Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новобранец - работа с Baofeng UV-9R Plus

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Новобранец - работа с Baofeng UV-9R Plus

    Здравейте колеги. Вчера ми дойде станцията от алито и стана ясно, че нищо не е ясно. Много функции, много термини от, от които нищо не разбирам. Молбата ми е не да ми кажете кое какво е, а ако може да ме насочите или дадете информация да се ограмотя малко. Иначе преди малко успях да я свържа с една стара Cobra MT 800, като открих в нета честотите на каналите и. Подозирам, че има и по-лесни начини ама като не ги знам(със сканиране) Ще съм благодарен за насоки

  • #2
    Лиценз, инициал, нещо?

    Чети в сайта.

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Ааа, лиценз, инициал - какво е ?

      Коментар


      • #4
        Най-общо казано - отговора на въпросите ти, който - верен отговор - е потвърден от КРС с полагането на изпит.
        Издържаването на тоя изпит ти дава право на инициал, и лиценз - най-вероятно клас2 за радиолюбител, което, пък, ти дава право да си в ефира.
        Официално и легално.
        Иначе - не можеш да емитираш, и не можеш да извършваш радиокомуникации, освен в честотите за общо ползване, ама то тогава не можеш да си ползваш Баофенга пълноценно...само в PMR..
        Ама то и там пак не ставаш, че му се сваля антената, и мощността му не отговаря..

        Чети!
        Изпит!
        Инициал!
        Успех!

        Коментар


        • #5
          Ти пък сега , четене , лицензи , пълна липса на демокрация.
          Нали има станция от Алито , значи всичко му е наред
          Фиат Купе
          Опел Фронтера В
          Мицубиши Паджеро Пинин

          Коментар


          • #6
            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            Най-общо казано - отговора на въпросите ти, който - верен отговор - е потвърден от КРС с полагането на изпит.
            Издържаването на тоя изпит ти дава право на инициал, и лиценз - най-вероятно клас2 за радиолюбител, което, пък, ти дава право да си в ефира.
            Официално и легално.
            Иначе - не можеш да емитираш, и не можеш да извършваш радиокомуникации, освен в честотите за общо ползване, ама то тогава не можеш да си ползваш Баофенга пълноценно...само в PMR..
            Ама то и там пак не ставаш, че му се сваля антената, и мощността му не отговаря..

            Чети!
            Изпит!
            Инициал!
            Успех!
            Искаш да кажеш, че тая машинка дето си я взех, за да я ползвам трябва да се занимавам с КРС? Но иначе почваме да си говорим и да помагаш. Извинявай не се заяждам, а ми трябва насока, а ти явно знаеш пъти повече. Ако трябва да карам курс, защо не, нали човек тръгва от някъде - айде сега да ме гъбаркате, че не знам нищо. Минали сте по пътя и знаете вероятно как е най-добре да се почне - това ми трябва.

            Коментар


            • #7
              Да, точно така.
              Този модел радиостанция можеш да използваш легално само след полагане на изпит и съответно лицензия.
              Тя се издава от КРС.
              Цялата работа не нито за пари, нито за контрол.
              Просто материалите, които ще прочетеш за въпросният изпит ти дават обща култура за работа в ефир.
              И ще отговорят на част от въпросите ти, както вече е писал Вени.
              Враг усраине

              Коментар


              • #8
                Ок. Много благодаря. Ще се поровя за литература.

                Коментар


                • #9
                  Я кажи за какво ще се ползва. Ако е само за ловната дружинка или за разходки в гората с няколко други джипа, може да се мине само с PMR. Тоест "свободните" за ползване канали. Иначе да - лиценз. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93...B7%D0%BA%D0%B0
                  Последно редактирано от zik7777; 12-03-20, 20:10.

                  Коментар


                  • #10
                    Общи въпроси за изпит за клас 2

                    Колкото повече четеш, толкова повече въпроси ще имаш, но отговорите ще ти дадат възможност да комуникираш с цяла България, а и с цял свят- през ехолинк, като начало..
                    Преди дни си говорих с един пич от Биробиджан - тоя не знаеше, че има България на тоя свят, и руския му език беше ...трагичен, ама пък беше интересно.

                    Четене.
                    Изпит.
                    Лиценз.

                    Ти си!!!

                    Успех!

                    опс, сега видях поста на zik7777.
                    Ако е така, чети за PMR и не се задълбавай чак толкова...
                    но не е толкова интересно..

                    Коментар


                    • #11
                      Ами да, интересуват ме само свободните честоти защото ще се ползва за връзка между приятели когато правим разходки и преходи. За друго няма да се ползва.

                      Коментар


                      • #12
                        Не знам какво вече означава "легално ползване"?

                        Преди месец последно си подвикнах инициала на един от софийските репитри и отговора бе "Еби си майката!". Еми това ми стигаше да ме откаже от спорта.
                        Ми сега едната станция е при племенника ми, дето е в първи клас, на детето му е интересно..

                        Ползвай си на 5 вата, ама като си в гората или в движение, това е от мен.


                        И пак: миналата година нямаше кьорав човек да ми отговори от Ботев, като подвиквах от Трансалпина. Ей така, да си начеша егото, да ми се върне мерака...
                        Публикувайте отговор

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X