Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за Alinco DR-130 и Alinco DJ-195

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за Alinco DR-130 и Alinco DJ-195

    Колеги, нуждая се от експресно и експертно мнение за качествата на тези два модела станции - Alinco DR-130 и Alinco DJ-195!
    Възнамерявам да ги купя и трябва да дам отговор на човека бързо.
    Трябват ми за работа - свързано е с осъществяване на връзка в силно пресечена местност, също в пещери, от мобилна към преносима, от преносима към преносима станция и от автомабил към друг автомобил.
    Ще съм благодарен за мненията ви относно станциите, а също така и за конкретния избор на банд за конкретните цели на използването им!
    Скоро ми предстои минаване на курс за радиолюбител и тогава сигурно ще мога и сам да си отговоря на повечето въпроси, но сега нямам нужната информация за това, а трябва да реша дали да ги взема.
    Благодаря ви предварително!!!

  • #2
    От: Въпрос за VHF станции!

    Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
    Трябват ми за работа - свързано е с осъществяване на връзка в силно пресечена местност, също в пещери, от мобилна към преносима, от преносима към преносима станция и от автомабил към друг автомобил.
    Скоро ми предстои минаване на курс за радиолюбител...
    Лиценза за радиолюбител е да си общуваш с други радиолюбители, а не да се ползват радиолюбителските обхвати по работа. За пресечена местност и в пещери никой обхват не е подходящ. Наистина може да имаш перфектна връзка някъде из пещерата, но мръднеш ли на 5 метра зад завой и сигнала ще изчезне напълно. Същото се отнася и за пресечена местност. СБ обхвата от 27MHz е за предпочитане до колкото има малка възможност да обикаля малки препядствия, но не разчитай на чудеса.

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за VHF станции!

      Мерси, колега!
      За СВ обхвата знам, освен това е и свободен за употреба, но има и съществени недостатъци, като ненадежната връзка дори на относително къси разстояния, обемистите преносими станции (понякога в пещера се минава на места, където едва се провираш и всяко по-голямо нещо по теб е сериозна пречка), големите антени за мобилните станции и др.
      Относно "заобикалянето" на препятствия и заради избягването на посочените недостатъци на СВ банда, съм се спрял на VHF обхвата, заради по-голямата дължина на вълната, в сравнение със UHF например. Въпросът е в това, че нямам практически опит с този обхват и за това искам съвет за оптимален избор, както и мнение за конкретните модели станции, които съм посочил.
      За лиценза си прав, но аз искам да го имам, за да мога законно да притежавам и използвам стациите, като това не означава, че ще се говори с часове по тях за щяло и нещяло, а по-скоро ще са като допълнително средство са осигуряване на безопасност и сигурност (както и логистично осигуряване) на участници в експедиции, като в определени случаи могат да се окажат животоспасяващи. Не мисля, че използването им в такива ситуации ще е укоримо от всякаква гледна точка!
      Благодаря за мнението, пак!
      Поздрави!

      П.П. Очаквам още и всякакви мнения и препоръки по въпроса!

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за VHF станции!

        Колеги давайте съвети, че time is ticking away !

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за VHF станции!

          Никой ли не може да каже нещо по въпросите!?!

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за VHF станции!

            Колега, не виждам как някой може да каже със сигурност, че станциите ще работят нормално при силно пресечен терен, особенно пък в пещери.
            Иначе ти сам си отговорил, че по-ниската честота е за предпочитане, но все пак всичко е субективно, според ситуацията и моментните условия.

            Колкото повече вариянти имате ще е по-добре( 27MHz, VHF, UHF) , но как ще се държат станциите в пещера и на какво разтояние ще се чуват, може да се каже само с проби и то за конкретна пещера, защото в някоя друга резултатите могат да са коренно различни !
            В такива условия не трябва да разчитате на 100% на тях.
            Последно редактирано от slav.bg; 30-04-11, 09:33.
            LZ1DVB

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за VHF станции!

              Първоначално публикуван от slav.bg Преглед на мнение
              Колега, не виждам как някой може да каже със сигурност, че станциите ще работят нормално при силно пресечен терен, особенно пък в пещери.
              Иначе ти сам си отговорил, че по-ниската честота е за предпочитане, но все пак всичко е субективно, според ситуацията и моментните условия.

              Колкото повече вариянти имате ще е по-добре( 27MHz, VHF, UHF) , но как ще се държат станциите в пещера и на какво разтояние ще се чуват, може да се каже само с проби и то за конкретна пещера, защото в някоя друга резултатите могат да са коренно различни !
              В такива условия не трябва да разчитате на 100% на тях.
              Мерси, колега!
              Да и аз смятам, че е така - трябват проби. Въпросът ми е по-скоро принципен за избора на банд.
              А какво ще кажете за конкретните станции, които ми предлагат - Alinco DR-130 и Alinco DJ-195?
              Ще съм благодарен за мнението ви за точно тези два модела!

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за VHF станции!

                Кажете - заслужават ли си станциите!

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за VHF станции!

                  Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
                  Кажете - заслужават ли си станциите!
                  Какво да кажем? За силно пресечен терен, или за под земята, никой не може да гарантира сигурна връзка. Особено преносима.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за VHF станции!

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    Какво да кажем? За силно пресечен терен, или за под земята, никой не може да гарантира сигурна връзка. Особено преносима.
                    Това вече ми е ясно! Трябват проби. Ще кажа само, че досега използвахме 4 бр. Uniden на FRS/GMRS и горе долу вършеха работа, така че съм сигурен, че на VHF банда резултата ще е много по-добър.
                    Въпросът е за самите станции. Сами по себе си, като модел (характеристики, функции ...) - добри ли са?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за VHF станции!

                      За DJ-195, прочети отзивите ТУК.

                      А за другата ТУК

                      Нещо се оплакват ... май?!?
                      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за VHF станции!

                        Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                        За DJ-195, прочети отзивите ТУК.

                        А за другата ТУК

                        Нещо се оплакват ... май?!?
                        Много благодаря - ще прочета.
                        А лични впечатления някой няма ли?
                        Последно редактирано от radikyokushin; 02-05-11, 20:05.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за VHF станции!

                          Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
                          Колеги, нуждая се от експресно и експертно мнение за качествата на тези два модела станции - Alinco DR-130 и Alinco DJ-195!
                          Възнамерявам да ги купя и трябва да дам отговор на човека бързо.
                          Трябват ми за работа - свързано е с осъществяване на връзка в силно пресечена местност, също в пещери, от мобилна към преносима, от преносима към преносима станция и от автомабил към друг автомобил.
                          Ще съм благодарен за мненията ви относно станциите, а също така и за конкретния избор на банд за конкретните цели на използването им!
                          Скоро ми предстои минаване на курс за радиолюбител и тогава сигурно ще мога и сам да си отговоря на повечето въпроси, но сега нямам нужната информация за това, а трябва да реша дали да ги взема.
                          Благодаря ви предварително!!!
                          Имам 2 броя Alinco DJ-195 мога да ти кажя от опит, че за в пещера нестават.
                          За навън са добре ама то пресечена местност е много относително понятие.
                          Ако намериш такива, които да стават с поносим размер сподели.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за VHF станции!

                            Първоначално публикуван от velko_sz Преглед на мнение
                            Имам 2 броя Alinco DJ-195 мога да ти кажя от опит, че за в пещера нестават.
                            За навън са добре ама то пресечена местност е много относително понятие.
                            Ако намериш такива, които да стават с поносим размер сподели.
                            Мерси колега!
                            Вече ги взех. Като ги тествам ще споделя впечатления.
                            Поздрави!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X