Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за читаво уоки-токи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за читаво уоки-токи

    Та да почна с това, че въобще не съм наясно. Сега поразгледах и още повече се обърках .

    Та идеята е следната - ходим да караме (ски,сноуборди) и другите ползват уоки токита дето имат повече обхват от това дето ползвам аз. Не знам какъв е стандарта, но знам каква радиостанция ползвам аз - Cobra Microtalk MT600. По интернет намерих, че е 0.5W. Обаче като сме по пистите и обхвата е много малък. На 1км нищо не се хваща. Може би при пряка видимост биха работили, но това рядко се случва.

    Та се търси нещо на приемлива цена дето е с повече обхват и работи на същите стандарти. Има ли такова или тоя стандарт си е ограничен до 0.5W?

    P.S. След малко гугълване и wiki-та разбрах, че това е PMR446. Поне раздела съм уцелил. След още малко четене май се оказа, че 0.5W е стандартната мощност и на повече трудно ще намеря. Та остава да разбера как да максимизирам обхвата при тази мощност.

    P.S. След още малко четене по форума разбрах каква е работата. Обаче 300+лв за VX-146 са ми множко. Та ще карам с наличната и колкото - толкова. За в бъдеще ще се търси нещо по-истинско. Та може да ми препоръчате ако има нещо читаво на по-достъпни цени от VX-146.
    Последно редактирано от brum; 08-01-13, 20:27.

  • #2
    От: Питане за читаво уоки-токи

    Има такива радиостанции с по-голяма мощност и съответно по-голям обхват - например ICOM, Puxing, още разни китайски почти непроизносими модели. Ако искаш, ще ти пратя на ЛС един сайт, от който си пазарувам от време на време.
    При тях мощността може да достигне до 5W, което доста вдига обхвата. Цените са приемливи.
    Недостатъците - ами, китайски са си, по-обемисти са, освен това честотата им излиза извън PMR446 - и отгоре и отдолу. Puxing например покрива от 400 до 470 mhz. А и мисля, че по закон е забранено за граждански цели да се ползват радиостанции с по-голяма мощност - за това не съм сигурен, трябва да проверя. Във всеки случай не са ни правили проблеми за употребата на такива станции.
    На моя Puxing 888 обхватът стига до 1.5 - 2 км на пресечен горист терен.
    Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
    Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

    Коментар


    • #3
      От: Питане за читаво уоки-токи

      А, тука ми стана сложно. Та излиза, че тези дето са от 400 до 470 MHz могат да работят и на PMR446 . Мислех, че тия на PMR446 използват някакъв по-особен "протокол". А тия кодиранията дето са (поне моята кобра ги има) поддържат ли се от тия дето са в обхвата 400 до 470 MHz?

      Коментар


      • #4
        От: Питане за читаво уоки-токи

        Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
        А, тука ми стана сложно. Та излиза, че тези дето са от 400 до 470 MHz могат да работят и на PMR446 . Мислех, че тия на PMR446 използват някакъв по-особен "протокол". А тия кодиранията дето са (поне моята кобра ги има) поддържат ли се от тия дето са в обхвата 400 до 470 MHz?
        PMR466 е просто обхватът на гражданската честота, повечето малки уоки-токита са ограничени там. Имаш осем фиксирани канала, с подканали, и използваш само тях.
        Ако под кодирания разбираш ctcss подканалите - да, поддържат се
        С тая моята станция отлично си комуникирам с обикновени уоки-токита, които са само в PMR466 обхвата - имам две малки Моторолки XTR 446, никакви грижи с връзката между трите.
        Последно редактирано от Петрушев (freesum); 09-01-13, 11:24.
        Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
        Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

        Коментар


        • #5
          От: Питане за читаво уоки-токи

          А този VX-146 има ли някакви предимства освен размера спрямо тия китайските като Puxing 888 примерно?

          Предполагам ще е по-лесно за работа защото е предвидено за PMR446 или греша?

          Коментар


          • #6
            От: Питане за читаво уоки-токи

            Разликата е осезаема, но ти едва ли ще я усетиш. Смело взимай китаец. Напълно достатъчен ще ти е за PMR комункация. Аз имам VX-8Е но да ти кажа с китаеца ми е по-комфортно.
            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

            Коментар


            • #7
              От: Питане за читаво уоки-токи

              С тоя VX-146 не съм запознат изобщо, сега чета... Не е ли китайски също? Като го гледам така - на размери е горе-долу същия като пуксинга.
              Ако е изрично предвиден за PMR, предполагам, че от гледна точка на лекота на употреба ще е по-добър от пуксинг, например.
              Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
              Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

              Коментар


              • #8
                От: Питане за читаво уоки-токи

                Колеги добре препоръчвате "китаеца" но замислихте ли се, че повече от 0,5 W e извън PMR 446 = ЛИЦЕНЗ ЗА РАДИОЛЮБИТЕЛ
                Иначе просто е малко рисковано /и аз ходих с UV-5R близо 6 месеца без лиценз/
                Но поне не предавай извън 8-те канала за PMR 446 в останалите имаш право само да слушаш!!!
                В тази тема се разглеждат "Китайчетата" http://www.offroad-bulgaria.com/show...=48658&page=45
                Техниката на безопасност е като религия - може и да не вярваш, но по-добре да спазваш ритуалите...
                Калоян Кирилов
                LZ2ZGT

                Коментар


                • #9
                  От: Питане за читаво уоки-токи

                  Освен това китаецът е със сваляема антена, което също го поставя извън регламентираните технически параметри...
                  Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
                  Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питане за читаво уоки-токи

                    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                    Разликата е осезаема.
                    И кое и е чак толкова осезаемото? Преди време в мойта джипка аз бях с китаец, навигатора с VX-146. Едното смущаваше захранването на GPS-а, другото не. Няма да кажа кое я смущаваше - сам се сети. Китаеца беше на 4W мощност, VX-a на колкото е излязъл от завода.

                    Да, има определени калпави модели, но има и добри.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X