Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

    Здравейте,
    Днес в Бриколаж Пловдив попаднах на една антена за метров/дециметров обхват (45-230 MHz, 470-860 MHz).
    Интересното беше, че е снабдена както с антенен усилвател, така и с двигател за безстепенно завъртане около вертикалната ос на 360 deg. След достигане на пълен оборот, обръща посоката и така предотвратява оплитането на кабела. Схемата е вертикално сдвоено комбинирано яги, с два вибратора за метровия и два за дециметровия. Има добре направен рефлектор по парабола за метровия. Купих си я за да я пробвам с новата си станция TG-UV. Има няколко въпроса, за които не ми стига квалификацията:

    1. При пробите на приемане, показа много насочена диаграма ( сигнала на радиообмена на 144-146 MHz между любители, на практика се губеше при отклонение от около 30 deg от оста на насочване), даже около 160 MHz ми се стори че хванах английски монолог към Граф Игнатиево. Приемах над Паталеница-Пазарджик, като посоката беше между в. Ботев и Пловдив.
    Импеданса е 75 Ohm но на станцията е 50.
    Капсуловали са редуктора, а там се намира и връзката с коакс. кабел. Как да я съгласувам на 50 Ohm?

    2. Понеже още не ми е дошъл личния опознавателен знак за радиолюбител, не мога да пробвам връзка в радиолюбителски обхват. Та въпроса е, след като антената приема добре и има антенен усилвател, дали може през него, усилвателя да предава?

    3. Колко да се променят размерите на късите вибратори и директори за да свали честотата в дециметровия до към 430-440 MHz? Може ли по Ротхамел? Като е комбинирана едва ли ще е същото.

    Забележете, цената на тая играчка, заедно с антенния усилвател, мотора за позициониране и 10 м коаксиален кабел е на недостижимата цена от 19, 90 лв!

    p.s. Има освен бутон за завъртане на антената върху кутийката с усилвателя, дистанционно, та да не ставате от креслото!
    LZ1AIV

  • #2
    До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

    Евентуално с допЪлнително краЙно стЪпало може да стане. И антената трабва да се иЗчисли точно за дадената честота.И нали Знаеш, че това е малко забранено...УмНАТА...
    Последно редактирано от Pacific; 26-04-09, 21:07.

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

      Първоначално публикуван от todor georgiev Преглед на мнение
      ...нали знаеш че това е малко забранено...УНАТА...
      В зоната на 144-146 и 430-440 не би трябвало (до 5W и с опознавателния си знак...)
      LZ1AIV

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

        Тези антени не ги ли продават за телевизия?
        LZ1HKW
        Реглаж на преден и заден мост
        My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

          Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
          Тези антени не ги ли продават за телевизия?
          Определено. Но ротаторът за 20лв си е супер бонус.

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

            Да, първо че е за телевизия и второ, че ротатора изкара цели два месеца, през зимата...

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

              това е абсолютно менте не си купувайте тези боклуци на илиенци бяха по 13лв. но са само за телевизия

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

                13 лева са поносими пари. Не може ли да се доработи до работещо? Да се тунингова. Пък после да му се сложи каквато трябва антена.
                Какво му се разваля? Пуска вода, или мре от студа?

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

                  Пари хвърлени на вятъра!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

                    Първоначално публикуван от pm03 Преглед на мнение
                    Пари хвърлени на вятъра!
                    Може ли маааалко да не съм съгласен ? С абсолютно същата антена съм от около 5-6 години, монтирана на терасата и улавяща всички ефирни телевизии. И продължава да си се врътка насам-натам като 16 годишна циганка.... По принцип не гледам телевизия, така, че нямам Булсатком и подобни дивотии, но понякога ползвам ТВ-то за нощна лапма и антенката прекрасно се справя.......китайщина, естествено, но за толкова пари...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос за антена с усилвател и дистанционно

                      Като ми притрябва насочена антена, тръгнах да диря Al тръбички, ролки за огъване, стрела, елементи и т.н. Егати и разправията. Дори като махна ротатора, усилвателя и приложения 10-15 м коаксиален кабел, тая антена ми се стори за без пари. Не бързайте да плюете. Пък и резултатите които получавам (на приемане) са несравними с щатната антена. С малък инвертор за 220 V от запалката на Самурая, чучнал се на някой баир, те ти DX. Само как да измисля забавление за благоверната през туй време не знам. Някой ще каже ли нещо за съгласуването на импеданса?
                      p.s.
                      Дали има значение за телевизия ли е или за радиообмен? Важна е честотата за която е сметната и направена.
                      Последно редактирано от asenv; 29-04-09, 12:53.
                      LZ1AIV

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X