Обява

Свий
Няма добавени обяви.

144-145 MHz

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 144-145 MHz

    Здравейте!
    Бих желал да се консултирам с вас по следния въпрос. Попадна ми радиостанция по тип полу-самоделка на честотен обхват 144-146 MHz. Имам едно листче с описани честоти за 99 канала в съответния диапазон. Станцията е с мощност от 10 W (по описание от човека който ми я подари) и към момента е пригодена в стационарен вид (прикачил съм снимки на станцията и на антената съответно). Имах идея да я монтирам в колата ама изгледа й не се вързва на общия паркетен вид (шегувам се, трябваше да направя прекалено много реконструкции по купето за да монтирам точно тази станция с точно тази антена). Идеята ми е да я оставя в стационарен вид, а за колата да купя нещо по-приспособимо. Та ето и въпросите:
    Бихте ли ми препоръчали вариант за кола имащ и гореописания честотен обхват?
    Дали би било възможно да осъществявам комуникация в рамките на София и района с подобен вид устройство и мощност (какви са реалните възможности на обхвата)?
    Разпространен ли е честотния обхват сред колегите във форума (предполагам 27 MHz е по-разпространен по обективни причини, но все пак)?
    Бих желал да се занимая по-сериозно с въпроса и да придобия съответен сертификат. С удоволствие бих комуникирал от разстояние със съфорумници и извън виртуалното пространство.
    Ще съм благодарен на всякакъв род забележки и препоръки по тези и други въпроси касаещи темата.
    Прикачени файлове
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

  • #2
    До: 144-145 MHz

    Точно в този диапазон, не Ви съветвам да се "обаждате", освен ако нямате лиценз, което пък е очевидно... иначе не бихте задавали подобни въпроси...
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      До: 144-145 MHz

      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
      Точно в този диапазон, не Ви съветвам да се "обаждате", освен ако нямате лиценз, което пък е очевидно... иначе не бихте задавали подобни въпроси...
      Моля прочетете внимателно - бих желал да придобия такъв. В нашето семейство все още никой не се е родил със сертификат... Иначе ще съм благодарен на конструктивни коментари и отговори
      Последно редактирано от emanuilis; 03-05-08, 19:12.
      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
      LZ1EMS

      Коментар


      • #4
        До: 144-145 MHz

        Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
        ...Бихте ли ми препоръчали вариант за кола имащ и гореописания честотен обхват?
        Дали би било възможно да осъществявам комуникация в рамките на София и района с подобен вид устройство и мощност (какви са реалните възможности на обхвата)?
        Разпространен ли е честотния обхват сред колегите във форума (предполагам 27 MHz е по-разпространен по обективни причини, но все пак)?
        Бих желал да се занимая по-сериозно с въпроса и да придобия съответен сертификат. С удоволствие бих комуникирал от разстояние със съфорумници и извън виртуалното пространство.
        Ще съм благодарен на всякакъв род забележки и препоръки по тези и други въпроси касаещи темата.

        Отговори:
        1. Това е най-използваният УКВ обхват. Имат го почти всички модели от най-известните марки - Icom, Yaesu, Kenwood, Alinco. Препоръчвам ти моделите на първите две фирми.
        2. Да, възможно е, при това почти без проблеми. Има и ретранслатори увеличаващи обхвата в пъти.
        3. Не е разпространен във офроуда, поради изискването на индивидуален лиценз. Най-разпространен е стандарта PMR446
        4. Информация за придобиване на лиценз, може да намериш тук.
        Успех!




        П.П.

        Giorgio e ти дал добър съвет. Послушай го и не използвай радиото, докато не получиш разрешително. В противен случай има вероятност да ти откажат издаването на такова.
        Последно редактирано от Lazar; 03-05-08, 19:17. Причина: допълнение

        Коментар


        • #5
          До: 144-145 MHz

          Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
          Отговори:
          1. Това е най-използваният УКВ обхват. Имат го почти всички модели от най-известните марки - Icom, Yaesu, Kenwood, Alinco. Препоръчвам ти моделите на първите две фирми.
          2. Да, възможно е, при това почти без проблеми. Има и ретранслатори увеличаващи обхвата в пъти.
          3. Не е разпространен във офроуда, поради изискването на индивидуален лиценз. Най-разпространен е стандарта PMR446
          4. Информация за придобиване на лиценз, може да намериш тук.
          Успех!
          Благодаря за отговора!
          Въпросните станции поддържат ли и 27 MHz? PMR446 се използва в офроуда - така ли? А какви са конкретните подчестоти?
          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
          LZ1EMS

          Коментар


          • #6
            До: 144-145 MHz

            Допълних си публикацията. Прегледай я отново.


            Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
            ..
            Въпросните станции поддържат ли и 27 MHz?
            Не, не поддържат. Фирмите които споменах, се занимават предимно с професионална и радиолюбителска апаратура. CB-то(27МХц) не се причислява към последните категории.


            Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
            .. PMR446 се използва в офроуда - така ли? А какви са конкретните подчестоти?
            Да и не само. PMR-a е нещо като CB-to само, че в УКВ обхвата. Няма голям избор на честоти. Каналите са фиксирани с максимален брой - 16.
            Последно редактирано от Lazar; 03-05-08, 19:16.

            Коментар


            • #7
              До: 144-145 MHz

              На какви подчестоти се намират тези канали (за PMR446)
              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
              LZ1EMS

              Коментар


              • #8
                До: 144-145 MHz

                Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                На какви подчестоти се намират тези канали (за PMR446)

                Виж тук.

                Коментар


                • #9
                  До: 144-145 MHz

                  Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                  Виж тук.
                  Супер! Бях го прочел но не съобразих, че това са честотите
                  Благодаря отново
                  Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                  „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                  LZ1EMS

                  Коментар


                  • #10
                    До: 144-145 MHz

                    Извади си еди инициал и разрешително,изпита не е толкова труден.После можеш да ползваш както на 144 така и на 440 мегахерца,а за репитрите до не говорим доста са!!!!!!С една дума можеш да направиш връзка с радиолюбите ли от цяла България ,а има и доста колеги във форума които са радиолюбители !!!!!! Ето какво представлява инициал ,това е моя LZ1GTG

                    Коментар


                    • #11
                      До: 144-145 MHz

                      Първоначално публикуван от joro-g Преглед на мнение
                      Извади си еди инициал и разрешително,изпита не е толкова труден.После можеш да ползваш както на 144 така и на 440 мегахерца,а за репитрите до не говорим доста са!!!!!!С една дума можеш да направиш връзка с радиолюбите ли от цяла България ,а има и доста колеги във форума които са радиолюбители !!!!!! Ето какво представлява инициал ,това е моя LZ1GTG
                      Благодаря за информацията
                      Каква станция използваш за колата ако не е тайна? Съответно на каква честота Смяташ ли, че е удачно да се използват честотите 144-146 MHz за автомобил и какви са реалните възможности за връзка (например стационарен - мобилен пост)
                      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                      LZ1EMS

                      Коментар


                      • #12
                        До: 144-145 MHz

                        В джипа Yaesu 2800 144 Mhz, преносима Yaesu FT-51 R и Yaesu FT-60 и стационарна Icom 2200H.Основно повечето репитри и директни връзки стават на 144 Мhz.По рятко се използва горния банд 440 Mhz.Основно мобилно -стационарна връзка през репитер 90% от територията на БГ.А при директните връзки /без репитер/ в зависимост от терена и пряката видимост съм правил на 100-150 Км.Но и в двата случая връзката зависи от местоположението пряката видимост и прохождението на радиовълните,но тези работи се научават с течение на времето !!!!!!!!!
                        Последно редактирано от joro-g; 04-05-08, 22:33.

                        Коментар


                        • #13
                          До: 144-145 MHz

                          Аз съм с Yaesu FT-60 с външна антена на колата,та веднъж от Цариградско шосе(района на Плиска)имах добра връзка с репитера на Чумерна.Нямам представа на колко километра е,станцията ми е 5w.

                          Коментар


                          • #14
                            До: 144-145 MHz

                            Първоначално публикуван от maks Преглед на мнение
                            Аз съм с Yaesu FT-60 с външна антена на колата,та веднъж от Цариградско шосе(района на Плиска)имах добра връзка с репитера на Чумерна.Нямам представа на колко километра е,станцията ми е 5w.

                            maks,

                            От там разтоянието по права линия е 212 км.Но може да е имало и отразен сигнал от Витоша или Родопите.
                            Всичко е въпрос на "прохождение" към момента-т.е. Божа работа.
                            При добро стечение на обстоятелствата съм правил директна връзка от Варна с R1 на Витоша и с колеги долу в София.
                            Успехи !

                            Коментар


                            • #15
                              До: 144-145 MHz

                              Темата за разширяването на честотите е преместена тук: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=33760
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X