Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Въпрос за морска радиостанция.

    Така де, ясно че нямам как, но доколкото знам, в Щатите например, имаш право да ползваш преносимо УКВ, с излъчваща мощност до 5 Вата (или може би по-малко, не помня), без да имаш каквито и да било сертификати и разрешителни за това. Естествено, това важи само за техните си териториални води. За това си помислих, че би могло да има опция, да се легализира някаква маломощна станция, без тя да се обвързва по някакъв начин с конкретна лодка, но явно няма. Жалко, сега ще проуча въпроса за регистрация в Белгия, откъдето могат да ми издадат радио лиценз и MMSI-номер, при същите изисквания откъм оборудване, но процедурата е малко по-тежка и скъпа, а и всички документи трябва да са преведени на френски.

    Иначе, аз точно това лято ходих до МА-София, защото и аз съм от София и питах, дали оттам би могла да се задвижи процедурата по регистрация, въпреки че имах ясни спомени от предишната регистрация, че не може от София. Човекът, с когото говорих, наистина беше много любезен и отзивчив и отначало каза, че няма проблем, което ме учуди, но като разбра, че става въпрос за морска лодка, която ще си стои на морето, а няма да я разкарвам насам-натам с колесар, каза че няма начин и ще трябва да ходя да я регистрирам в някой от морските ни портове, като се обърна към колегите му във Варна или Бургас. Но, независимо от това, дали регистрацията ще стане от София или от Бургас, изискванията са си едни и същи. Първо идват двама с една ролетка, да ти измерят лодката. Ти може да си имаш валидно мерително свидетелство още от производителя, но – не, не може, трябва с ролетката да се измери. Вярно, тя лодката е стара, но чак пък толкова да са й мръднали размерите, откакто е произведена Аз няколко пъти съм бил свидетел на метода за мерене на лодка с ролетка, чиято прецизност не спира да ме удивлява. Но, най-готиното е, че след като я измерят, резултатите естествено доста се различават от данните на производителя или пък от това, което пише в старата регистрация, така че сменяйки регистрацията, на лодката й се променят и размрите. Пак се увлякох, а и това е само началото на тежката процедура по регистрация на лодка в България, но ще спра дотук.
    There's someone in my head but it's not me...

    Коментар


    • #62
      От: Въпрос за морска радиостанция.

      Да, това за Белгия е интересно. Пиши после какво става.
      Show must go on!
      LZ1VES

      Коментар


      • #63
        От: Въпрос за морска радиостанция.

        За идея - 6 вата преносимо никой нищо не ти иска в Щатите,25 вата стационарно на лодка пак така,не съм длъжен и радио да имам,а ако имам не ми трябва лиценз никакъв,спокойно може и идея да нямам от къде се включва нещото.
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #64
          От: Въпрос за морска радиостанция.

          Да, май наистина в Щатите не ти искат никакъв лиценз, но това е само при условие, че не излизащ от териториалните им води. Биг Брадър все още не е разширил чак дотам зоната си на влияние, че да си позволи да се налага над международните конвенции. Ако плаваш в международни води и искаш да ползваш VHF-радио или, какъвто и да било друг излъчвател, SSB-radio, SART, EPIRB и т.н., със сигурност ти трябва, както лиценз за самото радио-оборудване, така и персонален документ за правоспособност да боравиш с него. Съвсем друг е въпросът, че много хора си ползват такова оборудване, без необходимите лицензи и никой не им прави проблем за това. Аз лично, също не държа да имам лиценз, но ми се иска всички документи да са ми наред, за да си нямам проблеми най-вече с българските власти.

