Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за СВ антена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за СВ антена

    Колеги, нямам много опит с радиостанции (да не кажа никакъв), затова ще ви помоля за малко помощ.
    Имам основа за антена.Основата е свалена от военна УАЗ-ка, но за съжаление е без самата антена. Мога ли да я ползвам за направата на СВ антена за мобилна радиостанция (монтирана в автомобил)?
    Иначе самата основа мисля, че представлява бобина и пружина. Отгоре на пружината се завива антената.
    Въпросът ми е ако може да се ползва тази основа от какъв материал е най-добре да се направи пръчката на антената и с каква дължина трябва да е.
    Другото, което не ми е ясно е, какъв кабел трябва да си взема за антената, защото както се вижда от снимките нейният е отрязан.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2367.JPG
Прегледи:1
Размер:60.5 КБ
ID:5922599Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2374.JPG
Прегледи:1
Размер:63.1 КБ
ID:5922600Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2371.JPG
Прегледи:1
Размер:72.0 КБ
ID:5922601Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2372.JPG
Прегледи:1
Размер:65.1 КБ
ID:5922602Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2367.JPG
Прегледи:1
Размер:60.5 КБ
ID:5922599Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2369.JPG
Прегледи:1
Размер:67.3 КБ
ID:5922603
    Благодаря ви предварително!

  • #2
    От: Питане за СВ антена

    Колеги, може ли някой да каже?
    Благодаря!!!

    Коментар


    • #3
      От: Питане за СВ антена

      Кабела е нормален 50 омов, ще ти дам да не купуваш.
      Най-правилната антена е почти три метра ... Може и по-къса, това са разни дроби от дължината на вълната. Триметрова нямам, по-къси ще ти покажа.
      Имаш ли други такива стойки?

      Коментар


      • #4
        От: Питане за СВ антена

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Кабела е нормален 50 омов, ще ти дам да не купуваш.
        Най-правилната антена е почти три метра ... Може и по-къса, това са разни дроби от дължината на вълната. Триметрова нямам, по-къси ще ти покажа.
        Имаш ли други такива стойки?
        Мерси, Стефане!
        Други такива стойки аз нямам, но мисля, че ще мога да намеря поне още една. Ако успея ще ти пиша на ЛС.
        Поздрави!

        Коментар


        • #5
          От: Питане за СВ антена

          От довечера, и в събота - неделя ще съм вкъщи, мини да съберем каквото може. Пък ако си носиш и радиото ...

          Коментар


          • #6
            От: Питане за СВ антена

            Това е антена за УКВ ,всички ленове бяха с такива антени едно време ,за СБ става само стойката,трябва ти и бобина ,тая няма да стане,пръчка можеш да сложиш всякаква в зависимост от бройката навивки на бобината дължината е кам 1.5-2 метра за 27 мегахерца !
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #7
              От: Питане за СВ антена

              Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
              Това е антена за УКВ ,всички ленове бяха с такива антени едно време ,за СБ става само стойката,трябва ти и бобина ,тая няма да стане,пръчка можеш да сложиш всякаква в зависимост от бройката навивки на бобината дължината е кам 1.5-2 метра за 27 мегахерца !
              Мерси за инфото!
              А за VHF обхвата може ли да се ползва и каква пръчка ми трябва за него!
              Поздрави!

              П.П. Поздрави на Недко - много точен! И благодарности, че ме "свърза" с него!!!

              Коментар


              • #8
                От: Питане за СВ антена

                Мисля ,че тази антена е за 50 мегахерца съдийки по снимките ! VHF 30-300 мгх.За каква честота ти трябва антена,по принцип стойката можеш да ползваш за всичко ,но не е от най-компактните.Ако имаш някаква повърхност примерно заден капак,таван ,махаш оная планка дупчиш капака или тавана и слагаш само горната част с няколкото болтчета по периферията,пълниш с силикон и отгоре си завиваш каквато антена(пръчка) искаш,кеф ти 27 мгх,кеф ти 50 мгх,ако искаш 150 или 400 мгх.На старата ми кола седан ,бях направил така на задния капак,и си сменях 27 мгх. и 50 мгх. КСВ-то беше 1.1 и на двете,пък и става много красиво !


                п.п Спиралата която имаш ,не би трябвало да играе роля на бубина а просто да обира клатенето на инъче тежката пръчка която е стандартна за тая стойка ,макар и да не съм сигурен без да я пипна на живо !По принцип за 50-70 мгх. можеш да сложиш чиста пръчка без бубина и витки !
                Последно редактирано от Roninn; 28-05-11, 22:20.
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Питане за СВ антена

                  Стана ми ясно. Мерси!
                  Имам една мобилна на 134-174 MHz.
                  Ще слагам и СВ-27 MHz.
                  Ще ползвам две отделни антени монтирани на тавана на автомобила, като стойките ще са същите като тази, която съм снимал.
                  Въпросът ми е каква е оптималната дължина на пръчките съответно за двата обхвата, които ще ползвам и в тази дължина влиза ли и дължината на пружината или няма значение??
                  И още има ли значение дебелината на телта на пръчките?
                  Пак благодаря! Поздрави!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питане за СВ антена

                    За 27 дължината е около 1.5-2 м. 2/3 или 3/4 ....Дължината зависи от бройката навивки на бобината,за 150 не съм сигурен ,трябва да погледна .Дебелината на тела е без значение,макар че скоро правихме едни антени на 400 и сложихме тел 0.8 от цо-2 ,оказа се че много лесно си променя ксв-то от близки околни метални предмети ,с тел 2 кв.м нямаше такива проблеми !

                    Дали влиза дължината на пружината в дължината на пръчката е добър въпрос,няма да мога да ти отговоря теоритично но,смятам че наличието на такава за 27 ще е проблем! Всички антени които съм правил за 27 ,никъде не е имало пружина,местил съм бобината в основата или по средата на пръчката само.В правенето на антена КСВ-метъра е инструмент без който няма да се справиш.
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Питане за СВ антена

                      Ок! Мерси много!
                      Ако имам още въпроси, като започна монтажа ще пиша.
                      Поздрави!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X