Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Не е ли време за тема "Антени"?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Не е ли време за тема "Антени"?

    Не е ли време за подраздел "Антени"? Предполагам тука е по-тънката част в "занаята"...
    Ако греша - моля да ме извините и изтрийте темата.

    Прочетох каквото има за антени в раздела... Благодаря за информацията. Нещо не немирам сериозно четиво в бг-интернет пространството (може би тука ми е грешката), но опита от "първа ръка" би бил интересен...

    Поздрави!
    Последно редактирано от p-pleven; 25-11-10, 18:20.
    Публикувайте отговор

  • #2
    От: Не е ли време за тема "Антени"?

    Подраздел?
    Ето ти сериозно четиво.
    Дай опит от първа ръка ...
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Не е ли време за тема "Антени"?

      Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
      Не е ли време за подраздел "Антени"? Предполагам тука е по-тънката част в "занаята"...
      Ако греша - моля да ме извините и изтрийте темата.

      Прочетох каквото има за антени в раздела... Благодаря за информацията. Нещо не немирам сериозно четиво в бг-интернет пространството (може би тука ми е грешката), но опита от "първа ръка" би бил интересен...

      Поздрави!
      Наистина много добро предложение.Хубаво ще е тук всеки да споделя свой личен опит а също така и каквото се намери полезно по темата из нета.
      LZ2DRD

      Коментар


      • #4
        От: Не е ли време за тема "Антени"?

        Материята като цяло е тежка и обвързана със сериозни формули, но при такива честоти е така.
        Но ако сведем информацията за двата най-много коментирани диапазона тук, смея да твърдя че намерих доста полезна информация във форума. Не мисля че е уместно да има отделен раздел. Вероятно две теми едната 27, другата 446 и се сортира полезното е достатъчно...
        "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

        Grand Cherokee Limited 2.7CRD

        Коментар


        • #5
          От: Не е ли време за тема "Антени"?

          Да не отварям нова тема,
          На 16.04.2011 в София , Виктор ( LZ1NY ) организира " Антенна работилница".
          Целта е участниците самостоятелно да си сглобят 7ел DK7ZB яги за 144MHz - достатъчно сериозна
          антена за далечни връзки.Хубавото е че са подготвени китове с предварително оразмерени елементи,
          бум,крепежи и прочее,като дори абсолютно начинаещ антеностроител,под ръководството на опитни такива
          ще може успешно да реализира антената и да се хвали после
          Ще бъде интересно , записват както майстори,така и кибици.
          http://lz1ny.net/cgi-bin/antennaworkshop2011.py
          Успех!
          На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

          Коментар


          • #6
            От: Не е ли време за тема "Антени"?

            Определено книгата на Ротхамел е достатъчна на първо време. А и там са обяснени също разпространение на радиовълните, прохожденията на различни бандове...

            И като стана дума за DK7ZB, ето това е сайта: http://www.qsl.net/d/dk7zb//start1.htm
            В момента са доста популярни неговите антени. Аз съм си направил за 6м (3 ел) и 2м (7 ел) и съм супер доволен.

            LZ2NKM

            Коментар


            • #7
              От: Не е ли време за тема "Антени"?

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC04314.jpg
Прегледи:1
Размер:121.0 КБ
ID:5444535Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC04321.jpg
Прегледи:1
Размер:92.0 КБ
ID:5444536Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC04326.jpg
Прегледи:1
Размер:84.6 КБ
ID:5444537
              Здравейте , преправих си едно КСВ-мерче , заради неудобните ПЛ239 , които на 430 Мхц създават проблеми .
              На 430 с фабричен товар 50 Ом показва КСВ 1,01 , на 144 се държи още по- добре още ... макар , че няма на къде ...
              Някои ако го интересуват размери - ще ги пиша ...

              Коментар


              • #8
                От: Не е ли време за тема "Антени"?

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC04353.jpg
Прегледи:1
Размер:108.2 КБ
ID:5445429 Още една "далавера " за ПМеР- аджийте , която съм измислил , и мн съм си доволен.
                ПМР ките са със скъсена спирална антена . Дублирам я с пълноразмерна четвърт вълнова , и разстоянието което покриват станцийте се увеличава с 1/3 , понякога още толкова .
                Това става най безболезнено и мързеливо , като цепвам леко върха на гумената обвивка на антената , и вкарвам гъвкава тел 12 см мисля беше , и свързвам с първата навивка към станцията .
                Важна е настройката , ползвам клещички , ако нямаш тесла , или брадва с което подрязваш новата антена
                ноо ! гледаш някакъв макар и правен измерител на полето , отдалечен на 5-6 м .
                Веднага ще констатирате , че с новата дълга ант. измерителя се отлконява двойно .
                Консумацията на станцията малко пада , тъй като КСВ то става доста по- добро . ( ако изобщо преди това го е имало )

                Коментар


                • #9
                  От: Не е ли време за тема "Антени"?

                  Първоначално публикуван от LZ3YY Преглед на мнение
                  Да не отварям нова тема,
                  На 16.04.2011 в София , Виктор ( LZ1NY ) организира " Антенна работилница".
                  Целта е участниците самостоятелно да си сглобят 7ел DK7ZB яги за 144MHz - достатъчно сериозна
                  антена за далечни връзки.Хубавото е че са подготвени китове с предварително оразмерени елементи,
                  бум,крепежи и прочее,като дори абсолютно начинаещ антеностроител,под ръководството на опитни такива
                  ще може успешно да реализира антената и да се хвали после
                  Ще бъде интересно , записват както майстори,така и кибици.
                  http://lz1ny.net/cgi-bin/antennaworkshop2011.py
                  Успех!
                  Здравейте,
                  организират ли се все още такива работилници?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Не е ли време за тема "Антени"?

                    Проверявай на сайта му, и в групата на FB LZ HAM RADIO.
                    Аз го питах преди време, каза че не е мислил по въпроса.
                    LZ(единица) Лима Жоро Жоро
                    2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Не е ли време за тема "Антени"?

                      То, щото е един път годишно. Това лято имаше, бяха около 30 човека, напитки, банички, награди. Голяма веселба беше. За правенето на антените, ясно - поготвени материали, инструменти. Всичко беше на ниво.
                      LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X