Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
    ...
    Ние българите сме сбъркани на тая тема. Имаше хора с къщи на 3 етажа, които работеха, гледаха животни, градини и т.н. и не бяха ходили никъде, ама практически никъде извън населеното място.
    И сега имам такъв пример на 30-40м. от мен.
    2 етажа по над 120m2, замък във вилната зона на Лозен.
    Комшията беше голям шеф в чужда фирма, която има огромна производствена база в София, но имотите са си от едно време, та не се е хабил да ги прави сега.
    През седмицата на работа и вкъщи, през уикенда на вилата.
    Цял живот само това, и никакво ходене другаде.
    Едната му щерка живее по същият начин.
    Миналата година се пенсионира, и разликата е, че сега лятото е на вилата.

    Не е до времето, до хората е.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Коле, строяха. И при нас строяха. Миньори, с добри заплати по онова време. Но и те се се лишаваха от почти всичко да построят къща. Строеше се години една къща, много години. Всички пари се влагаха в нея. Снабдяването със строителни материали няма да ти казвам как ставаше. На 2-3 етажа, за децата да има. А те ядяха хляб и сирене от домашните животни. После децата заминаваха и не се връщаха, останаха "палати", обзаведени, без никой който да живее там. А "строителите" живеят или в лятната кухня, или в старата къща на дядо, защото тия бетонни извращения нямат топлене зимата. Ние българите сме сбъркани на тая тема. Имаше хора с къщи на 3 етажа, които работеха, гледаха животни, градини и т.н. и не бяха ходили никъде, ама практически никъде извън населеното място.
      До Златоград има едно село - Старцево...
      Също, ама също като това, което казваш..

      Три, четири етажни къщи като слънце, и там не живее никой. Крива инвестиция, с криви пари, с крива перспектива, и с крив завършек..
      Мястото е невероятно.
      Перспективата - нулева.

      Имах колега в института, който беше кмет там, много отдавна.

      Коле, ако случайно четеш това - драсни един ред.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        До Златоград има едно село - Старцево...
        Също, ама също като това, което казваш..

        Три, четири етажни къщи като слънце, и там не живее никой. Крива инвестиция, с криви пари, с крива перспектива, и с крив завършек..
        Мястото е невероятно.
        Перспективата - нулева.

        Имах колега в института, който беше кмет там, много отдавна.

        Коле, ако случайно четеш това - драсни един ред.
        То да е само в Старцево -с мед бих го намазал.

        абе дай му на нашенеца тухли и киреч и гледай на какво е способен.

        п.с. и после дърйвата му е виновна, че сметките му били непосилни.

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Това си е до психология и народопсихология. Не е до минало и до настояще.

          В основата е ориенталското недоверие в общество и във власт. Когато тези два стълба се срутят, или се клатят - последния оставащ стълб (който почва да носи тройно тегло) е семейството. Семейството трябва да се подсигури, барикадира, и да му се осигури крепост - включително и за следващите поколения, които да са близо.

          В последствие традиционното "гледай деца за да те гледат те на старини" се изражда в нещо което съм виждал (масово) само в България - "гледай деца, осигури ги, съсипи се за тях, и като ги осигуриш и сложиш последната керемида и и предадеш ключовете на новата Лада - умри за да не им пречиш".

          С варианта ако ти направят внуци - да издаяниш докато отгледаш и внуците. Давай но не взимай, помагай но не пречи, когато вече не можеш да помогнеш се гътни.

          Това обосновава и явлението "многофамилни къщи" в които живеят няколко поколения.

          Това си е абсолютно специфично явление, и въобще не го цитирам като нещо отрицателно - просто като нещо специфично нашенско и различно от порядките по други места. По света рядко ще видиш "многофамилна къща". Строиш къщата в която отглеждаш децата, с парите за двата етажа отгоре ги изучаваш и ги пускаш да летят, да си строят техни къщи.

          Отрицателната му част е този ескимоски фатализъм "пукни за да не пречиш", положителната е мерака и табиетлъка с който българина строи жилища. Пропорционално - за единица изхарчени пари, за единица вложен труд - българина винаги ще построи нещо по-хубаво от екивалента си другаде.

