Обява

Свий
Няма добавени обяви.

PMR 446-кои радиостанции от този тип са разрешени за употреба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • PMR 446-кои радиостанции от този тип са разрешени за употреба

    Темата произлиза от тук:
    Купувам радиостанция

    Първоначално публикуван от TRAPERA Преглед на мнение
    .. радиостанция на 446 mhz-бордова...
    PMR мобилна ли имаш предвид? Такава не съм виждал. Обикновено са преносими(уоки-токи) и максималната разрешена мощност е 0.5 Вата.
    Последно редактирано от Peppy; 12-11-07, 10:18.

  • #2
    До: Купувам радиостанция

    Първоначално публикуван от TRAPERA Преглед на мнение
    Купувам радиостанция на 446 mhz-бордова.
    Ми такова животно нЕма. PMR 446 радиостанциите са тип уоки-токи, не могат да се включват към външна антена и имат ограничение на мощността до 500 mW.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      До: Купувам радиостанция

      Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
      Ми такова животно нЕма. PMR 446 радиостанциите са тип уоки-токи, не могат да се включват към външна антена и имат ограничение на мощността до 500 mW.
      Е, айде сега! Всичко има на тоя свят.
      http://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd...5&isArchived=0
      После може и на мястото на СВ-то да си я монтираш, щото и 29 има
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        До: Купувам радиостанция

        Всъщност, има професионални UHF радиостанции, които биха могли да се използват за тази цел.
        Необходимо е обаче, сервизна интервенция:
        - намаляване на мощността до максимално разрешената.
        - програмиране на необходимите честоти(канали).

        http://www.kenwood.eu/products/comm/...8162E/details/

        Горните процедури, обикновено са безплатни при закупуване на радиостанцията от официалното представителство.А цената е от порядъка на 200 - 300 Евро.

        Коментар


        • #5
          До: Купувам радиостанция

          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
          Е, айде сега! Всичко има на тоя свят.
          http://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd...5&isArchived=0
          После може и на мястото на СВ-то да си я монтираш, щото и 29 има
          По-горе говоря за изискванията към PMR оборудването:

          5. RADIO EQUIPMENT
          PMR 446 radio equipment must be handportable, have an integral antenna, have a maximum ERP of 500 mW and be compliant with ETS 300 296.


          http://www.ofcom.org.uk/static/archi...info/ra357.htm
          Нещо не ми е ясно за конкретната станция. Къде ги СВ и PMR честотите

          YAESU - FT-8800R
          144/430 MHz Dual Band FM Transceiver
          Иначе сигурно може да се намери някаква подобна станция, която да може да работи и на 446 МХц (само дето трябва да има и подходящата стъпка), само че, както и Лазар е споменал, ще е доста по-скъпо от една обикновена PMR радиостанция.

          А въпросът за станция в колата се решава лесно. Стойка с възможност за зареждане на станцията се монтира на подходящо място на таблото и в движение станцията стои там.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            До: Купувам радиостанция

            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
            Е, айде сега! Всичко има на тоя свят.
            http://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd...5&isArchived=0
            После може и на мястото на СВ-то да си я монтираш, щото и 29 има
            Аз ползвам ФТ8800. Не е много удобно, защото няма 6,25kHz стъпка.
            29МХц има ФТ8900.
            На тия двете, миналата година цената им беше около 400Евро

            Коментар


            • #7
              До: Купувам радиостанция

              обхватът 430 MHz е 430-450 в което влиза 446 За СВ не съм 100% сигурен но мисля че влиза в 29 MHz. А проблема не е в стойката и зареждачката за кола, а в мощността и антената. С тези PMR и освен разговор в колоната друго не може да се постигне. В най добрия случай в разкъсана колона
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                До: Купувам радиостанция

                Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                А проблема не е в стойката и зареждачката за кола, а в мощността и антената. С тези PMR и освен разговор в колоната друго не може да се постигне. В най добрия случай в разкъсана колона
                В същност, досега в практиката това ни е било съвсем достатъчно. А проблемът за разстоянието, на което може да се установи връзка, не е толкова в мощността, а в липсата на пряка видимост. При наличието на такава с PMR радиостанции сме правили устойчива връзка на повече от 20 км. Но като влезеш в планината и тръгнеш по някоя долина, след някой и друг завой между колите връзката започва да се разпада. Не мисля, че ще има особено подобрение в тази насока дори и да блъскаш не с 500 mW, а с 50 W.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  До: Купувам радиостанция

                  Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                  .. СВ не съм 100% сигурен но мисля че влиза в 29 MHz...
                  Не влиза. И освен това не може да излъчва АМ(амплитудна модулация) която е основна за СВ-то.
                  Последно редактирано от Lazar; 12-11-07, 10:48.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Купувам радиостанция

                    Забравете за подобни решения. Съгласно изискванията на генералната лицензия PMR която е приета в ЕС и още няколко страни радиостанциите НЕ МОГАТ да бъдат други, освен преносими и НЕ МОГАТ ДА ИМАТ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПОД ВКЛЮЧВАНЕ НА ДРУГА АНТЕНА ИЛИ КАКВАТО И ДА Е ВЪНШНА АНТЕНА...

