals 10.jpg
Прегледи:1
Размер:103.6 КБ
ID:5321122
                            LZ1ZAH

                            Коментар


                            • #15
                              От: Чудесата на природата

                              Остров Aogashima
                              Aoga Shima е стратовулкан, образуващи красив малък 2,5 х 3,5 км остров със стръмни скали в Изу островна верига, на 300 км южно от Токио.
                              Основната атракция на aogashima е геоложки аномалия, двоен вулкан. Самият остров е един вулкан, и друг малък вулкан седи вътре калдера на него. Над 200 души живеят там. И да, той е активен вулкан.
                              Основната вулкан има пара отвори около едната му страна. Парата е гореща, и се използва за захранване на обществена сауна, което е идеалният начин да се отпуснете след дълъг ден на туризъм на острова.
                              Има ди пристанище на острова, Sanbо, могат да се справят с малки кораби до 500 тона, и е неизползваем по време на високи вълни и лошо време.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:025.jpg
Прегледи:1
Размер:79.5 КБ
ID:5321450Натиснете снимката за да я уголемите

Име:volcanic-island-of-aogashima2-e1321737993261.jpg
Прегледи:1
Размер:54.2 КБ
ID:5321460Натиснете снимката за да я уголемите

Име:volcanic-island-of-aogashima7-e1321738128478.jpg
Прегледи:1
Размер:60.7 КБ
ID:5321459Натиснете снимката за да я уголемите

Име:volcanic-island-of-aogashima6-e1321738097815.jpg
Прегледи:1
Размер:50.6 КБ
ID:5321458Натиснете снимката за да я уголемите

Име:volcanic-island-of-aogashima4-e1321738046667.jpg
Прегледи:1
Размер:85.2 КБ
ID:5321457Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tn.jpg
Прегледи:1
Размер:46.6 КБ
ID:5321456Натиснете снимката за да я уголемите

Име:023.jpg
Прегледи:1
Размер:65.4 КБ
ID:5321455Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022.jpg
Прегледи:1
Размер:99.3 КБ
ID:5321454Натиснете снимката за да я уголемите

Име:028.jpg
Прегледи:1
Размер:59.5 КБ
ID:5321453Натиснете снимката за да я уголемите

Име:027.jpg
Прегледи:1
Размер:82.9 КБ
ID:5321452Натиснете снимката за да я уголемите

Име:026.jpg
Прегледи:1
Размер:90.5 КБ
ID:5321451Натиснете снимката за да я уголемите

Име:024.jpg
Прегледи:1
Размер:87.1 КБ
ID:5321449Натиснете снимката за да я уголемите

Име:volcanic-island-of-aogashima1-e1321737969444.jpg
Прегледи:1
Размер:56.8 КБ
ID:5321461
                              LZ1ZAH

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X