          Това да не се чете "ние сме най-добрите строители", просто традиционно българина наистина строи с доста добро съотношение цена/качество.

          Приписват на Запада и на англосаксонските култури понятието "Моят дом - моята крепост". Интересното е че там "Дом" е дето викаше Цвети в подписа си - "Там дето дупето ти седне", демек - днес си тук, утре си там, но навсякъде където се спреш - жилището ти е неприкосновено, ако и днес да е едно а утре - друго, докато в България традиционно домът е наистина една крепост която изисква толкова от теб колкото и ти от него. За едни е корен, за други - котва, с всички положителни и отрицателни неща които вървят с тези понятия.
          Последно редактирано от Goblin; 05-08-16, 20:04.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            ... п.с. и после дърйвата му е виновна, че сметките му били непосилни.
            В същност, основно съм чувал оплаквания от непосилни сметки от хора, живеещи в апартаменти, най-вече в София ...

            Хайде стига си плюл по табиетите на българина!
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
              За киселото мляко, мисля че споменах. В момента щамовете на бактериите са различни от едновремешните. Това го знам от балдъзата, която писа докторска дисертация на тема млека и млечни продукти във ВИХВП. При мен, като си квася домашно кисело мляко, започва да се вкисва към края на втората седмица. А относно това че в сегашните млечни продукти няма мляко - съм съгласен.
              Да почнем малко по от далеч . Някъде до средата на 1993 година в Сердика София се работеше само по БДС и само с определен тип бактерия . Тогава някъде дойде Данон и първо купи така наречения кисел цех или производството на кисело мляко . От първия ден като почнаха почнаха с техни технолози и тяхна технология и бактерия . Тогава почнаха и добавките в киселото мляко нехарактерни за България . Тогава за българското кисело мляко не се плащаше ДО (сега ДДС) и по някое време държавата се усети че това което произвеждаше Данон може да е йогурт ; млечно кисел продукт но със сигурност не е българско кисело мляко и прикараха Данон да си плащат ДО . Тогава генерален директор на Данон България беше Филип Кегелс . В последствие мисля че Иван Костов направи БДС препоръчителен а не задължителен и всички започнаха да произвеждат нещо наречено кисело мляко .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                ...От първия ден като почнаха почнаха с техни технолози и тяхна технология и бактерия...
                До колкото съм чувал от щерката на тогавашен данонски шеф (не се казваше Кегелс знам ли го дали не беше по-скоро на Сердика някакъв) - Данон са имали някакви собствени изисквания за чистота ли, за проследимост ли що се отнася до живите култури, на които тогавашното БДС не е отговаряло. Просто са имали стандарт който те самите са били длъжни да спазват.

                Което и ни връща на коментара ти за колко време се е вкисвало млякото преди и след Данон - описва просто различни състояния, а не задължително преимущество на едното пред другото.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Друга им е технологията . В действителност направиха ремонт то нямаше и друг начин като сменяш оборудването . Хигиената в Сердика винаги си е била на ниво и Данон не можаха да се оправят с плъховете Цистерните след всеки курс се миеха с пара и натриева основа . Трайността се постига с консерванти . Някъде по темите бях пуснал снимки на едно "кисело мляко" което отгоре беше мухлясало но не беше вкиснало . При вас в щатите тая с консервантите е много по напред .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    И баба ми заваряваше домашно квасено мляко в буркани като консерва, да има като прегорят овцете.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      За сравнение на "едно време" и сега трябва някаква база за сравнение. Вземете например стандарта на живот на едно средно американско семейство(най-лесно е, че поне всички сме гледали филми от 80-те) през 80-те и днес:
                      - къщата като цяло не се е променила много
                      - колите от 1-2 може би са скочили на 2-3, въстрастта им едва ли се е променила много
                      - телевизорите от 1-2 на са станали 2-3 среден клас за времето си
                      - кухненското обзавеждане не се е променило много, те и тогава са си имали микровълнова, "кухненски робот" и голям хладилник.
                      Като цяло стандарта им не се е повишил много, и тогава и днес е бил и е висок.

