Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отново въпрос за избор на радиостанции

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отново въпрос за избор на радиостанции

    Здравейте,

    Не искам питането ми да се приема за СПАМ, тъй като повечето мнения на тема избор на радиостанции са доста стари и не покриват новите модели на пазара.

    Та на въпроса, от доста време имам желание и нужда да си закупя радиостанции за следните приложения:
    - връзка в планината по време на ски и преходи;
    - връзка между автомобили при колонно пътуване (и/или разгубване);
    - връзка от плажа до барчето за румсървиз .

    По време на off-road събора се сблъсках нееднократно с изнервени хора с радиостанции в ръка мрънкащи, че връзката по между им е толкова лоша, че не става за нищо.

    Тъй като имам нужда да разполагам с нещо което да върши работа реших да се допитам до съфорумците, които очевидно имат доста натрупан опит. Спрял съм се на 3 модела радиостанции:

    Motorola TLKR T5;
    Uniden PMR 885;
    Cobra MT 975.

    Ще съм благодарен на всеки, който има някакви впечатления да ги сподели и да ми помогне в избора на станция.
    VW Passat 2.0-16V

  • #2
    До: Отново въпрос за избор на радиостанции

    И аз бях на събора, но нямах проблеми с радио връзката... никакви... и то на територията на Приморско...

    Накратко казано, в идеални условия всички станции работят добре, като станат лоши условията остават по-добрите...

    Тези станции които сте изброили стават само за отлични условия... Нищо сериозно...

    Ако искате надеждна връзка си купувайте радиостанции предназначени за професионална употреба... Има изписано много по-въпроса, не се заблуждавайте, нищо кой знае какво ново няма...

    Ето ви един друг списък от станции които със сигурност ще ви вършат по-добра работа...:

    Yaesu VX-351
    ICOM IC-F25SR
    ICOM IC-F4029SDR
    HYT ТС-446
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Отново въпрос за избор на радиостанции

      Мерси за бързият отговор!

      Разгледах станциите от предложения списък и определено са сериозни машинки за професионална употреба, но .. и на серизни цени.
      Знам, че хубавото и евтиното се се продават по отделно , но проблема е, че искаме да се оборудваме доста хора (група от 15-тина човека) и затова търсим нещо от златната среда като съотношение цена/качество.
      Освен това в групата има и доста деца за които при ходене на ски или мероприятия като off-road събора ни е особенно важно да имат връзка с нас, а да им поверим техника за по 200 - 300 лв. ...
      VW Passat 2.0-16V

      Коментар


      • #4
        До: Отново въпрос за избор на радиостанции

        Ето сега ви става ясно защо някои се оплакваха от връзка пък други не... Няма как уважаеми колега, да се съвместят хем и хубаво, хем на приемлива цена... Схемните решения и използвани материали са принципно различни... Но все пак погледнете HYT... по-евтино от това което и да върши работа няма..., за съжаление...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Отново въпрос за избор на радиостанции

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Ето сега ви става ясно защо някои се оплакваха от връзка пък други не... Няма как уважаеми колега, да се съвместят хем и хубаво, хем на приемлива цена... Схемните решения и използвани материали са принципно различни... Но все пак погледнете HYT... по-евтино от това което и да върши работа няма..., за съжаление...
          Във форума прочетах, че sparkybg препоръчва PUXING PX-888.
          Цената му е около 100 лв./бр.

          Не искам да ставам досаден, но това не е ли все пак приемлива алтернатива?
          VW Passat 2.0-16V

          Коментар


          • #6
            До: Отново въпрос за избор на радиостанции

            Явно говорим за различни неща... това е радиолюбителска станция която въобще не може да се използва ако не сте радиолюбител... Аз досега съм ви цитирал само станции които са разрешени за обща употреба и от всички...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              До: Отново въпрос за избор на радиостанции

              Е, защо да е радиолюбителска? Нали PMR-a си е отворен за свободно ползуване? Аз ползувам Weierwei v1000, което си е чист PUXING PX-888 с други пластмаси и работи само в този обхват. А и не е лоша станцийката.

              Коментар


              • #8
                До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                От всички условия по закона китайските не отговарят само на това със несменяемата антена. Но при съвестно ползване на малка мощност (0,5W) не мисля, че ще е проблем да се ползват. И са чудесни станции.