          Иначе, ето ги изискванията за регистрация в Белгия:

          Това е задължителното оборудване:

          1. one life vest/jacket per person on board, one lifebuoy with light in case of nights operating, effective distress signals to include flares
          2. nautical instruments: magnetic compass, navigation lights, boat horn and manual depth sounder
          3. armament equipment: anchor, hammer, boat hook, bilge pump or bailer, sufficient number of oars with oarlocks, minimum of 20 m of rope for usual operations, waterproof electrical torch allowing to give light signals, fire extinguisher (for motorboats), complete sails kit (for sailboats)
          4. First Aid kit : waterproof box with necessary bandages and other usual pharmaceutical products




          Това са необходимите документи:

          - a certificate of residence established by the local administration.
          - a copy of your identity card or passport
          - an act of sale for the boat and the engine(or invoice if new) .
          - the cancellation of the previous registry.
          - If the boat was built after 1998 : the conformity CE (before 1998, it is not required).

          For all documents written in a foreign language, it will be necessary to send a translation in French.

          Към това се прибавят още два формуляра, които трябва да се попълнят и изпратят заедно с останалите документи, но и те са на френски

          А ето ги и таксите:

          -450.00 euros (това е таксата за регистрация, чрез една агенция, която ти подава документите, без да има нужда да ходиш до Белгия)
          -6.00 euros for a Belgian flag 30x45 cm
          -25.00 euros to get the radio license
          -In case your boat is >7.50m, you will have a “mise en circulation” tax to be paid to the Ministry of Finance in Belgium. This tax is decreased depending on the age of the boat (boat<1 year old : 2478.00 euros until boat>10 years old : 61.50 euros).
          There's someone in my head but it's not me...

          Коментар


          • #65
            От: Въпрос за морска радиостанция.

            Благодаря за информацията. Но къщо както в Холандия се иска документ за местожителство, нали?
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • #66
              От: Въпрос за морска радиостанция.

              В Холандия не се иска никакъв документ за местоживеене, освен копие от личната карта, но ако нямаш адресна регистрация в Холандия, не можеш да получиш радио-лиценз, което именно е моят проблем, иначе процедурата е още по-проста и евтина от белгийската. Сега тъкмо попитах, какво по-точно означава „certificate of residence established by the local administration” и не е ли копието от личната карта достатъчно доказателство за местожителството, така че другата седмица ще видим, какво ще ми отговорят. Да уточня, че става въпрос за регистрация под чужд флаг, която не изисква да си гражданин на съответната държава, а само да си гражданин на Европейския Съюз.
              Последно редактирано от Zeehond; 20-10-13, 11:31.
              There's someone in my head but it's not me...

              Коментар


              • #67
                От: Въпрос за морска радиостанция.

                За EPIRB и PLB какво ми трябва?Аз в момента съм до радио без никакви документи,ПЛБто е в раницата,а Ипьрба си е в нас,че се шмиткам на близо.Та кое ще ми искат в Европа?Или като потъна няма да дойдат щото нямам документи за Ипьрба и нямам лиценз да натисна копче?

                Нищо не ти трябва тука,не ме карай пак да ти снимам къде съм,че е тъмно ма щтракалки колко искаш и никой не му дреме.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #68
                  От: Въпрос за морска радиостанция.

                  http://www.boatsafe.com/nauticalknow...dio.htm#permit

                  http://www.epirb.com/how_register_EPIRB.php

                  Не твърдя, че написаното в горния сайт е вярно, не съм го писал аз, а и аз самият въобще не съм специалист в тази област. Аз съм просто потребител, на когото му се иска да си кара лодката и да си ползва радиото, без да нарушава този или онзи закон. Както казах, нямам намерение да си купувам нито SART, нито EPIRB, така че не мога да се произнеса по темата, но знам, че на старата лодка, освен двете УКВ-та, в радио-лиценза беше вписан и въпросният SART. За мое съжаление, като търся в GOOGLE информация по въпроса с лицензирането на радиостанция, ми излизат предимно американски сайтове, така и прочетох, че там в териториалните води можеш да си ползваш УКВ, без лиценз.
                  There's someone in my head but it's not me...