                      Ако днешния стандарт на живот на едно средно българско семейство е на около 50% от американския, то през 80-те едва ли е имал и 20%. Каквото и да си говорим за "едно време" и днес, днес стандарта на живот на средностатистическия българин е в пъти по-висок.

                      Освен, че e по-висок стандарта има възможност за надграждане - по-голям телевизор и по-нова кола без да чакаш с години и това кара човек да се бори за този по-висок стандарт, от там и живота му става по-труден.
                      Последно редактирано от Иван Жоров; 05-08-16, 22:23.
                      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                      Телефон - в профила!

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Коле, а нещо реална статистика за състоянието на жилищния фонд. Наличност, заетост, търсене и пр.
                        За да е съвсем по темата - ти спомняш ли си понятието: "Жилищна криза". Изчезна заедно със социализма (с който се беше и появило впрочем).
                        Приемам точно твоите аргументи и възприемам лошавините на соца от твоята гледна точка (имам и аргументи " за" соца, няма идеално лоши системи и ако беше толкова лош и тъп,както някои се опитват да го представят, нямаше как да изкара 45 г.) но точно тук ще ти опонирам, защото точно тук е основната положителна преценка "за" соца, която,колкото и да не ми се иска,съм направил за себе си.
                        Жилищната криза беше в резултат на индустриализацията и на увеличаването на населението. Точните числа ги търсете с гугъл но:
                        От края на 40-те г. с близо 70% селско население, в началото на 80-те България е с близо 70% градско население, работещо в промишлени прнедприятия. За същия горе долу период от 7 млн. Българите вътре в държавата надскчихме 9 млн.
                        Нормално е да има "жилищна криза" осбенно в големите градове, които приеха от селата бъдещите индустриални работници.
                        Беше ли преодоляна жилищната криза?
                        В края на 80-те да. Приемам всички нападки за криви недовършени панелки и сума неоправии, за неефективни и остарели предприятия, за повсеметните ежедневни кражби на дребно на работното място и бартерните сделки с придобитите материали и продукти с отговора - толкова можахме и това правехме ние, българите. Щото партийните секретари (не ги оправдавам) не строиха панелките, строихме ги ние българите, партийните секретари не работеха в заводите, работихме ние, българите. Те само ни управляваха. Пък и те бяха българи.
                        Едва ли някой вече ще каже - при друга система сме щели да постигнем къде, къде повече.... Не вярвам някой да го каже (а през 90-та беше рефрен) но за всеки случай да отговоря - постиженията на другата система ги гледаме вече 25 г. Добър период за който по-добрата система да се докаже. Какво постигнахме с нея?
                        Амиииии ...... няма жилищна криза. Да това го постигнахме. Как? Ами върнахме населението на България от 9 млн. на 7 млн. за 25 г. Няма да коментирам увеличаващия се дефицит на външнотърговския баланс, невъзвъщаемите вече заеми, индустриалния и образователния крах ... Това са странични показатели,които могат да се въртят , дъвчат ....
                        Отнесъл съм несгодите на соца в пълната им сила. Ползвал съм и положителните му страни. Нямам предвид кражбите на работното място, а образованието. Не съм членувал и не членувам в никоя партия. В родословното ми дърво няма партийци, активни борци и доносници.
                        И аз като някои пишещи тук мога да кажа - сега живея по-добре. И наистина е така. Но мога да го кажа само в единствено число. Не мога да кажа - ние българите живеем по-добре.
                        И не мога да не кажа - благодаря ти демокрацио, че ни решаваш проблемите, макар и малко по сталински - нет людей, нет проблемм.
                        Последно редактирано от bogilloff; 05-08-16, 22:13.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                          ...постиженията на другата система ги гледаме вече 25 г...
                          Мммм...тц.

                          Другата система въобще не я гледате 25 години. 25 години гледате уродлив мутант заченат още преди 10ти от същите тия дето правиха предишния изрод, 25 години ядете бланширано л@йно което ви представят за сирене, и си мислите че не обичате сирене понеже не знаете че не сте яли никога сирене.

                          И въпреки обременеността на мутанта от безбройните дефекти с които е заченат, се държи на крака, върши повече работа от преди и работи по-добре, по простата причина че при всичките заложени му спънки - естественият модел по който е изграден е развитието нагоре, защото някои работи все пак минаха през ситото на програмирания неуспех.