                Коментар


                • #9
                  До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                  Уважаеми колеги, дискусията дали може подобни станции да се ползват от хора които не са радиолюбители в PMR обхвата е многократно водена, моля погледнете темите по въпроса... Накратко, не е законно и не е редно... оттук насетне кой какво ще прави си е негова работа...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                    Първоначално публикуван от Estranged Преглед на мнение
                    От всички условия по закона китайските не отговарят само на това със несменяемата антена....
                    Има "капчица", Loctite, и каквото там се сетиш, ако толкова държиш на това.

                    Могат и да се заключват да работят само на тия канали.

                    Но Венци е прав - радиолюбителски са. PMR446 им е само частен случай.

                    В тоя ред на мисли - минах на WOUXUN КG-UVD1 /КG-UVD1P. Оказаха се по-добри от всичко друго китайско, макар и с по-малко екстри от PUXING-а. Но пък са двубандови.

                    А изпита за радиолюбители клас 2 е майтап работа, а ти дава свобода да работиш. Вземете го, и ползвайте каквото ви е кеф.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                      @ipserver

                      Изброените от теб модели всъщност са си уоки-токита. Аз също бях пуснал една подобна тема в раздела преди около месец. В крайна сметка избора се свежда до следните опции:

                      - евтина и легална станция на PMR446 - обхват в идеални условия около 4-5 километра, в силно пресечена местност може и на 200 метра да не се чувате. По празниците тествах моите токита в ждрелото на Стара река (качването от Карлово към х. Левски). Ждрелото е с доста остри завои и обрасло със средно гъста букова гора - в общи линии чувахме се на около 600-700 метра, което е доста повече от колкото очаквах

                      - по-скъпа и не чак толкова легална станция (ако нямаш радиолюбителски лиценз) - по голям обхват, ама си я ползваш на твоя отговорност.
                      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                        Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                        @ipserver

                        Изброените от теб модели всъщност са си уоки-токита. Аз също бях пуснал една подобна тема в раздела преди около месец. В крайна сметка избора се свежда до следните опции:

                        - евтина и легална станция на PMR446 - обхват в идеални условия около 4-5 километра, в силно пресечена местност може и на 200 метра да не се чувате. По празниците тествах моите токита в ждрелото на Стара река (качването от Карлово към х. Левски). Ждрелото е с доста остри завои и обрасло със средно гъста букова гора - в общи линии чувахме се на около 600-700 метра, което е доста повече от колкото очаквах

                        - по-скъпа и не чак толкова легална станция (ако нямаш радиолюбителски лиценз) - по голям обхват, ама си я ползваш на твоя отговорност.
                        Дефинирай "не чак толкова легална".

                        При положение че имаш каквото трябва - аз вече съм радилюбител клас 1, показваш им го и не могат да ти кажат връв.

                        После - мощността не е 100% определяща на тия честоти. И често когато си мислите че вдигайки мощността ще оправите връзката се оказва че не е така, и разликата при вдигане на мощността от 0.5 на 5 вата, е минамална. МНОГО по-голямо значение има антената, която ползвате. Всички станции с малки антенки са компромис. Колкото по-малки, толкова по-голям компромис. Четвърт вълнова антена (което се ползва за токи) за 446Mhz е дълга около 16 сантиметра. Всчико по-късо от това е компромис. Разбирайте всички детски играчки с по 5 см антенки са върл компромис, особено по отношение на приемане.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Дефинирай "не чак толкова легална".
                          Ами аз съм го дефинирал много ясно в скобките след това - ако нямаш радиолюбителски лиценз Какъвто очевидно нито колегата, нито аз нямаме. Всъщност далеч съм от мисълта че някой по чукарите ще ми поиска тапия за станцията, но нали законите са затова - за да се спазват.

                          За мощноста и антената - и на мен така ми казаха приятели - радиолюбители. Та сега ще търся начин да ги сменям (антените де)
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                            Ясно.

                            Еми изкарайте изпит де. В момента тече записване. Наистина за клас 2 е толкова елементарен, че едва ли не е формалност, поне от моя гледна точка.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                              Всъщност съм се замислил по този въпрос, още откакто видях темата за записването Единственото което още ме спира че приключвам с ремонта в къщи...
                              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X