Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Baofeng 888s - нужно ли е да се сменят честотите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Baofeng 888s - нужно ли е да се сменят честотите

    Здравейте,

    Трябваше да взема някакви уоки токи-та за подарък за децата и реших, че е по-добре да взема нещо, което може реално да се ползва и ще е полезно като се ходи на разходки сред природата и подобни случаи.
    Порачах Baofeng 888s от български продавач и комплекта включва дори упътване на български. Това което не ми е ясно е дали честотите, които са настроени по подразбиране са ок за ползване за моите цели или е задължително да се променят софтуерно за да са на свободните за гражданско ползване. Никъде на кутията или в инструкциите не видях описани честотите, които са настроени по подразбиране.
    Ако може да ме ориентирате в това моля.

  • #2
    Инсталирай програмата на Баофенг, или ползвай Chirp. Свържи се с кабела към радиото и компа. И прочети какви честоти и канали има записани. Един скрийшот тук ще е повече полезен, отколкото няколко тона приказки и инструкции...
    -Чем занимаетесь по жизни?
    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
      Инсталирай програмата на Баофенг, или ползвай Chirp. Свържи се с кабела към радиото и компа. И прочети какви честоти и канали има записани. Един скрийшот тук ще е повече полезен, отколкото няколко тона приказки и инструкции...
      Нямам кабел за да го направя това. Реално въпроса ми е точно за да разбера дали изобщо има нужда да поръчвам кабел и да се впускам в такива детайли.

      Коментар


      • #4
        Тогава напиши в жужъла - Baofeng 888 default channels - примерно, и би трябвало да излезе по линковете какви са заводските честоти. В ръководството по английски нищо ли не пише? на сайта на баофенг? поразрови се малко насам натам. Питай някой около теб да услужи с кабел. В продавалника има кабели, даже с марката на баофенг.. Според мен по-добре и вземи кабел, първо за да видиш какво е заредено по дефолт, второ ако се наложат промени по-нататък, няма да зависиш от никого, освен от себе си...

        https://gist.github.com/kennedy/11278351

        доколкото виждам май не са по PMR стандарта, но може и да греша. Това е първия линк в жужъла...

        тук излизат пак същите.

        https://geveriasupport.ladesk.com/91...ault-Frequency
        -Чем занимаетесь по жизни?
        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

        Коментар


        • #5
          Не грешиш. Това са и дефолтните честоти, но пък добрата новина е, че може да бъде пренсатроена на PMR. До колкото видях бегло ....
          Георги Танев (0+)
          Land Rover Discovery 1 300 TDi
          Land Rover Club Bulgaria
          0887 930 238, 0878 797 768

          Коментар


          • #6
            Ептен го ошашавихе човека.Направо да иска от продавача да му настрои пмр-ите.

            Коментар


            • KingofROAD
              KingofROAD коментира
              Редактиране на коментар
              ЧовекОт би могъл да се информира предварително, или най-малкото да пита продавача какво що и как. Според мен би трябвало да има и заводски вариант на въпросния Баофенг и с PMR честотите, с някоя буква разлика в заглавието...

              https://www.emag.bg/komplekt-ot-dve-...BoCiIEQAvD_BwE

              https://www.baofengradio.co.uk/2x-bf...ith-earpieces/

              жужъл в помощи....

          • #7
            Даа, доста е тъпо, че трябва да се занимавам да разучавам тези неща при положение, че искам просто любителски да ги ползваме с децата, но явно ще поръчам кабел да ги видя и сменя ако трябва.
            Преди да пусна темата изгледах няколко клипчета и изчетох няколко статии плюс раководството за употреба. От тях до колкото разбрах дефолтните честоти са различни за различните пазари и се надявах, че тези като са направени за българския пазар ще идват с честоти, които са ок за ползване тук.
            До колкото видях в едното клипче в CHIRP има директно да му дадеш да ти зареди тези, които са ок за европа. Също четох, че честотите които са ок за тук са в диапазона 446,000 MHz до 446,1 MHz.
            Стандартите не са ми ясни още, но долкото разбирам от вас трябва да го настроя да е PMR, а дефолтния е друг.
            Аз мислих, че взимам играчки на децата, а то се оказа, че трябва да изуча още едно нещо
            Ще поръчам кабел и ще гледам щом е така, а докато пристигне се надявам да не е проблем поне да ги пробват с дефолтните децата.

            Коментар


            • Esper
              Esper коментира
              Редактиране на коментар
              Намалете мощността на минимум.
              И не ги пробвайте в цивилизацията извън регламентираните канали.
              Не че е ОК да го правите и в гората на произволни честоти но там шанса да сгазите лука е много по-малък.

            • Жоро Танев
              Жоро Танев коментира
              Редактиране на коментар
              Ако ти е спешно взимай станциите и ще ти кажа къде да дойдеш. Имам кабел за Baofeng UV-5R (не вярвам да е различен за твоите ) и всичко необходимо. Правим ги за 5 минути и си тръгваш. Това, ако си в София.

          • #8
            Ако искаш да си в по-голямата част в рамките да закон и регламенти трябва да ползваш само и единствено честотите на PMR каналите.
            Радиото пристига отворено за работа навсякъде.
            И най-лесният начин да ги настоиш на тях е наистина кабел и през Софт от компа.