                          А за партийните дето не били виновни - ША ма извиняваш, но не си познал.

                          Българина 45 години е крал, срал и вилнял може би защото просто е такъв, но най-вече понеже никога през тези 45 години НЕ Е имал НИКАКВА, дори теоретична, алтернатива да се превърне в човек с честен труд, и да види РАЗВИТИЕ достойно за ПОЛОЖЕНИЯ труд.

                          "Залудо работи - залудо не стой" е негова, българска, на българина поговорка, която винаги е била полезна и функционална ОСВЕН през тези 45 години, когато възвръщаемостта от хитруването не е била ограничавана стига да не опира до политика, а възвръщаемост от честен труд просто не е имало защото автоматично е опирала до фаза (забранена) частна инициатива още на първите си, най-ниски етапи на развитие.


                          НИКОЙ освен управляващите тогава не е виновен за създаването на подобна екосистема, поощряваща израждането на духа пред нормалното човешко развитие и кастрираща и потъпкваща елементарното човешко право да видиш и да разполагаш сам с резултатите от собствения си труд, да предадеш резултата на наследниците си, и да се съревноваваш със себеподобните си по по житейската стълбица по критерия на собствените ти способности, а не на това дали баща ти или дядо ти преди 9ти са обирали мандри или са притежавали мандри и са давали поминък на работниците си.

                          Нито са виновни тогавашните селяни че след национализирането на бащините им ниви са останали с единствена алтернатива да блъскат в малоумни индустриални проекти в града, нито са виновни тогавашните граждани че току до градовете им са били вдигнати въпросните малоумни индустриални проекти за кефа на този или онзи дегенерат някъде по горните етажи зад тапицираните врати.

                          Немците дето 45 години деляха пари във фонд "Възстановяване на окупираните 17 ландера", с цялата си индустриална и културна мощ едвам успяха да си оправят ГДР-ейците с блага дума, кютек и пари на кубик, дето бяха забравили с цялата им немска дисциплина що е работа и къде изгрява слънцето, та ние българите сме били "програмирани" и "виновни" все да сме такива. Как ли пък не.

                          Всичко прощавам, никому сметка не търся, но измиване на ръцете не давам никому, нито ще престана да помня, нито ще позволя децата ми да не помнят, нито ще престана с нескрито удоволствие да млатя всякакви инициативи за апологетика на цялата тази гнус докато дишам.

                          Невинната тогавашна върхушка тя. Жива да я оплачеш.
                          Последно редактирано от Goblin; 05-08-16, 23:06.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Има и една друга , пак българска пшоговорка: " Работата не е заек да избяга "
                            Ха сега де ... уж работливи .. амам мързеливи
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Всъщност сте близо до истината но почти. българина е работлив, но не е трудолюбив. Мисля го бях обяснявал по-подробно из дебрите на форумът.
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                За Гоблин.
                                Приписваш ми неща, които не съм казал.
                                Не съм оправдавал партийните секретари. Макар и в скоби, съм написал обратното.
                                За 25 годишния мутант си много прав. То е, което виждаме и то е "демокрацията" за нас. Защото когато се появи някои от новите ни батковци и бащици на демокрацията, все ни потупва по рамото и ни казва - браво, продължавайте така и ще я построите демокрацията, малко ви остава. Аз мисля, че са прави, малко ни остава - има няма още 25 г.
                                Гневиш се от индивидуалната си позиция на обобщенията, които правя. Не зная причината, а и не се интересувам. От моята индивидуална позиция мога да изразя подобен гняв, с моите си основания.
                                От обощената позиция, от която се опитвам да разсъждавам, нещата изгледат така например - какво значение има, че една характеристика от селския партиен секретар не ме допусна да кандидаствам във военноморското, след като тази система доведе българите до 9 млн. добре отгледани, добре образовани и сравнително добре осигурени българи. Къде ни доведе 25 годишния мутант наречен демокрация няма да повтарям а и няма нужда, всички виждаме. Иначе всеки , който пише тук, поотделно е добре. Ама колко сме тук.
                                ОФБ ДБ X22SE
                                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X