Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да стъпим на здрава основа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да стъпим на здрава основа

    В ежедневието си някои хора решават много сложни инженерни задачи, за решението на които се използват супер компютри и изискват трилиони изчисления. А човечеството нееднократно е достигало до моменти в науката, при които наглед дребно и очевидно откритие "преобръща всичко надолу с главата". Затова е хубаво преди да правим трилиони сметки да можем да се убедим предварително до известна степен в тяхната вярност.

    А какво по-фундаментално има в алгоритмите ни от самите елементарни математически операции, които се извършват? Нека се върнем в първи и втори клас и да си ги припомним: събиране, изваждане, умножение и деление. Убеден съм, че всички вие можете прекрасно да ги използвате. Интересното обаче е дали наистина ги разбирате?

    Затова ви давам четири задачи, които ако ги решите ще можете спокойно да се потупате по гърдите и да кажете "аз не само ползвам, аз знам!". Ето ги:

    Задача 1. Докажете, че ако произведението на две цели числа е нула, то поне едно от тях е равно на нула.

    Задача 2. Докажете, че произведението на две реални отрицателни числа е положително число

    Задача 3. Докажете, че 1+1 = 2

    Задача 4. Докажете, че 2 е абсолютно точно (а не приблизително) равно на 1,9999(9)

    * (9) в задача 4 е период, т.е. деветките продължават до безкрайност

  • #2
    От: Да стъпим на здрава основа

    Чак пък никой? Изглежда задачите са безинтересни... Хайде да "отпуша" с решението на задача 1 - буквално елементарно е:

    Нека числата са x и y. Следователно имаме дадено по условие, че x.y = 0. Разглеждаме "x". За него има два случая изчерпващи всички възможности:

    1. x е равно на нула - тогава автоматично е доказано

    2. x е различно от нула - тогава делим двете страни на равенството на "x", което е коректна операция, защото то е различно от нула. Имаме:

    x.y/x = 0/x

    Понеже делението на едно число със самото себе си е равно на 1 (съществува такава теорема в теория на числата - ще я ползваме наготово), а пък 0 разделено на което и да е число различно от 0 дава резултат 0 =>

    1.y = 0

    Тук пък по определение при целите числа имаме, че 1 е неутрален елемент

    => 1.y = y

    => y=0, т.е. ако x e различно от нула получихме, че y е равно на нула.

    С обединението на двата случая задачата е доказана.

    Те и другите задачи са елементарни. Но практиката ми показва, че дори добре подготвените хора, които се справят много добре с решенията на сложни математически задачи, силно се затрудняват с решаването на наглед елементарни такива.
    Последно редактирано от Wattie; 13-12-11, 16:21.

    Коментар


    • #3
      От: Да стъпим на здрава основа

      Колега, да не си даскал по математика,на който са му спрели хапчетатаШегичка,не се обиждай,но на мен лично ми е скучно.Казват,че математиката на никой не прощава

      Коментар


      • #4
        От: Да стъпим на здрава основа

        Първоначално публикуван от arni68 Преглед на мнение
        Колега, да не си даскал по математика,на който са му спрели хапчетатаШегичка,не се обиждай,но на мен лично ми е скучно.Казват,че математиката на никой не прощава
        Има нещо такова. Вече е под поне трето име във форума.

        Коментар


        • #5
          От: Да стъпим на здрава основа

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Има нещо такова. Вече е под поне трето име във форума.
          Ти докажи, че 1+1=2, пък после брой никовете на хората

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X