Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

    Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
    Това нещо май му викат dutch oven, "холандска фурна", тежко, чугунено, и (поне тук) са едни цени... абе - пази си го. Това и в наследство се предава.
    Това са си емайлирани чугунени тенджурки. Има ги и тук същите, на същите цени.
    Гледах ги в спец. магазини по моловете щото мнооого отдавана искам да си взема чугунен тиган, но (от) 150лв. няма да дам, колкото и да е готин.
    Виж, за руските алтернативи, като на Гагич, не се бях замислял !
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

      Това е страхотен съд, но трябва да се пази емайла, особено отвътре. Че олющи ли се, овкусява и оцветява всичко с ръжда.
      И не се поправя, за съжаление.
      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
      имат право да гласуват на избори.

      Коментар


      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

        Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
        Това е страхотен съд, но трябва да се пази емайла, особено отвътре. Че олющи ли се, овкусява и оцветява всичко с ръжда.
        И не се поправя, за съжаление.
        Да. И емайлът е много афиф. Под него обаче излиза нещо черно - може би "оксидация" на чугуна, получена от контакта с горещите мазнини. Накрая винаги остава варианта на Кольо:
        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Ма на телената четка нищо не може да се оъне, а ако се опъни-с телената четка на шлайфа...
        Като се замисля... може би пък заради тази тенджера синът ми е с една глава по-висок от мен? Жена ми е дребна, целият й род са някакви дребосъци, дъщеря ми също е ниска. Четох някъде, че "акселерацията" в ръста на родените през 60-те години в Европа се дължи на ползването на такива тенджери. След появата на разни "инокси" и тефлони, следващите поколения били по-ниски на ръст.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

          За да нямате проблеми с емайла, купете си уок. Има ги по китайските магазини, 40-50 лв, сантим лят чугуний, с дръжки, капакът обаче е тенекиен. Жената навремето фана някаква примонция - с чинии, купички и лъжици (и лъжиците порцеланови), нещо като 80-ина лв. Ръждясва, обаче съвсем леко и повърхностно (като напрашено, без язви) и се бърше с домакинска гъбичка.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

            За да не ръждясва се намазва тънко с салфетка намаслена в олио .

            Коментар


            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

              Токова горе, чугуненото, имам от няколко години. Турско е като производство, лава му беше марката. Емайлирано е само отвън, вътре не е и може да го търкаш при миене с каквото си искаш, макар че има някакво покритие, не знам точно какво. Продавачът ми каза, като го взех, да го загрея във фурната и да го намажа с олио, да се било "напило". Много удобен съд, дивечовите гозби, а и не само, имат първо леко пържене и после фурна и това идва много подходящо и за двете операции. И на газов котлон съм го пробвал - няма проблеми. Недостатък - тежи.

              Коментар


              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                Това нещо май му викат dutch oven, "холандска фурна", тежко, чугунено, и (поне тук) са едни цени... абе - пази си го. Това и в наследство се предава.
                От тази марка, от която е линка имам грил тиган. От чужбина в промоция беше 75 евро, тук в магазина в МОЛ-а на Цариградско над 250 лева.
                Мнението ми е, че не си заслужава парите, защото си купих чугунен тиган от ИКЕА, върши прекрасна работа, сртрува една трета от парите и не загаря толкова. Мисля че в тоя магазин има и такива тенджери, а също и Лидл пускат такива промоции.

                В заключение по темата с чугуна мога да кажа, че преди десет години като си събирах партакешите от нашите и посегнах на стария тиган на баща ми, той каза че може да взема всичко, ама това да не го питам.
                Ако чугуна си е натурален и без покритие /което майка ми още преди години е свалила/, вкуса става като на истинска скара.

