Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почти в центъра на България, почти накрая на света.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почти в центъра на България, почти накрая на света.

    Преди седмица, Румен (Cartest) ме попита от къде може да се намери едно от ония китайски чудеса, предствляващи динамо с ръчно задвижване, предназначени за зареждане на GSM-и и други мобилни устройства... За да задоволи любопитсвото ми, Румен обеща да ме заведе на "едно място", където това устройство е жизнено необходимо.
    Вчера, 1-ви март, се отправихме към "мястото:, което се оказа Зелениковския манастир.
    Денят ми започна добре. С чаровна усмивка, едно красиво момиче ме закичи с мартеница... Тръгнахме от Орешака, през Троянски манастир и с. Черни осъм. Малко след махала Стойновското, зарязахме джипа и продължихме пеша. Трудно открихме пътеката, по която Румен твърдеше, че може да се мине само с леко ендуро, под половинметровия мокър сняг. Според планинари, пътят бил по-малко час... Може би е толкова, но ако не трябва да се прави партина през мокрия сняг и ако се върви от хора, които ходят пеша редовно.



    Справихме се за малко повече от час и половина. С чести почивки и вир вода, до коленете от снега, а нагоре от собствената си пот, се довлякохме, слад около 3-4 километра постоянно изкачване и деневилация от около 400 метра...



    Оказа се, че огромният бор, при една от зимните бури се е скършил и е повредил част от покрива на черквата



    Част от манастирските сгради, където прекарват летните си почивки много от владиците, а до преди няколко години, чест гост е бил и патриархът...



    "Планинари" като нас, не си носят сухи дрехи, та се наложи да поизсушим тия от гърбовете си...



    Баба Дана! Едва ли ще успея да ви разкажа всичките си впечатления за тази жена, посветила живота си на планината, а в последстие и на Бог... Първите ми впечатления бяха, че е забравена от хората и Бог, но в последствие се оказа, че съм сбъркал. Дълги години, тя и съпругът и са били гостоприемните хижари на Амбарица. Почти всички планинари, планински спасители, алпинисти и пещерняци, продължават да я посещават и сега, на това спокойно и тихо място. Господ не е отвърнал очи, дарил я е със спокойствие, доброта и здраве.



    Доскоро е живяла съвсем сама. Преди време имала и няколко козички. Качвала е на гръб, петдесет килограмови чували със зърно, за да ги храни през дългите зими, по същата тази пътека, които ние без товар изминахме свръх сили... От скоро си има другарче, немска овчарка, а от няколко дни и гостува и още един прекрасен екземпляр, от същата порода.



    Кучето на баба Дана толкова хареса Румен, който и гостуваше не за пръв път, че му подари един камък, на изпроводяк...


    Денят бързо преваляше. Трябваше да си тръгваме, защото "планинари" като нас, едва ли биха оцелели, замръквайки в зимната гора...
    Последен поглед към старопланинските върхове, в размисъл за преходното и непреходното, поемаме по обратния път към цивилизацията...

    Последно редактирано от cveti; 02-03-09, 15:43. Причина: по молба на автора
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

  • #2
    До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

    Ей, големи егоисти сте, защо не споделяте прварително намеренията си

    Браво, много е красиво, искам да се органицираме и заедно пак да отидем. Благодаря за снимките
    LZ1PER

    Коментар


    • #3
      До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

      Браво, прекрасен разказ!

      Коментар


      • #4
        До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

        Чудно място,и страхотни снимки!!!Поздрави...

        Коментар


        • #5
          До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

          През есента пътеката към манастира беше много по-лесна ...





          Докато се качвахме много ми се искаше една студена вода, но в този сезон ... уви...




          Тук се вижда колко беше голям бора, който събори част от църквата.



          За сега иконите са прибрани и ...... чакат по-добри времена.







          Това е сградата в която отсядал владиката.




          Интересно ми беше кога е строено всичко това:



          В манастира никога не е имало ток. Водопровода е от едно кладенче.
          Тишината се нарушава единственно от рева на елените през деня, а вечер от воя на вълците.
          Нито през есента, нито сега ми се тръгваше от това вълшебно място, но ....
          Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

          Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

          Коментар


          • #6
            До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

            Колко вълнуващо, малката България е пълна с неподозирани кътчета!
            Не можем ли да спомогнем с акция за възтановяването на щетите нанесени от този паднал бор? Предполагам, че ако се захванем, ще се окаже, че и пътеката е проходима за 4х4 или поне има обходен път за да занесем патеряли. Реално не би следвало да ни е нито скъпо, нито трудно да се организираме и задействаме. Ако разбира се имаме разрешението, на който трябва...

            Коментар


            • #7
              До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

              За това място съм чувал преди много години, но за първи път виждам снимки от него. Благодатя на колегите за тях.
              До колкото знам не е много популярно като дестинация.
              Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
              NULLA TENACI INVIA EST VIA

              Коментар


              • #8
                До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                Браво! Благодаря ви, че ни направихте съпричастни с това приказно място - един по-различен и чист свят!

                Коментар


                • #9
                  До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                  Намерих случайно тази тема. Приказно място, но за хора без кола би било трудно да стигнат . И все пак мястото е чудесно и ако имам възможност бих отишъл. Някой ако иска може да сложи координатите.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                    Благодаря, че споделихте с нас. Страхотен разказ в картинки!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                      Невероятно местенце. Нека винаги остане толкова девствено...
                      Only after the last tree has been cut down,
                      Only after the last river has been poisoned,
                      Only after the last fish has been caught,
                      Only then will you find that money cannot be eaten.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                        ...Тръгнахме от Орешака, през Троянски манастир и с. Черни осъм. Малко след махала Стойновското, зарязахме джипа и продължихме пеша. Трудно открихме пътеката, по която Румен твърдеше, че може да се мине само с леко ендуро, под половинметровия мокър сняг. Според планинари, пътят бил по-малко от час...
                        Ето и карта, за тези, които биха желали да посетят това приказно местенце:



                        Махала Стойновското се намира на 4 км, северно от Троанския манастир. До нея се стига по асфалтов път.
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                          Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                          Колко вълнуващо, малката България е пълна с неподозирани кътчета!
                          Не можем ли да спомогнем с акция за възтановяването на щетите нанесени от този паднал бор? Предполагам, че ако се захванем, ще се окаже, че и пътеката е проходима за 4х4 или поне има обходен път за да занесем патеряли. Реално не би следвало да ни е нито скъпо, нито трудно да се организираме и задействаме. Ако разбира се имаме разрешението, на който трябва...
                          Аз съм за. Ако ние не успеем, поне може да съберем пари за десетина надника. А все някаква работа съм сигурен, че можем да свършим.
                          Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект

                          Коментар


                          • #14
                            До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                            Баба Дана прави мястото уникално, да е жива и здрава!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Почти в центъра на България, почти накрая на света.

                              Уникален разказ в картинки, и въпреки, че не съм ходил, съм сигурен, че ще ми хареса ако отида и ще искам да ида пак и пак

                              Щях да питам - някой ходил ли е скоро там? Примерно това лято, или края на лятото?
                              Баща ми с още няколко приятели се канеха да ходят с моторите дотам (да прехвърлят баира откъм Априлци, да слезнат в Черни Осъм, или Орешак и оттам към Зелениковския манастир), но така и не му остана време. Носят се слухове, че един комшия бил оправил пътя дотам с верижен трактор, само на едно място май имало изсипано, ама вярно ли е, не е ли ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X