                    Без значение дали една станция има възможност да работи или не на PMR обхвата, ако тя не отговаря на горните изисквания е незаконна. Затова и на всички радиостанции които са одобрени за използване като PMR производителя им е изпълнил и покрил определените изисквания... При евентуална проверка тези станции са законни и легални... Всичко друго без значение дали излъчва на този обхват или не и с каква мощност ще бъде таксувано като незаконно използване на радиосъобщителни средства...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      До: Купувам радиостанция

                      Разгледай и тук,може да си харесаш нещо,
                      http://www.integra-a.com/
                      LZ1NBN

                      Коментар


                      • #12
                        До: Купувам радиостанция

                        Да, закона си закон. Ако си лицензиран радиолюбител, може и да мине номера, но ако не си ще ти я вземат(конфискуват).

                        Друг въпрос е, отколко време се продават GMRS/FRS уоки-токита. Доколкото знам, все още не са разрешени.

                        Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                        ... А проблемът за разстоянието, на което може да се установи връзка, не е толкова в мощността, а в липсата на пряка видимост... Но като влезеш в планината и тръгнеш по някоя долина, след някой и друг завой между колите връзката започва да се разпада. Не мисля, че ще има особено подобрение в тази насока дори и да блъскаш не с 500 mW, а с 50 W.
                        Ето за това е добре да имаш и СВ, защото късите вълни, по-принцип "прехвърлят" баирите. Не са скъпи и не е толкова натоварено както на PMR-a. Големите антени, не бих казал, че са проблем. Има доста добри и здрави конструкции.

                        П.П.
                        Пепи, добре, че си преместил темата, та да си "дъвча" на воля тука
                        Последно редактирано от Lazar; 12-11-07, 10:46. Причина: допълнение

                        Коментар


                        • #13
                          До: Купувам радиостанция

                          Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                          ..... Но като влезеш в планината и тръгнеш по някоя долина, след някой и друг завой между колите връзката започва да се разпада. Не мисля, че ще има особено подобрение в тази насока дори и да блъскаш не с 500 mW, а с 50 W.
                          Точно това имам предвид! А мощността има значение, има. А пък антената има още по-голямо!
                          А относно законността - първо да станеш радиолюбител, както вече сме коментирали тук е елементарно. Второ, това, че радиото е незаконно не значи, че има кой да те санкционира. Всъщност има, но ако не си търсиш белята сам, едва ли ще стигне до теб някога....
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #14
                            До: Купувам радиостанция

                            Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                            .....Ето за това е добре да имаш и СВ, защото късите вълни, по-принцип "прехвърлят" баирите. ....
                            ......
                            +1
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #15
                              До: Купувам радиостанция

                              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                              Точно това имам предвид! А мощността има значение, има. А пък антената има още по-голямо!
                              А относно законността - първо да станеш радиолюбител, както вече сме коментирали тук е елементарно. Второ, това, че радиото е незаконно не значи, че има кой да те санкционира. Всъщност има, но ако не си търсиш белята сам, едва ли ще стигне до теб някога....
                              Не виждам смисъл за нашите цели да се правят разходи за радиостанции с повече възможности и човек да си усложнява живота да вади лиценз.
                              Eдна добра PMR-ка върши идеална работа както си е, евентуално с леко пипване на мощността нагоре (но без да се прекалява, че батерията не стига до никъде, а и се е случвало някои да си държат станцията извадена през прозореца навън, та белким се поохлади).
                              За връзка на по-далечни разстояния все пак има и мобилни телефони. Ако не един, то друг оператор все ще има покритие (аз затова нося 2 GSM-а - MTel и Globul).

                              Освен това, с разрешените СВ и PMR радиостанции нямаш никакъв проблем да пътуваш и да ги използваш из цяла Европа. Без каквито и да било притеснения, че в някоя друга страна може да се намери кой да те санкционира.

                              Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                              Ето за това е добре да имаш и СВ, защото късите вълни, по-принцип "прехвърлят" баирите. Не са скъпи и не е толкова натоварено както на PMR-a. Големите антени, не бих казал, че са проблем. Има доста добри и здрави конструкции.
                              Принципно е така. Само че имаше една анкета и от нея се видя, че много малко хора ползват СВ. Т.е. и да я имаш, няма да има с кого да си говориш ...
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X