                Да живее скараджийството

                Коментар


                • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  "утятник" - мощна масивна лята чугунена тенджера с чугунен капак, емайлирана, де. Уж за печене на патици. ... След първоначални притеснения да не е нещо радиоактивен - толкова неестествено изглежда, установих, че е идеален за печене на разни неща, вкл. и на огън или на котлон - пече от всички страни, независимо от къде се нагрява, като споменатия от мен по-горе глинен негледжосан гювеч, ама глинения гювеч не можеш да го сложиш на котлон.
                  И аз съм отдавна фен на чугуненото готвене Това джолани, плешки, вратове и всякакви други животински ортопедии стават "мозък", а за капама се утрепАло.

                  Утятник /ца/ във всякаква форма си е много удобен съд за готвене.
                  Преди в един от софийските оръжейни магазини /от него се вижда летището / имаше далекоизточни холандски на нормални пари.
                  Иначе има един украинец /лесно ще го намерите при чичо Гошо/, внася тяхното производство и не са лоши.
                  Има и емайлирани отвън, отвътре. На доста по-народни цени от Ла Крузет и Lodge
                  Последно редактирано от rumbata; 15-09-16, 10:10. Причина: 42

                  Коментар


                  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                    Имам две, руски, чугунени от памтивека. Едната е емайлирана, другата си е гола и лееко сивее. Нямат никакъв проблем с емайл или ръжда., не е като наранена емайлирана тенджера. Вероятно голата е пусната в употреба като всичко жат, но не ръждясват като дървено, чугунено и негледжосано глинено- леко нагряване, обилно намазване с мазнина, престой и измиване. Имаше период на интензивна употреба без предпазни мерки и съхранение-нищо Стоим щаващо. Може да има нещо в чугуна, железарите да кажат, но неръждясват като разни скари или капаци.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      Може да има нещо в чугуна, железарите да кажат, но неръждясват като разни скари или капаци.
                      Ето това е чугун на неясно колко века (поне 4), стои на открито и не ръждясва:
                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      ...Делхийската колона (или Металният стълб от Делхи):

                      [ATTACH=CONFIG]855727[/ATTACH]
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Ето това е чугун на неясно колко века (поне 4), стои на открито и не ръждясва:
                        Е то тия (аре, и шведите), назорени от техните господари, ако не разбират от металургия, та кой ?!
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                          Като се патинИра добре не залепва и не ръждясва, пък и с миенето не прекалявам. Гореща водица, подсушаване и после маазна кърпичка за финиш.
                          Важно е да има какво да се слага да къкри. Предимства - с чугуний може да готви и абсолютно бос в готвенето.
                          Универсална рецепта: мЕсо, Евентуално зарзават, подправки, чаша бира/вино, меткаш във фурната за 15-20мин. на 200С., после намаляваш на 70-80С и така 7 часа.
                          При спешност съм слагал и замразено до кокал парче мЕсо и пак става.
                          За по-мързеливите има готово патинирани и с глазура пак при споменатия по-горе чиляк и от другия производител /цените в гривни не ги гледайте, тук идват малко Х2/

                          Коментар


                          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                            Снощи валя.
                            Днес беше мръчкаво и духаше, и пак валя.
                            Перфектно време за манджи с ракиени бульончета !
                            От доста време чакам подходящото метеорологично такова за едно чудесно и бистро телешко варено.
                            Ами, това време дойде.
                            Дааа, обаче телешко варено за един час не става, а и днес не ми се занивавашеее !
                            ... оообаче ми се рупа нещо като за/с рАкияяя !
                            ЕеемИ, по-бързо от два крака и две уши нЕма !
                            Пачата стана перфектна !

                            ... и постфактум разбрах, че ракия няма !

                            Наздраве на всички, които си имат !
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                              Е докато подготвяш продуктите не се ли акордираш?
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                                Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                                Снощи валя.


                                Пачата стана перфектна !

                                ... и постфактум разбрах, че ракия няма !

                                Наздраве на всички, които си имат !
                                Дааа...Както казал Асан на Айшето: "В къщи ракия няма, а ти зимнина правиш."
                                А телешкото варено е любимото на жена ми и се прави по всяко време /като взема телешко/. Преди време сърнешкото сама така се готвеше. При мен проблема е намирането на целина на глави /трябва да ходя до Враца/. .
                                сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                                dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X