Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мачта за антена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мачта за антена

    Здравейте Колеги,

    Бихте ли ме насочили към информация за изграждане на мачта за антена върху двускатен покрив?

    Искам да направя невисока мачта с удобна платформа за инсталация на антени.
    Покрива е бетонни плочи покрити с керемиди.


    Според мен- въпроса си заслужава сериозен подход, тъй-като подобно съоръжение може да бъде опасно поради некачествена изработка/укрепване.

    Има ли някъде специализирана литература, фирми или някой с опит в проектирането на подобни съоръжения?

    Предварително благодаря на всички!

    73,
    LZ1IMH - Иван

  • #2
    От: Мачта за антена

    Подозирам че учебника по метални конструкции за ИСИ-то. Макар че това е просто, трябва да стигне някоя задача от учебника за техникума.

    Коментар


    • #3
      От: Мачта за антена

      Не препоръчвам да се работи без правоспособен проектант - мачти падат и правят поражения. Ако имате нужда - пуснете лс.

      Всичко добро

      Т.
      Good guys drive Land Rovers!

      Коментар


      • #4
        От: Мачта за антена

        Дай малко снимки на мястото и малко повече конкретика за изискванията - какво трябва да носи, колко трябва да е висока, къде се намира, колко разходи си предвидил, какви материали имаш ...
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #5
          От: Мачта за антена

          Не съм проектант, но това с антените ми е част от работата, дай някакви размери, типа и броя на антените .
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #6
            От: Мачта за антена

            Стр. инженер съм , и съм работил по големи военни обекти .
            Конкретно изчисление за мачта не е необходимо да се прави , предложението на Травелинг върши работа.
            Търсете готово " Жере " , най- добре , инфарктно е захващането към плочата , конструкцията обикновенно си има пети , трябва да се прониже плочата с шпилки , колко и какъв диаметър , ще се реши допълнително .

            Коментар


            • #7
              От: Мачта за антена

              Останах с впечатлението че го тревожи площадката.
              Ако няма да правиш ажурна пирамида за мачта, ами само тръба, не забравяй в горната трета да и навиеш спирално с голяма стъпка едно въже за ветрозащита. И с разпорки да е - пак.

              Коментар


              • #8
                От: Мачта за антена

                Каква е идеята на спиралното въже, вибрациите ли намаля ?
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • #9
                  От: Мачта за антена

                  О-ооо това е стар пиниз. Не си ли го виждал по комините?

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:496144267_5a1ecbdc39_z.jpg
Прегледи:1
Размер:26.3 КБ
ID:5457172
                  My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мачта за антена

                    Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                    Каква е идеята на спиралното въже, вибрациите ли намаля ?
                    Намаля вибрациите от вятъра.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мачта за антена

                      Да, и толкова много, че изобщо не дава да влезе в резонанс. От крило, обръща външната повърхност на кумин, и потокът спира да я напъва.
                      Не знам кой го е измислил, но е бил умен човек.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мачта за антена

                        ...а как стои въпроса с одобрението на съседите и правната рамка от архитектурна гледна точка?

                        Много благодаря на всички Колеги, които откликнаха!

                        На кратко- ако се окаже, че не ми е нужно одобрението на съседите- ще търся готова конструкция "жере" с височина около 1.60 м. на която да закрепя хоризонтално жере - разклонении за три антени с механизъм за завъртане на двете крайни.
                        Височината съм избрал съобразно ръста ми. Конструкцията на мачтата (жере) ще закрепя с шпилки през бетонните плочи на тавана.

                        Тъй-като бюджета ми за проекта ще се формира от няколко вноски от по 150 лв през месец, а и времето в момента не позволява подобни дейности- за сега само събирам пари и оформям концептуално проекта.

                        В резюме- последните върпоси, които ми останаха неизяснени са:
                        - Нормативната уредба за инсталация на подобни съоръжения на покрив на къща- трябва ли да се узаконява проекта и ако да как става това?
                        - Необходимо ли е съгласието на останалите собственици на кооперацията при условие, че монтирам антените върху покрив над мое таванско помещение?
                        - Задължително ли е да поставям обтяжки?
                        - къде се продават шпилки и гайки от неръждаема стомана?

                        Въпроса със съседите е съдбоносен за бъдещето на подобни инициативи- преди да започна каквото и да е, смятам да положа всички усилия за направя антените "неуязвими" срещу жалби и всякакви "кални" номера...

                        Предполагам, че въпроса ще бъде полезен и за други Колеги, които се решат на подобни конструкции.

                        73,
                        LZ1IMH

                        Поздрави,
                        Иван Хараланов

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мачта за антена

                          За точка 2: Трябва ти съгласие на съседите. Ако имаш домоуправител спретнете нещо като листче с подписи на собствениците, че нямат нищо против. Повяртвай ми - ще си спестиш невероятно много евентуални главоболия. Най-малкото всеки недоволен може да те засили в една спирала в РДНСК и прочие...
                          Успех!
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мачта за антена

                            Първо ти не казваш каква антена /и ще монтираш.

                            Пръчковидна , яги за 14Мхц , или кой знае какво ?
                            2- хромникелови шпилки не са необходими , такива са използвани в Титаник , и не е имало добър край .
                            Стоманени 10- 14мм , по две на пета , боядисани няма да има проблеми .
                            3- Направи я на две секции от винкел 50мм примерно на
                            заварка , и между секцийте връзка с 4 болта .
                            4 - протокол от общото събрание - здължително , ще трябва да лъжеш и манипулираш - иначе никой няма да подпише , примерно , че ти тече покрива и искаш да направиш изход на циглите така , че да може свободно да се излиза и поддържа покрива, или нещо подобно, че олуците са пълни и искаш да ги почистиш .
                            Изобщо напълни им главите с бръмбари, и ги раздели на две враждуващи групи , иначе никой няма да подпише
                            Всички евентуални повреди по покрива после ще бъдат лепнати на тебе .
                            5- обтяжки - не
                            6- какви антени ще монтираш , не коментирай много пред съседите , изчакай да премине вълнението около монтажа на площадката , и тогава незабележимо ги монтирай една по една .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мачта за антена

                              Това със съседите е доста деликатен въпрос, добре е да познаваш психиката им, едва ли това нещо може да бъде узаконено по лесен и смислен начин. Чувал съм, че за базовите станции отнема години да се изкарат всички документи. Ако си в добри отношения с комшиите и нямате дразги хич не се занимавай,в никакъв случай не ги оставя и с впечатлението, че зависиш по някакъв начин от тях. Това съоръжение единствено може да им пречи, ако издава шумове от вятъра или им вкарва някакви смущения в телевизорите, другото е от завист и спортна злоба. Моя съвет е да ги предупредиш, един по един без да ги търсиш специално за това и да ги събираш всички заедно, че ще си монтираш антена на покрива за хобито радиолюбител и ако забележат някакви смущения да те потърсят, така ще те викат от време на време за разни глупости, но поне ще поддържаш топли връзки с тях. При сериозен скандал ще го демонтираш за няколко часа и си чист .
                              Неръждаеми гайки и шпилки се продават, но не ти препоръчвам да ги използваш за целта, понеже са малко особени за работа и много лесно се саморазвиват, плюсове почти нямат за твоя случай.
                              Дали ти трябват обтяжки зависи единствено от конструкцията. Мога да ти пратя снимки на e-mail .
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X