            А предвид очакванията ти е било нужно да купиш просто ПМР токи.
            Този бау-мяу не е такова.
            Но може да стане или поне да работи като такова.
            Враг усраине

            Коментар


            • #9
              Из планините няма кой да те гони на какви честоти излъчваш, но става огромен проблем, ако при проверка полицията намери у теб радиостанции. Тъй като станаха масови, МВР системно обучава полицаите как да работят с най-масовите станции и как да проверяват дали не е настроена на "забранена" честота. Наказанието не е административно, а е лишаване от свобода. И не е един случай, в който четат ефективни присъди. На тоя "баЙ-Юй" по подразбиране всичко му е отключено.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • siem
                siem коментира
                Редактиране на коментар
                "Санта", нали имаш претенции за юрист, ей така от любопитство би ли споделил члена и алинеята, както и нормативния акт, според който наказанието е лишаване от свобода? Също е хубаво и малко "съдебна практика" ако има такава.
                Веднага се застраховам: Не се заяждам, а желая да попълня евентуалните си празнини в нормативната база...

              • santaclash
                santaclash коментира
                Редактиране на коментар
                Виж по-надолу...писах, но обърках бутоните и излезе като нов пост в темата...

            • #10
              Едва сега погледнах модела и какво представлява.
              Това се настройва и проверява на какви честоти работи САМО през софтуер.
              Няма как да си сигурен на какви честоти е програмирано без това.
              Или питаш продавача и разчиташ на думата му.

              Аз купих едно такова мин. година от тук като второ за мото трип извън БГ.
              Изобщо не беше настроено за работа на ПМР.
              И съм убеден, че ако бях купил и второ гарантирано нямаше да са настроени еднакво и нямаше да се чуят помежду си.

              Така, че за тези модели задължително ти трябва кабел и чирп Софт.

              Хубавото е, че всичко за тях е нелепо евтино.
              И трябва да призная, че този боклук работи много, много прилично.
              Само скапаните чайници могат да направят нещо толкова евтино и да работи в същото време.
              Върши абсолютно същата работа, както марково ПМР струващо 10 пъти повече.
              Но си остава илигъл ползването му за любителски цели (без лиценз), ако това има някакво значение!
              Враг усраине

              Коментар


              • #11
                Имам файл за тези станции за PMR, само че работи през CHIRP. Опитах да го кача тук, но нещо не успявам. Оригиналните им настройки са криви (466 и нещо си, бай китаец така е решил), обаче като гледам как си вършат работата от КРС (разбирай никак), съм склонен да си мисля, че и на тази честота шанса да ти направят нешо клони към нулата.
                Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                Коментар


                • #12
                  За наказанията: НК

                  Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:

                  а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;

                  б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;

                  в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;

                  г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.


                  Кога е нужно разрешение, пише в Закона за електронните съобщения- чл. 64 и следващите.

                  Съдебна практика има много, специално за радиостанции. За протокола: извън областта на правото съм вече над 10 години. Не вярвам нещо да се е променило, след като законовите текстове са си същите. КРС не се занимава да гони хора с радиостанции по баирите. Класическият случай у нас е радиостанция да бъде намерена у някого при проверка от полицията. Спряна кола за проверка, спрян човек за проверка, намерена по повод някакво следствено действие и т.н. Ако има съмнения, че радито излъчва в непозволен обхват, човекът се задържа, радито се праща на експертиза, от КРС се искат справки за човека и радиото...дали има рарешение, дали радиото има типово одобрение и пр.

                  Съдебни решения...в Гугъл излизат десетки :
                  https://legalacts.justice.bg/Search/...BHmMfnjvFjw%3D
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • siem
                    siem коментира
                    Редактиране на коментар
                    Благодаря!

                • #13
                  Благодаря на всички за информацията и съветите. От Бургас съм и няма да мога да се възползвам от предложение да дойда на място да ги проверим и настроим.
                  Поръчвам кабел и ще ги гледам през софтуера.

                  Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                  Имам файл за тези станции за PMR, само че работи през CHIRP. Опитах да го кача тук, но нещо не успявам. Оригиналните им настройки са криви (466 и нещо си, бай китаец така е решил), обаче като гледам как си вършат работата от КРС (разбирай никак), съм склонен да си мисля, че и на тази честота шанса да ти направят нешо клони към нулата.
                  Мислех, че в софтуера има готова селекция от честоти, които са ок за Европа, но ако може да ми изпратите файл с найстройки, ще е още по-добре. Може би като линк към някоя платформа за споделяне на файлове, като wetransfer.com примерно. Благодаря!

                  Коментар


                  • #14
                    Ето файлче с настройки за PMR. След като го свалиш смени разширението от .txt на .img
                    Форумът не разрешава качване на файл с разширение .img
                    Отваряш с CHIRP и ъплоадваш в станцията. Baofeng_PMR.txt
                    Прикачени файлове
                    Георги Танев (0+)
                    Land Rover Discovery 1 300 TDi
                    Land Rover Club Bulgaria
                    0887 930 238, 0878 797 768

                    Коментар


                    • #15
                      Първоначално публикуван от Жоро Танев Преглед на мнение
                      Ето файлче с настройки за PMR. След като го свалиш смени разширението от .txt на .img
                      Форумът не разрешава качване на файл с разширение .img
                      Отваряш с CHIRP и ъплоадваш в станцията. Baofeng_PMR.txt
                      Супер, благодаря!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X