                  Коментар


                  • #69
                    От: Въпрос за морска радиостанция.

                    Брат ми, на нас не ни искат нищо в териториалните води на УСА. После искат лиценз на оператора и лицен на станцията. Едното е 15 минути и $22.00, другото е малко климане по компютъра. Това че никой никога не ти го иска е вярно. Колкото е и вярно че в България задължително ще ти го поискат.
                    Просто не си регистрирайте лодките под български флаг...
                    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                    Коментар


                    • #70
                      От: Въпрос за морска радиостанция.

                      Брат ми аз това го знам от малък,ти нали ходи и си губи времето там,а аз стратегически пропуснах.Аз питах за Ипьрба и моято малко ПЛБИ щото горе и те нещо се намесиха та се оцьклих.Това ПЛБИ го ползват планинари и колоездачи,на нас ако ни искат некаква регистрация на ония дето катери баира какво ще му искат,номера на терлиците?Ипьрба и той така,тъпо копче,регистрация на самото нещо ДА,но лиценз,съд,разрешителни,курсове ,алабала мааани ти.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #71
                        От: Въпрос за морска радиостанция.

                        За персонални радиомаяци (EPIRB,PLB) нищо не се изисква като лиценз, освен регистрация в съответната сателитна система. Нали са затова - да те намерят като се загубиш...
                        SART е свързан (юридически) с морския съд,нали като потъне коритото, трябва сам да се включи и изплува. Затова се вписва в разрешителното.
                        Морска радиостанция без DSC (или с неработещо DSC) дори по българските правила, може да се ползва съвсем свободно, без никакъв радио лиценз, обаче само в морето.
                        В градовете далеч от морето, раздават честотите на такситата.
                        Ако трябва да работи DSC, ТОГАВА се вади позивна (call sign) / MMSI.
                        Изрично в Разпореждане 68 е записано.
                        Последно редактирано от Веско; 20-10-13, 18:10.
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #72
                          От: Въпрос за морска радиостанция.

                          Ахаа, сигурен ли си, че това е вярно? То, това е всъщност точно каквото аз искам и, каквото ми се искаше да науча още от самото начало. Както казах, въобще не държа да ползвам DSC-то на станцията, пък и да го ползвам, ще го ползвам само като приемник, за да чета евентуално разни метеорологични и трафик съобщения. Но, ако наистина за радио без DSC не ми е нужен лиценз и няма кой да ми се заяде, че ползвам VHF-радио, което не е лицензирано, тогава това ме устройва идеално и ще си регистрирам лодката под холандски флаг (тя и без това си е холандска, така че този флаг най-много ще й отива)
                          There's someone in my head but it's not me...

                          Коментар


                          • #73
                            От: Въпрос за морска радиостанция.

                            Веско, за момент се обнадеждих, ама май не си прав. По-нагоре в тази дискусия, на стр.2, колегата bobs е публикувал една Наредба No14, която аз си разпечатах и току що я прегледах още веднъж, а и bobs е цитирал най-интересните неща от въпросната наредба. Там е упоменато, че корабна радиостанция се ползва само след издаване на разрешешително за нея и въобще не става въпрос, дали тя е с DSC или не.
                            Последно редактирано от Zeehond; 20-10-13, 18:50.
                            There's someone in my head but it's not me...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Въпрос за морска радиостанция.

                              Наредба 14 е за вътрешните водни пътища, не касае твоя случай. За морските райони при регистрация на лодка се прилага Разпореждане 68. Ако съда не попада в категориите на SOLAS, GMDSS разбира се....

                              Имам поне 15 години опит с радиостанции в морето, включително Гърция и Холандия, навсякъде е същото.
                              Show must go on!
                              LZ1VES

                              Коментар


                              • #75
                                От: Въпрос за морска радиостанция.

                                SOLAS не важи за любителски съдове под 20 метра дължина. Или се бъркам?
                                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X